Produktové novinkyAktuality z fotosvěta

Extrémní fotografování Aljašky a Srí Lanky

Extrémní fotografování Aljašky a Srí Lanky
24. 6. 2014 | 5 minut čtení

O tom jak závodit, fotografovat a vlastně i přežít v pusté divočině tvrdé zimní Aljašky, nám povyprávěl dvojnásobný účastník závodu IDITAROD TRAIL INVITATIONAL 2014, zkušený biker Pavel Richtr. Opačným extrémistou je Tomáš Mähring, který se specializuje na zachycování fotografií a pořizování videí z extrémně teplých a někdy i velmi vlhkých podnebních podmínek, které panují na Srí Lance, v Grand Canyonu… K tomu, aby bylo možné dokumentování takto rozdílných zážitků, byla využita technika od Nikonu a Driftu.

O přednášejících

Pavel Richtr je extrémní sportovec, který se specializuje na bikové závody/expedice na Aljašce. Dvakrát se zúčastnil závodu IDITAROD TRAIL INVITATIONAL, a při druhé účasti se umístil na vynikajícím čtvrtém místě, tedy na nejlepším českém umístění. Letošní závod na 1000 mil zvládl za 12 dnů, 21 hodin a 34 minut. Což je o 5 dní rychleji, než byl poslední rekord tratě – 17 dní.

Tomáš Mähring, nadšený kajakář a kajakový instruktor, raftový průvodce a cestovatel, kameraman, střihač a fotograf, který si už neumí představit život jinak než na volné noze.

Průběh besedy 

Jak již bylo naznačeno výše, besedou provázeli dva ostřílení dobrodruzi Pavel Richtr a Tomáš Mähring. Tyto dva dobrodruhy nespojuje jen prožívání a zachycování extrémních zážitků, ale i technika, kterou na svých výpravách používají. Oba shodně využívají první odolný CSC fotoaparát Nikon 1 AW1 s příslušenstvím, k video záznamům, které by nemohli být uskutečněny tímto fotoaparátem, ať již z důvodů menší nabídky montážních držáků či absencí extrémně širokoúhlého objektivu, je využíváná outdoorová kamera Drift HD Ghost S s příslušenstvím.

V průbehu besedy byli promítány fotografie ze závodů i cest. Ty byli kromě tradičního popisu toho, co je na fotografii/videu, kde, čím a jak byli pořízeny často okořeněny i osobními zkušenostmi, radami, jak takovou fotografii pořídit, na co si dát pozor i informacemi, které se nejenom při fotografování, natáčení odehrály. K většině z promítaných fotografií se rozpoutala diskuze, která se týkala především uživatelských zkušeností s použitou foto a videotechnikou, která dostala v těchto podmínkách pořádně zabrat, ovšem podle výpovědí obou dobrodruhů nebyly s technikou naprosto žádné problémy. Jak Pavel, tak Tomáš využívají především automatických režimů na fotoaparátu i na videokameře. Důvody, proč tomu tak je, jsou prosté, v extrémních podmínkách (mráz, vedro, fotografování pod vodou) není příliš času na nastavování tradičních fotografických hodnot a fotograf spíše ocení dobře nastavené automatické režimy, které dobře odvedou svojí práci a zbytečně sportovce nezdržují.     

Technika v akci

Nikon 1 AW1 je první outdoorový fotoaparát s vyměnitelnými objektivy, z nichž jsou v současné době dva objektivy (zoom 11-27,5 mm a pevný objektiv 10 mm) přímo určené pro tento fotoaparát, a to díky outdoorovým vlastnostem, které vzorně sekundují odolnému tělu. Tělo i tyto objektivy vydrží ponor do hlouby 15 metrů a pád z výšky dvou metrů a zaručenou mrazu odolnost do -10°C (Pavel má ovšem vynikající zkušenosti i s fotografováním i v mrazech okolo -30°C). Velkou výhodou tohoto systémového fotoaparátu je i řada originálních i neoriginálních objektivů, včetně možnosti připevnění prakticky všech objektivů pro klasický zrcadlovkový bajonet Nikon (po zakoupení adaptéru Nikon 1 FT1).

Drift HD Ghost S je outdoorovou kamerou, která vyniká otočným objektivem (z důvodu pohodlnějšího, lepšího komponování záběru), vestavěným 2” displejem, aerodynamickým tělem, záznamem v 1080p při 60fps, dálkovým ovládáním v balení kamery, vestavěným WiFi, 10x digitální zoomem, vodotěsností do 3 metrů a mimo jiné i šířkou dostupného příslušenství.

Pozvání na další akce 

Ve dnech 24 a 25.6. se v zasedací místnosti Centra FotoŠkoda uskuteční besedy na téma Fotovýbava na expedici. Tyto besedy jsou taktéž zdarma a pro účast je nutné se zaregistrovat pomocí přiloženého formuláře.

LOWEPRO Trekker LT SLX 120 - šedá

Kapacita: 1 bezzrcadlovka s objektivem + 1-2 objektivy, 10'' tablet, Několik kapes na drobnosti a příslušenství, Možno nosit jako sling na zádech nebo na boku

1 890,-
DJI RS 4 Pro

Profesionální stabilizátor pro videotvůrce, S vertikálním snímáním 2. generace, Plynulé a pohodlné vyvažování

22 790,-
WANDRD PRVKE 31L Black Photo Bundel V3

pět polstrovaných přepážek a tři vnitřní popruhy, odolný proti povětrnostním vlivům, boční přístup

7 990,-

Související články

Tamron oznamuje první objektiv s bajonetem Canon RF

Tamron oznamuje první objektiv s bajonetem Canon RF

SONY FE 16-25 mm f/2,8 G – první dojmy

SONY FE 16-25 mm f/2,8 G – první dojmy

DJI Avata 2 - dron bez kompromisů

DJI Avata 2 - dron bez kompromisů

Další Aktuality z fotosvěta

ShopRoku 2023: FotoŠkoda mezi finalisty

ShopRoku 2023: FotoŠkoda mezi finalisty

SONY FE 16-25 mm f/2,8 G – první dojmy

SONY FE 16-25 mm f/2,8 G – první dojmy

Jak fungujeme o Velikonocích

Jak fungujeme o Velikonocích

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...