Letem fotosvětem #27 : Komprimovat se dá 10 let slunce i nový videoformát | FotoŠkoda
Aktuality z fotosvěta

Letem fotosvětem #27 : Komprimovat se dá 10 let slunce i nový videoformát

Letem fotosvětem #27 : Komprimovat se dá 10 let slunce i nový videoformát
7. 7. 2020 | 5 minut čtení

V první části července proběhla v digitálním obraze celá řada událostí. Vybrali jsme ty, o kterých jsme se v průběhu týdne nezmiňovali na našem blogu. Takže zůstaly jen ty průlomové - jako třeba nový typ videoformátu, 8K kamera, nebo nejširší objektiv od Meike. A protože jde často až o hvězdné záležitosti, podíváme se i do vesmíru s Canonem jen na chvíli a s NASA na deset let.

SHARP 8K

Společnost Sharp zmiňovala 8K kameru již v minulosti. Mezitím strhl 8K komerční pozornost a očekávání Canon. Nicméně Sharp začátkem července uvedl na svém webu mezi 8K produkty i  “nejmenší 8K videokameru na světě s vyměnitelnými objektivy ve vývoji”. Po lavině dotazů se nakonec rozpovídal technický mluvčí Sharpu Cliff Quiroga: Ultra kompaktní design BMC, 8k/30 fps v kodeku H.265 (pracuje se na 60 fps), bajonet  MFT, senzor CMOS, vstup Mini-XLR, plný HDMI výstup, paměť SD a třeba plně kloubová 5,5“dotyková obrazovka HD LCD. Přímý konkurent EOS R5 by měl být dostupný v druhé polovině roku 2020. (zdroj:photorumors)

 

Veřejné odhalení “zatím největšího produktu” Canon

O chystaných novinkách Canon se mluví už moc dlouho a už moc intenzivně. Průtrž by tomu mělo udělat datum 9.07. Společnost Canon provokuje „zatím největším produktem“ a hovoří i o „inovativním uvedení“. Uvedení bude veřejné (doposud tradičně probíhalo formou tiskovek pro novináře). V každém případě se bude na co těšit. Akce nazvaná „REIMAGINE“ se bude konat ve čtvrtek 9. července ve 13:00 BST (14:00 CEST). Stačí se pouze zaregistrovat a z pohodlí domova sledovat na canon/events/reimagine event s ambasadory a experty Canon. (zdroj:canon)

 

Deset let slunce v jedné hodině

Během posledního desetiletí NASA (konkrétně Solar Dynamics Observatory) pořizovala fotografie slunce a koncem minulého měsíce z nich zveřejnila zajímavé video o chování této naší nejbližší hvězdy a její vnější korony. Trocha čísel: od 2.06.2010 do 1.06.2020 zhotovila SDO každých 0,75 sekundy fotografii. Takže NASA nashromáždila 425 milionů fotografií, které si nárokovaly cca. 20 milionů gigabajtů. Video je úchvatné.. a protože trvá přes hodinu a podkresluje jej meditativní hudba, je vhodné tématicky i před spaním (: (zdroj:nasa)

 

Nejširší komerčně dostupný objektiv

Výrobce objektivů a příslušenství Meike na svém webu uvedl asi nejširší komerčně dostupný objektiv. Jde samozřejmě o provedení rybího oka s parametry 3,5mm f / 2,8 v bajonetu pro MTF. Takže po přepočtu na kinofilm objektiv nabízí i tak famózní 7 mm ohnisko, to umožňuje záběr ve 220 stupních. Zaostření je od 9,5 cm, objektiv tvoří 10 prvků v 7 skupinách, výrobce hlásí i povrchové nano úpravy. Ostření je samozřejmě manuální, váha 190g nezatíží moc naši brašnu a nízká cenovka 130 USD pak ani naší peněženku. (zdroj:meike)

 

Fujifilm 400 TB LTO paměťové médium

Že nám známí fotovýrobci mají divize i v jiných oborech, je všeobecná věc, ale občas umí ještě nějaký výrobce překvapit svým přesahem. O lékařských úspěších Fuji v boji s COVID jsme se zmiňovali v letech fotosvětem několikrát. Fujifilm je také jedním ze dvou výrobců magnetických páskových médií (Sony je druhým). Páska je preferovaným médiem pro archivaci, jde sice o starší a pomalejší způsob, ale protože náklady na toto médium jsou výrazně nižší než na pořízení disku a data nám tak nějak stále rostou, má na trhu svůj prostor. Proto Fuji informovala na nedávné IT Press Tour, že vytváří páskovou kazetu s kapacitou 400 TB pomocí technologie Strontium Ferrite (SrFe). To je 33x větší než současná kazeta LTO-8. A kdy to bude? Do roku 2028 budou moci firmy (zde má zálohování nejčastější využití) archivovat na tyto typy kazet. (zdroj:blocksandfiles)

 

Revoluční videoformát H.266 (VVC)

Fraunhoferův institut včera oznámil dokončení zcela nového revolučního video formátu H.266 (kdyby někomu nevyhovovala čísla v názvu, může používat název VVC - Versatile Video Coding). Nový formát při stejné vizuální kvalitě jako dosud používaný H.265 (HEVC) zabere polovinu místa. Takže zde jde o velmi efektivní kompresi. Na novém formátu se podílela celá řada firem jako Sony, Intel,  Apple, Microsoft atd. (zdroj: zive)

 

 

Canon (na chvíli) ve vesmíru

4.července se úplně nezdařil start rakety Rocket Lab z Nového Zélandu. Cca. po 6 minutách letu nastaly potíže - viz. video. Šlo o soukromý kosmický let pro malé satelity. Jedním z nich byl i satelit společnosti Canon CE-SAT 1B (první verze CE-SAT 1 odstartovala z Indie v roce 2017). Aktuální satelit obsahoval překvapivě Canon PowerShot S110 jako širokoúhlý zdroj informací a jako hlavní zdroj pak Canon EOS 5D Mark III předchůdce aktuální 5D Mk IV osazený optikou o průměru 40 cm s ohniskovou vzdáleností 3720 mm, tato sestava umožňuje rozlišení 1 m v poli 6 x 4 km ze vzdálenosti 600 km. Tak snad příště. (zdroj:space) (zdroj titul.ilu.: dcfever)

 

 

fotosvětem prolétl: Bohuslav Brož

 

LACIE Mobile Drive 4TB USB-C - šedý

kapacita: 4TB HDD, rozměr: 124 x 91,2 x 20 mm, hmotnost: 400 g

5 090,-
Fotokniha 15 x 15 v měkké vazbě - AKCE

Lay-flat vazba, Měkká vazba, Fotografický papír Fujifilm 230g/m2 - MAT

189,-
GOPRO HERO 12 BlackCreator Edition

Video 5,3K60, 4K120, 2,7K240, Až 8× zpomalený pohyb (slow motion), Fotografie 24,7 Mpx až 30 sn/sek

16 990,-

Související články

Jak máme otevřeno 28. září

Jak máme otevřeno 28. září

Fujifilm představuje novinku INSTAX PAL

Fujifilm představuje novinku INSTAX PAL

Přichází zbrusu nový Panasonic LUMIX G9II

Přichází zbrusu nový Panasonic LUMIX G9II

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...