Gustav Aulehla v Leica Gallery Prague | FotoŠkoda
VýstavyLeica

Gustav Aulehla v Leica Gallery Prague

Termín: 19. 1. - 5. 3. 2023
Gustav Aulehla v Leica Gallery Prague
16. 1. 2023 | 3 minuty čtení

Nová výstava v Leica Gallery Prague představí méně známou tvorbu jednoho z průkopníků humanistické dokumentární fotografie v bývalém Československu. Momentky Gustava Aulehly (1931 – 2021) z 50. až 80. let minulého století zachycují obrazy ze života ulic a měst, chvíle plné pohybu a dynamiky, ale i čekání a odpočinku, okamžiky zrodu, růstu, stárnutí i zániku věcí a lidí.

Zakladatel české street photography

Výstava s názvem Dobře utajené fotografie přináší reprezentativní výběr obsáhlé a poměrně málo známé tvorby jednoho z průkopníků pouliční fotografie u nás. Rozsáhlý archiv autora čítá odhadem 80 tisíc snímků a lze ho přirovnat k osobnímu fotografickému deníku. Vznikl tak unikátní soubor zachycující druhou polovinu 20. století v Československu bez všudypřítomné autocenzury, tendenčního nebo propagandou zmanipulovaného pohledu na obyčejného člověka, žijícího sice v mírovém, ale současně nesvobodném a po roce 1968 i okupovaném socialismu.

Gustav Aulehla se narodil v roce 1931 v Olomouci. Z finančních důvodů nemohl studovat, nejprve se tedy vyučil zedníkem. Svůj první fotoaparát (přístroj značky Lord) dostal k šestnáctým narozeninám od své babičky. Za první vydělané peníze si koupil aparát Flexaret, ten však technicky nevyhovoval umělcově potřebě zachytit proměnlivé okamžiky života, proto ho odložil a místo něj krátce používal fotoaparát Werra.

Nejlepší snímky ale pořídil přístrojem značky Leica, kterému zůstal věrný po celou dobu své tvorby. Tvůrčí myšlení Gustava Aulehly hluboce ovlivnily umělecké principy francouzského fotografa Henriho Cartier-Bressona, především nijak nezasahoval do výsledné podoby fotografie a kompozici bral jako hotovou již při pořízení fotografie. Za svou fotografickou činnost se ocitl Aulehla v hledáčku tajné policie komunistického Československa, byl zadržen a vyslýchán. Před uvězněním ho zachránila amnestie prezidenta Gustava Husáka v roce 1988. Výstavu jeho fotografií můžete vidět od 19. ledna do 5. března 2023 v Leica Gallery Prague na adrese Školská 28, Praha 1.

Leica Gallery Prague

Foto: Karolína Fialová

LEICA Q2 černý elox

plnoformátový snímač, který má nyní rozlišení 47 Mpx, prachu i voděodolné tělo (IP 52), pevný, neměnný 28 mm objektiv s perfektní světelností f/1,7

135 990,-
LEICA M11 black paint finish

Leica M11 s full frame BSI CMOS senzorem, Trojí rozlišení: L-DNG / M-DNG / S-DNG, Počet aktivních obr. bodů: 18 MPix / 36 MPix / 60 MPix

216 990,-
LEICA Q2 Monochrom

47,3 MPX CMOS s plným snímkem, Full Frame s černobílým výstupem, Robustní hořčíkové tělo

137 390,-

Související články

Fotoklub Praha: Láska k fotografii

Fotoklub Praha: Láska k fotografii

Tekuté písky v Leica Gallery Prague

Tekuté písky v Leica Gallery Prague

Roberto García-Roa: Výstava fotografií k ochraně přírody

Roberto García-Roa: Výstava fotografií k ochraně přírody

Další Leica

Tekuté písky v Leica Gallery Prague

Tekuté písky v Leica Gallery Prague

Novinky z dílny Leica: Kompaktní objektivy ideální pro video

Novinky z dílny Leica: Kompaktní objektivy ideální pro video

Získejte set Leica SL se slevou 24 000 Kč

Získejte set Leica SL se slevou 24 000 Kč

Diskuze

Gustav Aulehla v Leica Gallery Prague

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...