Létání s drony: Vše, co potřebujete znát, na jednom místě | FotoŠkoda
Aktuality z fotosvětaFototipy

Létání s drony: Vše, co potřebujete znát, na jednom místě

Létání s drony: Vše, co potřebujete znát, na jednom místě
13. 1. 2021 | 9 minut čtení

31. 12. 2020 vstoupily v platnost změny týkající se pilotů dronů a jejich létání. V tomto článku se podíváme jak na změny, tak i na všechno ostatní, co potřebujete znát, pokud se chcete dívat na svět z ptačí perspektivy. Projdeme si všechno nové i staré krok za krokem, abyste měli ve všem naprosto jasno.

Jak mám začít?

Možná vás napadne, že jako první je potřeba pořídit si dron. Jeden krok byste ale přece jenom mohli zkusit ještě před tím, než si vyberete nový stroj. Nově totiž úplně každý pilot dronu (kromě členů Klubu modelářů, o čemž bude řeč později) musí mít pilotní průkaz, takže si můžete zkusit udělat test a získat průkaz ještě předtím, než zainvestujete do dronu. Nemusíte se bát, že by vám jen tak propadl – průkaz platí 5 let.

V testu najdete 40 otázek týkajících se bezpečnosti létání, vzdušného prostoru, provozních postupů či pravidel letectví, a abyste průkaz, takový letecký řidičák, získali, nesmíte udělat více než 10 chyb. Uděláte ho jednoduše on-line a máte na něj hodinu. Zatím bohužel neexistuje příručka, která by vás na otázky připravila, všechny informace musíte čerpat pouze ze zákona. Pokud test neuděláte napoprvé, nevadí, máte neomezený počet pokusů. Vyhodnocení testu vám ale nepoví, kde jste udělali chybu, tyto informace najdete v jedné z facebookových skupin sdružujících piloty dronů, kde všichni dali hlavy dohromady a vytvořili takový malý učební manuál.

Uspěli jste? Gratulujeme! V e-mailu by vám měl okamžitě přistát zbrusu nový pilotní průkaz s 12místným identifikačním číslem, se kterým budete moci létat všude po Evropské unii. Ptáte se, jestli ho musíte nosit ve fyzické podobě? Zákon v tomto směru není úplně jasný, mohlo by stačit pouze ukázání v elektronické podobě, ale vytištění malé kartičky vás nebude skoro nic stát a máte jistotu.

jdu si pořídit dron!

Mám dron. Co musím udělat, než s ním vzlétnu?

Vybrali jste si dron? Doufáme, že vám poslouží dobře. Než s ním ale vůbec začnete brázdit vzduch, je potřeba ho zaregistrovat na Úřadu pro civilní letectví – pořídit mu vlastně takovou SPZ. Nové regule upravují i pravidla registrace a přinášejí zásadní úlevu: zatímco dříve musel mít každý dron svou unikátní značku, nyní je "SPZ" vázaná na majitele (provozovatele), kterému může nově být 16 let. Pokud bude chtít dron řídit, potřebuje k tomu také pilotní průkaz. Na jednu registrační "SPZ" tedy můžete mít klidně 10 dronů a všechny budou mít stejnou značku. Značka má oproti dřívější podobě kovové schránky formu pouhé nálepky s QR kódem.

Pokud už sice můžete létat, ale nejste si úplně jistí ovládáním, není nic snazšího než si všechno vyzkoušet pod vedením našeho zkušeného lektora na jednom z kurzů, jakmile nám situace dovolí vypsat termín. Pokud byste rádi měli lektora sami pro sebe, můžete využít individuální kurz.

Kde můžu létat?

Pravidla ohledně toho, kde všude se lidé mohou s drony pohybovat, se s novou zákonnou úpravou nijak nezměnila. Zapovězené jsou hustě osídlené oblasti, skupiny lidí či města, letiště nebo letecké koridory, národní parky či jinak chráněné přírodní oblasti. Pokud se chcete ujistit, zda můžete létat v místě, které jste si vyhlédli, můžete se na to podívat v této aplikaci přímo od Řízení letového provozu.

S novým zákonem ale zároveň vstupuje v platnost několik změn. Namísto 300 metrů výšky nyní můžete létat maximálně ve 120 metrech. Je to z toho důvodu, aby nedošlo k žádnému střetu s letadly, která klesnou nejníže do 150 metrů. Stále také platí, že musíte létat s dronem na takovou vzdálenost, abyste ho neustále měli na očích (jedinou pomůckou vám v tom mohou být dioptrické brýle).

Nově se také pilotní průkazy začaly dělit do tří kategorií: OPEN, SPECIFIC a CERTIFIED. Do kategorie OPEN spadají naprosto všichni uživatelé dronů a k získání průkazu této kategorie stačí test, který jsme popsali výše. Stačí ho pouze úspěšně absolvovat a zaregistrovat dron a už si vesele můžete poletovat (tam, kde je to povolené).

Pokud byste ale zatoužili pořídit snímek z nějakého místa, kde se to běžně nesmí, tato kategorie vám to neumožní. K udělení zvláštního povolení je potřeba vlastnit průkaz kategorie SPECIFIC, která sdružuje profesionální piloty. Ti jsou za normálních okolností vázáni stejnými pravidly jako piloti kategorie OPEN. Test k získání tohoto průkazu je mnohem náročnější a doplňuje ho také praktická a ústní zkouška. Průkaz této kategorie bude od nynějška stejně jako u kategorie OPEN platit v celé EU, nikoli jen v České republice.

Poslední kategorie, CERTIFIED, naznačuje vzdálenou hudbu budoucnosti. Spadají do ní drony, které budou přepravovat zásilky či osoby.

Jste pyšní na nějakou fotku, kterou se vám povedlo vyfotit, a myslíte si, že by mohla zaujmout i ostatní? Zkuste jim ji nabídnout! Zatímco dříve jste museli mít "komerční" průkaz (dnes kategorie SPECIFIC), v současnosti stačí průkaz kategorie OPEN. A platné IČ, které vám prodej fotek umožní. :)

Je rozdíl mezi velkým a malým dronem?

Ano, je. Nově jsou drony rozdělené do kategorií podle hmotnosti, které určují, jakou vzdálenost musíte udržovat od "kritických" oblastí, které jsme zmínili výše. Všechny kategorie najdete pod tímto odkazem a můžete si tak pohodlně zjistit, jak je na tom váš dron.

Létám jenom pro radost s hračkou, vztahují se na mě nová nařízení?

Pokud máte dron, který váží méně než 250 g a zároveň v sobě nemá kameru či snímač či se jedná právě o hračku (zařízení určené pro děti do 14 let), nemusíte ho registrovat. Takovou podmínku dnes sice splňuje jen minimum strojů, ovšem i takové se najdou. Pilotní průkaz (kategorie OPEN) ale mít musíte.

Průkaz v tuto chvíli (a pouze dočasně, nejdéle do 1. 1. 2023) nemusejí mít jenom členové klubů a sdružení leteckých modelářů, za něž povolení létat vyřídí vedení klubu či sdružení. Pro ty ale zase platí povinnost registrace stroje (i tu může za určitých podmínek provést klub za všechny své členy). Pokud v tom stále máte trochu zmatek, možná vám ho pomůže uspořádat přehledná grafika od Úřadu pro civilní letectví.

Schéma pravidel pro piloty dronů - Úřad pro civilní letectví

Co se stane, když poruším pravidla?

Pravidel je hodně a každý pilot by je měl znát a v zájmu všeobecné ohleduplnosti a bezpečnosti se jimi řídit. Přesto se někdy může stát, že nedopatřením nějaké z nich porušíte. V takovém případě vám hrozí finanční pokuta od Úřadu pro civilní letectví až do výše 5 milionů korun (podle toho, jak závažného porušení jste se dopustili). Bodový systém jako u řidičáku u pilotních průkazů zatím neexistuje, můžete tak o něj v tuto chvíli přijít pouze tak, že vám vyprší.

Chci létat i mimo EU, co musím udělat?

Pokud cestujete za hranice Evropské unie a toužíte po krásných snímcích ze vzduchu, máme pro vás velice jednoduchý recept. Musíte si pouze zjistit, kdo v dané zemi zodpovídá za udělování povolení k létání, jak to u nás dělá Úřad pro civilní letectví, a takové povolení získat, není třeba si vyřizovat jakýkoli průkaz. Pomoci vám může příslušná ambasáda nebo i někdo známý, který se v zemi vyzná.

Doufáme, že jsme vám odpověděli na všechny otázky. Teď už vám tedy zbývá popřát jediné: Vzhůru do oblak!

chci si vybrat dron

Autoři: Anna Jirásková a Dušan Vybíral

DJI Air 2S Fly More Combo

Kompaktní a skladné tělo dronu, 20Mpx fotografie, 5,4K Ultra HD video

34 990,-
DJI Mini 3 DJI Fly More Combo

Dron v kompaktním provedením, Skládací konstrukce, Doba letu až 51 min (s inteligentní baterií Plus)

17 490,-
DJI Mini 3 DJI RC

Dron v kompaktním provedením + RC ovladač, Skládací konstrukce, Doba letu až 51 min (s inteligentní baterií Plus)

15 990,-

Související články

Instax Mini 12: nová verze populárního fotoaparátu je zde

Instax Mini 12: nová verze populárního fotoaparátu je zde

Staňte se členem CPS nebo Canon Club a čerpejte výhody

Staňte se členem CPS nebo Canon Club a čerpejte výhody

Ohlédnutí za rokem 2022 v Centru FotoŠkoda

Ohlédnutí za rokem 2022 v Centru FotoŠkoda

Další Fototipy

Fotoškola - bezdrátově odpalovaný záblesk

Fotoškola - bezdrátově odpalovaný záblesk

Jak na digitalizaci negativů a diapozitivů

Jak na digitalizaci negativů a diapozitivů

Dálkoměrné fotoaparáty - jak zachytit rozhodující okamžik

Dálkoměrné fotoaparáty - jak zachytit rozhodující okamžik

Diskuze

Létání s drony: Vše, co potřebujete znát, na jednom místě

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...