VýstavyVýstavy

Šeptuchy očima Kuby Kamińského v Leica Gallery Prague

Termín: 29. 4. - 6. 6. 2021| Místo: Leica Gallery Prague
Šeptuchy očima Kuby Kamińského v Leica Gallery Prague
| 3 minuty čtení

Jak žijí a pracují šeptuchy? Kuba Kamiński ve svém černobílém projektu oceněném v několika soutěžích dokumentuje polské a běloruské léčitelky, které samy sebe nazývají šeptuchy. V Leica Gallery Prague si ho můžete prohlédnout i vy.

Léčitelky pohledem válečného fotografa

Polský fotograf Kuba Kamiński (* 1985) řadu let pracoval jako válečný reportér. S oblibou se ale vrací do polského Podlesí a Běloruska a zde na černobílých snímcích, v nichž se spojuje reportáž a symbolické obrazy, se svou Leicou M9 dokumentuje život a práci "šeptuch", jak si říkají místní léčitelky.

Ty umějí zbavit lidi nemocí a bolesti, ať už fyzické, nebo duševní. Na každou bolest platí jiné zaříkávání, které je třeba pronést šeptem. Jsou to jakési středoevropské šamanky, které navazují na staré tradice, v nichž se odráží krajina hlubokých lesů, ve které žijí. Zde se mísí etnika, tradice, jazyky i víry. A zatímco se šeptuchy hlásí k pravoslaví, pravoslavné církvi se jejich rituály zdají příliš pohanské.

Při léčení nerozlišují, odkud kdo pochází nebo v co věří, jejich jedinou podmínkou je, aby pacient věřil jejich léčbě. Při rituálech se symbolicky materializuje neduh, který pacienta sužuje, a následně se rozpustí ve vodě, promění v dým nebo třeba shoří s kouskem lněné koudele na pacientově hlavě.

Mezi šeptuchami najdeme povětšinou starší ženy, výjimečně můžete narazit i na muže. Pacienti za nimi chodí do jejich obydlí nebo na poutní či jinak výjimečná místa. Za svou pomoc odmítají přijmout peníze a odmítají také vykonat cokoliv zlého. Protože prokletí se často vrací k tomu, kdo přeje zlo jinému.

Jedná se o jeden z Kamińského nejosobnějších projektů, za který také získal druhou cenu v soutěži The Best of Photojournalism (2015) a Grand Press Photo (2012).

Výstavu můžete navštívit do 6. 6. 2021. Při návštěvě je třeba dodržovat všechna platná hygienická nařízení, není však nutné dopředu rezervovat termín. V kavárně si můžete koupit kávu ve výdejním okénku a knihy z knihkupectví si můžete v galerii vyzvednout nebo si je nechat zaslat domů.

LEICA Q2 černý elox

plnoformátový snímač, který má nyní rozlišení 47 Mpx, prachu i voděodolné tělo (IP 52), pevný, neměnný 28 mm objektiv s perfektní světelností f/1,7

132 290,-
LEICA D-Lux 7 black

17 Mpx 4/3" snímač MOS, Zoom objektiv LEICA DC VARIO-SUMMILUX (24–75 mm přepočteno na FF), Vysoká světelnost f/1,7–2,8

31 690,-
LEICA Q2 Monochrom

47,3 MPX CMOS s plným snímkem, Full Frame s černobílým výstupem, Robustní hořčíkové tělo

148 190,-

Související články

Velvyslanectví Japonska v České republice: Naše stopy

Velvyslanectví Japonska v České republice: Naše stopy

Trampové pohledem Libora Fojtíka v Leica Gallery Prague

Trampové pohledem Libora Fojtíka v Leica Gallery Prague

Vojta Hurych: VESELICE

Vojta Hurych: VESELICE

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím