Letem fotosvětem #6 : Jak se fotí zpěv Franka Sinatry | FotoŠkoda
Aktuality z fotosvětaLeicaSeriály

Letem fotosvětem #6 : Jak se fotí zpěv Franka Sinatry

Letem fotosvětem #6 : Jak se fotí zpěv Franka Sinatry
15. 2. 2021 | 5 minut čtení

Finanční výsledky Nikonu za loňský rok překvapivě vystřelily s jeho hodnotou na burze. Nás spíš víc zaujaly diskuze, které vzniknou z jediného písmenka v názvu nově registrované Sigmy. Mezi crowdfundingovými projektíky jsme se zastavili u kombinace telefonu a bezzrcadlovky. Hodně dlouho jsme se nevěnovali v Letech fotosvětem knihám, takže bylo na čase to napravit, vlastně to nešlo ani jinak, pokud jde o spojení s legendárním jménem Elliott Erwitt. Podle všeho limitovanou edici Leica Q2 legendárního agenta 007 předběhne další edice tentokrát se jménem jeho hlavního představitele Daniela Craiga. A na závěr jako inspirativní okénko otevřeme galerii soutěže vědecké fotografie, kde je možné vyfotit snad všechno - od roztomile vypadajících optických vad až po bubliny tančící jak jinak než zase na další legendu Franka Sinatru.

Nová Sigma fp L

O rozruch se postaralo písmenko “L”. Podle Tweetu Nokishita si Sigma zaregistrovala u jedné certifikační agentury novou položku : Sigma fp L. Ono se toho moc ani vyčíst nedalo, ale stačilo to k rozvíření diskuzí. Pravda je taková, že před rokem si vedení Sigmy sypalo popel na hlavu, protože slíbený 60 MPX Full-Frame senzor v provedení legendárního Foveonu zatím nemají (šlo o nepsaný příslib při založení systému L-mount). Možná na základě těchto vzniklých nekonečných “L” debat pustil alespoň někdo v Sigmě info prostřednictvím L-rumors a potvrdil nové tělo právě s 60 MPX snímačem, IBIS a mechanickou závěrkou. Takže otázkou zůstává jestli půjde o FF nebo APS-C, Foveon nebo senzor s klasickou barevnou maskou (jako je doposud u Sigmy fp). (zdroj:l-rumors)

 

 

Nikon roste

Jakkoli titulky spojované s Nikonem nezněly v poslední době vždy pozitivně, ekonomika a burza mluví jinak. Společnost Fstoppers nedávno informovala o nejnovějších finančních výsledcích Nikonu „Tržby vzrostly na 150,6 miliardy jenů s přebytkem 9,9 miliard, což odpovídá mezičtvrtletnímu nárůstu o 36%.“ Kromě toho společnost Nikon Rumors oznámila, že cena akcií společnosti Nikon vzrostla od 1. ledna o téměř 50% a to jenom zhruba o 10% od chvíle, kdy Nikon oznámil své finanční výsledky 4. února. (zdroj:nikon. rumors / fstoppers)

 

 

Zážitek telefonu a kvalita bezzrcadlovky

S malými a sympatickými systémy senzor/objektiv (kdy se o zobrazení a ovládání stará náš chytrý telefon) si pohrávala celá řada výrobců. V minulosti byly na našem trhu dostupné Sony QX fotoaparáty. S tímto principem a rovnou výměnnými objektivy koketoval například i Olympus. Třeba nadešel čas, na posledního uvedeného výrobce se rozhodla navázat Alice Camera. Ta na crowdfundingové kampani nabízí našlapaný modul s 11 MPX snímačem plný softwarových algoritmů na bázi umělé inteligence, se strukturou quad-bayer a duálním nativním ISO s bajonetem pro libovolné výměnné objektivy M4/3. (zdroj:indiegogo)

 

 

Craig a Williams budou mít své “Qéčko”

O verzi Leica Q2 007 jsme psali, její odhalení je spojeno se stále posouvanou premiérou poslední bondovky, takže už jí předběhla i verze Leica Q2 Monochrom. Podle posledního infa se části filmu “No Time to Die” musí dokonce kvůli neaktuálnosti použité techniky přetáčet. A nově to vypadá, že verzi 007 předběhne i právě uniklá limitovaná edice Leica Q2 Daniel Craig x Greg Williams. Daniel Craig coby představitel Bonda je s Leicou spojován stále častěji (jeho jméno bylo tedy nasnadě). A druhý je něco jako novodobý bondovský fotograf, kterému prošla hledáčkem celá řada známých osobností. A na co těšit? podle číselného kódu nad LCD je patrné, že tato verze bude limitována 750 ks (007 max.  250 ks) a designově se vrací k základu do černé v kombinaci s decentní zlatou (zatímco 007 dominuje zelená barva). (zdroj:nokishita)

 

 

Nové ohlédnutí Elliotta Erwitta

Elliotta Erwitta co by ikonu Magnum Photos asi netřeba představovat. Tento americký fotograf právě vydal retrospektivu. Kniha “Found, Not Lost” obsahuje celkem 171 obrázků z mistrova archivu. Snímky jsou unikátní v mnoha ohledech, nejen že jde o dosud nepublikované snímky, ale ty vznikaly během prostojů a přestávek mezi zakázkami po celém světě, takže jde často o Erwittův bezprostřední pohled na jeho okolí v posledních 60 letech. Zde naleznete malou ochutnávku. My doufáme, že se s knihou setkáme “na živo” a na našem pultu doplní ostatní publikace tohoto legendárního reklamního a dokumentárního fotografa. (zdroj:gostbook)

 

 

Neveselá Arktida a roztančené bubliny

Královská fotografická společnost (The Royal Photographic Society) vyhlásila vítěze pro rok 2020 ve fotu vědeckých studií. Ano, i věda má svůj vizuální půvab. Soutěži jinak dominovala nově vyhlášená kategorie na téma klimatických změn. Ta určitě nese silné poselství, ale není to úplně veselé pokoukání. Proto jsme jako titulku nevybrali vítěznou sérii „Severní pól pod vodou“ od Sue Flood. Ale dlouho vybírali z finálních 75 snímků a rozhodovali se mezi námi fotařům blízkou tématikou „Sférická aberace“ od Richarda Germaina a sérií “Bubble Beats” bublin před reproduktorem poslouchajících “My Way” Franka Sinatry od Kym Cox. (zdroj:scienceandindustrymuseum)

 

 

 

Fotosvětem prolétl : Bohuslav Brož

SAMYANG 35 mm f/1,4 AF II pro Sony E

Samyang 35mm f/1.4 AF II, Bajonet E-Mount/full frame, Rozsah clony: f/1,4 až f/16

17 190,-
VFFOTO závitový UV NANO PRO filtr 82 mm

Průměr 82 mm, Ochrana čočky objektivu, 16 antireflexních vrstev

1 795,-
VFFOTO magnetický POLARIZAČNÍ NANO PRO filtr 72 mm

Vysoce kvalitní optické sklo, Světelná ztráta 1 EV, Nejnovější nanovrstvy

2 595,-

Související články

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Jak máme otevřeno o květnových svátcích

Jak máme otevřeno o květnových svátcích

Tomáš Pospěch se stal osobností české fotografie 2021

Tomáš Pospěch se stal osobností české fotografie 2021

Další Leica

Panasonic LEICA 9 mm f/1,7: Široký záběr pro filmaře i fotografy

Panasonic LEICA 9 mm f/1,7: Široký záběr pro filmaře i...

Made by Leica: Více než 100 let vášně pro fotografii

Made by Leica: Více než 100 let vášně pro fotografii

Leica M11: Znovuobjevená legenda je tady

Leica M11: Znovuobjevená legenda je tady

Další Seriály

Fotoškola - hyperfokální vzdálenost

Fotoškola - hyperfokální vzdálenost

Neotřelé zdroje světla pro fotografy

Neotřelé zdroje světla pro fotografy

Fotoškola - kdy nefotit teleobjektivem

Fotoškola - kdy nefotit teleobjektivem

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...