FotoslužbyRecenzeFotoslužby,Recenze

Vše, co potřebujete vědět o rámování

Vše, co potřebujete vědět o rámování
| 6 minut čtení

Začněme krátkou otázkou. Fotografujete rádi? Asi se nezmýlíme, když si tipneme, že ano. A teď otázku pozměníme. Jak s tím nejlepším, co vytvoříte, dále nakládáte? Určitě si svoje snímky upravujete, zálohujete, archivujete, nahráváte na internet, posíláte, zakládáte do alb a občas i zarámujete. Zůstaneme u posledního slova. Rámování. Víte, jaké máte při výběru rámu možnosti? Jaká pravidla je dobré a leckdy nutné dodržovat? Nejste si jisti? Přitom lze s trochou nadsázky říct, že rám dělá fotku jako šaty dělají člověka!

Základní pravidla pro výběr

Chcete zasadit váš oblíbený snímek do rámu? A víte, která pravidla je nezbytné vzít v potaz?

 • Co se týká volby povrchu, poradíme vám jedno základní pravidlo. Chcete-li fotografii vložit pod sklo, vyvolejte ji v matu. Lesklá fotografie bude pod sklem tvořit nepěkné mapy, má totiž tendenci se ke sklu lepit.
 • Fotíte na digitální fotoaparát, nebo jste stále věrni svému starému oblíbenému analogu? I to je při výběru rámu důležité! Většina digitálních fotoaparátů má poměr stran 3:4 (např. formát 30 x 40 cm), oproti tomu kinofilm má poměr stran 2:3 (např. formát 30 x 45 cm). Je tak třeba přizpůsobit výběr, aby vám kus místa nechybělo nebo naopak nepřebývalo.
 • Počítejte s tím, že vám rám na každé straně fotografie přibližně 5 mm sebere! To samé platí pro paspartu.
 • Fotografie v klasickém rámu vypadá krásně. Fotografie v rámu s paspartou vypadá ještě krásněji! Na trhu je široký výběr barev i formátů, tak se nebojte trochu si pohrát. Pasparta se vybírá podle vnitřního formátu rámu, podle formátu snímku a barevného provedení fotografie. Všechny údaje jsou uvedené v názvu, tak se nebojte, že výběr zkazíte. Barevným snímků sluší odstíny bílé a krémové. U černobílých snímků se nemusíte bát ani výraznějších barev.
 • Čím větší formát bude fotografie mít, tím lépe bude v rámu vypadat! Samozřejmě – všeho s mírou.
 • Důvěřujte renomovaným výrobcům. Značky jako Walther a Nielsen patří k tomu nejlepšímu na trhu!

Materiál, barva, tvar

Při výběru rámu je dále dobré myslet na několik věcí. Tušíte, které máme na mysli?

 • V první řadě zvažte místo, na které je fotografie určena. Možná to zní jako samozřejmost, ale který milovník přírodních materiálů či stylu Provence ještě nedostal darem sice krásnou fotografii ale v plastovém rámu? Obecně lze sice říci, že jednoduchým tvarem se nikdy nic nezkazí, ale na druhou stranu – dobře vybraný rám výrazných tvarů či barev udělá z vašeho snímku opravdový klenot. 
 • ​Co se týká barvy, platí podobná pravidla jako při výběru pasparty a materiálu rámu. Rozhodně je třeba zohlednit barevné provedení fotografie a místo, na které je zarámovaný snímek určen. Bílé stěny a jednoduchý nábytek snesou více než stěny barevné nebo výrazný historicky laděný interiér. 
 • Samostatnou kategorií jsou pak tzv. clip rámy. Kdo jste se s tímto typem rámu ještě nesetkal – jedná se o podložku doplněnou transparentním materiálem (sklo s možnou antireflexní úpravou či plast) fixovaným kovovými úchyty. V případě, že si v klasických rámech zrovna nelibujete, jsou pro vás jako stvořené!
 • Chtěli byste si vaší fotografií ozdobit třeba krbovou římsu? A víte, do jakého formátu se rámy vyrábí i se speciálním stojánkem? Pokud jste si mysleli, že budete moci vystavit třeba fotografii formátu 50 x 70 cm, musíme vás zklamat. Stojánek bývá většinou součástí rámečků do formátu 18 x 24 cm.

Další možnosti využití

Způsobů, jak využít rám, je mnohem více, než byste čekali!

 • Panoramatické rámy aneb téměř žádná fotografie není moc dlouhá! 
 • Díky 3D rámům můžete vytvořit úžasné prostorové kompozice. Což se skvěle hodí v situaci, kdy byste si přáli aplikovat další předměty. Jak se vám líbí představa fotografie pláže doplněné opravdovým pískem a mušlemi? Fantazii se meze nekladou.
 • Slovo split znamená v překladu rozdělit či rozštěpit. Na stejném principu fungují split rámy. Vezmete fotografii, rozdělíte ji na části a ty zarámujete. Jednoduché ale efektní!

Rámování na míru

Cítíte se bezradně, protože nevíte, jaký rám máte vybrat? Potřebujete zvláštní formát, provedení nebo úpravu? Přesně pro vás je určeno rámování na míru!

 • Vaše fotografie mohou mít libovolný rozměr. Opravdu jakýkoliv. Snímky lze vyhotovit až do velikosti neuvěřitelných 150 × 300 cm!
 • K dispozici je široká škála fotografických papírů, materiálů k adjustaci, různé barvy paspart, druhy skel a rozsáhlá nabídka rámů renomovaných značek. A to je hodně možných kombinací. S tou nejvhodnější vám rádi poradíme!
 • Problém nenastane ani ve chvíli, kdy budete potřebovat úpravu vhodnou do exteriéru. Fotografie lze upravit doslova ze všech stran – k tomu slouží svrchní laminace a speciální podlepové desky.

rámy na našem eshopu

PANASONIC Lumix DC-GH5 Mark II
PANASONIC Lumix DC-GH5 Mark II

Micro 4/3, Senzor 20,3 MPX, AR úprava senzoru

44 990,-
PEAK DESIGN Slide Lite SAGE - popruh

Noste jako popruh přes rameno nebo řemínek na krk, Pojme kompaktní zrcadlovky nebo zrcadlové fotoaparáty, Nastavitelná délka od 99 do 145 cm

1 340,-
PEAK DESIGN Cuff SAGE řemínek na zápěstí

Zajišťuje fotoaparát nebo dalekohled na zápěstí, Nastavitelné na velikost zápěstí, Příjemné materiály - nylon, kožený popruh

799,-

Související články

Akt a glamour v ráji: rádi lidem předáme vše, co umíme (Rozhovor)

Akt a glamour v ráji: rádi lidem předáme vše, co umíme...

Jaká fotka nejlépe vynikne na fotoobrazu

Jaká fotka nejlépe vynikne na fotoobrazu

Svatební fotokniha: Váš příběh v jedinečném provedení

Svatební fotokniha: Váš příběh v jedinečném provedení

Další Recenze

Recenze SONY ZV-E10: První vlogovací fotoaparát s výměnnými objektivy
Hodnocení 85%

Recenze SONY ZV-E10: První vlogovací fotoaparát s...

Recenze: Saramonic Blink 500 PRO B1 - skvělý zvuk do videa a bez drátů
Hodnocení 92%

Recenze: Saramonic Blink 500 PRO B1 - skvělý zvuk do...

Recenze Nikon Z MC 105 mm f/2,8 VR S Macro: krása se ukrývá v detailech
Hodnocení 94%

Recenze Nikon Z MC 105 mm f/2,8 VR S Macro: krása se...

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím