Extrémní fotografování Aljašky a Srí Lanky

Extrémní fotografování Aljašky a Srí Lanky

Extrémní fotografování Aljašky a Srí Lanky

O tom jak závodit, fotografovat a vlastně i přežít v pusté divočině tvrdé zimní Aljašky, nám povyprávěl dvojnásobný účastník závodu IDITAROD TRAIL INVITATIONAL 2014, zkušený biker Pavel Richtr. Opačným extrémistou je Tomáš Mähring, který se specializuje na zachycování fotografií a pořizování videí z extrémně teplých a někdy i velmi vlhkých podnebních podmínek, které panují na Srí Lance, v Grand Canyonu… K tomu, aby bylo možné dokumentování takto rozdílných zážitků, byla využita technika od Nikonu a Driftu.

O přednášejících

Pavel Richtr je extrémní sportovec, který se specializuje na bikové závody/expedice na Aljašce. Dvakrát se zúčastnil závodu IDITAROD TRAIL INVITATIONAL, a při druhé účasti se umístil na vynikajícím čtvrtém místě, tedy na nejlepším českém umístění. Letošní závod na 1000 mil zvládl za 12 dnů, 21 hodin a 34 minut. Což je o 5 dní rychleji, než byl poslední rekord tratě – 17 dní.

Tomáš Mähring, nadšený kajakář a kajakový instruktor, raftový průvodce a cestovatel, kameraman, střihač a fotograf, který si už neumí představit život jinak než na volné noze.

Průběh besedy 

Jak již bylo naznačeno výše, besedou provázeli dva ostřílení dobrodruzi Pavel Richtr a Tomáš Mähring. Tyto dva dobrodruhy nespojuje jen prožívání a zachycování extrémních zážitků, ale i technika, kterou na svých výpravách používají. Oba shodně využívají první odolný CSC fotoaparát Nikon 1 AW1 s příslušenstvím, k video záznamům, které by nemohli být uskutečněny tímto fotoaparátem, ať již z důvodů menší nabídky montážních držáků či absencí extrémně širokoúhlého objektivu, je využíváná outdoorová kamera Drift HD Ghost S s příslušenstvím.

V průbehu besedy byli promítány fotografie ze závodů i cest. Ty byli kromě tradičního popisu toho, co je na fotografii/videu, kde, čím a jak byli pořízeny často okořeněny i osobními zkušenostmi, radami, jak takovou fotografii pořídit, na co si dát pozor i informacemi, které se nejenom při fotografování, natáčení odehrály. K většině z promítaných fotografií se rozpoutala diskuze, která se týkala především uživatelských zkušeností s použitou foto a videotechnikou, která dostala v těchto podmínkách pořádně zabrat, ovšem podle výpovědí obou dobrodruhů nebyly s technikou naprosto žádné problémy. Jak Pavel, tak Tomáš využívají především automatických režimů na fotoaparátu i na videokameře. Důvody, proč tomu tak je, jsou prosté, v extrémních podmínkách (mráz, vedro, fotografování pod vodou) není příliš času na nastavování tradičních fotografických hodnot a fotograf spíše ocení dobře nastavené automatické režimy, které dobře odvedou svojí práci a zbytečně sportovce nezdržují.     

Technika v akci

Nikon 1 AW1 je první outdoorový fotoaparát s vyměnitelnými objektivy, z nichž jsou v současné době dva objektivy (zoom 11-27,5 mm a pevný objektiv 10 mm) přímo určené pro tento fotoaparát, a to díky outdoorovým vlastnostem, které vzorně sekundují odolnému tělu. Tělo i tyto objektivy vydrží ponor do hlouby 15 metrů a pád z výšky dvou metrů a zaručenou mrazu odolnost do -10°C (Pavel má ovšem vynikající zkušenosti i s fotografováním i v mrazech okolo -30°C). Velkou výhodou tohoto systémového fotoaparátu je i řada originálních i neoriginálních objektivů, včetně možnosti připevnění prakticky všech objektivů pro klasický zrcadlovkový bajonet Nikon (po zakoupení adaptéru Nikon 1 FT1).

Drift HD Ghost S je outdoorovou kamerou, která vyniká otočným objektivem (z důvodu pohodlnějšího, lepšího komponování záběru), vestavěným 2” displejem, aerodynamickým tělem, záznamem v 1080p při 60fps, dálkovým ovládáním v balení kamery, vestavěným WiFi, 10x digitální zoomem, vodotěsností do 3 metrů a mimo jiné i šířkou dostupného příslušenství.

Pozvání na další akce 

Ve dnech 24 a 25.6. se v zasedací místnosti Centra FotoŠkoda uskuteční besedy na téma Fotovýbava na expedici. Tyto besedy jsou taktéž zdarma a pro účast je nutné se zaregistrovat pomocí přiloženého formuláře.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!

Podobné články

Garance vrácení peněz
Garance vrácení peněz

10. 12. - Nejste si jistí, jestli se výběrem dárku trefíte do černého? Hoďte starosti za hlavu! Když ho na eshopu koupíte od...

Michal Čížek získal další ocenění Czech Press Photo
Michal Čížek získal další ocenění Czech Press Photo

5. 12. - Několikanásobný vítěz Czech Press Photo Michal Čížek letos získal další ocenění, tentokrát v kategorii Aktualita za...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací