Vše, co potřebujete vědět o rámování

Vše, co potřebujete vědět o rámování

Vše, co potřebujete vědět o rámování

Začněme krátkou otázkou. Fotografujete rádi? Asi se nezmýlíme, když si tipneme, že ano. A teď otázku pozměníme. Jak s tím nejlepším, co vytvoříte, dále nakládáte? Určitě si svoje snímky upravujete, zálohujete, archivujete, nahráváte na internet, posíláte, zakládáte do alb a občas i zarámujete. Zůstaneme u posledního slova. Rámování. Víte, jaké máte při výběru rámu možnosti? Jaká pravidla je dobré a leckdy nutné dodržovat? Nejste si jisti? Přitom lze s trochou nadsázky říct, že rám dělá fotku jako šaty dělají člověka!

Základní pravidla pro výběr

Chcete zasadit váš oblíbený snímek do rámu? A víte, která pravidla je nezbytné vzít v potaz?

 • Co se týká volby povrchu, poradíme vám jedno základní pravidlo. Chcete-li fotografii vložit pod sklo, vyvolejte ji v matu. Lesklá fotografie bude pod sklem tvořit nepěkné mapy, má totiž tendenci se ke sklu lepit.
 • Fotíte na digitální fotoaparát, nebo jste stále věrni svému starému oblíbenému analogu? I to je při výběru rámu důležité! Většina digitálních fotoaparátů má poměr stran 3:4 (např. formát 30 x 40 cm), oproti tomu kinofilm má poměr stran 2:3 (např. formát 30 x 45 cm). Je tak třeba přizpůsobit výběr, aby vám kus místa nechybělo nebo naopak nepřebývalo.
 • Počítejte s tím, že vám rám na každé straně fotografie přibližně 5 mm sebere! To samé platí pro paspartu.
 • Fotografie v klasickém rámu vypadá krásně. Fotografie v rámu s paspartou vypadá ještě krásněji! Na trhu je široký výběr barev i formátů, tak se nebojte trochu si pohrát. Pasparta se vybírá podle vnitřního formátu rámu, podle formátu snímku a barevného provedení fotografie. Všechny údaje jsou uvedené v názvu, tak se nebojte, že výběr zkazíte. Barevným snímků sluší odstíny bílé a krémové. U černobílých snímků se nemusíte bát ani výraznějších barev.
 • Čím větší formát bude fotografie mít, tím lépe bude v rámu vypadat! Samozřejmě – všeho s mírou.
 • Důvěřujte renomovaným výrobcům. Značky jako Walther a Nielsen patří k tomu nejlepšímu na trhu!

Materiál, barva, tvar

Při výběru rámu je dále dobré myslet na několik věcí. Tušíte, které máme na mysli?

 • V první řadě zvažte místo, na které je fotografie určena. Možná to zní jako samozřejmost, ale který milovník přírodních materiálů či stylu Provence ještě nedostal darem sice krásnou fotografii ale v plastovém rámu? Obecně lze sice říci, že jednoduchým tvarem se nikdy nic nezkazí, ale na druhou stranu – dobře vybraný rám výrazných tvarů či barev udělá z vašeho snímku opravdový klenot. 
 • ​Co se týká barvy, platí podobná pravidla jako při výběru pasparty a materiálu rámu. Rozhodně je třeba zohlednit barevné provedení fotografie a místo, na které je zarámovaný snímek určen. Bílé stěny a jednoduchý nábytek snesou více než stěny barevné nebo výrazný historicky laděný interiér. 
 • Samostatnou kategorií jsou pak tzv. clip rámy. Kdo jste se s tímto typem rámu ještě nesetkal – jedná se o podložku doplněnou transparentním materiálem (sklo s možnou antireflexní úpravou či plast) fixovaným kovovými úchyty. V případě, že si v klasických rámech zrovna nelibujete, jsou pro vás jako stvořené!
 • Chtěli byste si vaší fotografií ozdobit třeba krbovou římsu? A víte, do jakého formátu se rámy vyrábí i se speciálním stojánkem? Pokud jste si mysleli, že budete moci vystavit třeba fotografii formátu 50 x 70 cm, musíme vás zklamat. Stojánek bývá většinou součástí rámečků do formátu 18 x 24 cm.

Další možnosti využití

Způsobů, jak využít rám, je mnohem více, než byste čekali!

 • Panoramatické rámy aneb téměř žádná fotografie není moc dlouhá! 
 • Díky 3D rámům můžete vytvořit úžasné prostorové kompozice. Což se skvěle hodí v situaci, kdy byste si přáli aplikovat další předměty. Jak se vám líbí představa fotografie pláže doplněné opravdovým pískem a mušlemi? Fantazii se meze nekladou.
 • Slovo split znamená v překladu rozdělit či rozštěpit. Na stejném principu fungují split rámy. Vezmete fotografii, rozdělíte ji na části a ty zarámujete. Jednoduché ale efektní!

Rámování na míru

Cítíte se bezradně, protože nevíte, jaký rám máte vybrat? Potřebujete zvláštní formát, provedení nebo úpravu? Přesně pro vás je určeno rámování na míru!

 • Vaše fotografie mohou mít libovolný rozměr. Opravdu jakýkoliv. Snímky lze vyhotovit až do velikosti neuvěřitelných 150 × 300 cm!
 • K dispozici je široká škála fotografických papírů, materiálů k adjustaci, různé barvy paspart, druhy skel a rozsáhlá nabídka rámů renomovaných značek. A to je hodně možných kombinací. S tou nejvhodnější vám rádi poradíme!
 • Problém nenastane ani ve chvíli, kdy budete potřebovat úpravu vhodnou do exteriéru. Fotografie lze upravit doslova ze všech stran – k tomu slouží svrchní laminace a speciální podlepové desky.

rámy na našem eshopu

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!

Podobné články

12 tipů na vánoční dárky pro zkušené fotografy
12 tipů na vánoční dárky pro zkušené fotografy

24. 11. - Chcete svému blízkému / fotografovi udělat radost, ale bojíte se, že se mu netrefíte do vkusu? Odhoďte obavy, s naší...

Recenze Panasonic DC-G9: skvělý poměr výkonu a ceny, konkurence zaostává
Recenze Panasonic DC-G9: skvělý poměr výkonu a ceny,...

23. 11. - Na pár dní jsme měli možnost vyzkoušet žhavou novinku Panasonic DC-G9. I když se jednalo o předprodukční kus, ze...

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace