Jaké materiály a fotoprodukty jsou vhodné pro portrét? | FotoŠkoda
FotoslužbyJak vybrat

Jaké materiály a fotoprodukty jsou vhodné pro portrét?

Termín: 10. 7. - 31. 7. 2023
10. 7. 2023 | 9 minut čtení

Téma měsíce července je portrét. Jedná se bezpochyby o nejoblíbenější fotografickou disciplínu vůbec. A není se ani čemu divit, neboť práce s lidmi a vzájemná interakce, je často tím nejkreativnějším nástrojem. Určitě máte spoustu portrétních snímků, které byste rádi zvěčnili, ale tápete, jaký materiál nebo fotoprodukt vybrat? A přesně to je tématem následujícího článku.

Léto je ideálním obdobím pro fotografování portrétů. Proč? Protože je dlouho světlo, slunce má při východu i západu jedinečnou atmosféru a v neposlední řadě, léto nabízí velice příjemné klima i teploty. Když to sečteme, podmínky v létě jsou v mnoha ohledech ideální právě pro práci s lidmi a portrétní fotografii jako takovou. Co když ale dojde na zhmotnění vašich působivých portrétních snímků (zatím jen v digitální podobě)? Máte i v oblasti materiálů a fotoproduktů svého jasného favorita?

 

Fotoobrazy a fotosluzby portret 07-2023 img-1

 

Jak a na co zhmotnit portrétní fotografii

Výběr toho pravého materiálu pro konkrétní fotografii je zcela zásadní, jak pro kvalitní výslednou reprodukci, tak i pro ten nejlepší umělecký dojem z výsledné (vytištěné) fotografie. Možná se to na první pohled nemusí zdát, ale výběr vhodného materiálu může fotografii (a celkovému dobrému dojmu z ní) výrazně pomoci. Ale i naopak. Proto je dobré věnovat této fázi zvláštní pozornost. Správný výběr papíru nebo fotoproduktu je polovinu úspěchu. Kvalitní papírovou fotografii ovlivňují tři faktory: papír, finální adjustace a předtisková příprava. Ještě před samotným tiskem je nutné data kvalitně připravit. Danému tématu jsme se věnovali podrobně například v tomto článku.

 

Fotoobrazy a fotosluzby portret 07-2023 img-2

 

Volba správné kombinace

Každá fotografie si zaslouží kvalitní zpracování, kde jde vždy o kombinaci optimálního materiálu (papíru) a následného zpracování (adjustování), kde můžeme vybírat z celé řady fotoproduktů: fotoobrazy, fotoknihy, fotky do alba, fotokalendáře, velkoformátový tisk a podobně. V případě výběru papíru můžeme volit mezi papíry s RC podložkou obsahující umělé složky a speciální chemii (například bělidla a stabilizátory), fotografickým plátnem (canvas) a speciálními médii, tzv. „fineart“. A právě posledně jmenovaná skupina je perfektní na zhmotnění krásných portrétních snímků.

 

Fotoobrazy a fotosluzby portret 07-2023 img-3

 

Hlavní výhody fineart papírů

Fineart média patří mezi přírodní materiály, které jsou barevně stálé, nabídnou ohromnou sytost, široký gamut (rozsah barev), bohatou škálu jemných tonálních přechodů, špičkovou hranovou ostrost a vysoký archivační potenciál (dlouho vydrží). Mají jedinečný povrch – ať už hladký nebo s jemnou ale i výraznou strukturou. Kromě kvalitního plátna s převažujícím podílem bavlny/canvas (ano, v tomto případě jde také o fineart), patří do této „královské třídy“ fotosubstrátů: baryta, akvarel, buničina a další. Fineart média jsou dokonalé a netřeba je dále adjustovat, například laminací. Jde o oblíbenou volbu umělců, profi fotografů a galeristů.    

 

Fotoobrazy a fotosluzby portret 07-2023 img-4

 

Ideální materiály pro portrétní foto

Jde tedy převážně o ryze přírodní materiály a jako takové mají skvělé vlastnosti, včetně vysoké odolnosti vůči UV světlu a dalším nepříznivým okolním vlivům. Fineart média vydrží desítky let bez vyblednutí. Současně umí podtrhnout atmosféru a dojem z nich je zcela jedinečný. Ve FotoŠkoda používáme tři druhy matného média a dva druhy lesklého. Všech 5 typů fineart jsou špičkovou alternativou k běžným fotopapírům a lze je uplatnit na celou řadu fotografických témat. K našim žhavým tipům na ideální materiál pro portrétní obrazy patří trojice: Bright White, Etching a Baryta (zatímco první dva jsou vhodné pro barvy, Baryta je ideální volbou na černobílé fotografie).

 

Fotoobrazy a fotosluzby portret 07-2023 img-5

 

  • Photo Rag Bright White (310 gsm) představuje super matný papír s velmi jemnou a téměř zanedbatelnou strukturou (velice hladký). Vhodný pro tvorbu reporodukcí obrazů s vysokým kontrastem.
  • Muzeum Etching (350 gsm) – hluboce matný papír se středně výraznou strukturou a obrovským gamutem, který je ideálním médiem pro špičkové obrazy a fotografie s velmi jemnými tóny, černobílou fotografii nevyjímaje.
  • Baryta (315 gsm) –podobný typ média jako Museum Etching, s tím rozdílem, že jde o ještě lesklejší papír. Ultra lesklý umělecký papír, který perfektně využijete ve výtvarné portrétní fotografii nebo v umělecké reprodukci. Využití v rámci monochromatické (černobílé) fotografie se přímo nabízí.  

 

Fotoobrazy a fotosluzby portret 07-2023 img-7

 

Fotoobrazy pro portrétní fotografii

Zatímco speciální fineart média jsou jasnou volbou profesionálů a těch nejnáročnějších fotografů (čemuž odpovídá též vyšší cena fineart médií), celá řada hobby fotografů dává přednost fotoobrazům na potahovaných (coated) papírech s RC podložkou. Jedná se opět o skvělou volbu, kde mezi typické fotoprodukty, perfektně se hodící pro portrétní fotografii, můžeme zařadit: fotografie v (alu) rámu Nielsen nebo foto pod akrylátovým sklem. Tato dvojice zcela exkluzivních typů fotoobrazů vás vyloženě nadchne, jde o skutečně působivé fotoprodukty.

 

Fotoobrazy a fotosluzby portret 07-2023 img-8

 

Fotoobraz  / Foto v rámu Nielsen

Fotografie je nakašírována na sendvičovou desku a opatřena ochrannou laminační fólií. Vše dotváří tenký rám, který může být jak hliníkový (alu) tak dřevěný. Tento vnější rám chrání jak rohy fotografie (potažmo desky) tak hrany a současně dodává celku exkluzivní charakter. K dispozici je široký výběr profilů s pestrou škálou barev, tvarů i rozměrů. Nejběžnějším formátem je 40 × 60 cm. V naší nabídce naleznete hliníkové rámy Nielsen (profil: 01, 02, 217, 269, 273) a dřevěné rámy Loria a Bergane. Stylové fotoobrazy v rámu jsou v nabídce od formátů 20 × 30 až do rozměru 150 × 200 cm.

 

Fotoobrazy a fotosluzby portret 07-2023 img-9

 

Fotografie v alu rámu představuje skvělou kombinaci klasických fotoobrazů v rámu a moderních fotoobrazů na odlehčených sendvičových deskách. Vše začíná tiskem fotografie na kvalitní fotopapír. Následuje aplikace laminační UV folie, která jednak zvyšuje mechanickou odolnost fotografie a současně ji chrání před UV zářením. Ve třetí fázi dojde k celoplošnému nalepení (tzv. kašírování) zalaminované fotografie na desku a ve finální fázi je vše oříznuto na přesný rozměr a fotografie i s deskou orámována tenkým, hliníkovým rámem.

 

Fotoobrazy a fotosluzby portret 07-2023 img-10

 

Fotografie pod akrylátovým sklem

Zcela jedinečný a exkluzivní typ fotoobrazu jak z pohledu samotného foto produktu, tak i jeho vlastní výroby. Fotografie je nalepena lícní stranou na akrylátové sklo, pro tento účel je použita speciální oboustranná podlepová folie, která se nepoužívá pro žádné jiné fotoprodukty. Nejprve tedy dojde k aplikaci folie na lícní stranu fotografie a poté se fotografie nalepí na akrylátové sklo (na spodní část).

 

Fotoobrazy a fotosluzby portret 07-2023 img-11

 

Rozměry skla jsou již předem naformátovány, takže lepení fotografie musí být extrémně přesné. Fotografie je vždy o pár mm větší než samotné sklo a dané přesahy (po stranách cca 0,3 až 0,5 cm) jsou ve finální fázi odříznuty. Na závěr ještě třeba opatřit zadní část fotoobrazu speciálním závěsným systémem, který je realizován specifickým postupem a 2-fázovým, odlišným typem lepení. Použité lepidlo vyniká extrémní pevností v tahu - až cca 500 kg/cm, neboť velkoformátové obrazy pod akrylátovým sklem dosahují hmotnosti až 13 kg

 

Fotoobrazy a fotosluzby portret 07-2023 img-12

 

Bonus: speciální akce 

Využijte naší letní akce a objednejte svůj nový fotoobraz, na který získáte slevu 20 %. Zkrášlete si svůj byt, chalupu, kancelář nebo pracovnu o krásný fotoobraz, například v alu rámu, nebo potěšte své blízké originálním fotodárkem. Fotoobrazy nyní s 20 % slevou až do 31. 7. 2023. Pro uplatnění akce stačí zadat kód: 20FOTO
link: 

 

Fotoobrazy a fotosluzby portret 07-2023 img-13

 

Fotoobrazy pro každého a kdykoli

Pro milovníky klasických fotoobrazů, jsou k dispozici ve FotoŠkoda také služby rámování (adjustace) na míru, zahrnující rozsáhlou nabídku klasických rámů (hliníkových i dřevěných) standardních rozměrů – k objednání přes eshop (FotoBox), a nebo můžete volit individuální fotobrazy – k dispozici s muzeálními skly nebo skly s antireflexní úpravou a UV filtrem. Individuální typy fotobrazů na míru je třeba objednat přímo na prodejně, kde je velká a ucelená nabídka rámů a skel. Fotoobrazy dle vašeho výběru je možné objednat přes FotoBox online (24/7) a nebo osobně, na prodejně FotoŠkoda, Vodičkova 37, Praha 1. Pro konkrétní dotazy a individuální poptávky, kontaktujte: fotosluzby@fotoskoda.cz nebo volejte, tel: +420 222 929 039.

Úvodní foto: Samson Katt, Cottonbro Studio / Pexels

 

GOPRO HERO 12 BlackCreator Edition

Video 5,3K60, 4K120, 2,7K240, Až 8× zpomalený pohyb (slow motion), Fotografie 24,7 Mpx až 30 sn/sek

16 990,-
Kalendář 2024 MOUNTAINS IN LIGHT 50x60cm

Výška: 50 cm, Šířka: 60 cm, Typ kalendáře: měsíční

699,-
Lee Miller, Man Ray - FASHION, LOVE, WAR

více než 130 fotografií, počet stran: 188, jazyk: angličtina

999,-

Související články

Fotoalba jsou nejen krásným dárkem (služby #05)

Fotoalba jsou nejen krásným dárkem (služby #05)

Archivujte své negativy jako profík!

Archivujte své negativy jako profík!

Jak vyrábíme fotoknihy (služby #04)

Jak vyrábíme fotoknihy (služby #04)

Další Jak vybrat

DNP tiskárny – univerzální řešení pro kvalitní tisk fotografií

DNP tiskárny – univerzální řešení pro kvalitní tisk...

Kinofilmové fotoaparáty: dálkoměry versus zrcadlovky

Kinofilmové fotoaparáty: dálkoměry versus zrcadlovky

Jak vybrat systémový externí blesk

Jak vybrat systémový externí blesk

Diskuze

Jaké materiály a fotoprodukty jsou vhodné pro portrét?

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...