Jak vybrat ND filtr | FotoŠkoda
​Black Friday - slevy až 40% Tato nabídka je platná už jen:
Jak vybrat

Jak vybrat ND filtr

Jak vybrat ND filtr
23. 3. 2022 | 8 minut čtení

O ND filtrech slyšel snad každý, kdo má alespoň chvíli co do činění s fotografií a videem. Co to přesně je a jak funguje? Jaká úskalí s sebou jejich použití nese? A co dalšího byste při výběru neměli opomenout? To všechno si řekneme v dnešním článku věnovaném ND filtrům.

Vše kolem ND filtrů od A do Z

ND filtry mají široké použití - od kreativních a hravých záběrů až po situace, kdy se bez nich filmař či fotograf neobejde. V tomto článku se na ně podíváme pěkně zevrubně, a to prostřednictvím následujících otázek:

Jak funguje ND filtr

ND filtry neboli neutrální šedé filtry zamezují vstup světlu. Používají se v případech, že potřebujete prodloužit čas (nebo v případě velmi jasného světla a ND filtru s nízkou hodnotou ovlivnění EV čas naopak zkrátit), ale zároveň uchovat nižší hloubku ostrosti, případně dosáhnout speciálního efektu, jako je třeba vyhlazení vodní hladiny za bílého dne, efekt "hedvábného vodopádu", "vyprázdnění" ulic během dne nebo rozmazání mraků. U takových fotek většinou nejde o nízkou hloubku ostrosti, ale ani s nejvyšší možnou nastavenou clonou bychom nemohli fotit na dostatečně dlouhý čas, abychom jich docílili.

Jedná se o tmavé filtry různé intenzity, od velmi jemného ztmavení v podobě ND2 až po extrémní ztmavení ND100 000. Číslo udává výsledné ovlivnění expozice (EV), které je třeba započítat do času snímání.

HODNOTA ND FILTRU HUSTOTA ND FILTRU OVLIVNĚNÍ EXPOZICE
ND2 0,3 1 EV 1 stopa
ND4 0,6 2 EV 2 stopy
ND8 0,9 3 EV 3 stopy
ND16 1,2 4 EV 4 stopy
ND32 1,5 5 EV 5 stop
ND64 1,8 6 EV 6 stop
ND128 (100) 2,1 7 EV 7 stop
ND256 (200) 2,4 8 EV 8 stop
ND512 (500) 2,7 9 EV 9 stop
ND1024 (1000) 3,0 10 EV 10 stop
ND2000 3,3 11 EV 11 stop
ND4000 3,6 12 EV 12 stop
ND8000 3,9 13 EV 13 stop
ND16000 4,2 14 EV 14 stop
ND32000 4,5 15 EV 15 stop
ND64000 4,8 16 EV 16 stop
ND100000 5,0 16,6 EV 17 stop

Každá stopa znamená polovinu / dvojnásobek předchozího času (záleží na tom, kterým směrem počítáte :) ) Pokud tedy bez filtru máme naměřený čas třeba 1/400 s, nasadíme-li filtr s ovlivněním 1 stopy / 1 EV, znamená to, že musíme čas prodloužit na 1/200 s, o dvě stopy to bude oproti původním 1/400 s 1/100 s atd. Na webu ale najdete stránky, které potřebný čas vypočítají za vás.

Významnou roli hrají ND filtry při natáčení videí. Z podstaty technologie natáčení je jejich použití nutnost, jinak by videa byla přesvětlená. Běžně se používají "pevné" ND filtry, v současnosti však na trhu můžete také najít variabilní ND filtry. Jejich hlavní výhoda spočívá ve flexibilitě a rychlosti použití, ale je vykompenzovaná malou ztrátou obrazové kvality. U méně kvalitních filtrů, které nemají zámek na nejnižší a nejvyšší hodnotě ND efektu a které můžete "protáčet", může v určitém momentu dojít k tzv. cross efektu. Při použití variabilních ND filtrů je také třeba mít na paměti, že jsou mohutnější než jednoduché ND filtry a často znemožňují použití sluneční clony.

V případě použití ND filtrů je nutné mít na paměti jeden neduh, kterým trpí všechny. Každý z nich více či méně způsobuje barevný posun (čím silnější ND filtr, tím silnější barevný posun), s nímž je třeba posléze pracovat v postprodukci. U analogové fotografie se posun kompenzuje při vyvolání.

Barevný posun u ND filtru

chci ND filtr

Pro jaký objektiv hledám filtr

Pokud už máte vybranou vhodnou techniku, je filtr příslovečnou třešničkou na dortu vašeho objektivu. Pojďme se ovšem na vaši objektivovou výbavu podívat a řekněme si, jak ovlivňuje výběr filtrů.

  • Chcete filtr použít se širokoúhlým objektivem? Zde je třeba si všímat především konstrukce přední čočky, resp. jejího vypouknutí. Ne všechny širokoúhlé objektivy mají vypouklou čočku, ty velmi široké ale zpravidla ano. Na takové objektivy filtry nenašroubujete. Pro takové případy jsou na trhu zásuvné filtry, které pro použití vyžadují ještě speciální držák. Ten upevníte na objímku kolem čočky a pak můžete vesele střídat jeden zásuvný filtr za druhým. Zasouvací filtry se vyrábějí v podobě čtverce či obdélníku. Je však třeba myslet na to, že seshora může pronikat parazitní světlo, je proto lepší nasadit na tuto konstrukci návlek.
  • Na ostatní objektivy se žádná podobná omezení nevztahují a můžete si tak vybrat ze všech dostupných typů filtrů. Kromě již zmíněných zásuvných (které rozhodně nejsou pouze "z nouze ctnost" pro případ, že nemůžete použít jiný filtr) jsou tu filtry kruhové. Ty se dělí na šroubovací (screw-in filtry), které – jak už ostatně název napovídá – našroubujete na objímku, a relativně nově také filtry magnetické. U těch stačí mít na objímce upevněný speciální adaptér, na nějž snadno "nacvaknete" filtr, který aktuálně potřebujete.

V případě šroubovacích i magnetických filtrů a při výběru správného držáku na zásuvný filtr je vždy nutné myslet na průměr daného objektivu. U držáků na zásuvné filtry jsou často k dispozici adaptéry, protože se jedná o univerzálnější pomocníky, u odlišné velikosti magnetických a šroubovacích filtrů nepomůže nic.

Výhodou může být, když máte ve výbavě objektivy se stejným filtrovým závitem, protože částky za jednotlivé filtry pro celou výbavu se nešplhají do desetitisíců. Stačí jen sejmout filtr z jednoho objektivu a nasadit ho na jiný.

Jak vybrat foto filtr - ND filtry

Jaké vlastnosti má fotografický filtr mít

Současné filtry se jsou potažené hned několika antireflexními vrstvami, které zajišťují ostrý a kontrastní obraz, eliminaci odlesků nebo vyvážené podání barev, a často také úpravou s nanovrstvami, které usnadňují čištění od kapek vody, prachu či jiných nečistot.

Důležité je také případné tvrzení skla. Tvrzené sklo spíše odolá nárazům či potenciálnímu poškrábání bez úhony (samozřejmě záleží na intenzitě).

V podstatě všechny současné filtry jsou vyrobené z kvalitního optického (povětšinou i tvrzeného) skla a disponují antireflexními vrstvami, které zajišťují perfektní obraz. Zde tedy nemůžete šlápnout vedle a rozhodujete se pak pouze mezi detaily.

Jakou obroučku chci

V současnosti máte na výběr ze tří materiálů, z nichž se obroučky filtrů vyrábějí. Většinou jsou to hliník a mosaz, výjimečně také titan. V čem se od sebe liší?

Především v pevnosti. Hliníkové filtry jsou měkčí a snáze se při nasazování či snímání do objektivu "zakousnou". Mosazné filtry po závitu lépe kloužou a riziko samovolného "zakousnutí" je zde mnohem menší. Abyste tomuto riziku úplně předešli, je vhodné čas od času závit promazat.

Podívejme se na to ale ještě jinak a představme si potenciální situaci: Máte na objektivu nasazený ochranný filtr a objektiv vám vyklouzne z ruky nebo jím omylem uhodíte o něco tvrdého, třeba o futro dveří. Filtr by měl zabránit škodám na přední čočce. Pokud je jeho obroučka vyrobená z hliníku a náraz byl velmi silný, je velká pravděpodobnost, že se filtr zdeformuje a sklo uvnitř dokonce praskne.

Pokud bude filtrová obroučka z mosazi či titanu, filtr případný náraz pravděpodobně přežije bez úhony, může však dojít k poškození závitu, protože tvrdá obroučka se při ponárazovém pohybu může do závitu "zadřít".

U obroučky je dobré si všímat ještě jednoho parametru, a to její výšky. Na trhu naleznete obroučky relativně vysoké, ale i nízké, slim, verze. Slim filtry s sebou nesou mnohem nižší riziko vinětace u ultraširokoúhlých objektivů, než jaké hrozí u vyšších obrouček.

Dlouhá expozice většinou vyžaduje použití ND filtru

jdu na výběr ND filtru

Pokud stále váháte, který filtr zvolit, obraťte se na naše odborníky. Jsme vám k dispozici na e-mailu fotomaterialy@fotoskoda.cz, telefonním čísle 222 929 031, v chatovacím okénku nebo přímo na prodejně. Těšíme se na vás!

Úvodní foto: © Pok Rie, Pexels

PENTAX KF
PENTAX KF

CMOS APS-C senzor s 24,24 Mpx, Obrazový procesor PRIME MII / ISO 100 – 102 400, Rychlost sériového snímání až 6 sn/sek

23 990,-
LEICA M6 black

Fotoaparát s analogovým dálkoměrem (35 mm), Bajonet Leica M pro montáž objektivů, Zvětšení hledáčku x0,72 (všechny objektivy)

125 490,-
FUJIFILM Instax MINI 11 černý + accessory kit (pouzdro, album, kartičky s kolíčky)

barevně sladěný set – fotoaparát, pouzdro, album, kartičky s kolíčky, selfie mód, minimální zaostřovací vzdálenost (selfie mód) - 30 cm

2 199,-

Související články

Tipy na vánoční dárky pro fotografy #1

Tipy na vánoční dárky pro fotografy #1

Jak vybrat počítač na úpravu fotek

Jak vybrat počítač na úpravu fotek

DSLR vs. CSC: Král je mrtev (?) Ať žije král!

DSLR vs. CSC: Král je mrtev (?) Ať žije král!

Diskuze

Jak vybrat ND filtr

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...