Čím vytvoříte unikátní záběry ze vzduchu? Kvadrokoptérami!
Přečtěte si průvodce novým systémem, díky kterému můžete vytvořit záběry, které jen tak někdo nemá. Včetně uživatelských zkušeností, tipů a rad od našeho odborníka přes tento progresivně se rozvíjející segment moderního videa a fotografie.
Co jsou to kvadrokoptéry?
Pod tímto označem se skrývají elektricky poháněná zařízení podobné malým vrtulníkům, které jsou určeny k pořizování video záznamů či fotografií z netradičních míst a úhlů. To zvládají díky lehké kontrukci, která je schopná vzletět i s kamerou, zaznamenávájící fotografie či videa z letu. Kvadrokoptéry neboli drony jsou ovládány pomocí radiového vysílače. V případě modelů dodávaných s kamerou je nutný chytrý telefon (s operačním systémem Android, nebo iOS) k ovládání kamery.
Který Phantom je pro Vás ten vhodný?
Momentálně jsou na trhu dvě generace Phantomů, z nichž každá má více provedení.
Phantom 1
Tento model je vhodný pro začátečníky, a to díky jeho cenové dostupnosti a jednoduchosti. Je vybaven HD kamerou FC40, která přenáší pomocí WiFi signálu obraz do Vašeho smartphonu
Phantom 2 Vision
Je orientován především pro letecké snímky. Video s ním lze natáčet také, avšak není vybaven stabilizovaným držákem pro kameru. Je vybaven jedním servem pro ovládání náklonu kamery. Přenos obrazu a ovládaní kamery (nastavení, náklon) je zajištěno přes smartphone, nastavit lze i autonomní let po předem určených bodech na mapě. Pokročilejší uživatelé jistě ocení korekci expozice, vyvážení bíle, nastavení ISO a podporu formátu RAW.
Phantom 2 Vision+
Vylepšená verze stávajícího Visiona. Zásadní rozdíl je ve stabilizaci kamery, a to dokonce ve všech 3 osách. Co se týká kamery, tak nastavení zůstalo stejné jako u předchozího modelu. Vylepšen byl i dosah přenosu obrazu – z 300 metrů na 700 metrů v ideálních podmínkách.
Phantom 2 s H3-3D gimbalem
Tento model je zajímavý především pro majitele kamery GoPro Hero 3/3+ či pro ty, kteří zvažují nákup GoPro kamery. Kamera je stejně jako u P2V+ stabilizovaná ve 3 osách, avšak za letu již není možné měnit nastavení. Náklon kamery je vyřešen snadně dostupnou páčkou, umístěnou na zadní straně vysílače. Aby bylo možné přenést obraz z modelu na zem, je zapotřebí zakoupit a nainstalovat FPV sadu + monitor. Letecké informace (rychlost, vzdálenost, výška, kurz, baterie, atd.) zajištujě iOSD modul.
Doporučení pro začátečníky
- Nepodceňujte počasí, nelétejte za deště, nebo za silného větru. Aplikace pro chytré telefony Aladin vám poskytne informace o aktuálních povětrnostních podmínkách jako vývoj srážek, počasí, teploty a rychlosti větru.
- Hlídejte si ukazatel baterie a počítejte s tím, že klesání je vždy pomalejší a náročnější než stoupání.
- Bezpečnost především, nepokoušejte se zbytečně o něco, co by mohlo být riskantní.
- Před každým letem zkalibrujte kompas dle návodu.
- Vysílačku zapínejte jako první a za letu ji nevypínejte.
- Nikdy nelétejte nad lidmi, nebo budovami.
Doporučené příslušenství
Kufr – model je bezpečnější přepravovat ve speciálně navrženém kufru, který je nárazuvzdorný a voděodolný. Nevhodná přeprava modelu může způsobit spoustu nepříjemností. Například přepravou v kufru auta můžete velice snadno rozladit kompas, nebo parametry řídící jednotky. Model pak nebude létat správně. Kufr je připraven tak, že pojme model, dvě náhradní baterie, náhradní vrtule, nabíječku a vysílač.
Náhradní vrtule - vždy se vyplatí mít alespoň jednu sadu s sebou jako zálohu. Vrtule nezaberou téměř žádné místo a mohou se hodit v případě, že při s ní zavadíte o nějaký předmět. Doporučujeme vrtule vyměnit, a to i pokud se viditelně nepoškodí. Je totiž možné, že už nebude správně vyvážená. To, že je vrtule nevyvážená, zjistíte až při přehrávání videa, které se bude podivně vlnit. Tomu se říká tzv. jello efekt, který je způsoben vibracemi od nevyvážené vrtule.
Další zdroje informací
Pro toho, kdo by se chtěl s kvadrokoptérami a jejich možnostmi seznámit podrobněji, máme hned několik dobrých zpráv, protože v nejbližší době se takto zaměřené akce uskuteční.
Nejbližším workshopem je Letecká fotografie a video pomocí rádiem řízených vrtulníků, který se bude konat na kokořínsku pod vedením odborníka, na nejenom na kvadrokoptéry, a to s Mgr. Petrem Janem Juračkou. Video z kvadrokoptéry od tohoto lektora.
Další možností je časově variabilní kurz od našeho mladého kolegy Lukáše Brchla, nazvaný jako Létající Phantom.
V dalším pokračování tohoto článku, který výjde za pár týdnů, se mimo jiné dozvíte další užitečné rady, doporučení k výběru kvadrokoptéry, jejího příslušenství, taktéž něco k ovládání různých typů dronů či typy vhodných lokalit perfektích právě pro tyto létající vrtulníky.

PANASONIC Lumix DC-S5 IIx
Full frame 24,2 Mpx CMOS senzor, 6K/30 fps 4:2:0 10-bit záznam videa, C4K/4K60 fps 4:2:2 10-bit neomezeně

Ruční vyvolání černobílých filmů
lepší prokreslení a podání polotónů než u strojového vyvolání, lepší ostrost než strojové vyvolání, vyšší kvalita důležitá pro zvětšování snímků ve větších formátech

PEAK DESIGN Mobile - Car Mount Vent Charging
Stylový, praktický a odolný držák do auta, Vestavěný magneticko/mechanický zámek SlimLink™, Kompatibilita s širokou škálu ventilátorů ve vozidle