Jak vybrat

Jak vybrat polarizační filtr

Jak vybrat polarizační filtr
10. 3. 2022 | 8 minut čtení

Využijí ho krajináři, fotografové architektury nebo reklamní fotografové. Řeč je o polarizačním filtru, který vám pomáhá eliminovat odlesky od nekovových předmětů, díky čemuž má fotografie lepší kontrast i kresbu. V tomto článku se podíváme na to, co ještě brát v úvahu, když už víte, že polarizační filtr potřebujete.

Vše kolem polarizačních filtrů od A do Z

Fotíte krajiny, vodní plochy apod., ale nedosahujete stejných výsledků jako profesionální fotografové? Možná vám chybí polarizační filtr! V tomto článku se podíváme na to, v čem přesně vám polarizační filtr pomůže a čeho si všímat při jeho výběru.

Budeme se řídit následujícími otázkami:

Jak funguje polarizační filtr

Polarizační filtry eliminují polarizované, tj. odražené / rozptýlené, světlo a jsou skvělou pomůckou při focení v bočním světle, není proto vhodné mít nasazené nepřetržitě. Pokud s polarizačním filtrem fotíte v přímém protisvětle, jeho efekt se rovná nule.

Z fotografií dokážou odstranit odlesky od prakticky jakýchkoli nekovových (!) předmětů, jako je vodní hladina, lesklá silnice či střecha domu, odrazy ve skle apod. To má za následek mimo jiné lepší kontrast a větší sytost barev a také celkově méně světla propuštěného na snímač (hodnota se liší v závislosti na propustnosti konkrétního filtru). Polarizační filtr by se měl stát nerozlučným společníkem krajinářů, fotografů architektury nebo při focení produktů a reklamních snímků.

Protože filtr nepropouští určitou část světla, dochází vždy k mírnému ovlivnění expozice. U těch nejlepších je to 1 EV, u nižších tříd může dojít k posunu až 2 EV. Výhodou je, že tak můžete polarizační filtr použít i ve funkci slabého ND filtru. :) Všechny polarizační filtry vám také ovlivní barevnost výsledného snímku, s čímž je potřeba počítat při postprodukci.

TIP: Potřebujete-li zkombinovat více různých typů filtru (kupříkladu ND a polarizační), spoléhejte se na filtry od stejné značky. Každá značka má totiž fólii s různým barevným posunem a může dojít k tomu, že barvy na výsledném snímku budou "rozhozené" natolik, že fotografie bude zcela nepoužitelná.

Efekt polarizačního filtru © HoyaEfekt polarizačního filtru © Hoya

potřebuji polarizační filtr

Pro jaký objektiv hledám filtr

Pokud už máte vybranou vhodnou techniku, je filtr příslovečnou třešničkou na dortu vašeho objektivu. Pro začátek se ovšem pojďme odrazit od vaší objektivové výbavy a řekněme si, jak ovlivňuje výběr jakýchkoli filtrů.

  • Chcete filtr použít se širokoúhlým objektivem? Zde je třeba si všímat především konstrukce přední čočky, resp. jejího vypouknutí. Ne všechny širokoúhlé objektivy mají vypouklou čočku, ty velmi široké ale zpravidla ano. Na takové objektivy filtry nenašroubujete. Pro takové případy jsou na trhu obvykle zásuvné filtry, které pro použití vyžadují ještě speciální držák. Nutno ovšem říct, že polarizační filtry jsou především šroubovací a sestávají vlastně ze dvou filtrů (skel s fólií), které teprve otáčením vůči sobě vytvářejí kýžený efekt (tzv. cirkulární filtry, odtud zkratka CPL, tedy circular polarizer filter). Tak se můžete přizpůsobit různým situacím. Několik lineárních polarizačních filtrů se na trhu sice najde, ale postupně mizí.

    Když už je řeč o širokoúhlých objektivech, je třeba také upozornit na to, že při použití polarizačního filtru může dojít k nerovnoměrnému rozvrstvení efektu. Výskyt jevu a jeho případná intenzita závisí na konkrétním filtru a jeho značce a také konkrétním objektivu.
  • Na ostatní objektivy se žádná podobná omezení nevztahují. Kromě již zmíněných zásuvných jsou tu filtry kruhové. Ty se dělí na šroubovací (screw-in filtry), které – jak už ostatně název napovídá – našroubujete na objímku, a relativně nově také filtry magnetické. U těch stačí mít na objímce upevněný speciální adaptér, na nějž snadno "nacvaknete" filtr, který aktuálně potřebujete.

V případě šroubovacích i magnetických filtrů a při výběru správného držáku na zásuvný filtr je vždy nutné myslet na průměr daného objektivu. U držáků na zásuvné filtry jsou často k dispozici adaptéry, protože se jedná o univerzálnější pomocníky, u odlišné velikosti magnetických a šroubovacích filtrů nepomůže nic.

Výhodou může být, když máte ve výbavě objektivy se stejným filtrovým závitem, protože částky za jednotlivé filtry pro celou výbavu se nešplhají do desetitisíců. Stačí jen sejmout filtr z jednoho objektivu a nasadit ho na jiný.

Efekt polarizačního filtru © B+W
Efekt polarizačního filtru © B+W

Jaké vlastnosti má fotografický filtr mít

Současné filtry se jsou potažené hned několika antireflexními vrstvami, které zajišťují ostrý a kontrastní obraz, eliminaci odlesků nebo vyvážené podání barev, a často také úpravou s nanovrstvami, které usnadňují čištění od kapek vody, prachu či jiných nečistot. U nižších tříd polarizačních filtrů může i přesto docházet k mírnému poškození kresby.

Důležité je také případné tvrzení skla. Tvrzené sklo spíše odolá nárazům či potenciálnímu poškrábání bez úhony (samozřejmě záleží na intenzitě).

V podstatě všechny současné filtry jsou vyrobené z kvalitního optického (povětšinou i tvrzeného) skla a disponují antireflexními vrstvami, které zajišťují perfektní obraz. Zde tedy nemůžete šlápnout vedle a rozhodujete se pak pouze mezi detaily.

Jakou obroučku chci

V současnosti máte na výběr ze tří materiálů, z nichž se obroučky filtrů vyrábějí. Většinou jsou to hliník a mosaz, výjimečně také titan. V čem se od sebe liší?

Především v pevnosti. Hliníkové filtry jsou měkčí a snáze se při nasazování či snímání do objektivu "zakousnou". Mosazné filtry po závitu lépe kloužou a riziko samovolného "zakousnutí" je zde mnohem menší. Abyste tomuto riziku úplně předešli, je vhodné čas od času závit promazat.

Podívejme se na to ale ještě jinak a představme si potenciální situaci: Máte na objektivu nasazený ochranný filtr a objektiv vám vyklouzne z ruky nebo jím omylem uhodíte o něco tvrdého, třeba o futro dveří. Filtr by měl zabránit škodám na přední čočce. Pokud je jeho obroučka vyrobená z hliníku a náraz byl velmi silný, je velká pravděpodobnost, že se filtr zdeformuje a sklo uvnitř dokonce praskne.

Pokud bude filtrová obroučka z mosazi či titanu, filtr případný náraz pravděpodobně přežije bez úhony, může však dojít k poškození závitu, protože tvrdá obroučka se při ponárazovém pohybu může do závitu "zadřít".

U obroučky je dobré si všímat ještě jednoho parametru, a to její výšky. Na trhu naleznete obroučky relativně vysoké, ale i nízké, slim, verze. Slim filtry s sebou nesou mnohem nižší riziko vinětace u ultraširokoúhlých objektivů, než jaké hrozí u vyšších obrouček.

Efekt polarizačního filtru © HoyaEfekt polarizačního filtru © Hoya

jdu si pro polarizační filtr

Pokud stále váháte, obraťte se na naše odborníky. Jsme vám k dispozici na e-mailu fotomaterialy@fotoskoda.cz, telefonním čísle 222 929 031, v chatovacím okénku nebo přímo na prodejně. Těšíme se na vás!

Úvodní fotografie: © Hoya

POLAROID filtr CPL 72 mm

Snižuje odrazy a odlesky tím, že filtruje světlo, které zpolarizovalo v důsledku odrazů od lesklých nekovových povrchů, Redukuje opar na snímcích vzdálených krajin a poskytuje sytější a živější barvy, Nejsilnější efekt při použití 90° od slunce

550,-
NISI filtr CPL PRO Nano True Color 82 mm

Eliminuje odlesky, Větší barevná a tonální sytost, Ultra tenký dvoubarevný rám

2 990,-
HOYA filtr CIR-PL UV HRT 67 mm

Polarizační filtr + UV filtr, Polarizační vrstva HRT, Univerzální filtr pro denní fotografování

1 575,-

Související články

Jak vybrat fotografickou tiskárnu

Jak vybrat fotografickou tiskárnu

Jak vybrat fotografický papír

Jak vybrat fotografický papír

Jak vybrat monitor pro fotografy

Jak vybrat monitor pro fotografy

Diskuze

Jak vybrat polarizační filtr

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...