Nedílnou součástí výletů jsou v dnešní době také fotoaparáty nebo telefony, kterými čas strávený s rodinou, přáteli nebo i o samotě na krásném místě zdokumentujeme. Někdy si ale domů nedovezeme fotky, ze kterých bychom byli nadšení nebo které nevystihnou místo tak, jak si ho pamatujeme. Jak na to, aby každý záběr stál za vyvolání?
Krásný záběr se může objevit kdykoliv a kdekoliv, proto mějte přístroj vždy po ruce a nebojte se ho použít. Nechce se vám zrovna vytahovat foťák z batohu? Přemožte se a scénu vyfoťte – takové světlo, místo a podmínky sice možná potkáte ještě o kus dál, ale taky nemusíte. A pokud se připravíte tak dokonale, že na nějakém zajímavém místě vychytáte zlatou hodinku nebo jiné zajímavé světlo, tím líp pro vás!
Pančavský vodopád v Krkonoších při východu slunce © Anna Jirásková
Naslepo vyráží dnes na výlet jen málokdo. Předem si i podle fotek vytipujeme místo, které by mohlo být krásné. To ale neznamená, že už tam všechno bylo vyfoceno. I na turisticky nejfrekventovanějších místech se dá najít pohled či místo, kterého si třeba někdo nevšiml nebo doposud neobjevil jeho skrytý potenciál.
Šeřík © Anna Jirásková
Můžete mít sebelepší světlo a sebekrásnější výhled, pokud ho ale zachytíte tuctově, celý dojem může zmizet lusknutím prstu. Zkuste opustit pozici střelce a přikleknout si, zakomponovat do záběru listy nebo květiny, který výjev orámují, nebo se na scénu před sebou naopak podívat trochu z výšky. Nezapomínejte ani na základní pravidla kompozice, jako je zlatý řez nebo pravidlo třetin.
Vlčí máky © Anna Jirásková
Nebojte se přiblížit ke kvetoucímu stromu a zaostřit na něj pěkně zblízka nebo vyfotit snímky na panorama, odměnou vám bude pestrá sbírka, která vám mnohem lépe evokuje vzpomínky. Neváhejte fotky také poladit v postprodukci, foťáky neumí realitu zachytit tak dokonale, jak si ji pamatujeme. Abyste ze snímků vytěžili maximum, je dobré fotit do RAWu.
České středohoří © Anna Jirásková
K výletu s rodinou či kamarády patří i fotky s vašimi blízkými. Zkuste ale zapomenout na strojené fotky s americkými úsměvy, zaměřte se na momentky, které ho vystihnou mnohem lépe. Společně se pak nad nimi můžete i zasmát nebo dojmout. Zakomponováním svých souputníků do snímku oživíte třeba i jinak celkem fádní výjev (a dodáte punc jedinečnosti i nádherným sceneriím) a získáte tak originální snímky do svého alba.
Šumava © Anna Jirásková
Plnoformátový snímač CMOS s rozlišením 26,2 Mpx, ISO 40 000 (rozšíření na ISO 102 400), 45 křížových bodů AF (v hledáčku)
full frame 24 Mpx snímač, až 10 sn./s. při sekvenčním snímání s bufferem až na 177 JPEG snímků, XAVC S 4k video, 100 Mbps 8-bit 4:2:0 - interní nahrávání, přes HDMI výstup 8-bit 4:2:2, 120 FPS FHD
full frame snímač CMOS s rozlišením 30,4 megapixelů s obrazovým procesorem DIGIC 6+, ISO 100 až 32 000 rozšířitelná na 50 až 102 400 - perfektní výsledky za jakéhokoliv osvětlení, širokoplošný retikulární systém automatického zaostřování se 61 body z nichž je 41 křížových (při použití telekonvertoru 21)
Diskuze
5 tipů na focení na výletě
Přidat příspěvekZatím nebyl přidán žádný příspěvek.