Letem fotosvětem #53 : Fotky s nadhledem | FotoŠkoda
Aktuality z fotosvětaLeicaSeriály

Letem fotosvětem #53 : Fotky s nadhledem

Letem fotosvětem #53 : Fotky s nadhledem
4. 1. 2021 | 5 minut čtení

V závěru roku se všechny známější agentury a weby ohlížely a vybíraly ty NEJ fotky za uplynulý rok 2020. My jsme ve snaze vybrat ty největší skvosty a přitom nikoho nepřehlédnout, vytvořili pořádně tučný a vlastně nudný seznam galerií. Ten bylo třeba zredukovat. Podívali jsme se tedy na celou věc pěkně z nadhledu až tak z vysoka, že jsme vystoupali na vesmírnou stanici ISS. Snímky z této stanice vlastně symbolicky obsahují vše, co se na Zemi událo. Takže se podíváme na fotky a fotografa, který jediným stisknutím spouště zaznamenává tisíce našich neviditelných příběhů. A s každým novým rokem se pravidelně přivalí lavina chystaných novinek, objevují se různé “road mapy” plánovaného a slíbeného, co by se letos mělo vyrobit. Z toho bezpočtu plánů jsme si vybrali jeden (tak trochu i sen) v podobě Leica kinofilmu. Jako raritku jsme zvolili objektiv jednoho východního legendárního výrobce. A chybět nesmí inspirace pro naší tvorbu v podobě vítězných snímků soutěže. Tentokrát se podíváme na tvorbu dětí, od kterých se můžeme učit nejvíc, pokud jde o vynalézavost, nekonvenční přístup a fantazii.

RIP Flash Player

Po téměř čtvrt století skončil oficiálně na přelomu roku Adobe Flash Player. Ten sloužil k prohlížení multimediálního obsahu. Je vlastně úspěch, že fungoval takto dlouho - Flash Player byl oblíbený nejen u uživatelů, ale i hackerů, takže v posledních letech dost zaměstnával Adobe na opravných záplatách kvůli útokům. Pak je tu ten fakt, že byl zdarma. A v neposlední řadě mu šlapaly na paty webové standardy jako HTML5 atd. Nicméně díky za nespočet hodin u online her a rozhýbané obrázky. (zdroj:adobe)


 

Na vysokou s třemi blesky

Většina fotosoutěží počítá v nějaké té kategorii s mladými začínajícími fotografy. Na věkovou kategorii od dětí přes puboše po adolescenty se zaměřuje speciálně RSPCA Young Photographer Awards. Ta před koncem roku oznámila výsledky již 30 ročníku. Fotky vykazují překvapivou zdatnost v editorech, některé nečakanou trpělivost, cit pro kompozici, ke kterému mají děti tak nějak blíž a v případě absolutního vítěze i technickou vybavenost a vynalézavost. Snímek “Mind Your Head“ pořídil 17letý Jake Kneale z Velké Británie. Na fotopast použil Canon EOS 60D s 18-55mm a hned tři blesky (1/160 s při f / 16, ISO 800). (zdroj:young)


 

Fotky s nadhledem

Jméno Soichi Noguchi jako fotografa vám asi moc neřekne. Jde vlastně o jeho vedlejší profesi coby astronauta. Na svém Twitteru i v oficiálním zdroji NASA sdílí velké množství záběrů nejen toho co vidí z okna, ale i toho co se právě odehrává uvnitř vesmírné stanice. A jakou že NASA používá aktuálně techniku? Drží se zrcadlovek Nikon D5, zakoupených v  roce 2017. A Soichiův oblíbený objektiv na focení měst z výšky 400 km je Nikkor 400/2,8. (zdroj:nasa)


 

Zenit pro Sony

Výrobce Zenit je spíše známý starším fotografům, nebo častým návštěvníkům bazaru. Tento ruský výrobce nás pravděpodobně nasytil vynuceným zájmem v nedávných letech. Nicméně si foto divize Zenitu tak nějak dál produkuje a tak trochu se i veze na populární retro vlně. Vedle panoramatických Horizonů vyrábí kupodivu i jeden digitální ZENIT M, celou řadu “svých” M42 objektivů a to dokonce i s bajonetem Canon EF, Nikon F a Sony E. Před koncem roku oficiálně Zenit oznámil zajímavou manuální stříbrnou retro verzi právě pro Sony E  Zenitar 50mm f/1,5. (zdroj:shvabe)


 

Nová analogová Leica

Dá se říct - jaký výrobce takový rumors. Informace na Leicarumors jsou solidní a v absolutní většině založené na realitě. Tou poslední zásadní v loňském roce byla zmínka o chystaném dálkoměru M. Leica si jede zkrátka svoje, dokáže si obhájit dálkoměry, monochromy.. A zatímco ostatní opouští analog, ve Wetzlaru si podle všeho střihnou novou levnější verzi kinofilmového “eMka”. Levnější dálkoměr asi nebude levný v rámci celkového trhu, ale nejspíš půjde o dostupnější variantu v mezích Leicy třeba v poměru vůči ikonickému modelu Leica M-A. Už protože jde o techniku vyráběnou s přesností a v nadčasové vysoké kvalitě, nebude chtít v tomto ohledu výrobce moc ustupovat.(zdroj:leicarumors) 

Fotosvětem prolétl : Bohuslav Brož

 

LEICA S3 tělo

Kompaktní středoformát, 64MP CMOS senzor, Fyzická velikost senzoru 30x45mm

483 590,-
FUJIFILM TS 16x28

Dalekohled o zvětšení 16x, které díky stabilizátoru udržíte i z ruky, Výdrž baterie stabilizátoru až 12 hodin, Voděodolné, odolné proti zamlžení

18 990,-
MANFROTTO MOVE Quick release system - Základna

360° QR základna, která se volně pohybuje v libovolném směru, Systém X LOCK pro zajištění maximální tuhosti spojení, Plná kompatibilita díky univerzálnímu 3/8'' závitu

2 350,-

Související články

Cimrmani ve FotoŠkoda: Autogramiáda knihy s autorem a členy divadla

Cimrmani ve FotoŠkoda: Autogramiáda knihy s autorem a...

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Jak máme otevřeno o květnových svátcích

Jak máme otevřeno o květnových svátcích

Další Leica

Made by Leica: Více než 100 let vášně pro fotografii

Made by Leica: Více než 100 let vášně pro fotografii

Leica M11: Znovuobjevená legenda je tady

Leica M11: Znovuobjevená legenda je tady

Něco se chystá! Novinka Leica na obzoru

Něco se chystá! Novinka Leica na obzoru

Další Seriály

Fotoškola - kdy nefotit teleobjektivem

Fotoškola - kdy nefotit teleobjektivem

Tři světla do každé kapsy

Tři světla do každé kapsy

Fotoškola - jak fotit architekturu

Fotoškola - jak fotit architekturu

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...