Letem fotosvětem #1 : Josef Koudelka a David Bowie | FotoŠkoda
Aktuality z fotosvětaSeriály

Letem fotosvětem #1 : Josef Koudelka a David Bowie

Letem fotosvětem #1 : Josef Koudelka a David Bowie
11. 1. 2021 | 6 minut čtení

Za námi je první kompletní týden roku 2021. Do tohoto roku jsme mimoděk vstoupily s fakty, že Olympus už je OM Digital Solutions, že majitelé dronů létají podle jednotných předpisů EU atd. O tom všem jsme věděli, protože o tom proběhl bezpočet informací z bezpočtu stran a nedalo se to zkrátka přehlédnout. My se tradičně v Letech fotosvětem zaměřujeme na ty věci, které by se přehlédnout daly a byla by to škoda. Podívali jsme se na výročí a jak to mohlo dopadnout, když kreativního Davida Bowieho fotila kreativní fotografka. Narozeniny možná při své skromnosti ani neslavil Josef Koudelka. Zajímalo nás jaký je rozdíl mezi realitou a negativními titulky. Po delší době mrkneme na ekonomiku a překvapivě nejprodávanější foťák v Japonsku. Nesmí chybět inspirativní okénko rovnou i s pozvánkou na poslední chvíli. A technický bizárek nám vyplnil výrobce filtrů.. teď už tedy i objektivů.

Portréty k výročí Davida Bowieho

Fanouškům Davida Bowieho asi neuniklo, že by tento fenomenální multiumělec (hlavně zpěvák, herec, hudební skladatel, multiinstrumentalista, producent a malíř) 8.1. oslavil 74 narozeniny. Kdybychom si hned hned 10.1 nepřipomínali pětileté výročí jeho úmrtí. K té příležitosti zašmátrala ve svém archivu fotografka Kate Garnerová a zveřejnila snímky s Bowiem z LA z roku 1995. Snímků není moc a jsou unikátní i tím, že jde o hrstku toho, co přežilo po “vybílení” archivu fotografky před 12 lety. Takže to šmátrání asi zas nedalo tolik práce (: . Fotky demonstrují kreativitu Kate Garnerové, které se podle popisu David Bowie určitě nebránil. Portréty jsou k vidění a prodeji ve zdroji.(zdroj:zebraonegallery)


 

Josef Koudelka

Když jsme u výročí, 10.1 oslavil 83. narozeniny český legendární fotograf Josef Koudelka. Toho asi netřeba představovat. A protože se aktuálně na mistrovu (ani jinou) výstavu stejně nemůžeme podívat. Alespoň zprostředkovaně mrkněte na magnumphotos nebo utíkejte pro knížku. (zdroj:fcb.upmpraha)


 

 

 

Nisi od filtru k objektivu

Není neobvyklé, že se výrobci příslušenství začnou časem roztahovat i do sofistikovanějších fotodivizí jako jsou objektivy. Takže vlastně nikoho nepřekvapí, že společnost Nisi, která mimo jiné exceluje ve filtrech, začala nový rok oznámením svého vůbec prvního objektivu a hned FF širokáče 15 mm f / 4. A co o něm zatím víme? Bajonet je pro Canon RF, Nikon Z, Sony E a Fujifilm X. Tvoří jej 12 prvků (někde mezi nimi jsou 1 ASPH, 2 ED prvkya celá řada HD) v 10 skupinách. Je to plně manuální objektiv s ostřením od 0,2 m a clonou (10 lamel v rozsahu f/4-22). Nabízí maximálním zvětšením 0,13 x a úhel 112 °. Při rozměru 75,6 x 80,5 mm a hmotnosti 470 g má závit o průměru 72 mm. Výrobce by byl sám proti sobě, kdyby nepodporoval svůj systém držáků filtrů 100 mm. (zdroj:youtube)


 

Výroba a servis u Nikonu

Nikon se loučil minulý rok se zprávou o ukončení výroby v Japonsku. Ve skutečnosti šlo pouze o továrnu Senda, která produkovala pár dražších fotoaparátů. Jejich výroba putuje za zbytkem absolutní většiny produkce do Thajska. Podobně hrozně zní (jako by si někdo dával záležet, aby to tak znělo) i zpráva z počátku tohoto roku, že Nikon neposkytuje mezinárodní záruku. A skutečnost? Vlastně se nic zásadního zase nemění. Regionální záruky nabízejí stejnou ochranu jako mezinárodní verze, pouze s omezením, kde lze produkty opravit. Prostě je fajn nechat si techniku servisovat, tam kde jsme ji koupili.(zdroj:nikonrumors)


 

Zvolnění tempa u Canonu

Canon byl jeden z těch výrobců, o kterých jsme minule naznačovali, že má velké plány na tento rok. Na konci týdne prostřednictvím rumors bylo naznačeno zvolnění tempa kvůli „výrobním výzvám“ v kombinaci s pandemií COVID-19, které neumožňují přesné plánování. To v důsledku znamená, co se šuškalo by mohlo být, ale mohlo by to být později. I přes zdržení platí vydání toho nejzajímavějšího kusu delší dobu probíraný bezzrcadlový ekvivalent nejvyšší řady EOS 1D něco jako “EOS 1R” (pracovní název a titulka) v druhé polovině roku. Možná by mělo projít i nějaké to “Céčko”, 8K Cine.. Zkrátka uvidíme.. třeba později, ale uvidíme. (zdroj:canonrumors)


 

Sony World Photography Awards

Ještě tři dny máte čas zůčastnit se jedné z největších fotosoutěží - Sony World Photography Awards, která je otevřena v několika kategoriích amatérům i profesionálům. Profesionální soutěž má právě uzavírku 14 ledna. Jaké máte šance na úspěch ve čtrnáctém ročníku se můžete mrknout do výběru z přihlášených snímků. A že je to nereálné? Jde právě o tu soutěž, kde v roce 2019 hned dvakrát zabodoval Martin Stranka. Bylo by fajn přečíst si po dvou letech zase české jméno mezi vítězi v některé z desti kategoriích. (zdroj:worldphoto/titul:Lance Morgan)


 

Nejprodávanější bezzrcadlovka loňského roku je od Olympusu

A taky nadešel čas ekonomických ohlédnutí za minulým rokem. Mezi prvními, které určitě překvapilo (už jenom rychlostí), bylo to od BCN+R o prodeji fotoaparátů v Japonsku. Zajímavé je, protože jde o jeden z ukazatelů, kam se mohou ubírat ostatní trhy. A šokující je výsledkem - nejprodávanějším fotoaparátem v Zemi vycházejícího slunce byl Olympus OM-D E-M10 Mark III. Zvítězil i přes dlouhodobě nejistou situaci v podobě prodeje značky Olympus, i přes statistické rozdrobení modelů na barvy a sety a dokonce i přes fakt, že na trhu má nástupce OM-D E-M10 Mark IV. V každém případě je to skvělé znamení pro čerstvého majitele JIP a naznačuje loajalitu zákazníků ke značce bez ohledu na její prodej. Kdyby si někdo prohlížel první desítku nejprodávanějších foťáků ve zdroji - pozn.: Canon EOS Kiss M = EOS M50.(zdroj:petapixel)

 

 

Fotosvětem prolétl : Bohuslav Brož

ECOFLOW River 2 MAX EU

kapacita: 512 Wh, rozměry (VxŠxH): 200 x 270 x 260 mm, typ článku: LFP

14 990,-
FOMASPEED 311 VARIANT 9x13/25 ks

9 x 13 cm, 25 ks

245,-
LEOFOTO PS-3B černá svorka na telefon se stojánkem

Vyroben z kvalitního hliníku, Velmi lehký a skladný stojánek pro telefon, Lze připevnit na systém Arca Swiss nebo na 1/4 patici

1 990,-

Související články

Instax Mini 12: nová verze populárního fotoaparátu je zde

Instax Mini 12: nová verze populárního fotoaparátu je zde

Staňte se členem CPS nebo Canon Club a čerpejte výhody

Staňte se členem CPS nebo Canon Club a čerpejte výhody

Ohlédnutí za rokem 2022 v Centru FotoŠkoda

Ohlédnutí za rokem 2022 v Centru FotoŠkoda

Další Seriály

Fotoškola - bezdrátově odpalovaný záblesk

Fotoškola - bezdrátově odpalovaný záblesk

Lukáš Vinš: Technika je jen špička ledovce

Lukáš Vinš: Technika je jen špička ledovce

Fotoškola - blesk jako hlavní, doplňkový a dlouhý synchronizační čas

Fotoškola - blesk jako hlavní, doplňkový a dlouhý...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...