Tiskněte, skladujte a tvořte! | FotoŠkoda
Fotoslužby

Tiskněte, skladujte a tvořte!

Tiskněte, skladujte a tvořte!
3. 8. 2015 | 5 minut čtení

Dnes je pěkně. Trochu včera pršelo. Konečně. Ale asi málo na to, aby rostly houby. Prázdniny jsou v plném proudu, každý den koupačka, výlety, cestování... A copak máte nafoceno? Váš syn letos prvně plaval bez rukávků? Pecka! A Anežka už jezdí na kole bez podpůrných koleček? To je skvělá zpráva a parádní vzpomínka! To budete mít co vyprávět až skončí prázdniny, i obrázky máte? V počítači? Aha... a jak dlouho ještě...?

Krabice plná vzpomínek

Nechci začít nějakým bolestným tématem o ztrátě dat, ale budeme k vám upřímní. Ano, lousknutím prstu můžete přijít o všechno! Jak? Ukliknete se. Někdo vám pošle zavirovaný soubor. Váš externí hard disk si řekne, že už nechce žít. Máte to ještě na flash paměti? Existuje nějaký praktický důkaz, že to přežije 50 let? Neexistuje.

Pojďme si říci něco pozitivnějšího. Léto skončí, vše se vrátí do normálu a dny se začnou povážlivě krátit. Romantickou ranní rosu vystřídají fotogenické cáry mlhy, příroda se vybarví a pak usne. Světlo od devíti do čtyř, pokud zrovna moc neprší a na chatě, nebo u babičky se rozvoní svařák, perníčky, nebo čaj. Řeči plynou, večer je ještě daleko, jé, babi, máš tu ještě někde tu krabici se starými fotkami? Samozřejmě, to je moje krabice vzpomínek!

Krabice od bot, možná 50 let stará, možná trochu navlhlá a pravděpodobně nějak potrhaná. Fotografie polámané, zažloutlé, ale ta vůně! Hele, naše máma, když jí byly tři! A tady je, když šla do tanečních, první fotka s vašim tátou a tohle je děda v husarský uniformě. Hodnota té krabice není materiální, ale hlavně duchovní a je nevyčíslitelná. A je plná papírových fotografií. Fotografie na papíře je tu více než sto let a je téměř nesmrtelná. Alespoň z pohledu délky lidského života, ale i dnešních poznatků o digitálních datech. Ona tu bude v krabici, či v šuplíku dál. Vy máte jen omezený čas, data v počítači budoucnost nejistou. Co tedy s tím?

Každá zakázka nese otisk lidské ruky

Centrum FotoŠkoda patří ke špičce ve zpracování fotografií. A nebavím se barytech a luxusních plátnech, o těch si povíme příště. Každá zakázka, i těchto malých fotek nese otisk lidské ruky. Někdo si dá tu práci, vloží do ní veškerý um a péči a na konci je obálka s vašimi krásnými obrázky. No není to skvělé? Žádné tupé automaty bez duše, ale člověk, který dělá svoji práci. Převezme zakázku, osobně ji zpracuje a zase vám ji podá do ruky. A to stále mluvím o těch malých fotkách. Malé obrázky, které se všude vejdou. Památka na vás, vaší rodinu, vaše blízké. Jedničky a nuly jsou jen data. Data tvoří digitální obrázek, stačí označit a zmáčknout „DELETE“ a nic není.

Předpoklad je, že zvolíte správnou technologii! Jedině mokrý, nebo suchý inkoustový proces, na kvalitním papíře. Nebavíme se tady o nějaké nekvalitní tiskárně. Ta je dobrá tak na vtípek, kdy vyfotíte spolužáka mobilem, v nějaké aplikaci mu přiděláte růžová ouška a špendlíkem vytištěné dílo připíchnete na nástěnku ve škole.

Obrovskou výhodou těchto malých, obyčejných fotek je jejich dostupnost. Za cenu lepšího oběda máte obálku plnou vzpomínek. Není to žádné umění, o tom jak jsem již psal výše si popovídáme příště, ale je to probraná chronologie vašeho života. Obálka v šuplíku se časem přesune do krabice. A malé fotky 10 × 15, 13 × 18, nebo klidně 18 × 24 začínají být pokladnicí vzpomínek.

Příklad: Provedení barevné korekce laborantem.

A jak dodat data?

Jakkoliv! Maximálně budou fotky trochu horší, ale lepší něco, než nic. Co říkáte? Navíc celý proces výroby fotografií u nás v Centru FotoŠkoda ovládají lidé, kteří každou fotografii upravují. Laboranti u minilabu umí dělat „malé zázraky“, občas neuvěříte, že ta fotka je z těch strašných dat. Nemusíte se babrat s RAWem, TIFFem, barevným profilem. Klidně postačí dodat fotografie v JPEGu sRGB, což je nativní barevný profil vašeho kompaktu i telefonu.

vytiskněte si fotografie

Dejme fotografiím nový a moderní rozměr!

Je celkem zajímavé, že starší zákazníci chodí tisknout pravidelně. Mladí netvoří vzpomínky, možná je nezajímá, co bude, žijí dneškem. Pojďme to změnit a nezbavujme se dobrých starých věcí. Dejme jim nový a moderní rozměr! Samozřejmě může být krabice, nebo obálka. Ale může být i rámeček, zeď v předsíni, scrapbook, nebo nějaké rodinné vystřihované a vtipné album. Ne, album je málo. Kronika! Vytvářejte si svou vlastní kroniku a uchovávejte vzpomínky pro budoucnost!

Autor článku Boris Stojanov a Centrum FotoŠkoda. Mějte se letně a zachovávejte vzpomínky na hezké chvíle!

HASSELBLAD 907X Komfort kit

Hasselblad kamera kit, Fotoaparát 907X s digitální zadní částí CFV II 50C, 50 MPix snímač CMOS s velikostí 43,8×32,9 mm

299 990,-
Jiří Bartoš - FOTOGRAFIE

Monografie Jiřího Bartoše, Fotografie i text, 232 stran

1 750,-
VALOI 6x6 maska

6 x 6 maska pro 120 držák, Maskuje přebytečné světlo, Lze použít pouze s držákem nebo současně s VALOI Advancer

290,-

Související články

Rozhovor - Lucie Bártová: Vzpomínkám dáváme nový život

Rozhovor - Lucie Bártová: Vzpomínkám dáváme nový život

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Potěšte sebe nebo své blízké krásným velkým fotodárkem

Potěšte sebe nebo své blízké krásným velkým fotodárkem

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...