Letem fotosvětem #34 : Propálené patenty a jak žít a fotit s depresí | FotoŠkoda
Aktuality z fotosvěta

Letem fotosvětem #34 : Propálené patenty a jak žít a fotit s depresí

Letem fotosvětem #34 : Propálené patenty a jak žít a fotit s depresí
24. 8. 2020 | 4 minuty čtení

V druhé polovině srpna bylo trochu obtížnější obsah vyvážit. Vše se točilo kolem svátku fotografie a EISA. Ale nakonec přeci jen na okraji zájmu proběhly námi oblíbené soutěže, které nás umí motivovat nejen ve focení, ale v tomto případě nám ukazují i jak se poprat se životem. Našli jsme technické novinky v podobě patentů a mezi nimi i nějakou tu technickou bizarnost. A zbytek receptu vyváženosti tvoří ždibec (ne)nudné statistiky a špetka pozvánky na virtuální konferenci kreativity.

Olympus i přes oznámený prodej dominuje v prodeji

Minulý týden jsme naťukli statistiky prodejů. A tak u nich můžeme tento týden i začít. Přestože společnost Olympus prodává fotodivizi, zůstává v Japonsku dominantní silou v prodeji bezzrcadlovek s malým senzorem. V první polovině roku 2020 excelovala v prvních deseti nejprodávanějších modelech. Na špičce se umístil - Olympus OM-D E-M10 Mark III EZ stříbrný. V závěsu na místě druhém se nejvíce prodával Olympus PEN E-PL9 EZ  bílý. Šestou pozici obsadil Olympus PEN E-PL9 EZ Double Zoom hnědý Kit. A desítku uzavírá OM-D E-M10 Mark III EZ černý Double Zoom Kit. Nutno podotknout, že i v tomto případě je Olympus znevýhodněn, protože výsledky neuvádí jednotlivé modelové řady, ale jsou rozdrobeny na konkrétní barvy a sety, kterých výrobce nabízí zrovna požehnaně. (zdroj:bcnretail)

 

Hybridní blesk & světlo

Podle japonské patentové přihlášky plánuje Canon hybridní blesk. Jde o kombinaci záblesku a komponentu stálého LED světla pro video. V patentních nákresech a doprovodné dokumentaci je hybrid v designu klasického “canoního” Speedlite blesku, ten narušuje jen horní vzduchové chlazení. To celé se dá pochopit, protože poslední měsíce se hlavní dění u Canonu točí kolem modelů EOS R5 a R6. A jejich silnou stránkou je právě video. (zdroj:canonnews)

 

Patenty ultrazoomů Tamron

U patentů ještě chvíli zůstaneme. Fakt, že se společnost Tamron zaměřila na řadu Di III pro Full-frame Sony E, ještě neznamená, že zanedbává své oblíbené ultrazoomy pro APS-C zrcadlovky. Konkrétně to prozrazuje 6 patentů na objektivy 18 až 100, 200, 260, 300, 400 a dokonce i 500mm. Tamron 18-500 mm f / 3,5-6,5 zní samozřejmě nejbizarněji a to nejen kvůli rozsahu, ale i kvůli světelnosti. (zdroj:hi-lows)

 

Wellcome Photography Prize 2020

Wellcome Photography Prize měla letos pět význačných kategorií: sociální perspektiva, skryté světy, medicína v centru pozornosti a dvě speciální témata tohoto roku na téma duševní zdraví a to solo snímek a série. Vítěz každé kategorie obdržel 1 250 GBP, přičemž celkový vítěz Arseniy Neskhodimov obdržel nejvyšší cenu 15 000 GBP. Částka je skutečně silná stejně jako vítězná série Prozac (viz. zdroj). Ta  byla inspirována zkušenostmi autora s depresí. (zdroj:wellcome)

 

Očekávejte neočekávané na Adobe Max 2020

Konference kreativity Adobe Max 2020, která se bude konat ve dnech 20. až 22. října oficiálně otevřela registrace. A proč se přihlásit? Mimo faktu, že je konference zcela zdarma, že je virtuální a můžete ji sledovat z pohodlí domova, jsou tu hlavně jména. Vedle celé řady odborníků a vrcholných představitelů Adobe se objevila i jména umělecká- třeba fotografka Annie Leibovitz, spisovatelka Ava DuVernay .. a kdo může lépe provázet mezi digitálními, virtuálními a skutečnými světy než představitel Nea z Matrixu Keanu Reeves. (registrace a zdroj:max.adobe) 

fotosvětem prolétl: Bohuslav Brož

 

HASSELBLAD 907X Komfort kit

Hasselblad kamera kit, Fotoaparát 907X s digitální zadní částí CFV II 50C, 50 MPix snímač CMOS s velikostí 43,8×32,9 mm

299 990,-
TTARTISAN 35 mm f/1,4 pro Nikon Z (APS-C) stříbrný

Objektiv s bajonetem Nikon Z/formát DX, Ohnisko na DX senzoru 52,5 mm (ekvivalent 35 mm), Rozsah clony: f/1,4 až f/16

2 990,-
SIGMA 16 mm f/1,4 DC DN Contemporary pro Fujifilm X

Sigma 16 mm f/1,4 DC DN Contemporary, Pro bajonet Fujifilm X/formát APS-C, 24 mm (ekvivalent 35 mm)

10 990,-

Související články

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Jak máme otevřeno o květnových svátcích

Jak máme otevřeno o květnových svátcích

Tomáš Pospěch se stal osobností české fotografie 2021

Tomáš Pospěch se stal osobností české fotografie 2021

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...