Byli jsme u představení Nikonu D810 | FotoŠkoda
Produktové novinky

Byli jsme u představení Nikonu D810

Byli jsme u představení Nikonu D810
26. 6. 2014 | 5 minut čtení

Včera, tedy 25.6., se uskutečnilo slavnostní odhalení nového fullframe DSLR fotoaparátu Nikon D810. Kvůli tomu, že embargo na šíření informací o modelu bylo až do dnešních 6.00 (oficiální zahraniční představení modelu), tak vám tyto informace přinášíme až nyní.

Produktová karta Nikonu D810, kde si taktéž můžete vytvořit předobjednávku.

Nikon D810Po prezentaci, která seznámila návštěvníky s možnostmi a přednostmi fotoaparátu, bylo možné otestovat zbrusu nový model D810, přímého nástupce modelů D800 a D800E, který má být především rychlým a výkonným fotoaparátem, schopným zachytit obrovské množství detailů. Určený je hlavně k fotografování krajinářské, reportážní či sportovní fotografie.

Obrovskou výhodou oproti ostatním modelům je kupříkladu jeho extrémní rozlišení 36,3 Mpx na kompletně přepracovaném snímači, díky kterému každá fotografie obsahuje velké množství detailů. Umožňuje tak využití různých stupňů crop faktoru (čímž se sníží i rozlišení fotografie), za účelem zvětšení ohniskové vzdálenosti snímaného obrazu. Díky tomu oddálíte nutnost pořízení teleobjektivu či znásobíte jeho přibližovací schopnosti.

Dalším důležitým krokem ve vývoji špičkových zrcadlovek, kterým D810 bez pochyby je, je odstranění low pass filtru (antialiazingový filtr), z důvodu získání špičkové úrovně detailů u statických snímků i videosekvencí. Nadále již bude vyráběn pouze model D810, verze s AA filtrem nebude k dispozici.

 

Testování nástupce legendy

Nikon D810Po tradičně velmi detailní prezentaci, která představila nový model, následovala část programu, věnující se testování fotoaparátu a nových objektivů. Každý z účastníků prezentace měl možnost vyzkoušet si nové tělo s řadou objektivů. Kvůli tomu, že bylo k dispozici pouze jedno tělo na cca 30 testování chtivých účastníků, nebylo možné všechny přepracované vlastnosti dopodrobna vyzkoušet. To, co se samozřejmě již po chvilce testování naplno projevilo, bylo především zvýšení celkové rychlosti fotoaparátu (sekvenčního fotografování, zaostřování, bleskových reakcí na stisk spouště i na celkovou rychlost na jakýkoliv ovládací prvek), kvalita snímků, kterou jsme testovali na přepracovaném vnitřním LCD monitoru (snímky jsme pro zjišťování kvality, ostrosti atd. několikrát vyzoomovali, aby bylo možné zjistit jednotlivé detaily na vyfotografované scéně). To, co jsme naplno otestovat nemohli, byla výrazně zvýšená celková energetická úspornost fotoaparátu, která podle uznávaných standardů CIPA deklaruje vyfocení až 1200 statických snímků (dříve 900) na jedno nabití baterie.

 

Hlavní vylepšení oproti modelu D800

  • kompletně přepracovaný plnoformátový snímač s 36,3 Mpx, vysokým rozlišením a extrémním dynamickým rozsahem
  • zvýšený rozsah citlivosti ISO 64–12 800 s možností dalšího rozšíření až na hodnoty ekvivalentní ISO 32–51 200
  • sériové snímání s frekvencí až 7 sn./s s 15,3 milionu pixelů, či 5 sn./s. při plném 36,3 Mpx rozlišení
  • nový o 30% rychlejší a energeticky úspornější snímač EXPEED 4

 

Další představené novinky

AF-S NIKKOR 400 mm f/2,8E FL ED VRDalšími novinkami, byli především objektivy značky Nikkor a to AF-S DX 18-300 f/3,5-6,3 G ED VR, který je nyní výrazně lehčí, menší. Skládá se z 16 čoček/12 členů včetně třech asférických optických členů a třech členů z ED skla, dále nabízí 16,7x optický zoom, aretaci zoomu a kovový bajonet. Dalšími novinkami jsou pevný fullframový objektiv 400 mm f/2,8 E FL ED VR, který obsahuje jako první superteleobjektiv Nikkor režim redukci vibrací VR Nikon Sport. Nově nabízí dva ED členy a dva členy fluoridové, které mají excelentví vlastnosti a to především z hlediska ochrany objektivu před ulpíváním prachu a všemožným nečistot. Objektiv je nyní menší a hlavně podstatně lehčí nyní 3,8 kg (dříve 4.61 kg) a obsahuje elektronickou clonu, která zaručuje konzistentní expozice při použití rychlého sériového snímání. Pro ty, kteří potřebují prodloužit ohniskovou vzdálenost svých objektivů vyšel i nový 1,4x konvertor TC-14E III, který taktéž jako nová čtyřstovka nabízí dva fluoriové členy, které snižují jeho hmotnost a zvyšují odolnost vůči všemožnému ušpinění vnějších optických členů.

NIKKOR VR 70–300 mm f/4,5–5,6Pro systém Nikon 1 byl vydán zoomový objektiv a to Nikkor VR 70-300 f/4,5-5,6, který je mimořádně kvalitně zpracovaný a po nasazení na Nikony 1 poskytuje ohniska v rozmezí 189-810 mm (po přepočtu). Pro Nikon 1 J4 s vodotěsným pouzdrem a Nikon 1 AW1 byl představen podvodní blesk SB-N10, který je vodotěsný do hlouby až 100 m a umožní rovnoměrné osvícení scény, která je hluboko pod vodní hladinou. Blesk je konstruován tak, aby pomáhal odstraňovat modrý barevný nádech u snímků pod vodou, nabízí kompaktní rozměry, přináší syté barvy a osvětluje detaily objektů fotografovaných ve velkých hloubkách.

SONY FE 16-35 mm f/4 G PZ

Ohnisko 16-35 mm E-bajonet / full frame, Při použití na APS-C senzoru ekv. 24-52,5 mm, Světelnost f/4 a rozsah clon F4 až F22

39 490,-
SAMYANG 35 mm f/1,4 AF II pro Sony E

Samyang 35mm f/1.4 AF II, Bajonet E-Mount/full frame, Rozsah clony: f/1,4 až f/16

17 190,-
VFFOTO závitový UV NANO PRO filtr 77 mm

Průměr 77 mm, Ochrana čočky objektivu, 16 antireflexních vrstev

1 555,-

Související články

Canon představuje EOS R7, R10 a nové objektivy

Canon představuje EOS R7, R10 a nové objektivy

Panasonic LEICA 9 mm f/1,7: Široký záběr pro filmaře i fotografy

Panasonic LEICA 9 mm f/1,7: Široký záběr pro filmaře i...

Vanguard Active a Adaptor: Nové batohy do outdooru

Vanguard Active a Adaptor: Nové batohy do outdooru

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...