Aktuality z fotosvětaSeriályAktuality z fotosvěta,Seriály

Letem fotosvětem #7 : Když americký fotograf fotí v Mexiku, aby vyhrál v Austrálii

Letem fotosvětem #7 : Když americký fotograf fotí v Mexiku, aby vyhrál v Austrálii
| 4 minuty čtení

Co se může odehrát ve fotosvětě v druhé polovině února? Je to takový klid před bouří, výrobci čekají a do poslední chvílé tutlají před japonským veletrhem CP+. Takže se snáz hledají ty méně zásadní a o to často zajímavější události. Podle všeho neuvidíme jen tak Foveon snímač od Sigmy, stejně tak zrcadlovku K3 III od Pentaxu, ale dost možná majitelé Canonu uvidí a pouhým pohledem i zaostří. Nikon světu ukázal nadupaný senzor, který umí 1 000 snímků za vteřinu ve 4K. A protože se nám nechce úplně ještě rozloučit s mizejícím sněhem, našli jsme coby inspiraci jednu fotosoutěž na arktické téma. Ta paradoxně proběhla v Austrálii, kde je aktuálně léto.

Návrat Eye Controlled Focus od Canonu?

Společnost Canon si nechala opět patentovat ostření okem. Před 19 roky bylo známé u analogových zrcadlovek Canon. Majitelé fotoaparátů s Eye Controlled Focus mluvili buď v superlativech nebo o katastrofě. Šlo zkrátka o funkci “buď a nebo”. Pokud majitelé posledního modelu Canon EOS-3 byli i majiteli brýlí, používali většinou sprosté výrazy. Se systémy ostření “koketuje” Canon průběžně. Poslední realizace proběhla v podobě samoučícího Deep Learning AF u modelu EOS 1D X III. V minulém týdnu byl podán patent přímo na ostření okem pro digitální bezzrcadlovky. Ten je podobný japonskému patentu Eye Controlled Focus z roku 2019, ale tentokrát přidává i identifikaci uživatele a pamatuje si, na co a jak v minulosti ostřil. Tak uvidíme.. jestli bezzrcadlovky uvidí, co vidíme my (: (zdroj:northlight)


 

Full frame Foveon zatím není

Vedení společnosti Sigma se rozhodlo odkopat asi i na základě rozruchu kolem písmenka “L” v uniklé nové Sigmě fp L  a asi i na základě blížícího se japonského veleterhu CP+. Odkopalo se typicky  japonsky - bez emocí, jen tak trochu a nic moc jsme se nedozvěděli. Z videa s výkonným ředitelem Kazuto Yamakim vyplývá jen to, že tento týden očekávaná novinka fp nebude mít bohužel full-frame legendární Foveon snímač. To jestli bude APS-C nebo FF, jestli se bude dál ve vývoji “dospělého” Fovenu pokračovat ... se snad dozvíme příští týden. (zdroj:youtube)


 

Pentax K-3 Mark III ve skluzu

Dlaší produkt, který na CP+ 2021 neuvidíme je Pentax K-3 Mark III. Ricoh prostřednictvím Pentaxrumors vydal prohlášení, že K-3 III (oznámena 10/20) nebude představena na únorové CP + v Japonsku. Původně slíbený termín se odkládá kvůli potížím při získávání komponent. A byl odložen na neurčito. (zdroj:pentaxrumors)


 

Nikon 1000 fps ve 4K 

Společnost Nikon oznámila nový 1 palcový skládaný snímač, který je schopen snímat 1 000 snímků za sekundu při 4K. Senzor CMOS má 17,84 MPX, dokáže při  60 snímcích za vteřinu pracovat s dynamickým rozsahem až 134 dB. Uvidíme, jak s novým senzorem Nikon naloží. Určitě se bude třeba poprat s “uchlazením” takového výkonu - rozptýlit vzniklé teplo a také dál spravovat vzniklá data. To by mohlo zabránit použití čipu v běžném spotřebitelském fotoaparátu. (zdroj:nikon)


 

Když americký fotograf fotí v Mexiku, aby vyhrál v Austrálii

Každý týden se snažíme dohledat jednu fotosoutěž pro inspiraci. Tentokrát jsme se podívali hodně daleko a “inspirativní okénko” v podobě galerie finalistů jsme otevřeli až na druhém konci světa v Austrálii. Vítězové prvních cen australské soutěže Frank Hurley Photography Awards jsou vesměs (ne)překvapivě australané. S výjimkou toho celkového - tím je americký fotograf Jason Gulley. Ceny jsou zajímavé napříč všemi kategoriemi a nikoho po shlédnutí nepřekvapí, že součástí té hlavní je i účast v expedici na Antarktidu. (zdroj:frankhurleyphotoawards)
 

Fotosvětem prolétl : Bohuslav Brož

HOYA filtr ND variabilní II (3-400x) 52 mm

ND filtr s proměnlivou sílou zatmavení scény, Rozsah ND3 až ND400, Průměr filtru: 52 mm

2 450,-
HOYA filtr ND variabilní II (3-400x) 77 mm

ND filtr s proměnlivou sílou zatmavení scény, Rozsah ND3 až ND400, Průměr filtru: 77 mm

4 150,-
VFFOTO magnetický filtr UV GS 52 mm

lze na něj vrstvit další magnetické filtry, neovlivňuje elektroniku fotoaparátu ani data na kartě, výška mosazného rámečku 3,8 mm, tloušťka skla 1,4 mm

975,-

Související články

Jednorázové foťáky Lomography: Jednoduchost a kreativita

Jednorázové foťáky Lomography: Jednoduchost a kreativita

Letem fotosvětem #24 : Veselý Polaroid Keith Haringa

Letem fotosvětem #24 : Veselý Polaroid Keith Haringa

První mobilní telefon Leica - Leitz Phone 1

První mobilní telefon Leica - Leitz Phone 1

Další Seriály

Fotoškola - velikost snímače

Fotoškola - velikost snímače

Letem fotosvětem #24 : Veselý Polaroid Keith Haringa

Letem fotosvětem #24 : Veselý Polaroid Keith Haringa

Letem fotosvětem #23 : Drobeček od Canonu

Letem fotosvětem #23 : Drobeček od Canonu

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím