Fotokniha: Vzpomínky na celý život | FotoŠkoda
FotoslužbyJak vybrat

Fotokniha: Vzpomínky na celý život

Fotokniha: Vzpomínky na celý život
12. 10. 2021 | 4 minuty čtení

Než se nadějete, je tu. A než se znovu nadějete, jsou mu 4 měsíce. Opravdu tak rychle běží čas od chvíle, kdy se narodil náš syn. Jak už to tak bývá, velkolepé plány na fotografickou dokumentaci vzaly za své, ale fotoaparát s pětatřicítkou s sebou nosím pořád, co kdyby. No a z toho kdyby časem vznikl soubor fotografií, které jsem se rozhodl dát do rámu a na fotografický papír ve fotoknize.

Co je úlohou fotoknihy?

Většina z nás je obecně klidnější, když si jede v zajetých kolejích a nic moc se nemění. To platí i pro reprodukci fotografií, kdy jsme se z diapozitivů a fotografií formátu 10 x 15 cm přesunuli k obrazovkám počítačů a mobilních telefonů. Tištěná fotka se stala pro drtivou většinu minulostí. Je to věčná škoda a neustále se snažím si to připomínat. Má práce fotografa mě mimo komerční tvorbu často k tištěné fotografii opět přivádí a sice formou fotoobrazů, které nechávám pro své klienty zhotovit. Kvůli rodinným vzpomínkám jsem se ale rozhodl pro něco, co si každý může vzít do ruky, fotografií se může dotknout a prožívat příběh s vyprávěním. Přesně to nabízí fotokniha. Vzpomínky a emoce jsou zase tu. 

fotokniha fotoškoda

Jak se tvoří fotokniha? 

Výše jsem napsal, že zajeté koleje jsou pro mnohé z nás pohodou a jistotou. Právě proto jsem se do nějakého složitého procesu nehrnul a domníval jsem se, že to bude složitá záležitost. Vzpomínal jsem při tom na instalaci jakýchsi programů, pluginů a podobně. Naštěstí se doba posunula a aplikace, kterou má dnes FotoŠkoda přímo na webu, je chytrá a intuitivní. Když říkám chytrá, myslím tím, že si umí sama sáhnout do informací, která se při tvorbě snímku zapisují do tzv. EXIFU. Těmi jsou například údaje o nastavení fotoaparátu, datum a čas pořízení, ale v případě mobilních telefonů třeba i lokace. A nejen to, aplikace umí i poznat barvy nebo lokalizovat na fotkách obličeje. Vše tedy poskládá tak, aby to bylo pro lidské oko líbivé a barvy k sobě seděly. Jedním kliknutím do pár minut.

kniha z fotek

Jaká fotokniha je nejlepší? 

Jako fotograf dbám především na kvalitu obrazu, ostrost na správném místě a čistotu snímku. To by v mém případě platilo i pro fotoknihu, pokud bych ji tiskl jako ukázkové portfolio své komerční tvorby, například svatební, volil bych knižní vazbu, lesklý papír a celostránkové snímky, který mají větší zásah. 

V tomto případě jsem ale zvolil více rodinný přístup a na titulní stranu okénko, které bez potřeby textu na první pohled říká, o čem kniha je. Dalším krokem byl pro ruce příjemný přebal a v neposlední řadě jsem dovnitř zvolil matné provedení fotografií. Má to prostý důvod, kniha projde na rodinných akcích rukou mnoha lidí, na fotografie budou sahat a matné zpracování je v tomto případě odolnější. Pracovně jsem knihu pojmenoval Mé první měsíce a mile mě překvapilo, jaký měla úspěch. Přesně to jsem od ní očekával, ty úsměvy rodiny jsou k nezaplacení. 

Chci zkusit fotoknihu

CANON EOS 6D Mark II
CANON EOS 6D Mark II

Plnoformátový snímač CMOS s rozlišením 26,2 Mpx, ISO 40 000 (rozšíření na ISO 102 400), 45 křížových bodů AF (v hledáčku)

29 990,-
CANON EOS 5D Mark IV
CANON EOS 5D Mark IV

full frame snímač CMOS s rozlišením 30,4 megapixelů s obrazovým procesorem DIGIC 6+, ISO 100 až 32 000 rozšířitelná na 50 až 102 400 - perfektní výsledky za jakéhokoliv osvětlení, širokoplošný retikulární systém automatického zaostřování se 61 body z nichž je 41 křížových (při použití telekonvertoru 21)

65 590,-
CANON PowerShot G7 X Mark III
CANON PowerShot G7 X Mark III černý

20,1 Mpx 1" CMOS skládaný snímač, Špičkový kompaktní fotoaparát s velkým výkonem, Objektiv s vysokou světelností f/1,8 až 2,8 a 4,2x zoomem

17 490,-

Související články

Rozhovor - Lucie Bártová: Vzpomínkám dáváme nový život

Rozhovor - Lucie Bártová: Vzpomínkám dáváme nový život

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Potěšte sebe nebo své blízké krásným velkým fotodárkem

Potěšte sebe nebo své blízké krásným velkým fotodárkem

Další Jak vybrat

Rozhovor - Lucie Bártová: Vzpomínkám dáváme nový život

Rozhovor - Lucie Bártová: Vzpomínkám dáváme nový život

BenQ řady PD: skvělé monitory s širokým uplatněním

BenQ řady PD: skvělé monitory s širokým uplatněním

Jak vybrat fotoalbum

Jak vybrat fotoalbum

Diskuze

Fotokniha: Vzpomínky na celý život

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...