FototipyFototipy

Rady pro začínající krajináře od Sony ambasadora Michaela Schaakeho

Rady pro začínající krajináře od Sony ambasadora Michaela Schaakeho
| 4 minuty čtení

Osvojit si umění krajinářské fotografie může trvat celý život, takže nikdy není na škodu poslechnout si co nejvíce rad od profesionálů. Krajinářský fotograf Michael Schaake se zde podělí o některé své tipy s těmi, kdo jsou na začátku cesty.

Naučte se ovládat svůj fotoaparát

© Michael Schaake

"Pokud s fotografováním krajiny teprve začínáte, je podle mého názoru nejdůležitější, abyste přesně věděli, jak ovládat svůj fotoaparát. Máloco je tak frustrující, jako když jste venku v terénu a nemůžete najít nějaké nastavení nebo se vám nedaří něco vyladit. Posaďte se doma a naučte se pracovat se všemi tlačítky a nabídkami. Nastavte si uživatelská tlačítka, abyste měli rychlý přístup ke svým oblíbeným nastavením a funkcím.

Můj hlavní fotoaparát je Sony α7R IV, který jsem si oblíbil kvůli jeho rozlišení 61 megapixelů. Kromě toho mám také Sony α7R III, α9 a α6400 a k tomu spoustu objektivů."

© Michael Schaake

Foťte hned, editujte potom

"Jak se postupně budete učit, budete si stále jistější, co funguje a co ne. Na začátku ale vyzkoušejte všechna možná nastavení a úhly, ze kterých můžete fotografovat. Dělejte jeden snímek za druhým. Každý pořízený snímek je trénink. Doma pak můžete pořízené obrázky porovnávat. Zjistíte, co a proč se osvědčilo, a začnete rozvíjet svoji techniku a styl."

© Michael Schaake

Utrácejte s rozmyslem

"Fotoaparáty a objektivy jsou důležité, ale nemusíte kvůli nim přijít na mizinu. Nezapomeňte ani na další příslušenství, např. kvalitní pevný stativ, které je rovněž nezbytné a vydrží vám léta."

© Michael Schaake

Ve fotoaparátu používejte profil s nízkým kontrastem

"Snímky pořizuji vždy ve formátu RAW. Fotografování tímto způsobem mi umožňuje zachytit nejvíce detailů, což mi dává svobodu při editaci snímků. Znamená to ovšem také, že počáteční snímek je při úpravách velmi plochý.

Jeden tip, který vám pro fotografování do RAW můžu dát, je nastavit Creative Style ve fotoaparátu na Natural. Styl upravte nastavením kontrastu a barvy na minimum. Když se podíváte skrz hledáček, uvidíte plochý snímek, který se blíží tomu, jak bude vypadat ve formátu RAW. Záběr možná nevypadá nejlépe, ale ukáže vám mnohem více detailů ve světle a stínu, takže uvidíte, s jakými informacemi budete v souboru RAW pracovat."

© Michael Schaake

Zastavte se na chvíli

"Při fotografování krajiny se často nevyhnete dlouhému chození. Jeho náročnost nikdy nepodceňuji a vím, že každý gram, který musím nést, se počítá. Vždy se snažím cestovat co nejvíc nalehko, takže si s sebou často beru jen fotoaparát α7R IV s objektivem FE 16–35 mm f/4 ZA OSS. A když se dostanu na kýženou lokaci, dopřeji si chvilku odpočinku. Prohlížím si scénu a čekám, až na mě začne působit. Když jsem připraven, projdu se krajinou a začnu scénu prozkoumávat. Nehledám aktivně konkrétní záběr, který bych chtěl udělat, ale zničehonic mě něco upoutá, a to pak vyfotografuji."

© Michael Schaake

Michael je ambasadorem Sony Europe Imaging a jeho další práce lze najít na webové stránce www.sony.cz/alphauniverse.

SONY Alpha A7R III
SONY Alpha A7R III tělo

42,4 Mpx snímač, OLED hledáček o rozlišení 3,69 miliony obrazových bodů (1280x720px), 5 osá optická stabilizace (umožňuje prodloužení expozice až o 5,5 kroku)

72 990,-
SONY Alpha A7 III
SONY Alpha A7 III tělo

full frame 24 Mpx snímač, až 10 sn./s. při sekvenčním snímání s bufferem až na 177 JPEG snímků, XAVC S 4k video, 100 Mbps 8-bit 4:2:0 - interní nahrávání, přes HDMI výstup 8-bit 4:2:2, 120 FPS FHD

53 990,-
SONY Alpha A7 II
SONY Alpha A7 II tělo

24 Mpx Exmor CMOS fullframe senzor, Pětiosá stabilizace obrazu udrží až 4,5EV, XGA OLED hledáček 2,4M

31 490,-

Související články

10 tipů na focení zvířat v pohybu

10 tipů na focení zvířat v pohybu

Využijte svůj fotoaparát Canon jako webkameru!

Využijte svůj fotoaparát Canon jako webkameru!

10 tipů na focení dětí v pohybu

10 tipů na focení dětí v pohybu

Diskuze

Rady pro začínající krajináře od Sony ambasadora Michaela Schaakeho

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím