23. 2. 2022 | 13 minut čtení

Filtry vám mohou pomoci posunout fotografie o velký kus dál, ať už co do kvality, tak i kreativity. Vyznat se ve všech typech filtrů ale není hračka a výběr ideálního filtru může být oříšek. Ten spolu ale dnes rozlouskneme, abyste při výběru mohli jít najisto. Zde je kompletní průvodce výběrem fotografických filtrů.

Vše kolem fotografických filtrů od A do Z

Slyšeli jste o fotografických filtrech a pozitivních výsledcích, když se správně použijí, ale úplně se nevyznáte ve druzích filtrů ani terminologii? Od toho je tady tento článek – po jeho přečtení budete vědět vše, co potřebujete k výběru nejvhodnějšího filtru. Pojďme se na to podívat trochu jinak než pouhým rozkategorizováním: před zakoupením si musíte odpovědět na následující otázky:

Jak vybrat foto filtr© Maurício Mascaro, Pexels

Pro jaký objektiv hledám filtr

Pokud už máte vybranou vhodnou techniku, je filtr příslovečnou třešničkou na dortu vašeho objektivu. Jak uvidíte níže, existuje velké množství filtrů, každý z nich se hodí pro jinou příležitost. Pro začátek se ovšem pojďme odrazit od vaší objektivové výbavy a řekněme si, jak ovlivňuje výběr filtrů.

  • Chcete filtr použít se širokoúhlým objektivem? Zde je třeba si všímat především konstrukce přední čočky, resp. jejího vypouknutí. Ne všechny širokoúhlé objektivy mají vypouklou čočku, ty velmi široké ale zpravidla ano. Na takové objektivy filtry nenašroubujete. Pro takové případy jsou na trhu zásuvné filtry, které pro použití vyžadují ještě speciální držák. Ten upevníte na objímku kolem čočky a pak můžete vesele střídat jeden zásuvný filtr za druhým. Zasouvací filtry se vyrábějí v podobě čtverce či obdélníku.
  • Na ostatní objektivy se žádná podobná omezení nevztahují a můžete si tak vybrat ze všech dostupných typů filtrů. Kromě již zmíněných zásuvných (které rozhodně nejsou pouze "z nouze ctnost" pro případ, že nemůžete použít jiný filtr) jsou tu filtry kruhové. Ty se dělí na šroubovací (screw-in filtry), které – jak už ostatně název napovídá – našroubujete na objímku, a relativně nově také filtry magnetické. U těch stačí mít na objímce upevněný speciální adaptér, na nějž snadno "nacvaknete" filtr, který aktuálně potřebujete.

V případě šroubovacích i magnetických filtrů a při výběru správného držáku na zásuvný filtr je vždy nutné myslet na průměr daného objektivu. U držáků na zásuvné filtry jsou často k dispozici adaptéry, protože se jedná o univerzálnější pomocníky, u odlišné velikosti magnetických a šroubovacích filtrů nepomůže nic.

Výhodou může být, když máte ve výbavě objektivy se stejným filtrovým závitem, protože částky za jednotlivé filtry pro celou výbavu se nešplhají do desetitisíců. Stačí jen sejmout filtr z jednoho objektivu a nasadit ho na jiný.

Jak vybrat foto filtr - ND filtry

Kdy a jak chci fotofiltr používat

Každý filtr má jiný účel, a proto je možné, že se ve vaší výbavě nakonec objeví úplně všechny. Záleží na tom, co fotíte a jakých výsledků chcete dosáhnout.

Mezi tři základní kategorie patří UV / ochranné filtry, polarizační filtry a ND filtry.

  • UV filtr, jak opět napovídá název, filtruje ultrafialové záření a zamezuje jeho dopadu na film / snímač. To mělo a stále má velký význam v analogové fotografii, v digitální éře už nikoliv, protože takovým filtrem jsou opatřené už samotné snímače digitálních přístrojů. Zatímco eliminace určitého úseku barevného spektra měla u filmu za následek barevné ovlivnění výsledného snímku, u digitálních fotoaparátů tomu tak není, a UV filtry se proto často používají jako ochrana před poškrábáním samotné přední čočky.

    To je jistě záhodno, přece jenom filtr je mnohonásobně levnější investicí než oprava nebo dokonce nový objektiv. Můžete však využít také speciální ochranné (clear) filtry, které jsou vyrobené z čirého skla nijak neovlivňující barevné spektrum. Ptáte se, jaký je v tom rozdíl, když u digitálu UV filtr neplní svůj původní účel? Ochranné filtry bývají vyrobené z pevnějšího a odolnějšího skla, více tedy vydrží.

vyberu si ochranný / uv filtr

  • Polarizační filtry už není vhodné mít nasazené nepřetržitě, hodí se totiž pro konkrétní situace. Eliminují polarizované, tj. odražené / rozptýlené, světlo a jsou skvělou pomůckou při focení v bočním světle. Pokud s polarizačním filtrem fotíte v přímém protisvětle, jeho efekt se rovná nule.

    Z fotografií dokážou odstranit odlesky od prakticky jakýchkoli nekovových (!) předmětů, jako je vodní hladina, lesklá silnice či střecha domu, odrazy ve skle apod. To má za následek mimo jiné lepší kontrast a větší sytost barev a také celkově méně světla propuštěného na snímač (hodnota se liší v závislosti na propustnosti konkrétního filtru). Polarizační filtr alias CPL by se měl stát nerozlučným společníkem krajinářů, fotografů architektury nebo při focení produktů a reklamních snímků.

potřebuji polarizační filtr

  • ND filtry neboli neutrální šedé filtry nezamezují vstup určitému typu světla, ale světlu obecně. Používají se v případech, že potřebujete prodloužit čas (nebo v případě velmi jasného světla a ND filtru s nízkou hodnotou ovlivnění EV čas naopak zkrátit), ale zároveň uchovat nižší hloubku ostrosti, případně dosáhnout speciálního efektu, jako je třeba vyhlazení vodní hladiny za bílého dne, efekt "hedvábného vodopádu", "vyprázdnění" ulic během dne nebo rozmazání mraků. U takových fotek většinou nejde o nízkou hloubku ostrosti, ale ani s nejvyšší možnou nastavenou clonou bychom nemohli fotit na dostatečně dlouhý čas, abychom jich docílili.

    Jedná se o tmavé filtry různé intenzity, od velmi jemného ztmavení v podobě ND2 až po extrémní ztmavení ND100 000. Číslo udává výsledné ovlivnění expozice (EV), které je třeba započítat do času snímání.
     
    HODNOTA ND FILTRU HUSTOTA ND FILTRU OVLIVNĚNÍ EXPOZICE
    ND2 0,3 1 EV 1 stopa
    ND4 0,6 2 EV 2 stopy
    ND8 0,9 3 EV 3 stopy
    ND16 1,2 4 EV 4 stopy
    ND32 1,5 5 EV 5 stop
    ND64 1,8 6 EV 6 stop
    ND128 (100) 2,1 7 EV 7 stop
    ND256 (200) 2,4 8 EV 8 stop
    ND512 (500) 2,7 9 EV 9 stop
    ND1024 (1000) 3,0 10 EV 10 stop
    ND2000 3,3 11 EV 11 stop
    ND4000 3,6 12 EV 12 stop
    ND8000 3,9 13 EV 13 stop
    ND16000 4,2 14 EV 14 stop
    ND32000 4,5 15 EV 15 stop
    ND64000 4,8 16 EV 16 stop
    ND100000 5,0 16,6 EV 17 stop
    Každá stopa znamená polovinu / dvojnásobek předchozího času (záleží na tom, kterým směrem počítáte :) ) Pokud tedy bez filtru máme naměřený čas třeba 1/400 s, nasadíme-li filtr s ovlivněním 1 stopy / 1 EV, znamená to, že musíme čas prodloužit na 1/200 s, o dvě stopy to bude oproti původním 1/400 s 1/100 s atd. Na webu ale najdete stránky, které potřebný čas vypočítají za vás.

    V případě použití ND filtrů je nutné mít na paměti jeden neduh, kterým trpí všechny. Každý z nich více či méně způsobuje barevný posun, s nímž je třeba posléze pracovat v postprodukci. U analogové fotografie se posun kompenzuje při vyvolání.

    TIP: Existují i variabilní ND filtry, které v sobě spojují hned několik filtrů najednou, takže nemusíte měnit jeden filtr za jiný, stačí jím pootočit. To oceníte především u videa.

chci ND filtr

Tím se nabídka foto filtrů rozhodně nevyčerpala, je však mnohem specifičtějšího rázu. Především při krajinářské fotografii oceníte přechodové filtry, které se vyrábějí v kruhové i zásuvné verzi. Jejich princip spočívá v tom, že jedna část (většinou polovina, není to ale pravidlo) je tmavší (v různých intenzitách) než druhá, která je čirá. Tento přechod může být různě "ostrý" – od jasného předělu k velmi jemnému přechodu od tmavé barvy k čirému sklu.

K čemu je to dobré? Můžete si tmavou částí kupříkladu zastínit světlou oblohu a zabránit tak přepalu. Tradičně se přechodové filtry vyrábějí v tmavé barvě (jako ND filtry), můžete ale najít i barevné přechodové filtry, s nimiž můžete ovlivňovat barevnost či eliminovat určitou část barevného spektra.

zajímají mě přechodové filtry

V nabídce najdete i tzv. Night Sky filtry neboli filtry na focení noční oblohy. Že se dá noční nebe fotit i bez filtru? Jistě že dá. Tyto filtry vám to však umožní i v oblastech se zvýšeným světelným smogem, protože jejich úkolem je právě smog eliminovat.

Vedlejším účinkem je také zvýšení jasu a kontrastu, což astrofotografii prospěje. A i když se pohybujete tam, kde je světelného smogu méně než ve městech, bohužel už jen tak nenajdeme místo, které by bylo od světla civilizace zcela odstíněno, takže i tam bezesporu přijde vhod.

Jak vybrat foto filtr - night sky filtr

chci night sky filtr

Konverzní filtry vám pomohou posunout barevnou tonalitu do určitých (teplejších / studenějších) odstínů.

potřebuji konverzní filtr

Pro černobílou fotografii slouží barevné filtry zdůrazňující konkrétní barevné spektrum a naopak zeslabující jiné. Například červené jsou výborné na krajinu, žluté zase můžete použít na portrét, i když toto rozdělení není samozřejmě absolutní a můžeme použít žlutý filtr i na krajinu a červený na portrét, záleží na konkrétním světle a situaci. Pokud je použijete v barevné fotografii, docílíte jejího silného zabarvení, což může být vhodné pro experimenty.

vyberu si mezi barevnými filtry

Existují i další "hravé" filtry, například ty, které vám z bodových zdrojů světla vykouzlí hvězdičky či je naopak zjemní a vyvolají filmový efekt, nebo které propouštějí pouze infračervené záření.

chci si při focení hrát s filtrem

Jak vybrat foto filtr - barevné filtry© Skitterphoto, Pexels

Jaké vlastnosti má fotografický filtr mít

Současné filtry se jsou potažené hned několika antireflexními vrstvami, které zajišťují ostrý a kontrastní obraz, eliminaci odlesků nebo vyvážené podání barev, a často také úpravou s nanovrstvami, které usnadňují čištění od kapek vody, prachu či jiných nečistot.

Důležité je také případné tvrzení skla. Tvrzené sklo spíše odolá nárazům či potenciálnímu poškrábání bez úhony (samozřejmě záleží na intenzitě).

V podstatě všechny současné filtry jsou vyrobené z kvalitního optického (povětšinou i tvrzeného) skla a disponují antireflexními vrstvami, které zajišťují perfektní obraz. Zde tedy nemůžete šlápnout vedle a rozhodujete se pak pouze mezi detaily.

Jakou obroučku chci

V současnosti máte na výběr ze tří materiálů, z nichž se obroučky filtrů vyrábějí. Většinou jsou to hliník a mosaz, výjimečně také titan. V čem se od sebe liší?

Především v pevnosti. Hliníkové filtry jsou měkčí a snáze se při nasazování či snímání do objektivu "zakousnou". Mosazné filtry po závitu lépe kloužou a riziko samovolného "zakousnutí" je zde mnohem menší. Abyste tomuto riziku úplně předešli, je vhodné čas od času závit promazat.

Podívejme se na to ale ještě jinak a představme si potenciální situaci: Máte na objektivu nasazený ochranný filtr a objektiv vám vyklouzne z ruky nebo jím omylem uhodíte o něco tvrdého, třeba o futro dveří. Filtr by měl zabránit škodám na přední čočce. Pokud je jeho obroučka vyrobená z hliníku a náraz byl velmi silný, je velká pravděpodobnost, že se filtr zdeformuje a sklo uvnitř dokonce praskne.

Pokud bude filtrová obroučka z mosazi či titanu, filtr případný náraz pravděpodobně přežije bez úhony, může však dojít k poškození závitu, protože tvrdá obroučka se při ponárazovém pohybu může do závitu "zadřít".

U obroučky je dobré si všímat ještě jednoho parametru, a to její výšky. Na trhu naleznete obroučky relativně vysoké, ale i nízké, slim, verze. Slim filtry s sebou nesou mnohem nižší riziko vinětace u ultraširokoúhlých objektivů, než jaké hrozí u vyšších obrouček.

Jak vybrat foto filtr© Ethan Sees, Pexels

 

Pokud nové informace o foto filtrech potřebujete tak nějak vstřebat, či v rychlosti projet ještě jednou, koukněte na záznam streamu s Luďkem Bouškou a Michalem Houdkem, ve kterém se věnují právě foto filtrům.

 

jdu na výběr foto filtru

Pokud stále váháte, který filtr zvolit, obraťte se na naše odborníky. Jsme vám k dispozici na e-mailu fotomaterialy@fotoskoda.cz, telefonním čísle 222 929 031, v chatovacím okénku nebo přímo na prodejně. Těšíme se na vás!

POLAROID filtr CPL 72 mm

Snižuje odrazy a odlesky tím, že filtruje světlo, které zpolarizovalo v důsledku odrazů od lesklých nekovových povrchů, Redukuje opar na snímcích vzdálených krajin a poskytuje sytější a živější barvy, Nejsilnější efekt při použití 90° od slunce

550,-
NISI filtr Protector PRO Nano HUC 77 mm

Optické sklo, Ultra tenký rámeček pro minimalizaci vinětace na širokoúhlém objektivu, Nano povlak pro nejlepší propustnost světla

1 090,-

Související články

Jak vybrat fotografickou tiskárnu

Jak vybrat fotografickou tiskárnu

Jak vybrat fotografický papír

Jak vybrat fotografický papír

Jak vybrat monitor pro fotografy

Jak vybrat monitor pro fotografy

Diskuze

Jak vybrat foto filtr

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...