5 tipů na focení v nepříznivém počasí podzimu | FotoŠkoda
Fototipy

5 tipů na focení v nepříznivém počasí podzimu

5 tipů na focení v nepříznivém počasí podzimu
30. 10. 2020 | 5 minut čtení

Podzim je možná nejdeštivější období v roce, je to ale vykoupeno příchodem nádherné palety barev v přírodě, kterou se můžete pokusit ztvárnit pomocí fotoaparátu. Náš blog dnes přináší 5 základních rad a postřehů k focení v tomto nejkrásnějším období v roce.

1. Focení řek a potoků na podzim 

Ihned po dešti, nebo i během něj, se dají krásně fotit krajinářské kompozice v okolí vodních toků. Nemusíte hledat daleko, na podzim se většina potoků rozvodní a i ten u vás za domem má jistě nějaký jez, nebo peřeje, kde se dá najít krásná kompozice. Dle mého názoru se jedná o jedno z nejkrásnějších focení, člověk nemusí nikam do kopce a většinou je u vody sám. Win win. Focení je klidné a je na něj čas.

TIP: Sledujte předpověď a radar. Aplikací a stránek na webu je spousta.

2. Polarizační filtr na focení krajiny

Tisíckrát řečeno na našich kurzech, ale stále se setkávám s tím, že ho někdo nemá. Jako naprosto základní příslušenství pro okamžitý posun vašich fotografií na další úroveň, je například polarizační filtr VFFOTO filtr polarizační cirkulární PS US 77 nepostradatelnou pomůckou. Bez nadsázky se dá říct, že pokud bez něj vyrážíte fotit krajinu, můžete rovnou zůstat domu. Níže jsem dal 2 totožné fotografie s nasazeným filtrem. Na širokoúhlém ohnisku (16mm) se polarizace neprojeví v celém rozsahu obrazového pole. Vrchní fotografie je s polarizačním filtrem pootočeným tak, aby měl efekt pouze v horní části lesa za potokem. Spodní fotografie je pak s efektem na hladině podhorské říčky. 

TIP: Polarizační filtr odstraňuje odlesky (sklo, vodní hladina, mraky atd.) a nasycuje barvy. Nejlépe pak efekt funguje, pokud je úhel mezi sluncem a fotoaparátem pravý. Je také dobré vědět, že vám “natáhne” expoziční čas cca. o 1,5 EV.

Efekt polarizačního filtru pouze na lese za říčkou, Canon EOS R + EF 16-35 mm f/4 L IS USM, 17 mm, 8 sec., f/16, ISO 160, stativ Manfrotto, CPL VFFOTO

Efekt polarizačního filtru na vodní hladině, Canon EOS R + EF 16-35 mm f/4 L IS USM, 17 mm, 8 sec., f/16, ISO 160, stativ Manfrotto, CPL VFFOTO

3. Stativ je pravou rukou fotografa

Nebo spíše třetí rukou. Zejména mladší skupinou fotografů dnes tolik podceňovaná fotografická pomůcka rozhodně v roce 2020 neztrácí na důležitosti. Jako základ doporučuji i dobrou kulovou hlavu s upínacím systémem a destičkou Arca Swiss, například LEOFOTO LH-30+BPL-50. Na podzimní focení, kdy se venku honí bouřkové mraky a slunce zapadá po 5. hodině odpolední je stativ ideální. Ve finálních snímcích tohoto článku jsem využil nejen širokoúhlého objektivu a polarizačního filtru, ale i stativu MANFROTTO Befree GT XPRO. 

 

TIP: Pořiďte si L destičku od 3 LEGGED THING ELLIE G, která je ideální pro vertikální kompozici bez nutnosti natočení hlavy a podobných vylomenin.

4. Jak nastavit fotoaparát na focení podzimu

Máme potok a fotoaparát s polarizačním filtrem na stativu. Jak to nyní nastavit? Většinu žánrů fotím v prioritě clony (Av, A apod.) a přesně to volím i pro toto focení. Clonu nastavím mezi hodnotou f/11 až f/16 v závislosti na scéně, ISO 100, čas nechám dopočítat. Někdy kompenzuji expozici o ⅓ do + nebo -. Poté otočím filtrem pro dosažení efektu a zaostřím zhruba do ⅔ snímku. Vzhledem k ohnisku (většinou 16 až 20mm) bude scéna za použití takové clony proostřená.

TIP: Pro absolutní ostrost vypínám optickou stabilizaci objektivu a místo kabelové spouště využívám časovač 10 vteřin před pořízením záběru.

5. Chraňte váš fotoaparát před deštěm

Káže vodu, pije víno. Ano, já na déšť moc ohledy neberu. Pokud není opravdu silný, tak fotoaparát nijak nechráním. Pokud ale začne opravdu “slejvák”, sahám do batohu pro PEAK DESIGN Shell M. S přehledem se dá použít i potravinářská fólie, deštník, pončo (ano, to mám v batohu také pořád). 

TIP: Dobře zkontrolujte, jaké podmínky počasí váš fotoaparát vydrží. Nezapomeňte i na objektiv, který lze díky jeho pohyblivým předním částem utěsnit například UV filtrem VFFOTO filtr UV GS 77 mm.

Doufám, že vás pár tipů a fotek namotivovalo k dalšímu focení v přírodě. Vaše doplňující nápady s námi můžete sdílet zde v diskuzi pod článkem. 

 

Související články

Věnujte pod stromeček fotokurz - zážitek na celý život!

Věnujte pod stromeček fotokurz - zážitek na celý život!

Fotoškola - jak fotit za špatného světla

Fotoškola - jak fotit za špatného světla

Téma měsíce prosince: Nízká hladina osvětlení

Téma měsíce prosince: Nízká hladina osvětlení

Diskuze

5 tipů na focení v nepříznivém počasí podzimu

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...