Šeptuchy očima Kuby Kamińského v Leica Gallery Prague | FotoŠkoda
Výstavy

Šeptuchy očima Kuby Kamińského v Leica Gallery Prague

Termín: 29. 4. - 6. 6. 2021| Místo: Leica Gallery Prague
Šeptuchy očima Kuby Kamińského v Leica Gallery Prague
4. 5. 2021 | 3 minuty čtení

Jak žijí a pracují šeptuchy? Kuba Kamiński ve svém černobílém projektu oceněném v několika soutěžích dokumentuje polské a běloruské léčitelky, které samy sebe nazývají šeptuchy. V Leica Gallery Prague si ho můžete prohlédnout i vy.

Léčitelky pohledem válečného fotografa

Polský fotograf Kuba Kamiński (* 1985) řadu let pracoval jako válečný reportér. S oblibou se ale vrací do polského Podlesí a Běloruska a zde na černobílých snímcích, v nichž se spojuje reportáž a symbolické obrazy, se svou Leicou M9 dokumentuje život a práci "šeptuch", jak si říkají místní léčitelky.

Ty umějí zbavit lidi nemocí a bolesti, ať už fyzické, nebo duševní. Na každou bolest platí jiné zaříkávání, které je třeba pronést šeptem. Jsou to jakési středoevropské šamanky, které navazují na staré tradice, v nichž se odráží krajina hlubokých lesů, ve které žijí. Zde se mísí etnika, tradice, jazyky i víry. A zatímco se šeptuchy hlásí k pravoslaví, pravoslavné církvi se jejich rituály zdají příliš pohanské.

Při léčení nerozlišují, odkud kdo pochází nebo v co věří, jejich jedinou podmínkou je, aby pacient věřil jejich léčbě. Při rituálech se symbolicky materializuje neduh, který pacienta sužuje, a následně se rozpustí ve vodě, promění v dým nebo třeba shoří s kouskem lněné koudele na pacientově hlavě.

Mezi šeptuchami najdeme povětšinou starší ženy, výjimečně můžete narazit i na muže. Pacienti za nimi chodí do jejich obydlí nebo na poutní či jinak výjimečná místa. Za svou pomoc odmítají přijmout peníze a odmítají také vykonat cokoliv zlého. Protože prokletí se často vrací k tomu, kdo přeje zlo jinému.

Jedná se o jeden z Kamińského nejosobnějších projektů, za který také získal druhou cenu v soutěži The Best of Photojournalism (2015) a Grand Press Photo (2012).

Výstavu můžete navštívit do 6. 6. 2021. Při návštěvě je třeba dodržovat všechna platná hygienická nařízení, není však nutné dopředu rezervovat termín. V kavárně si můžete koupit kávu ve výdejním okénku a knihy z knihkupectví si můžete v galerii vyzvednout nebo si je nechat zaslat domů.

LEICA D-Lux 7 black

17 Mpx 4/3" snímač MOS, Zoom objektiv LEICA DC VARIO-SUMMILUX (24–75 mm přepočteno na FF), Vysoká světelnost f/1,7–2,8

33 490,-
LEICA M11 black paint finish

Leica M11 s full frame BSI CMOS senzorem, Trojí rozlišení: L-DNG / M-DNG / S-DNG, Počet aktivních obr. bodů: 18 MPix / 36 MPix / 60 MPix

216 990,-
LEICA SL2-S + LEICA VARIO-ELMARIT-SL 24-70 f/2,8 ASPH

Snímač 24,6 MPix Full Frame BSI CMOS, Procesor Maestro III, ISO 50 až 100 000

171 990,-

Související články

Plechová abstrakce v galerii Czech Photo Centre

Plechová abstrakce v galerii Czech Photo Centre

Emil Fafek v Leica Gallery Prague

Emil Fafek v Leica Gallery Prague

Soutěž FOTOSTART: 8. ročník - vítězné práce

Soutěž FOTOSTART: 8. ročník - vítězné práce

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...