Film Až zařve lev Jana E. Svatoše jde do kin | FotoŠkoda
Aktuality z fotosvěta

Film Až zařve lev od Jana E. Svatoše jde do kin

Film Až zařve lev od Jana E. Svatoše jde do kin
15. 3. 2022 | 3 minuty čtení

Poutník Odorik a slavný český král Přemysl II. Otakar mají více společného, než by se na první pohled mohlo zdát. A právě o nich dvou vypráví nový dokumentární film Jana E. Svatoše, který nastavuje pomyslné zrcadlo nejen proslulému panovníkovi, ale navzdory časové propasti větší než 700 let i nám a současné společnosti.

"Středověká roadmovie" Až zařve lev v kinech

Po Arše světel a stínů se režisér Jan E. Svatoš pustil do dalšího historického tématu. Tentokrát zamířil do českých zemí, do doby před více než 700 lety. Ve filmu se protíná linie poutníka Odorika a krále Přemysla Otakara II., které v celovečerním dokumentárním filmu s názvem Až zařve lev namluvili František Němec a Igor Bareš. Svaté Anežce propůjčila hlas Daniela Kolářová.

Poutníku Odorikovi se přezdívá český Marco Polo a je naším prvním velkým cestovatelem. Jak vůbec první Evropan popsal Tibet a došel až na konec tehdy známého světa. Ušel desítky tisíc kilometrů a viděl mnoho neznámých národů, kultur i živočichů. Díky tomu může vést dialog s proslulým českým králem.

Výměnou za popis cesty do východních zemí světa přiměje Odorik slavného krále složit účet za svoji vládu plnou úspěchů, ale i dramatických momentů, proher a křivd. Brzy ale zjišťuje, že oba mají až nečekaně mnoho společného.

Jan E. Svatoš

Film ukazuje osud českého krále a nastavuje pomyslné zrcadlo nejen jemu, ale i nám samotným. Mnohé problémy, které lidé řešili ve středověku, jsou totiž aktuální i dnes - zmiňme třeba toleranci k jiným kulturám, fake news nebo ukradené duševní vlastnictví.

Potřebujeme hrdiny ne pro jejich činy, ale pro ně samotné. A hrdinství není jen o vyhraných bitvách, ale také o odvaze nastavit zrcadlo svému egu.

Jan E. Svatoš

Samotnému natáčení předcházela důkladná rešerše, takže se na výsledku podíleli přední čeští historici, zahraniční odborníci i uznávané instituce. Pro účely filmu vznikly umělecké repliky skutečných historických předmětů, které podtrhují nadčasové uvažování přemyslovského krále.

Film vznikl v koprodukci společnosti Art Francesco a České televize a natáčel se od roku 2018 v České republice, Švýcarsku, Francii, Německu, Rakousku, Itálii a Slovinsku. Partnerem filmu je mimo jiné Centrum FotoŠkoda. Na dramaturgii filmu spolupracoval profesor FAMU Rudolf Adler.

Je nepochybně zřejmé, že autoři jsou látkou filmu, dobou života oněch osobností, středověkou kulturou a myšlením nejen fascinováni, ale prokazují v této oblasti mimořádné znalosti faktografie.

profesor Rudolf Adler

Film bude mít premiéru 5. dubna 2022.

CANON EOS 6D Mark II
CANON EOS 6D Mark II

Plnoformátový snímač CMOS s rozlišením 26,2 Mpx, ISO 40 000 (rozšíření na ISO 102 400), 45 křížových bodů AF (v hledáčku)

29 990,-
SONY Alpha A7 III
SONY Alpha A7 III tělo

full frame 24 Mpx snímač, až 10 sn./s. při sekvenčním snímání s bufferem až na 177 JPEG snímků, XAVC S 4k video, 100 Mbps 8-bit 4:2:0 - interní nahrávání, přes HDMI výstup 8-bit 4:2:2, 120 FPS FHD

53 490,-
CANON EOS 5D Mark IV
CANON EOS 5D Mark IV

full frame snímač CMOS s rozlišením 30,4 megapixelů s obrazovým procesorem DIGIC 6+, ISO 100 až 32 000 rozšířitelná na 50 až 102 400 - perfektní výsledky za jakéhokoliv osvětlení, širokoplošný retikulární systém automatického zaostřování se 61 body z nichž je 41 křížových (při použití telekonvertoru 21)

65 590,-

Související články

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Jak máme otevřeno o květnových svátcích

Jak máme otevřeno o květnových svátcích

Tomáš Pospěch se stal osobností české fotografie 2021

Tomáš Pospěch se stal osobností české fotografie 2021

Diskuze

Film Až zařve lev od Jana E. Svatoše jde do kin

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...