Albíni: výstava fotografií Michała Szalasta v galerii 400 ASA | FotoŠkoda
Výstavy

Albíni: výstava fotografií Michała Szalasta v galerii 400 ASA

Termín: 20. 7. - 20. 9. 2022
Albíni: výstava fotografií Michała Szalasta v galerii 400 ASA
19. 7. 2022 | 3 minuty čtení

Lidé trpící albinismem jsou dlouhodobým tématem fotografa Michała Szalasta. Od 20. 7. do 20. 9. 2022 si v galerii 400 ASA můžete prohlédnout působivé černobílé snímky pořízené v Tanzanii, které s empatií přistupují k lidem s tímto postižením a odhalují, jak se přes všechna protivenství snaží žít normální a spokojený život.

Vězni temnoty na snímcích Michała Szalasta

Černobílé snímky zobrazující lidi postižené albinismem, které můžete od 20. 7. do 20. 9. 2022 vidět na výstavě v galerii 400 ASA, pořídil známý polský fotograf Michał Szalast v Tanzanii, konkrétně na Viktoriině jezeře. Díky tomu, že na ostrově Ukerewe žil delší dobu a získal důvěru místních, mohl zaznamenat skutečný běžný život.

Fotografie se odchylují od obvyklých představ o tom, že jsou tito lidé v Africe pronásledováni a zažívají násilí ze strany ostatních obyvatel. Potýkají se sice s předsudky a se zdravotním handicapem, kterým je světlá kůže vydaná napospas ostrému slunci, snaží se ovšem žít normální životy. Oproti minulosti, kdy se často stávali oběťmi násilí, jsou ovšem nyní přijímáni s jistým pochopením.

Světlo je láká, ale snaží se před teplými doteky slunce chránit. Ovšem mnohdy prohrávají a za chvilky radosti na slunci platí strupy vlastní kůže. Někdo by je dokonce mohl nazvat vězni temnoty.

Michał Szalast

Svým souborem Szalast navazuje na tradici humanistické fotografie a kombinuje ji s prvky aktuálního subjektivního dokumentu. Jeho fotografie jsou výrazné ostrými kontrasty černé a bílé, hrubým zrnem i kontrapunkty světel a stínů.

Kurátorem výstavy je Vladimír Birgus, který spolu se Szalastem vyučuje na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě.

O autorovi

Michał Szalast se narodil v roce 1979 v Bytomi v Polsku. Pracuje jako fotograf, kurátor, publicista, filmový dokumentarista a pedagog Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě, dříve pracoval jako fotoreportér deníků Dzennik Zachodni a Super Express a tiskových agentur East News Forum Photographers a Polish Press Agency. Měl autorské výstavy v Polsku, České republice a ve Francii a zúčastnil se řady skupinových expozic.

SONY Alpha A7 III
SONY Alpha A7 III

full frame 24 Mpx snímač, až 10 sn./s. při sekvenčním snímání s bufferem až na 177 JPEG snímků, XAVC S 4k video, 100 Mbps 8-bit 4:2:0 - interní nahrávání, přes HDMI výstup 8-bit 4:2:2, 120 FPS FHD

39 990,-
AGFAPHOTO Realikids Cam 2 růžový

12Mpx fotografie, videa v HD kvalitě (1080 × 720 px), 3,5“ displej

1 190,-
AGFAPHOTO Realikids Cam 2 modrý

12Mpx fotografie, videa v HD kvalitě (1080 × 720 px), 3,5“ displej

1 190,-

Související články

Soutěž FOTOSTART: 9. ročník - vítězné práce

Soutěž FOTOSTART: 9. ročník - vítězné práce

400 ASA: Paměť světla

400 ASA: Paměť světla

Leica Gallery Prague: Lukáš Dvořák XIII

Leica Gallery Prague: Lukáš Dvořák XIII

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...