Fotografické zábleskové světlo neboli systémový fotografický blesk najde své uplatnění především v interiérech, kde je většinou nedostatek přirozeného ale často též umělého světla. Mezi taková místa patří: chodby, vstupní haly domů, schodiště, byty, kanceláře, obřadní síně, party, kluby, divadla, sportovní haly atd.
Fotografické blesky ovšem využijeme velice často i venku – buď v komplikovaných světelných podmínkách nebo v situacích, kde máme specifický fotografický záměr jako je třeba přisvícení části scény, odstranění (nebo naopak umělé vytvoření) stínů ve scéně a podobně. V neposlední řadě využijeme blesk též v případech, kdy fotografujeme sport a jiné výrazně dynamické scény a chceme tzv. „zmrazit pohyb“.
Velká výhoda fotografických blesků spočívá též v jejich kompaktních rozměrech a vysoké flexibilitě. Tato kombinace je výtečná v případě mobilních (ale i domácích) fotografických studií. Dvojice či trojice dostatečně silných fotografických blesků vám totiž plně nahradí nákladné vybavení fotografického studia. Navíc, blesky jsou snadno přenosné (vejdou se vám do fotobatohu) a rychle je kdekoli rozbalíte i složíte. Fotografické blesky jsou napájeny v drtivé většině případů AA bateriemi, umí spolu komunikovat a lze je odpalovat i bezdrátově. Máte tak díky nim zcela volné ruce a nejste omezeni žádnými kabely ani nutností připojení k síti 220V.
Fotografický blesk je vynikajícím příslušenstvím pro fotografování kdekoli, kde je buď nedostatek světla nebo naopak silné kontrastní protisvětlo. Stejně tak blesk skvěle poslouží pro lokální přisvícení. (foto: Martin Hájek)
Je vůbec nutný systémový fotografický blesk? Nestačí jen interní, který je součástí většiny fotoaparátů? To je samozřejmě první a zcela relevantní dotaz. Jenže, i odpověď je zde zcela jednoznačná. Interní blesk má sice skoro každý moderní fotoaparát – s výjimkou specifických modelů a profi reportážních fotoaparátů (Canon EOS 6D MkII, EOS 5D MkIV, Nikon D850, Sony A7 IV a další). Interní blesk je malý, vždy po ruce, napájí jej akumulátor fotoaparátu a také je zdarma (v ceně přístroje). Ovšem na straně druhé má slabý výkon, nelze jeho světlo nijak směrovat a možnosti ovládání jsou minimální. Interní blesk je tak použitelný například jako vykrývací blesk (pro vysvícení stínů v protisvětle, režim: fill-in flash), na přiblesknutí popředí ale to jen v rámci nasvícení menších ploch (makrofotografie, produkt). Navíc je třeba s jeho světlem pracovat velice citlivě. Pro vážnou fotografickou práci interní blesk není!
Interní blesk svou funkci splní v případě, kdy nemáte žádné zvláštní nároky na kvalitu, intenzitu ani modulárnost zábleskového světla. Pro přisvícení části scény nebo pro vykrytí stínů může někdy postačit.
Jsou sice výrazně větší (oproti interním bleskům), těžší, potřebují vlastní zdroj energie (AA baterie) a mají vysokou spotřebu energie. Ovšem disponují velkým výkonem, rozsáhlými možnostmi řízení blesku, zoom hlavou, a množstvím dalších přídavných funkcí! Pro vážnou fotografickou práci je tedy externí blesk neocenitelným pomocníkem a určitě jej lze zařadit mezi základní příslušenství každého portrétního, produktového či reportážního fotografa.
Systémový fotografický blesk je nejen světleným zdrojem, který se velice často hodí. Může ale také výtečně posloužit jako silný výrazový a kreativní prvek (foto: Martin Hájek)
Nejdůležitějším parametrem, je samotný výkon blesku, od něhož se poté odvíjí další parametry. Základem je tedy, důkladně a objektivně zhodnotit, co vlastně chci s bleskem fotit a v jakých podmínkách. Výkon blesku udává tzv.: směrné číslo (Guide Number / GN), které přímo vyjadřuje maximální dosah blesku (v metrech) při ISO 100 a cloně f/1. V praxi takové hodnoty málokdy dosáhneme, klíčový je používaný objektiv, přesněji jeho světelnost.
Blesk je skvělým pomocníkem i když máme na scéně dostatek světla. Vykryje stíny, sníží obrovský dynamický rozsah, dodá snímku jiskru (foto: Martin Hájek)
Externí fotografické blesky můžeme v zásadě rozdělit do 3 kategorií: na základní blesky, určené pro začátečníky; na blesky střední třídy – pro pokročilé a hobby fotografy; a do třetice na blesky profesionální. Jednotlivé skupiny se odlišují 1) výkonem, 2) možnostmi a funkcemi, 3) cenou.
Canon Speedlite EL-100, základní blesk s výkonem GN 26
Specifická kategorie blesků, která se využívá zejména pro efektivní přisvícení detailů. Jak již název napovídá, makrofotografie představuje typickou kategorii pro využití této skupiny blesků. Makroblesky však výborně využijete také v případě produktové fotografie, například při focení šperků, hodinek ale také technické fotografie obecně. Makroblesk se skládá ze dvojice malých zábleskových hlav a objímky – sloužící pro uchycení na přední člen objektivu (k dispozici jsou redukce pro použití v kombinaci s různými průměry předních členů objektivů). Zábleskové hlavy uchytíme na objímku, lze s nimi pohybovat a blýskat pod různými úhly. Výkon těchto blesků je nižší, okolo GN 24.
Makroblesk Nikon SB R1C1 Macro – výborný na detaily, produkt i technické fotografie
Na trhu je široké množství externích systémových blesků – stejně jako mnoho výrobců, kteří se tímto skvělým příslušenstvím zabývají. Můžete tak sáhnout jak po originálním fotografickém blesku (Nikon, Canon, Sony, Panasonic atd.), stejně jako po blesku alternativní značky (Metz, Nissin, Godox, Hahnel apod.). Který z nich vybrat?
Metz MB-44 AF-2 alternativní (ale kvalitní a ověřená) značka blesku střední třídy s výkonem GN 44.
Panasonic DMW FL580 – silný systémový blesk s výkonem GN 58.
Základní externí blesky jsou často jen manuálně (zesílit, zeslabit záblesk). Pokročilé a profesionální blesky disponují plně automatickým nastavení (ETTL, viz výše). Některé blesky mají display – pro pohodlnější nastavení, práci s bleskem i pro celkový přehled stavu blesku (výkon, ohnisko, clona, stav baterií atd.). Pro nejběžnější funkce mají pokročilé blesky zpravidla tlačítka přímé volby (např. kompenzace expozice blesku, auto vs. manual zoom, slave/master, high-synchro atd.). Pokročilé systémové blesky mohou být řízeny plně automaticky - z fotoaparátu. Umožňují ale i plně manuální ovládání, což je vhodné v případech, kdy chceme mít buďto světlo plně pod kontrolou nebo blesk/blesky použijeme mimo tělo fotoaparátu (typicky jako ateliérové záblesky).
Takto to dopadá, když je čas závěrky (expozice) kratší, než X-syncho blesku. V případě systémového blesku přímo na fotoaparátu to nehrozí (blesk si to zkrátka ohlídá sám) ale v momentě kdy je blesk mimo fotoaparát (například jako dálkově odpalovaný ateliérový záblesk) se vám to stane lehko (foto: Martin Hájek)
Většina externích systémových blesků je napájená pomocí 4 tužkových AA baterií. Nejlepší řešením jsou NiMH dobíjecí akumulátory, které zvládnou až tisíc dobíjecích cyklů. Špičkové jsou baterie Eneloop Panasonic/Sanyo 1900-2400 mAh. Na jedno nabití s nimi pořídíte 100 až 300 záblesků (dle výkonu blesku a práce s ním).
Základem je, správně vyhodnotit situaci, kdy blesk použít a kdy jej naopak zakázat. Je mnoho situací, kdy se zdá použití blesku logické a též automatika jej doporučuje, ale paradoxně si tím často spíše uškodíme. To jsou třeba případy, kdy chceme zachytit jedinečnou světelnou atmosféru a blesk by nám ji zničil. Naopak, někdy se zdá použití blesku zbytečné nebo nelogické (například máme-li světla dost), ale s ním to paradoxně bude lepší – viz portrét v protisvětle. Někdy je blesk vyloženě nutností. Třeba silně kontrastní scény jako je fotografování proti slunci, proti obloze, proti oknu a tak dále.
Nikon BL-5 krytka bateriové komory battery gripu MB-D12 pro fotoaparát Nikon D800/E, Může být také použit s akumulátorem EN-EL18.