Aktuality z fotosvětaLeicaSeriályAktuality z fotosvěta,Leica,Seriály

Letem fotosvětem #13 : Královské fotoaparáty

Letem fotosvětem #13 : Královské fotoaparáty
| 4 minuty čtení

Přelom měsíce března a dubna byl prima hned z několika důvodů. Jednak šlo o “šťastný” třináctý týden tohoto roku. Moc tomu nepřidal fakt, že nejvíc aktualit bylo zveřejněno 1. dubna a ověřovat si všechny informace hned v několika zdrojích a vytřídit ty aprílové bylo náročnější. Takže jsme při průletu fotosvětem hráli na jistotu a drželi se a spolehlivých a neměnných věcí. A co je konzervativnější než Leica, britská královská rodina, právní systém a nebo třeba sousední planeta.

Když se spojí Leica a Apple

S koncem března skončila možnost zaslání položek do 38. aukce Leitz Photographica Auction. A podle prvních zveřejněných kousků katalogu se máme 12. června na co těšit. Vedle hned tří Rolleiflexů legendárního amerického fotografa Walker Evanse je například vzácnost experimentální Leica MP2 v chromu s elektromotorovým pohonem. Největší mediální pozornost ale vzbudil prototyp designového skvostu Leicy navržený dvorním návrhářem okousaného jablka Jonathanem Ive a světoznámým Marcem Newsonem. U tohoto kusu z leštěného hliníku se paradoxně ani neuvádí stav funkčnosti, v každém případě šlo o poslední vývojový kousek, kdy kamera získala konečnou podobu. Posléze následovala výroba jediného unikátu, který byl vydražen v roce 2013 za 1,8 mil. USD. (zdroj:leitz-auction)


 

Královské fotoaparáty

S královskými “repre” povinnostmi jdou ruku v ruce různé záštity. A protože je vévodkyně Kate známá svým zájmem o fotografii, nafasovala v roce 2019 od královny titul Patronka Královské fotografické společnosti, která v současné době vydává prostřednictvím Národní galerie knihu Hold Still. Kniha obsahuje výběr 100 portrétů pořízených veřejností během loňského uzávěru Covidu (galerie k vidění zde). V rámci předmluvy knihy je prvním portrétem právě vévodkyně Kate Middleton s fotoaparátem. Kate dosud používala výhradně produkty Canon. Zrcadlovku Canon EOS 5D Mk II vystřídala na poměrně dlouho kompaktem Canon Powershot G12. Na zmíněném portrétu je však zvěčněna s bezzrcadlovkou Fujifilm X-T3 s 23mm f/1,4. Takhle nějak si dokážeme představit začátek anarchie v jinak konzervativním Spojeném království. (zdroj:cdn/titul. Matt Porteous)


 

Nové a novější aktualizece

Koncem března získala hned trojice fotoaparátů Canon nový firmware a díky němu Canon EOS R5 konečně umí třeba v 1080p 120 snímků za sekundu a C-Log 3. Vedle EOS 1D X III se nejméně aktualizace asi dotkla R6. I přes to paradoxně byla hned verze updatu v1.3.0. u R6 pro fatální chyby okamžitě stažena a bleskurychle nahrazena opravou v1.3.1. (zdroj:fotoskoda)


 

Virvál kolem Princeho a transformativního umění

Fotografka Lynn Goldsmithová po 4 letech vyhrála nakonec u odvolacího soudu ve sporu o autorská práva a využití jejího portrétu hudebního fenoménu Princeho nadací Andyho Warhola (AWF). Můžeme si říct, že jde to klasický byznys kolem “VIP nebožtíka”. Ale výsledek je důležitý ze dvou důvodů. V právním systému USA se přihlíží k podobným soudním rozhodnutím jako k pádnému argumentu při jiných líčeních v budoucnu. A vedlejším produktem procesu bylo vykreslení doposud neúplně jasné definice transformativního umění „fair use“ a problematika pozměňování uměleckých děl méně známých tvůrců těmi známějšími. (zdroj:petapixel)


 

Selfie z Marsu

Zatímco všichni aktuálně sledují na Marsu Perseverance, přesluhuje na Rudé planetě i jeho předchůdce vozítko Curiosity. Původně se s ním rozhodně po osmi letech vůbec nepočítalo, ale stařík se poměrně činí. Před dvěma týdny bylo zveřejněno gigantické detailní panorama, kde se Curiosity trochu styděl a byl přikrytý pixelizací. Při tom zrovna je tento veterán proslulý svými autoportréty. Aby nám to skrytý exhibicionista vykompenzoval, vyšvihl minulý týden selfíčko, které by mu mohl závidět kdejaký vloger a influencer. (zdroj:360cities/dpreview)

 

 

 

Fotosvětem prolétl : Bohuslav Brož

PANASONIC LUMIX DC-GH6
PANASONIC LUMIX DC-GH6

Bajonet Micro 4/3, MFT, M4/3, Nový snímač Micro Four Thirds, Aktualizovaný procesor Venus Engine

0,-
NISI filtr Allure Soft pro Fujifilm X100/X100S/X100T/X100F/X100V černý

změkčuje silné světlo, snový efekt, méně detailní fotografie

1 390,-
LAOWA 35 mm f/0,95 Argus FF pro Canon RF

Bajonet Canon RF / formát full-frame, Světelnost f/0,95 a rozsah clony: F0,95 až F16, 4 UHR, 1 ED, 1 ASPH prvek

24 190,-

Související články

Třetí ročník Fujifilm festivalu se blíží!

Třetí ročník Fujifilm festivalu se blíží!

Fotografii je už 182 let, dnes slavíme Světový den fotografie

Fotografii je už 182 let, dnes slavíme Světový den...

Bazar FotoŠkoda v novém

Bazar FotoŠkoda v novém

Další Leica

Leica C-Lux nyní v novém luxusním obalu

Leica C-Lux nyní v novém luxusním obalu

Leica adaptér M/L k vybraným fotoaparátům zdarma

Leica adaptér M/L k vybraným fotoaparátům zdarma

Limitovaná edice Leica: Model M10-R obléká nový kabát

Limitovaná edice Leica: Model M10-R obléká nový kabát

Další Seriály

Srovnání základních objektivů 50 mm f/1,4: Canon vs ZEISS vs Sigma

Srovnání základních objektivů 50 mm f/1,4: Canon vs ZEISS...

Fotoškola - velikost snímače

Fotoškola - velikost snímače

Letem fotosvětem #24 : Veselý Polaroid Keith Haringa

Letem fotosvětem #24 : Veselý Polaroid Keith Haringa

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím