10 tipů na příslušenství pro natáčení videa | FotoŠkoda
FototipyVidea

10 tipů na příslušenství pro natáčení videa

10 tipů na příslušenství pro natáčení videa
21. 10. 2020 | 5 minut čtení

Chcete s vaším fotoaparátem natáčet video a nevíte, kde začít? Ukážeme vám příslušenství, které umožní snadnější cestu za vaším vysněným záběrem. Ušetřete se dlouhého bádání na internetu a čtěte naše ověřené

1. Pevná padesátka

Objektiv, který by měl mít snad každý. Je malý, levný, lehký a k tomu světelný. Ideální set vlastností pro natáčení videa za zhoršených světelných podmínek a s "krásně rozmazaným pozadím" (správně by to mělo být malou hloubkou ostrosti, ale často dostávám otázku, který ten objektiv to tak "rozmazává"). Skvěle se hodí pro natáčení detailů, nebo rozhovoru.

2. Stativ jako základ

Roztřesené video se hodí tak akorát do akčního filmu. Pokud je stativ hlavní pomůckou pro fotografy, tak pro video to platí dvojnásob. Chcete plynulý záběr s pohybem? Nezapomeňte přidat i fluidní hlavu, nebo vzít rovnou MANFROTTO Befree 3-Way Live. Kombinuje stativovou hlavu na precizní focení, i natáčení videa.

3. ND filtr na natáčení videa

Znáte to, nekdy je toho světla až moc a vy zkrátka potřebujete využít plně otevřenou clonu. Detailnímu nastavení se budeme věnovat příště, ale pokud chcete udržet rychlost závěrky na správně hodnotě, budete potřebovat ND filtr. Pro začátek je dobré mít pro vybraný objektiv ten s variabilní hodnotou, například NISI ND VARIABILNÍ FILTR 1,5-5

4. Zvuk při natáčení videa

Jen o zvuku by se dal napsat samostatný článek. Vezmu to tedy popořadě a jak to má asi většina z nás na začátku. 

  • Začínám točit a chci mikrofon - To je super. Externí mikrofon má vždy lepší výkon, než ten vestavěný. Pokud teprve lovíte a chcete něco rychle, pak doporučujeme tento. 
  • Potřebuji bezdrátový zvuk - Řešením je SARAMONIC Blink 500 B1. To platí i pro rozhovory dvou osob na jednu kameru, kde se hodí SARAMONIC Blink 500 B2.
  • Chci něco lepšího - Pokud potřebujete něco extra i pro náročnější použití, doporučujeme RODE VideoMIC PRO+.
  • Alternativa k mikrofonu - Se dá řešit i tak, že nahrajete zvuk na kompaktní ruční rekordér TASCAM DR-05X  a fotoaparát zároveň a zvukové stopy poté prohodíte. Diktafon se do kreativního workflow hodí i na další věci (např. podcasty)

Tip ke zvuku závěrem. Určitě budete nahrávat i venku, kde fouká vítr. Pro takové situace se hodí tzv. mrtvá kočka.  Ne, není to ta sousedovic. Jedná se o návlek na mikrofon, který zabrání nepříjemnému šumu větru a znehodnocení zvukové stopy. 

5. Ruční stabilizátory

Hlavní funkcí stabilizátorů pro natáčení videa je odstranění otřesů při pohybu s fotoaparátem v ruce. Stabilizátory jsou dnes ale mnohem víc, umí i video na výšku, pohybové záběry hlavou dolů, rotace apod. Ty lepší pak pomocí jednoduchého nastavení umí i časosběr s pohybem, nebo panoramatické fotografie. Po čem sáhnout? Nedávno jsme psali o novinkách RS 2 a RSC 2 od DJI, v nabídce máme ale i značky jako ZHYIUN, MOZA, MANFROTTO a další. 

6. Světlo pro natáčení videa 

Dneska frčí LED a výrobci se předhánějí, kdo to zmákne lépe. Fomei z Hradce má v nabídce povedenou sérii LED MINI s populárními modely RGB 12, nebo MINI 15W,ale máme i další vychytávky. Protože světlo je základem každého záběru, vybírejte tak, abyste ho měli dostatek. Dalším krokem je pak jeho modelace. Přímé světlo tvoří ostré stíny a tak ho bude potřeba změkčit. To můžete udělat softboxem, voštinou a dalším příslušenstvím. 

7. Jednotné pozadí pro natáčení videa

Na focení i video máme nejen širokou nabídku pozadí, ale i konstrukce JYC do vašeho domácího studia. Pokud chcete pozadí měnit až v následném zpracování videa, hodí se pro vás klíčovací zelené pozadí. 

8. Externí obrazovka

Displej vašeho fotoaparátu někdy nelze vyklopit tak, jak potřebujete, nebo je vám zkrátka malý. Pro takové případy se skvěle hodí externí monitor, nebo v lepším případě, externí rekordér Atomoc Ninja (má úložiště přímo v sobě a umožňuje větší uživatelské nastavení přímo pro natáčení videa).

9. Smallrig klece pro fotoaparáty

Pokud budete dávat dohromady světlo, mikrofon, monitor a další příslušenství, pak se pro vás hodí klec, která má mnoho možností rozšíření a závitů pro další věci. Smallrig je aktuálně jednou z nejlepších společností na poli takových produktů. 

10. Všechno v jednom a kompaktně

Výrobci dnes připravují i vlogovací sety, které uspokojí většinu z nás. Pro extra kompaktní provedení vlogovací a videokamery pak doporučujeme novinky SONY ZV-1, nebo Panasonic Lumix DC-G100Pro náročnější pak skvělý vlogovací set Nikon Z50 s výměnnými objektivy.

TETHER TOOLS TetherPro USB-C na USB-C 4,6 m oranžový

TetherPro USB-C kabel, Kvalitní přenos dat z fotoaparátu nebo smartphone, 1x USB Type-C

1 490,-
SONY HDR-CX405

Záznam Full HD 1920 x 1080 50p, 50i a formátu AVCHD, Citlivý snímač CMOS Exmor R™, širokoúhlý objektiv(26,8 mm) Carl Zeiss® 30x optickým zoomem

6 990,-

Související články

Zaostřeno na: stativy

Zaostřeno na: stativy

Středoformátový souboj titánů: Fujifilm GFX 100S vs. Phase One IQ4

Středoformátový souboj titánů: Fujifilm GFX 100S vs....

Nikon FM2 – nezničitelný společník

Nikon FM2 – nezničitelný společník

Další Videa

Zaostřeno na: stativy

Zaostřeno na: stativy

Fotoškola - jak nastavit foťák pro zachycení pohybu

Fotoškola - jak nastavit foťák pro zachycení pohybu

Zaostřeno na: novinky z fotosvěta #18

Zaostřeno na: novinky z fotosvěta #18

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...