Nová Sedlica očima Pavla Vavrouška v Leica Gallery Prague | FotoŠkoda
Výstavy

Nová Sedlica očima Pavla Vavrouška v Leica Gallery Prague

Termín: 14. 1. - 27. 2. 2022
Nová Sedlica očima Pavla Vavrouška v Leica Gallery Prague
10. 1. 2022 | 3 minuty čtení

Tradice, pravoslaví a život v souladu s přírodou. Tak plynul čas v Nové Sedlici, nejvýchodnější československé vesnici, od roku 1971 do roku 1981. Autentický vhled do života tamních obyvatel zachytil Pavel Vavroušek, jehož fotografie budete moci zhlédnout v Leica Gallery Prague.

Nejvýchodnější československá vesnice v 70. a na počátku 80. let

Celých 10 let věnoval Pavel Vavroušek fotografování Nové Sedlice, která se stala i jednou z jeho závěrečných prací na FAMU. Na fotografiích zachytil jeden z posledních ostrovů tradičního způsobu života, jehož nedílnou součástí je splynutí s přírodou a řízení života podle jejích cyklů.

Práce s hospodářskými zvířaty, střídající se roční období, náboženské svátky - takový byl tehdejší životní rytmus dosud nepoznamenaný globalizací. Do vesnice Nová Sedlica pod vrchem Kremenec v Bukovských vrších poprvé přišel s kamarády na vandr, kde mu učarovaly krajina, tradice, pravoslaví i pohostinnost místních.

S místními se sžil, a jeho fotografie tak jsou autentickou výpovědí o životě tehdejších obyvatel. Jak píše kurátor Tomáš Pospěch:

Fotografoval v prostředí ještě nezasaženém unifikující globalizací, bez turistů, ale ne v kraji s vyhlášeným folklórem. [...] Vybíral si to mizející, ohrožené, a vyfotografoval to, dokud to ještě bylo. [...] Vyhýbá se politice i negativním jevům, jako jsou alkoholismus, často nevalné bytové podmínky, nedostatečná lékařská péče, špatné dopravní spojení, postupná gentrifikace a odchod mladých do měst. Není sociálně-kritickým fotografem, nechce představit chudobu a těžký život, ale pokouší se předat nám životní styl, který do určité míry souzní s jeho životními hodnotami.

Fotografie autora, jehož historička umění Anna Fárová zařadila po bok silné dokumentaristické generace Libuše Jarcovjákové, Dušana Šimánka, Bořivoje Hořínka, Jiřího Poláčka, Dušana Pálky, Pavla Štechy, Ivana Lutterera, Jaroslava Bárty, Iren Stehli, Iva Gila nebo Jindřicha Štreita, a který po dokončený cyklu Nová Sedlice postupně opustil dokumentární fotografii, ležely v archivu 40 let, nyní si je můžete od 14. 1. do 27. 2. 2022 prohlédnout v Leica Gallery Prague.

LEICA Q2 černý elox

plnoformátový snímač, který má nyní rozlišení 47 Mpx, prachu i voděodolné tělo (IP 52), pevný, neměnný 28 mm objektiv s perfektní světelností f/1,7

133 690,-
LEICA Q2 Monochrom

47,3 MPX CMOS s plným snímkem, Full Frame s černobílým výstupem, Robustní hořčíkové tělo

141 390,-
LEICA D-Lux 7 black

17 Mpx 4/3" snímač MOS, Zoom objektiv LEICA DC VARIO-SUMMILUX (24–75 mm přepočteno na FF), Vysoká světelnost f/1,7–2,8

31 990,-

Související články

Martin Rak: Krajiny mého srdce

Martin Rak: Krajiny mého srdce

Nejlepší snímky letošního ročníku Czech Nature Photo v Czech Photo Centre

Nejlepší snímky letošního ročníku Czech Nature Photo v...

Lukáš Zeman: Příroda zblízka i z dálky

Lukáš Zeman: Příroda zblízka i z dálky

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...