VýstavyVýstavy

Markéta Luskačová Fotografie 1964–2014

Termín: 12. 9. - 2. 11. 2014
Markéta Luskačová Fotografie 1964–2014
| 3 minuty čtení

Výstava, kterou si nemůžete nechat ujít! Významná česká fotografka Markéta Luskačová vystavuje své práce za posledních 50 let a to až do 2. 11. 2014 v pražské galerii Leica, Školská 28, Praha 1.

Život jako pouť

Markéta Luskačová prošla v oblasti fotografie značným vývojem. Na počátku neměla žádné technické znalosti ale fotografovat prostě chtěla a potřebovala. Postupně se vypracovala na mezinárodně uznávanou autorku, která svým bystrým a citlivým okem dokumentuje člověka žijícího ve víru událostí a situací – prostě života jako cesty. Cesty, která je radostná i strastiplná, všední i nepředvídatelná, profánní i posvátná.

Na retrospektivní výstavě kurátorky Ireny Žantovské Murray uvidíte snímky ze 60. let, kdy vznikl Luskačové první cyklus Poutníci či fotografie ze slovenské vesnice Šumiac. Dále jsou vystaveny snímky z cyklu Spitalfields zaobírající se fenoménem pouličního života Velké Británie 70. let. Mezi další vystavená díla patří např. záběry z českých masopustů v Roztokách a Úněticích, kterým se autorka věnuje od 90. let.

Tím však výčet zajímavých a poutavých témat, kterým se autorka věnuje, rozhodně nekončí. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči!
 

Ten, kdo se s dílem Markéty Luskačové setká, nemusí znát místa a lidi, které svým objektivem zachytila, a přesto mu budou spatřené scény připadat důvěrně známé. Každý, kdo stojí před jejími fotografiemi, se stává, slovy Josepha Conrada, tajným souputníkem.

Irena Žantovská Murray
 


© Markéta Luskačová, O dětech, Londýn 1986 

Markéta Luskačová (*1944)

Markéta Luskačová se narodila v Praze. Vystudovala sociologii kultury na Karlově univerzitě u Miroslava Dismana. V roce 1964 si koupila starší fotoaparát Leica spolu s ruským širokoúhlým objektivem 5,6/20 mm. V letech 1964–1970 vytvářela fotografický cyklus Poutníci z náboženských poutí na Slovensku a v Polsku. V letech 1967–1969 studovala fotografii na FAMU. V roce 1975 odešla do zahraničí. Od sedmdesátých let fotografovala v Anglii a Irsku, v letech 1975–2006 dokumentovala pouliční trhy v Londýně v cyklu Spitalfields. Švýcarský fotograf René Burri ji nominoval na členství v agentuře Magnum Photos, pro kterou fotografovala v letech 1976–1980. Členkou agentury se ale nestala. Od roku 1998 vytváří fotografický cyklus z českých masopustů.

(Zdroj: www.lgp.cz, www.wikipedia.org, www.ceskatelevize.cz)

CANON EOS R5
CANON EOS R5

Nově navržený snímač CMOS, 5 osá stabilizace obrazu ve fotoaparátu s výkonem až 7 EV, Nepřetržité snímání 20 snímků / s

122 990,-
VOIGTLÄNDER 40 mm f/1,2 Nokton SE Asph. pro Sony E

Full Frame Sony E-mount s elektrickými kontakty, Vylepšený vysoký výkon využívající asférické povrchy čoček, Optický design optimalizovaný pro digitální zobrazovací senzory

21 990,-
OLYMPUS E-M10 Mark IV tělo černé

20megapixelový Live MOS snímač, Ergonomický grip, Kompaktní stabilizace obrazu v těle přístroje 4,5 EV

18 990,-

Související články

Michal Křenek: Svět sportovní fotografie

Michal Křenek: Svět sportovní fotografie

Domov sv. Karla Boromejského - léto

Domov sv. Karla Boromejského - léto

Podpultovky VII - 2. část

Podpultovky VII - 2. část

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím