Výstavy

Eva Heyd: Soukromé cesty

Termín: 24. 11. - 4. 1. 2024
Eva Heyd: Soukromé cesty
24. 11. 2023 | 3 minuty čtení

Cesty s fotoaparátem podniká Eva Heyd od dob studií. Zpočátku se věnovala humanistické fotografii a pracovala jako novinářka. Její tvorbu ovlivnila emigrace do New Yorku v roce 1985 a pozdější návrat do České republiky. Nová výstava v Leica Gallery Prague představuje část autorčiny současné práce - fotografie a montáže zachycují nejen magii krajiny, kde žije, ale také míst člověkem kdysi vytvořených a dnes opuštěných.

Dojmy, myšlenky a vzpomínky v tvorbě Evy Heyd

Vývoj fotografické tvorby Evy Heyd úzce souvisí s jejím osobním životem a vlastními cestami, kterými se rozhodla jít, právě tak jako s dobou, kterou žila a prožívala. Spolu s dalšími fotografy, soustředěnými ve Fotoklubu Strahov, se v sedmdesátých letech věnovala dokumentu. Významným mezníkem byla v polovině 80. let emigrace do USA. Život v New Yorku se všemi svobodami, které metropole nabídla v kontrastu s totalitní rodnou Prahou, přinesla autorce nová profesní poznání.

Směsice dojmů z velkoměsta, to byl jeden z inspirativních podnětů k vytváření fotomontáží, se kterými pracovala již v Praze. Dalším zdrojem inspirace se stala její spolupráce s významnými newyorskými muzei umění, pro které fotografovala exponáty do mnoha katalogů. Nedílnou součástí volné tvorby jsou dnes objekty, ve kterých kombinuje fotografii se sklem.

Dalším milníkem autorčiny životní cesty se stal rok 2005. Po dvaceti letech se vrátila do Čech a usadila se v Rožmitále pod Třemšínem. Z rušného velkoměsta se ocitla v soukromí maloměsta. Zásadní změna vnesla do fotografické tvorby Evy Heyd nové náměty. Seznamovala se s tajemnou podbrdskou krajinou a ve fotografiích zachycovala atmosféru míst, vybízejících k tichému rozjímání. Její celoživotní zájem o historii ji dodnes přivádí také na území, poznamenaná před staletími i v době nedávné působením člověka, který do krajiny zasáhl.

Realita versus emoce. Základní rozpor, princip, který propojuje tvorbu Evy Heyd ve všech etapách její tvorby, právě tak jako technika fotomontáže, umožňující vrstvit dojmy, myšlenky, vzpomínky a poznání. Autorkou vytvořené obrazy obsahují poselství, které inspirují k našemu individuálnímu hledání souvislostí - tak popisuje její fotografie Hana Ročňáková pro Leica Gallery Prague.

Výstava je k vidění v Leica Gallery Prague do 4. ledna 2024.

Eva Heyd

Foto: Eva Heyd

SONY Alpha A7IV
SONY Alpha A7 IV tělo

Rozlišení 33 Mpx, full frame Exmor R CMOS BSI, Snímání rychlostí až 10 fps, nativní ISO 100 – 51 200, 4K 60p video 10 bitech, S-Cinetone

59 990,-
SONY Alpha A7 III
SONY Alpha A7 III

full frame 24 Mpx snímač, až 10 sn./s. při sekvenčním snímání s bufferem až na 177 JPEG snímků, XAVC S 4k video, 100 Mbps 8-bit 4:2:0 - interní nahrávání, přes HDMI výstup 8-bit 4:2:2, 120 FPS FHD

39 490,-
CANON EOS R6 Mark II
CANON EOS R6 Mark II

Rozlišení 24,1 Mpx / obrazový procesor DIGIC X, Rozsah citlivosti až ISO 102 400, AF s technologií Dual Pixel CMOS AF II

62 990,-

Související články

Oldřich Cicvárek: Kinofilm a každodennost

Oldřich Cicvárek: Kinofilm a každodennost

Czech Photo Centre: Sportovní fotografie 2023

Czech Photo Centre: Sportovní fotografie 2023

Czech Photo Travel: S foťákem na cestách

Czech Photo Travel: S foťákem na cestách

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...