Vše, co potřebujete vědět o rámování | FotoŠkoda
FotoslužbyRecenze

Vše, co potřebujete vědět o rámování

Vše, co potřebujete vědět o rámování
10. 8. 2015 | 6 minut čtení

Začněme krátkou otázkou. Fotografujete rádi? Asi se nezmýlíme, když si tipneme, že ano. A teď otázku pozměníme. Jak s tím nejlepším, co vytvoříte, dále nakládáte? Určitě si svoje snímky upravujete, zálohujete, archivujete, nahráváte na internet, posíláte, zakládáte do alb a občas i zarámujete. Zůstaneme u posledního slova. Rámování. Víte, jaké máte při výběru rámu možnosti? Jaká pravidla je dobré a leckdy nutné dodržovat? Nejste si jisti? Přitom lze s trochou nadsázky říct, že rám dělá fotku jako šaty dělají člověka!

Základní pravidla pro výběr

Chcete zasadit váš oblíbený snímek do rámu? A víte, která pravidla je nezbytné vzít v potaz?

 • Co se týká volby povrchu, poradíme vám jedno základní pravidlo. Chcete-li fotografii vložit pod sklo, vyvolejte ji v matu. Lesklá fotografie bude pod sklem tvořit nepěkné mapy, má totiž tendenci se ke sklu lepit.
 • Fotíte na digitální fotoaparát, nebo jste stále věrni svému starému oblíbenému analogu? I to je při výběru rámu důležité! Většina digitálních fotoaparátů má poměr stran 3:4 (např. formát 30 x 40 cm), oproti tomu kinofilm má poměr stran 2:3 (např. formát 30 x 45 cm). Je tak třeba přizpůsobit výběr, aby vám kus místa nechybělo nebo naopak nepřebývalo.
 • Počítejte s tím, že vám rám na každé straně fotografie přibližně 5 mm sebere! To samé platí pro paspartu.
 • Fotografie v klasickém rámu vypadá krásně. Fotografie v rámu s paspartou vypadá ještě krásněji! Na trhu je široký výběr barev i formátů, tak se nebojte trochu si pohrát. Pasparta se vybírá podle vnitřního formátu rámu, podle formátu snímku a barevného provedení fotografie. Všechny údaje jsou uvedené v názvu, tak se nebojte, že výběr zkazíte. Barevným snímků sluší odstíny bílé a krémové. U černobílých snímků se nemusíte bát ani výraznějších barev.
 • Čím větší formát bude fotografie mít, tím lépe bude v rámu vypadat! Samozřejmě – všeho s mírou.
 • Důvěřujte renomovaným výrobcům. Značky jako Walther a Nielsen patří k tomu nejlepšímu na trhu!

Materiál, barva, tvar

Při výběru rámu je dále dobré myslet na několik věcí. Tušíte, které máme na mysli?

 • V první řadě zvažte místo, na které je fotografie určena. Možná to zní jako samozřejmost, ale který milovník přírodních materiálů či stylu Provence ještě nedostal darem sice krásnou fotografii ale v plastovém rámu? Obecně lze sice říci, že jednoduchým tvarem se nikdy nic nezkazí, ale na druhou stranu – dobře vybraný rám výrazných tvarů či barev udělá z vašeho snímku opravdový klenot. 
 • ​Co se týká barvy, platí podobná pravidla jako při výběru pasparty a materiálu rámu. Rozhodně je třeba zohlednit barevné provedení fotografie a místo, na které je zarámovaný snímek určen. Bílé stěny a jednoduchý nábytek snesou více než stěny barevné nebo výrazný historicky laděný interiér. 
 • Samostatnou kategorií jsou pak tzv. clip rámy. Kdo jste se s tímto typem rámu ještě nesetkal – jedná se o podložku doplněnou transparentním materiálem (sklo s možnou antireflexní úpravou či plast) fixovaným kovovými úchyty. V případě, že si v klasických rámech zrovna nelibujete, jsou pro vás jako stvořené!
 • Chtěli byste si vaší fotografií ozdobit třeba krbovou římsu? A víte, do jakého formátu se rámy vyrábí i se speciálním stojánkem? Pokud jste si mysleli, že budete moci vystavit třeba fotografii formátu 50 x 70 cm, musíme vás zklamat. Stojánek bývá většinou součástí rámečků do formátu 18 x 24 cm.

Další možnosti využití

Způsobů, jak využít rám, je mnohem více, než byste čekali!

 • Panoramatické rámy aneb téměř žádná fotografie není moc dlouhá! 
 • Díky 3D rámům můžete vytvořit úžasné prostorové kompozice. Což se skvěle hodí v situaci, kdy byste si přáli aplikovat další předměty. Jak se vám líbí představa fotografie pláže doplněné opravdovým pískem a mušlemi? Fantazii se meze nekladou.
 • Slovo split znamená v překladu rozdělit či rozštěpit. Na stejném principu fungují split rámy. Vezmete fotografii, rozdělíte ji na části a ty zarámujete. Jednoduché ale efektní!

Rámování na míru

Cítíte se bezradně, protože nevíte, jaký rám máte vybrat? Potřebujete zvláštní formát, provedení nebo úpravu? Přesně pro vás je určeno rámování na míru!

 • Vaše fotografie mohou mít libovolný rozměr. Opravdu jakýkoliv. Snímky lze vyhotovit až do velikosti neuvěřitelných 150 × 300 cm!
 • K dispozici je široká škála fotografických papírů, materiálů k adjustaci, různé barvy paspart, druhy skel a rozsáhlá nabídka rámů renomovaných značek. A to je hodně možných kombinací. S tou nejvhodnější vám rádi poradíme!
 • Problém nenastane ani ve chvíli, kdy budete potřebovat úpravu vhodnou do exteriéru. Fotografie lze upravit doslova ze všech stran – k tomu slouží svrchní laminace a speciální podlepové desky.

rámy na našem eshopu

B+W Polarizační cirkulární filtr BASIC MRC 95 mm

Odstraňuje opar ve vzdálené krajině a poskytuje sytější a živější barvy, Snižuje odrazy a odlesky světla, které se polarizuje v důsledku odrazu od nekovového povrchu, Filtruje směrově polarizované světlo kolmo na odražené světlo

5 990,-
TTARTISAN 23 mm f/1,4 pro Sony E (APS-C)

TTartisan 23 mm f/1,4, Bajonet Sony E pro APS-C, Ohnisko 35 mm (ekvivalent 35 mm)

3 990,-
Jiří Bartoš - FOTOGRAFIE

Monografie Jiřího Bartoše, Fotografie i text, 232 stran

1 750,-

Související články

Rozhovor - Lucie Bártová: Vzpomínkám dáváme nový život

Rozhovor - Lucie Bártová: Vzpomínkám dáváme nový život

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Potěšte sebe nebo své blízké krásným velkým fotodárkem

Potěšte sebe nebo své blízké krásným velkým fotodárkem

Další Recenze

Recenze: TOKINA Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF
Hodnocení 85%

Recenze: TOKINA Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF

Recenze SONY FE 24-70 mm f/2,8 G Master II: Nový pracant pro profíky
Hodnocení 99%

Recenze SONY FE 24-70 mm f/2,8 G Master II: Nový pracant...

Recenze Leica M11: nejlepší ze všech
Hodnocení 99%

Recenze Leica M11: nejlepší ze všech

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...