Produktové novinkyRecenzeProduktové novinky,Recenze

Čím vytvoříte unikátní záběry ze vzduchu? Kvadrokoptérami!

| 6 minut čtení

Přečtěte si průvodce novým systémem, díky kterému můžete vytvořit záběry, které jen tak někdo nemá. Včetně uživatelských zkušeností, tipů a rad od našeho odborníka přes tento progresivně se rozvíjející segment moderního videa a fotografie.

Co jsou to kvadrokoptéry?

Lukáš BrchlPod tímto označem se skrývají elektricky poháněná zařízení podobné malým vrtulníkům, které jsou určeny k pořizování video záznamů či fotografií z netradičních míst a úhlů. To zvládají díky lehké kontrukci, která je schopná vzletět i s kamerou, zaznamenávájící fotografie či videa z letu. Kvadrokoptéry neboli drony jsou ovládány pomocí radiového vysílače. V případě modelů dodávaných s kamerou je nutný chytrý telefon (s operačním systémem Android, nebo iOS) k ovládání kamery.

Který Phantom je pro Vás ten vhodný?

Momentálně jsou na trhu dvě generace Phantomů, z nichž každá má více provedení.

Phantom 1

DJI-F302 PHANTOM FC40 RC - KvadrokoptéraTento model je vhodný pro začátečníky, a to díky jeho cenové dostupnosti a jednoduchosti. Je vybaven HD kamerou FC40, která přenáší pomocí WiFi signálu obraz do Vašeho smartphonu

Phantom 2 Vision

DJI-F310 PHANTOM 2 VISION KvadrokoptéraJe orientován především pro letecké snímky. Video s ním lze natáčet také, avšak není vybaven stabilizovaným držákem pro kameru. Je vybaven jedním servem pro ovládání náklonu kamery. Přenos obrazu a ovládaní kamery (nastavení, náklon) je zajištěno přes smartphone, nastavit lze i autonomní let po předem určených bodech na mapě. Pokročilejší uživatelé jistě ocení korekci expozice, vyvážení bíle, nastavení ISO a podporu formátu RAW.

Phantom 2 Vision+

DJI-F315 PHANTOM 2 VISION+ KvadrokoptéraVylepšená verze stávajícího Visiona. Zásadní rozdíl je ve stabilizaci kamery, a to dokonce ve všech 3 osách. Co se týká kamery, tak nastavení zůstalo stejné jako u předchozího modelu. Vylepšen byl i dosah přenosu obrazu – z 300 metrů na 700 metrů v ideálních podmínkách.

Phantom 2 s H3-3D gimbalem

DJI-F306 PHANTOM 2 RC set Kvadrokoptéry s H3-3D gimbalTento model je zajímavý především pro majitele kamery GoPro Hero 3/3+ či pro ty, kteří zvažují nákup GoPro kamery. Kamera je stejně jako u P2V+ stabilizovaná ve 3 osách, avšak za letu již není možné měnit nastavení. Náklon kamery je vyřešen snadně dostupnou páčkou, umístěnou na zadní straně vysílače. Aby bylo možné přenést obraz z modelu na zem, je zapotřebí zakoupit a nainstalovat FPV sadu + monitor. Letecké informace (rychlost, vzdálenost, výška, kurz, baterie, atd.) zajištujě iOSD modul. 

Doporučení pro začátečníky

  • Nepodceňujte počasí, nelétejte za deště, nebo za silného větru. Aplikace pro chytré telefony Aladin vám poskytne informace o aktuálních povětrnostních podmínkách jako vývoj srážek, počasí, teploty a rychlosti větru.
  • Hlídejte si ukazatel baterie a počítejte s tím, že klesání je vždy pomalejší a náročnější než stoupání.
  • Bezpečnost především, nepokoušejte se zbytečně o něco, co by mohlo být riskantní.
  • Před každým letem zkalibrujte kompas dle návodu.
  • Vysílačku zapínejte jako první a za letu ji nevypínejte.
  • Nikdy nelétejte nad lidmi, nebo budovami.

Doporučené příslušenství

DJI kufr pro PHANTOM 2 VISIONKufr – model je bezpečnější přepravovat ve speciálně navrženém kufru, který je nárazuvzdorný a voděodolný. Nevhodná přeprava modelu může způsobit spoustu nepříjemností. Například přepravou v kufru auta můžete velice snadno rozladit kompas, nebo parametry řídící jednotky. Model pak nebude létat správně. Kufr je připraven tak, že pojme model, dvě náhradní baterie, náhradní vrtule, nabíječku a vysílač.

DJI Samoutahovací vrtule pro PHANTOM 2 sada 2 ksNáhradní vrtule - vždy se vyplatí mít alespoň jednu sadu s sebou jako zálohu. Vrtule nezaberou téměř žádné místo a mohou se hodit v případě, že při s ní zavadíte o nějaký předmět. Doporučujeme vrtule vyměnit, a to i pokud se viditelně nepoškodí. Je totiž možné, že už nebude správně vyvážená. To, že je vrtule nevyvážená, zjistíte až  při přehrávání videa, které se bude podivně vlnit. Tomu se říká tzv. jello efekt, který je způsoben vibracemi od nevyvážené vrtule.

Další zdroje informací

Pro toho, kdo by se chtěl s kvadrokoptérami a jejich možnostmi seznámit podrobněji, máme hned několik dobrých zpráv, protože v nejbližší době se takto zaměřené akce uskuteční.

Nejbližším workshopem je Letecká fotografie a video pomocí rádiem řízených vrtulníků, který se bude konat na kokořínsku pod vedením odborníka, na nejenom na kvadrokoptéry, a to s Mgr. Petrem Janem Juračkou. Video z kvadrokoptéry od tohoto lektora.

Další možností je časově variabilní kurz od našeho mladého kolegy Lukáše Brchla, nazvaný jako Létající Phantom.

V dalším pokračování tohoto článku, který výjde za pár týdnů, se mimo jiné dozvíte další užitečné rady, doporučení k výběru kvadrokoptéry, jejího příslušenství, taktéž něco k ovládání různých typů dronů či typy vhodných lokalit perfektích právě pro tyto létající vrtulníky. 
 

B+W Polarizační cirkulární filtr BASIC MRC 49 mm

Odstraňuje opar ve vzdálené krajině a poskytuje sytější a živější barvy, Snižuje odrazy a odlesky světla, které se polarizuje v důsledku odrazu od nekovového povrchu, Filtruje směrově polarizované světlo kolmo na odražené světlo

1 990,-
ZHIYUN WEEBILL 2 Stabilizátor

Vylepšený senzor stability a odezvy, Zatížení až 16 kg, 2,9" otočný barevný dotykový LCD

15 090,-
VFFOTO magnetický filtr UV GS 49 mm

lze na něj vrstvit další magnetické filtry, neovlivňuje elektroniku fotoaparátu ani data na kartě, výška mosazného rámečku 3,8 mm, tloušťka skla 1,4 mm

975,-

Související články

Sony ZV-E10: První vlogovací fotoaparát s výměnnými objektivy

Sony ZV-E10: První vlogovací fotoaparát s výměnnými...

PANASONIC 25-50 mm f/1,7 LEICA DG: novinka pro bajonet MFT

PANASONIC 25-50 mm f/1,7 LEICA DG: novinka pro bajonet MFT

Canon EOS R5, R6 a 1D X Mark III nyní s novým firmwarem

Canon EOS R5, R6 a 1D X Mark III nyní s novým firmwarem

Další Recenze

Recenze SONY ZV-E10: První vlogovací fotoaparát s výměnnými objektivy
Hodnocení 85%

Recenze SONY ZV-E10: První vlogovací fotoaparát s...

Recenze: Saramonic Blink 500 PRO B1 - skvělý zvuk do videa a bez drátů
Hodnocení 92%

Recenze: Saramonic Blink 500 PRO B1 - skvělý zvuk do...

Recenze Nikon Z MC 105 mm f/2,8 VR S Macro: krása se ukrývá v detailech
Hodnocení 94%

Recenze Nikon Z MC 105 mm f/2,8 VR S Macro: krása se...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím