Panasonic Lumix GH6: nová vlajková loď bezzrcadlovek se snímačem MFT | FotoŠkoda
Produktové novinky

Panasonic Lumix GH6: nová vlajková loď bezzrcadlovek se snímačem MFT

Panasonic Lumix GH6: nová vlajková loď bezzrcadlovek se snímačem MFT
22. 2. 2022 | 6 minut čtení

Panasonic představuje dlouho očekávanou novinku, Lumix GH6! Posouvá hranice videa zase o kus dál a svým uživatelům umožní natáčet video v 5,7K a pyšní se novým snímačem, procesorem i několika dalšími funkcemi, které najdete v řadě G nebo vůbec u fotoaparátů Lumix poprvé. Více informací najdete v článku!

Panasonic Lumix DC-GH6

Do rodiny bezzrcadlovek se snímačem micro 4/3 přibyl nový člen! Je jím již dříve avizovaný model GH6, který posouvá hranice videotvorby. Umožní jim natáčet videa až v 5,7K, nabízí široký dynamický rozsah a jako vůbec první fotoaparát řady G obsahuje V-log/V-Gamut.

Může se pochlubit o 20 % vyšším počtem efektivních pixelů než model GH5 a novým snímačem Live MOS bez low-pass filtru s rozlišením 25,2 Mpx, díky čemuž nabízí velké rozlišení a velmi rychlé vyčítání signálu a již zmiňovaný dynamický rozsah. Nová generace procesoru Venus Engine disponuje pokročilými technologiemi zpracování obrazu, takže výsledný obraz je vykreslený ve vysokém rozlišení s přirozenou strukturou šumu a bohatými barvami.

Bezzrcadlovka Panasonic Lumix DC-GH6

Dokonalý pro video

Model GH6 se soustředí především na rozvoj videa, což je znát i v jeho funkcích a vlastnostech. Můžete využít více než 13 EV dynamického rozsahu v režimu Dynamic Range Boost a jako u vůbec prvního fotoaparátu řady G u něho můžete vyzkoušet funkce V-log/V-Gamut. Natáčet můžete v rozlišení až 5,7K, ale možností máte mnohem více včetně anamorfního záznamu s využitím celé plochy snímače, který můžete kontrolovat v reálném čase na displeji.

Vůbec poprvé u fotoaparátů Lumix můžete také natáčet ve formátu Apple ProRes 422 HQ, díky čemuž nemusíte záznam při nelineárním střihu překódovávat. Abyste mohli natáčet déle (v kvalitě C4K/60p 10bit 4:2:2 dokonce neomezeně), má GH6 lépe vyřešené odvádění tepla.

Pro dokonale plynulé záznamy při natáčení z ruky GH6 disponuje stabilizací obrazu Body I.S. a Dual I.S.2, která dosahuje až 7,5 EV. Díky Body I.S. můžete pořídit až 100Mpx snímek z ruky nebo fotografování s ultrateleobjektivem z ruky. Dual I.S.2 vám zase poslouží při natáčení videa, a to i ve 4K kvalitě. Při pořizování záznamu můžete vybírat ze široké nabídky formátů, rozlišení nebo snímkových frekvencí.

Novinka využívá kolorimetrii, kterou znáte z filmových kamer VariCam a ve výchozím nastavení můžete využít převodní tabulku V709 LUT. Kromě formátu .vlt máte nově k dispozici také 3D LUT.cube. Kromě toho GH6 nabízí řadu zajímavých a profesionálních funkcí jako Cinelike, Waveform Monitor, Zebra Pattern, Frame Marker, Desqueeze nebo indikátor natáčení v podobě červeného rámečku.

Novinkou je funkce Safety Zone Marker, která vám ukáže 95 / 90 / 80 % plochy, abyste mohli přesně vyladit kompozici a prostor pro titulky. Pro nahrávání zvuku lze kombinovat několik typů externích mikrofonů.

Řada funkcí bude k dispozici také s budoucími aktualizacemi firmwaru - např. nahrávání přes USB na SSD, výstup 4K120p videa přes HDMI během živého náhledu nebo natáčení v DCI4K ProRes 422 HQ / ProRes 422.

Bezzrcadlovka Panasonic Lumix DC-GH6

Nové technologie a vynikající výkon

Za skvělou kvalitou obrazu stojí tři klíčové technologie - nové inteligentní zpracování detailů, které rozlišuje ploché, detailní i okrajové části snímku pro maximální realističnost, nová 2D redukce šumu eliminující chromatický šum a zlepšující strukturu jasového šumu a velmi přesná 3D redukce šumu pro video, která lépe rozpoznává (ne)pohyblivé části. Funkce Dual 3D Color Control vylepšuje reprodukci barev podle úrovně jasu, sytosti a odstínu, díky čemuž je dosaženo velmi přesného a bohatého zobrazení.

Díky novému snímači a procesoru je AF přesnější a využít můžete také zajímavé možnosti usnadňující manuální ostření. Jednou z nich je třeba Asistent MF, s nímž si zvětšíte zaostřovací bod jak při focení, tak při natáčení videí.

GH6 umí fotit až 14 snímků za vteřinu (AFS) / 8 snímků za vteřinu (AFC) s mechanickou závěrkou a 75 snímků za vteřinu s elektronickou závěrkou. Vše můžete kontrolovat na dotykovém displeji s rozlišením 1,84 Mpx nebo přes OLED hledáček LVF (Live View Finder) s rozlišením 3,68 Mpx.

Bezzrcadlovka Panasonic Lumix DC-GH6 - dotykový výklopný displej

Odolnost do terénu

Abyste mohli natáčet a fotit kdekoliv, je GH6 vyrobený z hořčíkové slitiny a je odolný vůči stříkající vodě, prachu i mrazu až do -10 °C. Se závěrkou nafotíte přibližně 200 000 záběrů. Designéři mysleli i na snadné a praktické ovládání, a proto najdete tlačítko Rec na horní i přední straně fotoaparátu.

Pro bezpečí dat a širší možnosti záznamu je GH6 vybavena duálním slotem na paměťové karty - CFexpress (typ B) a SD UHS II V90. Dále na novince najdete rozhraní HDMI A a USB 3.2 Gen 2, které můžete využít i pro dobíjení baterie. S telefonem, tabletem nebo dalšími zařízeními se můžete propojit přes Wi-Fi 5 GHz, GH6 je rovněž kompatibilní s rozhraním Bluetooth 5.0. Přes aplikaci LUMIX Sync můžete fotoaparát ovládat i na dálku.

Bezzrcadlovka Panasonic Lumix DC-GH6 - duální slot na paměťové karty

Další vlastnosti

 • nový přesný 5osý gyroskopický snímač s novým algoritmem
 • 5,7K/60p 10bit 4:2:0 | 5,8K/30p 10bit 4:2:0 (4,4K/60p) anamorfní | C4K/60p 10bit 4:2:2 bez časového omezení i přes HDMI | 4K/120p 10bit 4:2:0 | Full HD/240p 10bit 4:2:2 HFR | slow motion 300 fps Full HD VFR
 • interní záznam videa 5,7K v ProRes 422 HQ a ProRes 422 (s kartou CFexpress B)
 • časosběrná videa 4K/60p s funkcí vyrovnání expozice
 • nahrávání zvuku v až 4 kanálech ve 24bitové kvalitě se vzorkováním 48/96 kHz (externí / vestavěný mikrofon)
 • eliminace pohybového zkreslení (rolling shutter)
 • ISO 100 (rozšířené 50)-25 600 pro fotografii | ISO 100 (rozšířené 50)-12 800 pro video
 • plynulé video s dynamickým rozsahem HDR s bohatou gradací
 • RAW, JPEG

Panasonic Lumix DC-GH6 můžete pořídit jak jako samotné tělo, tak v setech s objektivy 12-60 mm a 12-60 mm Leica.

chci o GH6 vědět vše

PANASONIC Lumix DMC-G80
PANASONIC Lumix DMC-G80 + 12-60 mm černý

16 Mpx snímač bez low pass filtru (o cca 10% lepší ostrost oproti G7) a nový obrazový procesor Venus Engine, Kompaktní a proti vlhkosti a prachu odolné tělo, 4K Photo - tvorba 8 Mpx fotografií z 4K videa

17 990,-
PANASONIC Lumix DC-G90
PANASONIC Lumix DC-G90

20,3 Mpx LiveMOS snímač bez Low Pass filtru, opravdu tichá a velmi rychlá el.magnetická závěrka s potlačeným Shutter Shock efektem, 5-osý, dvojitý mechanický stabilizátor II + optický v objektivu a pohybem snímače (korekce až 5 EV)

21 890,-
PANASONIC Lumix DC-S5
PANASONIC Lumix DC-S5

full frame 24 Mpx, video s dynamickým rozsahem +14 EV V-Log, fotografie až 96 Mpx

49 990,-

Související články

Tamron připravuje nový objektiv 50-400 mm pro Sony

Tamron připravuje nový objektiv 50-400 mm pro Sony

Nový dron DJI Mini 3 Pro pohledem Petra Jana Juračky

Nový dron DJI Mini 3 Pro pohledem Petra Jana Juračky

Canon představuje dva nové širokoúhlé objektivy

Canon představuje dva nové širokoúhlé objektivy

Diskuze

Panasonic Lumix GH6: nová vlajková loď bezzrcadlovek se snímačem MFT

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...