Jak točí - Lukáš Pich | FotoŠkoda
FotoŠkoda FestRozhovory

Jak točí - Lukáš Pich

Jak točí - Lukáš Pich
17. 5. 2022 | 4 minuty čtení

Kameraman divoké přírody Lukáš Pich nám v rozhovoru u bobří hráze poodhalil něco ze zákulisí své tvorby. Jak tvoří záběry světové úrovně, proč netočí v zahraničí a co balí do svého batohu?

​Na jaře si mě rodina moc neužije

  • Lukáši, jak se rozjela sezóna natáčení? Už máš nějaké "špeky", po kterých jdeš dlouho?

Zrovna minulý týden se mi podařilo natočit scénu, ve kterou jsem skoro ani nedoufal - výřici, která přilétá na hnízdo k mláďatům a zahřívá je. Už jen pozorovat takovou věc naživo je neuvěřitelný zážitek.

  • V našem rozhovoru jsem se nezeptal, jestli točíš i v zahraničí, plánuješ to? 

Občas něco málo natočím třeba na Slovensku nebo v Rakousku, ale počítám, že tě asi zajímají spíš exotičtější destinace. Ne, v takovém zahraničí jsem nikdy pořádně nenatáčel. Jsem dost mizerný cestovatel a místo půlročního plánování velké expedice raději trávím čas filmováním zvířat, která dobře znám a chci je lidem představit. Můj archiv nezpracovaných záběrů přetéká i bez výjezdů do zahraničí. 

  • Při natáčení video je velmi důležitá stabilita záběru, jaký je tvůj recept od stativu po nějakou softwarovou stabilizaci? 

To je docela bolavá otázka, protože tuto technickou část filmování dodnes nemám vyřešenou ke své spokojenosti. Fyzika bohužel nejde obelstít a pro perfektně stabilní záběry při tak dlouhých ohniscích, jaká používám já, je potřeba těžkého stativu s velmi robustní hlavou. Taková výbava potom váží třeba přes 30 kilogramů a stojí i statisíce korun. Na to bych potřeboval zaprvé asistenta, který by mi pomáhal techniku tahat do kopců, a zadruhé štědrého sponzora. Aktuálně používám sestavu, která sice není bezchybná, ale pro mé potřeby funguje relativně uspokojivě - karbonové nohy Manfrotto 536 a hlavu Manfrotto Nitrotech N8. Pro záběry nízko u země mám potom ještě i stativ Benro HH75AV a Joby GorillaPod Rig. Dynamické záběry na dlouhá ohniska se většinou trochu klepou, ale v Davinci Resolve se dají poměrně úspěšně dostabilizovat.  

  • Jaké období v roce máš na točení nejraději a jak se vypořádáš s tím, když prší, nebo je mráz? Pracuješ i v těchto náročných podmínkách? 

V našich podmínkách je jednoznačně nejnabitější jaro, zejména období od dubna do června. To se v přírodě odehrává obrovský boom všeho živého a rodina si mě tou dobou doma moc neužije. Pro filmování v dešti je nejjednodušší zalézt do maskovacího stanu a natáčet z něj, případně občas využívám maskovanou pláštěnku pro sebe i techniku. V zimě se poslední roky věnuji spíše zpracovávání jarních záběrů a natáčím jen sporadicky, ale v mrazu většinou funguji po vzoru známého vtipu s pandou a hořícím lesem - když mrzne, mrznu taky :-)

Lukáš bude na FotoŠkoda FESTu naším hostem ve večerním streamu. Sledujte náš program. 

Program FotoŠkoda FEST

úvodní fotografie: facebook Lukáše Picha / Ondřej Nágl

PANASONIC LUMIX DC-GH6
PANASONIC LUMIX DC-GH6

Panasonic DC-GH6 Micro Four Thirds bezzrcadlovka, Zcela nový processor 25 Mpx, nový snímač, nové konektory, Video 5,7K v 10-bit 60p včetně interního záznamu do Apple Pro Res 422 HQ

55 990,-
PANASONIC Lumix DC-S5
PANASONIC Lumix DC-S5

Full-frame 24 Mpx, Dynamický rozsah 14 EV, Fotografie až 96 Mpx

52 990,-
PANASONIC Lumix DC-G90
PANASONIC Lumix DC-G90

20,3 Mpx LiveMOS snímač bez Low Pass filtru, opravdu tichá a velmi rychlá el.magnetická závěrka s potlačeným Shutter Shock efektem, 5-osý, dvojitý mechanický stabilizátor II + optický v objektivu a pohybem snímače (korekce až 5 EV)

21 890,-

Související články

Podzimní FotoŠkoda FEST je za námi!

Podzimní FotoŠkoda FEST je za námi!

20 let Centra FotoŠkoda v paláci Langhans

20 let Centra FotoŠkoda v paláci Langhans

FESTivalová soutěž na Instagramu

FESTivalová soutěž na Instagramu

Další Rozhovory

Rozhovor: Je foton ještě stále rychlejší než elektron?

Rozhovor: Je foton ještě stále rychlejší než elektron?

Jindřich Štreit: Čekám, čím mě osloví život

Jindřich Štreit: Čekám, čím mě osloví život

Fotografka Líba Taylor na FotoŠkoda FESTu

Fotografka Líba Taylor na FotoŠkoda FESTu

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...