Letem fotosvětem #13 : Královské fotoaparáty | FotoŠkoda
Aktuality z fotosvětaLeicaSeriály

Letem fotosvětem #13 : Královské fotoaparáty

Letem fotosvětem #13 : Královské fotoaparáty
6. 4. 2021 | 4 minuty čtení

Přelom měsíce března a dubna byl prima hned z několika důvodů. Jednak šlo o “šťastný” třináctý týden tohoto roku. Moc tomu nepřidal fakt, že nejvíc aktualit bylo zveřejněno 1. dubna a ověřovat si všechny informace hned v několika zdrojích a vytřídit ty aprílové bylo náročnější. Takže jsme při průletu fotosvětem hráli na jistotu a drželi se a spolehlivých a neměnných věcí. A co je konzervativnější než Leica, britská královská rodina, právní systém a nebo třeba sousední planeta.

Když se spojí Leica a Apple

S koncem března skončila možnost zaslání položek do 38. aukce Leitz Photographica Auction. A podle prvních zveřejněných kousků katalogu se máme 12. června na co těšit. Vedle hned tří Rolleiflexů legendárního amerického fotografa Walker Evanse je například vzácnost experimentální Leica MP2 v chromu s elektromotorovým pohonem. Největší mediální pozornost ale vzbudil prototyp designového skvostu Leicy navržený dvorním návrhářem okousaného jablka Jonathanem Ive a světoznámým Marcem Newsonem. U tohoto kusu z leštěného hliníku se paradoxně ani neuvádí stav funkčnosti, v každém případě šlo o poslední vývojový kousek, kdy kamera získala konečnou podobu. Posléze následovala výroba jediného unikátu, který byl vydražen v roce 2013 za 1,8 mil. USD. (zdroj:leitz-auction)


 

Královské fotoaparáty

S královskými “repre” povinnostmi jdou ruku v ruce různé záštity. A protože je vévodkyně Kate známá svým zájmem o fotografii, nafasovala v roce 2019 od královny titul Patronka Královské fotografické společnosti, která v současné době vydává prostřednictvím Národní galerie knihu Hold Still. Kniha obsahuje výběr 100 portrétů pořízených veřejností během loňského uzávěru Covidu (galerie k vidění zde). V rámci předmluvy knihy je prvním portrétem právě vévodkyně Kate Middleton s fotoaparátem. Kate dosud používala výhradně produkty Canon. Zrcadlovku Canon EOS 5D Mk II vystřídala na poměrně dlouho kompaktem Canon Powershot G12. Na zmíněném portrétu je však zvěčněna s bezzrcadlovkou Fujifilm X-T3 s 23mm f/1,4. Takhle nějak si dokážeme představit začátek anarchie v jinak konzervativním Spojeném království. (zdroj:cdn/titul. Matt Porteous)


 

Nové a novější aktualizece

Koncem března získala hned trojice fotoaparátů Canon nový firmware a díky němu Canon EOS R5 konečně umí třeba v 1080p 120 snímků za sekundu a C-Log 3. Vedle EOS 1D X III se nejméně aktualizace asi dotkla R6. I přes to paradoxně byla hned verze updatu v1.3.0. u R6 pro fatální chyby okamžitě stažena a bleskurychle nahrazena opravou v1.3.1. (zdroj:fotoskoda)


 

Virvál kolem Princeho a transformativního umění

Fotografka Lynn Goldsmithová po 4 letech vyhrála nakonec u odvolacího soudu ve sporu o autorská práva a využití jejího portrétu hudebního fenoménu Princeho nadací Andyho Warhola (AWF). Můžeme si říct, že jde to klasický byznys kolem “VIP nebožtíka”. Ale výsledek je důležitý ze dvou důvodů. V právním systému USA se přihlíží k podobným soudním rozhodnutím jako k pádnému argumentu při jiných líčeních v budoucnu. A vedlejším produktem procesu bylo vykreslení doposud neúplně jasné definice transformativního umění „fair use“ a problematika pozměňování uměleckých děl méně známých tvůrců těmi známějšími. (zdroj:petapixel)


 

Selfie z Marsu

Zatímco všichni aktuálně sledují na Marsu Perseverance, přesluhuje na Rudé planetě i jeho předchůdce vozítko Curiosity. Původně se s ním rozhodně po osmi letech vůbec nepočítalo, ale stařík se poměrně činí. Před dvěma týdny bylo zveřejněno gigantické detailní panorama, kde se Curiosity trochu styděl a byl přikrytý pixelizací. Při tom zrovna je tento veterán proslulý svými autoportréty. Aby nám to skrytý exhibicionista vykompenzoval, vyšvihl minulý týden selfíčko, které by mu mohl závidět kdejaký vloger a influencer. (zdroj:360cities/dpreview)

 

 

 

Fotosvětem prolétl : Bohuslav Brož

HAMA BELLA rám 13x18, černá

Formát rámečku 13 x 18 cm, Šířka x výška x hloubka rámečku: 15 x 20 x 1,5 cm, Hranatý profil, úzká lišta

150,-
PŘÍBĚH TOUR DE FRANCE

Historie a nezapomenutelné momenty Tour de France, Autoři Andy McGrath, Serge Laget, Luke Edwardes-Evans, Texty a fotografie

499,-
FUJIFILM Instax MINI Link 2 - růžová

FUJIFILM instax mini Link 2, Barva: růžová, Kapesní tiskárna pro tisk ze smartphonů

3 199,-

Související články

Letní FOTOtábor v online podobě

Letní FOTOtábor v online podobě

Canon ZOOM 2022: Do ZOO s fotoaparátem!

Canon ZOOM 2022: Do ZOO s fotoaparátem!

Centrum FotoŠkoda získalo 3. místo v Národní ceně za kvalitu

Centrum FotoŠkoda získalo 3. místo v Národní ceně za kvalitu

Další Leica

Panasonic LEICA 9 mm f/1,7: Široký záběr pro filmaře i fotografy

Panasonic LEICA 9 mm f/1,7: Široký záběr pro filmaře i...

Made by Leica: Více než 100 let vášně pro fotografii

Made by Leica: Více než 100 let vášně pro fotografii

Leica M11: Znovuobjevená legenda je tady

Leica M11: Znovuobjevená legenda je tady

Další Seriály

Fotoškola - polarizační filtry

Fotoškola - polarizační filtry

LED světla: Co si tedy pořídit?

LED světla: Co si tedy pořídit?

Fotoškola - hyperfokální vzdálenost

Fotoškola - hyperfokální vzdálenost

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...