Retrospektiva 1995 – 2014 - Czech Press Photo

Retrospektiva 1995 – 2014 - Czech Press Photo

Retrospektiva 1995 – 2014 - Czech Press Photo
Zobrazit fotografie v galerii (6)

V Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze denně od 10 do 19 hodin byla otevřena retrospektivní výstava The best of Czech Press Photo - Obrazy dvou desetiletí.

Retrospektivní výstava


 „The best of Czech Press Photo – OBRAZY DVOU DESETILETÍ 1995 - 2014“.

Výstava, doprovázená stejnojmennou reprezentativní obrazovou publikací, se koná u příležitosti dvacetiletého trvání vrcholné novinářské soutěže a výstav Czech Press Photo. Přes pět set vybraných, mezinárodními porotami oceněných fotografií předních českých a sloven ských autorů tvoří obrazovou historii našeho života a světa posledních dvaceti let.

Diváci tu mohou nad autentickými záběry znovu prožít takové dramatické události, jako byly např. povodně na Moravě v r.1997, na Slovensku v r.1998 nebo později v r.2002 v Čechách a v samotné Praze. Mohou se opět radovat z vítězství našich hokejistů v Naganu v r. 1998 nebo našich olympioniků na OH v Atlantě v r.1996, Sydney v r.2000 , Athénách v r.2004 či Pekingu v r. 2008 a Londýně v r.2012. Mohou být znovu otřeseni brutalitou bojovníků proti globalizaci při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v ulicích Prahy v r.2000 či příslušníků policie proti účastníkům Czechteku na Tachovsku v r.2005, anebo nelidskostí neonacistů vrcholící popálením malé Natálky na Opavsku. O dramatických událostech za hranicemi naší země nemluvě. A z odstupu řady let mohou sledovat i proměny tváří a chování našich politiků ; zažít první projev intimního vztahu pozdějšího prezidentského páru na veřejnosti ; nahlédnout do soukromí veřejných činitelů i celebrit; sledovat vrcholné světové události, ale i příběhy z každodenního života obyčejných lidí, nahlédnout do tajů přírody i problémů životního prostředí.

Výstava samozřejmě prezentuje i všechny „Fotografie roku“, Ceny pro mladé fotografy, „Ceny dětí“, „Ceny diváků“, „Granty Prahy“ a ostatní pravidelně udělované ceny.

Retrospektivní výstava názorně dokládá i to, co kdysi tak výstižně formuloval íránský fotograf Abbas, člen legendární skupiny Magnum. Totiž že “Fotožurnalistika není neutrální, ale vysoce politická záležitost.“ A tak i dvacetiletá historie české novinářské soutěže Czech Press Photo má na svém kontě fotografie, které dokázaly pohnout veřejným míněním, lidskými city, svědomím, činy, ba někdy i politickým řešením. Jejich autory jsou členové redakčních týmů našich deníků, týdeníků, agentur, ale i volní fotografové spolupracující s médii a studenti odborných škol. Těm všem retrospektivní výstava „toho nejlepšího z Czech Press Photo“ vzdává poctu. Ale především je určena široké veřejnosti, která v ní může jako ve zpětném zrcadle sledovat svůj život a svět.

Galerie

Podobné články

Soutěžte a vystavujte fotky v Czech Photo Centre!
Soutěžte a vystavujte fotky v Czech Photo Centre!

17. 4. - Společnost Fujifilm a Czech Photo Centre spojily své síly a společně pořádají první výstavu instax fotografií vůbec....

Nejlepší snímky Prahy jsou k vidění na Staroměstské radnici
Nejlepší snímky Prahy jsou k vidění na Staroměstské radnici

16. 4. - Praha fotografická zná vítěze a vy se až do 31. května můžete na ty nejlepší snímky, které letos účastníci zaslali do...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací