Letem fotosvětem #52 : Foťáky na holubech | FotoŠkoda
Aktuality z fotosvětaSeriály

Letem fotosvětem #52 : Foťáky na holubech

Letem fotosvětem #52 : Foťáky na holubech
28. 12. 2020 | 5 minut čtení

Během vánočních svátků se těžko hledá inspirace v podobě fotosoutěže. Všichni mají ještě zalepené prsty od cukroví. Co na sebe mohli výrobci prozradit, řekli před vánoci.. Takže bylo potřeba se poohlédnout do blízké budoucnosti příštího roku. Ten podle všeho začne třeba u Fujifilmu pěkně zvesela. Naopak nevesele asi začne pro DJI v USA. A mrkli jsme se také na druhou stranu tedy do nedávné historie na fotoaparáty CIA. To jsou foťáky, které neměly být moc vidět a naopak je tu i jeden nepřehlédnutelný, moc starý a moc světelný objektiv od Canonu.

Další ban pro DJI

Podle všeho perný rok DJI na americké půdě a obloze nekončí. Po soudních tahanicích je tu nový ban od amerického ministerstva obchodu. To zablokovalo několika společnostem, včetně DJI, možnost obchodovat s americkými společnostmi. Na černou listinu vlády USA se DJI s ostatními firmami dostala mimo jiné i kvůli údajným represím občanů v Sin-ťiangu. DJI měla pomoct Číně při průzkumu a s monitorováním ujgurských muslimů v této oblasti pomocí policejních dronů. A podle všeho se tato muslimská menšina nemá zrovna v Číně úplně nejlíp.(zdroj:reuters)

 

Manuální InstantKon SF70

To že vám pod stromečkem místo vysněného analogového instaxu přistála jenom obálka s penězi, bylo možná dobře. Mint známý svým stálým přetvářením legendárního Polaroidu SX-70 spustil kampaň na Kickstarteru. Novinka InstantKon SF70 opět sice vychází z kultovního Polaroidu, ale... Ale vypadá úplně jinak, jde o klasickou měchovou retro sklopku, místo tradičního a dražšího filmu používá levnější Fujifilm Instax Square, má světelnější objektiv f/5,6 a clona, závěrka i ostření jsou plně manuální. Kampaň je sice už naplněná, ale máte možnost sáhnout si na InstantKon SF70 se slevou nebo třeba se zvýhodněným zdrojem filmů.(zdroj:kickstarter)

 

Kompatibilita Nikonu s Blackmagic 

Nový update pro Nikon Z6 a Nikon Z7 opravuje drobnější chybky a přináší jemná vylepšení. Zásadní novinkou firmwaru 3.20 je aktualizace umožňující záznam vysoce kvalitního videa pořízeného nejen v ProRes Raw, ale také v Blackmagic Raw. Video ve 12-bitovém 4K UHD nebo full-HD Raw lze zachytit na externí rekordér Blackmagic. Zvláštní - zatímco aktualizace lze stáhnout běžně z webových stránek Nikon, povolení funkce musí být provedeno v autorizovaném servisu Nikon a je zpoplatněno.(zdroj:nikonimglib)

 

Canon 65 mm f/0,75 - ještě světelnější objektiv

Nedávno jsme psali o nejsvětelnějším objektivu. VOIGTLÄNDER 29 mm f/0,8 Super Nokton Asph si můžete koupit, je to tedy nejsvětelnější komerční objektiv. Asi ale neseženete Canon 65 mm f/0,75. Ten byl původně určen pro rentgenové přístroje. K jednomu takovému se dostal Mathieu Stern, pán co rád natáčí, testuje a experimentuje. A výsledek? Vražedná silně nepraktická hloubka ostrosti (nelze zaclonit). Váze objektivu 2 kg nepřidala ani konstrukce a ani fakt, že redukce na Sony E prostě není. Shrnuto - neskutečný bokeh a určitě kopec srandy s ostřením, na výsledek se můžete koneckonců mrknout do videa ve zdroji.(zdroj:mathieustern)

 

Lednové novinky Fuji

V posledních měsících se to na rumorsech jenom hemžilo novinkami/domněnkami z produkce Fuji. V posledním týdnu se vyrýsoval dokonce i termín oznámení. Otázkou je, jestli bude oznámení postupné, nebo se na nás strhne lavina Fujifilm produktů. Podle více zdrojů, které stojí “na zemi” alespoň jednou nohou, to vypadá, že 27. leden 2021 přinese dva fotoaparáty (Fujifilm GFX100S a Fujifilm X-E4), tři objektivy (Fujinon GF80mm f/1.7, pokračování oblíbeného širokáče  XF27mm f/2.8 MK II i zoomový teleobjektiv XF70-300mm f/4-5.6) a novou filmovou simulaci.(zdroj:fujirumors)

 

Foťáky v propiskách i na holubech

Na YouTube se objevilo video s bývalou šéfkou jedné z divizí americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Jonna Mendez se rozpovídala o důležitosti fotografie jako nosiče zpravodajských informací. O jejím rozkvětu během studené války. Do značné míry podrobně mluví o tom, jaké typy fotoaparátů se používaly ke špionáži. Některé vzhledem k analogovému médiu vyvolávají i dnes stále respekt. Jiné umí vyloudit na tváři spíš úsměv, jedním z nich je třeba předchůdce dnešních dronů - holub s fotoaparátem. Mimochodem ty si nemůže Jonna Mendez vynachválit pro spolehlivost, pořízenou kvalitu srovnává se satelitními snímky a také jim prý nedošla baterie v nejméně vhodnou dobu.(zdroj:youtube)

 

 

Fotosvětem prolétl : Bohuslav Brož

 

FUJIFILM X-H2 tělo

40 Mpx X-Trans5 BSI APS-C snímač, 15 snímků za vteřinu v režimu mechanické závěrky, 8K/30P 10-bit 4:2:2 Apple ProRes, ProResHQ, ProRes LT

55 990,-
HASSELBLAD X2D 100c tělo

Hasselblad X2D 100C – středoformát 43,8 x 32,9 mm, Rozlišení 100 Mpx BSI CMOS senzor, ISO 64 – 25 600, série až 3,3 obr./s

213 990,-
LEICA Q2 "Dawn" by Seal

Speciální edice „Dawn“ Seal, 500 ks, Rozlišení 47 Mpx / full frame, Pevný objektiv 28 mm f/1,7 ASPH

157 990,-

Související články

DSLR vs. CSC: Král je mrtev (?) Ať žije král!

DSLR vs. CSC: Král je mrtev (?) Ať žije král!

Sony FX3 nově na seznamu schválených kamer pro Netflix

Sony FX3 nově na seznamu schválených kamer pro Netflix

Sony přichází s technologií proti padělání

Sony přichází s technologií proti padělání

Další Seriály

Fotoškola - jak nastavit foťák pro zachycení pohybu

Fotoškola - jak nastavit foťák pro zachycení pohybu

Fotoškola - jak vyčistit snímač

Fotoškola - jak vyčistit snímač

Fotoškola - redukce na objektivy ze zrcadlovek na bezzrcadlovky

Fotoškola - redukce na objektivy ze zrcadlovek na...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...