FotoslužbyJak vybratFotoslužby,Jak vybrat

Fotokniha: Vzpomínky na celý život

Fotokniha: Vzpomínky na celý život
| 4 minuty čtení

Než se nadějete, je tu. A než se znovu nadějete, jsou mu 4 měsíce. Opravdu tak rychle běží čas od chvíle, kdy se narodil náš syn. Jak už to tak bývá, velkolepé plány na fotografickou dokumentaci vzaly za své, ale fotoaparát s pětatřicítkou s sebou nosím pořád, co kdyby. No a z toho kdyby časem vznikl soubor fotografií, které jsem se rozhodl dát do rámu a na fotografický papír ve fotoknize.

Co je úlohou fotoknihy?

Většina z nás je obecně klidnější, když si jede v zajetých kolejích a nic moc se nemění. To platí i pro reprodukci fotografií, kdy jsme se z diapozitivů a fotografií formátu 10 x 15 cm přesunuli k obrazovkám počítačů a mobilních telefonů. Tištěná fotka se stala pro drtivou většinu minulostí. Je to věčná škoda a neustále se snažím si to připomínat. Má práce fotografa mě mimo komerční tvorbu často k tištěné fotografii opět přivádí a sice formou fotoobrazů, které nechávám pro své klienty zhotovit. Kvůli rodinným vzpomínkám jsem se ale rozhodl pro něco, co si každý může vzít do ruky, fotografií se může dotknout a prožívat příběh s vyprávěním. Přesně to nabízí fotokniha. Vzpomínky a emoce jsou zase tu. 

fotokniha fotoškoda

Jak se tvoří fotokniha? 

Výše jsem napsal, že zajeté koleje jsou pro mnohé z nás pohodou a jistotou. Právě proto jsem se do nějakého složitého procesu nehrnul a domníval jsem se, že to bude složitá záležitost. Vzpomínal jsem při tom na instalaci jakýchsi programů, pluginů a podobně. Naštěstí se doba posunula a aplikace, kterou má dnes FotoŠkoda přímo na webu, je chytrá a intuitivní. Když říkám chytrá, myslím tím, že si umí sama sáhnout do informací, která se při tvorbě snímku zapisují do tzv. EXIFU. Těmi jsou například údaje o nastavení fotoaparátu, datum a čas pořízení, ale v případě mobilních telefonů třeba i lokace. A nejen to, aplikace umí i poznat barvy nebo lokalizovat na fotkách obličeje. Vše tedy poskládá tak, aby to bylo pro lidské oko líbivé a barvy k sobě seděly. Jedním kliknutím do pár minut.

kniha z fotek

Jaká fotokniha je nejlepší? 

Jako fotograf dbám především na kvalitu obrazu, ostrost na správném místě a čistotu snímku. To by v mém případě platilo i pro fotoknihu, pokud bych ji tiskl jako ukázkové portfolio své komerční tvorby, například svatební, volil bych knižní vazbu, lesklý papír a celostránkové snímky, který mají větší zásah. 

V tomto případě jsem ale zvolil více rodinný přístup a na titulní stranu okénko, které bez potřeby textu na první pohled říká, o čem kniha je. Dalším krokem byl pro ruce příjemný přebal a v neposlední řadě jsem dovnitř zvolil matné provedení fotografií. Má to prostý důvod, kniha projde na rodinných akcích rukou mnoha lidí, na fotografie budou sahat a matné zpracování je v tomto případě odolnější. Pracovně jsem knihu pojmenoval Mé první měsíce a mile mě překvapilo, jaký měla úspěch. Přesně to jsem od ní očekával, ty úsměvy rodiny jsou k nezaplacení. 

Chci zkusit fotoknihu

CANON EOS R6
CANON EOS R6

Senzor CMOS, Full Frame s rozlišením 20 MP, DIGIC X Image Processor

64 490,-
CANON EOS 850D
CANON EOS 850D tělo

24,1Mpx snímač typu Dual Pixel CMOS, Formát APS-C, 7 snímků za sekundu

17 590,-
CANON PowerShot G7 X Mark II Premium kit

20,1 megapixelů, Špičkový kompaktní fotoaparát s velkým výkonem, Velký snímač CMOS typu 1" s technologií back-illuminated

14 290,-

Související články

Jak máme otevřeno v prosinci

Jak máme otevřeno v prosinci

Co umí Designer: najdete v něm zajímavé funkce i produkty

Co umí Designer: najdete v něm zajímavé funkce i produkty

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Další Jak vybrat

On-line stream: Jak vybrat fotografický monitor

On-line stream: Jak vybrat fotografický monitor

Nikon Z9 vs Canon EOS R3: porovnání parametrů

Nikon Z9 vs Canon EOS R3: porovnání parametrů

Jak zařídit YouTube studio

Jak zařídit YouTube studio

Diskuze

Fotokniha: Vzpomínky na celý život

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím