Než se nadějete, je tu. A než se znovu nadějete, jsou mu 4 měsíce. Opravdu tak rychle běží čas od chvíle, kdy se narodil náš syn. Jak už to tak bývá, velkolepé plány na fotografickou dokumentaci vzaly za své, ale fotoaparát s pětatřicítkou s sebou nosím pořád, co kdyby. No a z toho kdyby časem vznikl soubor fotografií, které jsem se rozhodl dát do rámu a na fotografický papír ve fotoknize.
Většina z nás je obecně klidnější, když si jede v zajetých kolejích a nic moc se nemění. To platí i pro reprodukci fotografií, kdy jsme se z diapozitivů a fotografií formátu 10 x 15 cm přesunuli k obrazovkám počítačů a mobilních telefonů. Tištěná fotka se stala pro drtivou většinu minulostí. Je to věčná škoda a neustále se snažím si to připomínat. Má práce fotografa mě mimo komerční tvorbu často k tištěné fotografii opět přivádí a sice formou fotoobrazů, které nechávám pro své klienty zhotovit. Kvůli rodinným vzpomínkám jsem se ale rozhodl pro něco, co si každý může vzít do ruky, fotografií se může dotknout a prožívat příběh s vyprávěním. Přesně to nabízí fotokniha. Vzpomínky a emoce jsou zase tu.
Výše jsem napsal, že zajeté koleje jsou pro mnohé z nás pohodou a jistotou. Právě proto jsem se do nějakého složitého procesu nehrnul a domníval jsem se, že to bude složitá záležitost. Vzpomínal jsem při tom na instalaci jakýchsi programů, pluginů a podobně. Naštěstí se doba posunula a aplikace, kterou má dnes FotoŠkoda přímo na webu, je chytrá a intuitivní. Když říkám chytrá, myslím tím, že si umí sama sáhnout do informací, která se při tvorbě snímku zapisují do tzv. EXIFU. Těmi jsou například údaje o nastavení fotoaparátu, datum a čas pořízení, ale v případě mobilních telefonů třeba i lokace. A nejen to, aplikace umí i poznat barvy nebo lokalizovat na fotkách obličeje. Vše tedy poskládá tak, aby to bylo pro lidské oko líbivé a barvy k sobě seděly. Jedním kliknutím do pár minut.
Jako fotograf dbám především na kvalitu obrazu, ostrost na správném místě a čistotu snímku. To by v mém případě platilo i pro fotoknihu, pokud bych ji tiskl jako ukázkové portfolio své komerční tvorby, například svatební, volil bych knižní vazbu, lesklý papír a celostránkové snímky, který mají větší zásah.
V tomto případě jsem ale zvolil více rodinný přístup a na titulní stranu okénko, které bez potřeby textu na první pohled říká, o čem kniha je. Dalším krokem byl pro ruce příjemný přebal a v neposlední řadě jsem dovnitř zvolil matné provedení fotografií. Má to prostý důvod, kniha projde na rodinných akcích rukou mnoha lidí, na fotografie budou sahat a matné zpracování je v tomto případě odolnější. Pracovně jsem knihu pojmenoval Mé první měsíce a mile mě překvapilo, jaký měla úspěch. Přesně to jsem od ní očekával, ty úsměvy rodiny jsou k nezaplacení.
Plnoformátový snímač CMOS s rozlišením 26,2 Mpx, ISO 40 000 (rozšíření na ISO 102 400), 45 křížových bodů AF (v hledáčku)
full frame snímač CMOS s rozlišením 30,4 megapixelů s obrazovým procesorem DIGIC 6+, ISO 100 až 32 000 rozšířitelná na 50 až 102 400 - perfektní výsledky za jakéhokoliv osvětlení, širokoplošný retikulární systém automatického zaostřování se 61 body z nichž je 41 křížových (při použití telekonvertoru 21)
20,1 Mpx 1" CMOS skládaný snímač, Špičkový kompaktní fotoaparát s velkým výkonem, Objektiv s vysokou světelností f/1,8 až 2,8 a 4,2x zoomem
Diskuze
Fotokniha: Vzpomínky na celý život
Přidat příspěvekZatím nebyl přidán žádný příspěvek.