FotoslužbyFotoslužby

Můj přítel koš – aneb co dál s terabajty dat fotografií?

Můj přítel koš – aneb co dál s terabajty dat fotografií?
| 9 minut čtení

Připravili jsme pro vás prázdninové povídání s Borisem Stojanovem, specialistou na přípravu dat a tisk fotografií. Poradí vám, jak přistupovat k množství nahromaděných dat. A zaměří se na klasickou otázku: Co s nimi? Věříme, že vás v letním počasí řádky s nadsázkou pobaví a pomůžou vám najít správnou cestu pro roztřídění fotografií či výběr favoritů pro tisk.

Přetavte svou snahu v opravdové fotografie

Řeč bude o nahromaděných obrázcích, milionech jedniček a nul, které tiše, ale urputně zabírají místo na našich discích a my máme pořád dokola důvod nakupovat další terabajty. Kolik máte složek, které jste již rok neotevřeli? A o kolika už vůbec nevíte, co v nich je? Kolik je tam složek s nic neříkajícím názvem „Procházka“, „Pepíček koupání“ a „Mamky fotky“? A co složka „Zkoušky a pokusy“, taky máte? A taky důležitá? Záloha na třech místech? Fajn, tak toto je přesně čtení pro vás!

Nechceme vás uvalit do deprese a zkazit vám radost z fotografování, to říkám předem. Našim cílem je přijít s dobrou radou, téměř s návodem, co dál. Pojďme si tedy představit pár nápadů a pravidel, která přetaví vaši snahu v opravdové fotografie.

Nespoléhejte se na vysoce kapacitní paměťové karty

V dnešní době není velký problém zakoupit karty s obrovskou kapacitou. 256 GB vám vystačí opravdu pro náruživé fotografování, má to však svá negativa. Prvním je zcela nesmyslná cena, za kartu takové velikosti, druhým, mnohem závažnějším, je holý fakt, že karta může selhat, můžete jí ztratit nebo poškodit kontakty a co pak? Nemáte vůbec nic!

Nafotografovat a poté uložit data na hard disk

Hard disk v počítači, ale není zcela bezpečné místo. Někteří uživatelé si dodnes myslí, že plocha je takové malé rumiště, na kterém lze silážovat vše, co v počítači mám. Krom extrémní zátěže hardwaru počítače je to ideální cesta, jak o data přijít. Stačí totiž virus, nebo jen havárie systému a data jsou v nenávratnu. To je realita, které se nelze bránit jinak než externím, nebo druhým diskem v počítači, což lze například u notebooku dost těžko. Proto využívejme technologií, které nám naše rychlá a vyspělá doba nabízí. Klasickým dokonalým zástupcem je externí disk WD My Passport Wireless s kapacitou 2 TB. WD 2.5“ externí disk je malý fotografický všeuměl. Je vybaven vlastní dobíjecí baterií, umí přijímat a vysílat data přes vlastní wifi hotspot, má USB 3.0 konektivitu a ještě jednu krásnou vlastnost – má integrovaný slot na SD kartu.

Vozit s sebou na dovolenou váš milovaný a drahý notebook? Nesmysl! Stačí tento šikovný disk a chytrý telefon, či tablet. Data stáhnete, jejich stažení zkontrolujete přes displej mobilu, či tabletu, kartu zformátujete a můžete fotografovat dál. Samozřejmě, i disk může selhat, ale... To se můžeme vrátit rovnou zpět k filmu. Ale ten nám zase mohou celníci protáhnout rentgenem.

Pokud máte skladování dat vyřešeno. Co s nimi děláte poté?

 Máte je vytříděná, otagovaná, všechny RAWy vyvolané a vše zálohované? Opravdu ano? Nebude to úplně pravda, že?

Protřídit složku obrázků je složité,  protřídit objem obrázků po roce ještě těžší

Protřídit složku obrázků je celkem složité. Protřídit objem obrázků po roce je ještě těžší a každý rok znásobuje obtížnost více a více. Jak na to? Každá složka obsahuje malý poklad, něco, co se vám prostě povedlo, místo, které milujete, atmosféru, která je neopakovatelná nebo někoho blízkého, který se třeba již vydal na další dlouhou cestu. Takové obrázky by měly již dávno být ve speciální složce, kterou si klidně nazvěte TOP, Nejlepší, Povedené, nebo třeba Sněhurka... Jsou to přeci vaše složky, no ne? Ostatní je třeba probrat a vyselektovat. Zvládnete to sami? Těžko, pokud nemáte dril a kamenné srdce, ale musí to být. Ale poradím vám ještě jednu zábavnější cestu. Ideální partner pro tyto chvíle jsou vaše děti. Udělejte si prostě celá rodinka takové promítání a vyselektujte obrázky společně. Navíc děti dostanou pocit, že je pro vás jejich názor důležitý, což bude zajisté příznivě působit na jejich sebevědomí.

Zde je malý návod, co s obrovským množstvím dat, která produkujeme:

 • Nenechávat data na kartě déle, než je nutné.
 • Karty zkopírovat na disk, ideálně externí, a karty zformátovat před dalším použitím!
 • Poté nechat data odpočinout. Ideálně týden, vyprchají vzpomínky a pouta k pořízeným obrázkům, což bude mít za následek větší přátelství s odpadkovým košem!
 • Po týdnu bez milosti vymazat nepovedené, rozmazané (pokud není záměrem), duální a nezajímavé snímky.
 • Vyvolat RAW formáty – JPEG bez komprese v rozlišení 300 dpi stačí na 99 % všech tisků!  Digitální fotografie se neobejdou bez určitých úprav a zásahů a tato kniha vám ukáže, jak na to: Fotografie v praxi Digitální úpravy - Michael Freeman
 • Poté se dostáváme do prvního bodu vášnivých diskuzí. RAW je váš negativ, ale JPEG není fotografie, je to jen obrázek. V přeneseném slova smyslu, JPEG bez komprese v tiskovém rozlišení přebírá pozici vašeho „negativu“ připraveného k tisku. Opravdu to potřebujete duálně? Potřebujete 50 MB RAW a k tomu 20 MB JPEG? Je to opravdu takové umění? Chcete hrát hru s výrobci HDD a kupovat stále dokola nové externí disky? Odpověděli jste alespoň jednou NE? OK, RAW data prostě smažte a JPEG formáty si zálohujte na dva disky, ale až po finálním vytřídění.
 • Pokud by se náhodou stalo, že se vám povede naprosto fantastická fotka, kterou si necháte u nás vytisknout ve velikosti 150 x 225 cm na baryt od Hahnemühle, pak si vyrobte ještě TIFF, opět v rozlišení 300 dpi a ideálně v barevném prostoru Adobe RGB (v maximálním gamutu). OK, Internet Explorer umí jen sRGB, televizory taktéž, ale to vás přeci nezajímá... Vy chcete maximum kvality, tak jeďte v plném gamutu.
 • Nyní máte složku, která má správné pojmenování, abyste ji mohli v budoucnu snadno najít (například 2015-07-08_Prázdniny_u_ moře) a v ní máte plody své práce. Ale je to vlastně jen taková „osetá zahrádka“, na které je spousta květin a spousta plevele. A každý zahrádkář vám potvrdí: chceš-li vypěstovat růži, musíš vytrhat plevel!

Univerzální řešení neexistuje, ale snaha plodí ovoce

Tady bychom mohli skončit, ale v tu chvíli by se našly desítky zklamaných čtenářů, kteří by byli otrávení z absence nějakého rozumného řešení. Na rovinu? Žádné neexistuje! Je to pouze vaše svědomí a odhodlání, vaše sebekázeň, vaše důslednost, prostě všechna ta slova, která se dnes příliš nenosí. Nicméně, všichni se rádi bavíme, všichni si rádi hrajeme s našimi dětmi, rádi sdílíme své zážitky se svými partnery... Kupte si láhev dobrého vína, nebo si připravte silnou kávu. Noc bude dlouhá a úklid fotografií může začít!

Fotografie je až obraz na papíře

Možná jste si všimli, že používám slovo obrázek namísto označení fotografie. Ano, jsem staromilec, zastydlý v minulém století, ale fotografie je obraz na papíře. A k tomu vede ještě dlouhá cesta. Vy jste na ni ale celkem dobře připraveni, máte RAW formáty převedeny do tisknutelného JPEGu, nebo TIFFu (pokud prahnete po opravdu obrovském tisku), vyházeny všechny výcvaky, zrno oddělené od plev a vaše touha je jediná – nechat vytisknout kvalitní fotografie, které vám budou dělat spoustu radosti po řadu dalších let.

Je jedno, jestli to budou ty malé v krabici od bot, kterými se tak rádi prohrabujete na chatě u rodičů, nebo sofistikovaná malá umělecká díla, která ozdobí vaše stěny v obytných prostorech. Důležité je začít. Začít tisknout, začít dělat opravdové fotky. Samozřejmě, pro sdílení na Facebook vám stačí i JPEG z telefonu, stejně jako na promítání v televizi. Ale papír je papír...

vyvolání fotografií

Přejeme vám krásné prázdniny, hezky foťte a selektujte a v průběhu prázdnin vám v pokračování této minisérie představíme šířku našeho tiskového portfolia, kterým vás rádi budeme hýčkat! A nezapomeňte: Koš je váš kámoš!

Autor: Boris Stojanov a Centrum FotoŠkoda

RAY MASTERS adaptér Pocket 40,5 mm

Adaptér Ray Master o průměru 40,5 mm kompatibilní s držákem Pocket pro 75 x 90 mm (naleznete v příslušenství produktu)

270,-
B+W filtr ochranný T-Pro 007 MRC nano 43 mm

14 antireflexních vrstev + 2 ochranné NANO vrstvy, nepřilnavý povrch odolný proti poškrábání, titanová povrchová úprava mosazných obrouček

1 820,-

Související články

Jak máme otevřeno v prosinci

Jak máme otevřeno v prosinci

Co umí Designer: najdete v něm zajímavé funkce i produkty

Co umí Designer: najdete v něm zajímavé funkce i produkty

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím