20. 8. 2015 | 4 minuty čtení

Staňte se průzkumníkem opuštěných budov a zajímavých lokalit, ale nikomu o tom, prosím, neříkejte! Jedním ze zlatých pravidel urbexu je neprozrazovat místo, kde fotka vznikla. Na workshopu s fotografem tajemných ruin si zafotíte na Nákladovém nádraží Žižkov. Prozradí vám, jaké to je pohybovat se v nepřístupných lokalitách a na co si dát pozor. Urbex je záliba, které propadly desítky fotografů.

Urban exploration

V 18. století Philibert Aspairt zabloudil v Pařížských katakombách. Po pár letech bylo jeho tělo údajně nalezeno a dnes ho na onom místě připomíná pamětní cedule. Když se však člověk trošku prohrábne digitálními archivy a záznamy, zjistí, že se svíčkou v ruce neobjevoval krásy podzemních chodeb. Namísto toho vrátný z nemocnice hledal vchod do sklepení kartuziánského kláštera, které mělo být plné skvělého likéru, jenž mniši od pradávna vyrábí.

Ať se skutečnost od legendy jakkoliv liší, nezabránilo to tomu, aby se Philibert stal jakýmsi prvním uznaným urbexerem. Tedy člověkem, jež prozkoumává kouty města, která jsou očím obyčejných lidí skryta.

Urbex, celým názvem Urban exploration, by se dalo přeložit jako městský průzkum, nebo průzkum všeho, co vzniklo lidskou činností. Zahrnuje to do sebe mnoho dalších aktivit, jako třeba infiltraci (vniknutí do funkčních prostor), rooftoping (lezení na střechy), draining (objevování odvodňovacích kanálů), urban games a tak dále. V dnešní době je však toto označení nejčastěji spojováno s opuštěnými místy.

Opuštěné továrny, zámečky, vily, sanatoria, vojenská města, hotely, zábavní parky. To vše dnes láká mnoho vyznavačů objevování krás opuštěných staveb. A k objevování samozřejmě patří i dokumentování.

Pokud člověk zadá do vyhledavače slovo „urbex“, internet mu nabídne nesmírné množství fotografií více či méně známých míst.

Nedá se ale říct, že by všichni pojali tuto činnost pouze jako dokumentování. Zatímco někteří skutečně chtějí pouze zachytit místo takové, jaké je – syrové a bez přikrášlování –, jiní v tom vidí umění. Fotkám dávají podobu podle toho, co na místě cítili, jak ho vnímali.

To zanikající, umírající, rozpadající se vždy přitahovalo. Máloco je tak úchvatné, jako když auty prorůstají stromy, postele v hotelu porůstá mech, piáno v paláci pokrývá drolící se omítka ze stropu, stroje v továrnách zanáší černý těžký prach. Jsou to výjevy, které lákají čím dál více lidí a fotografů, hledajících na takových místech nevšední scenérie, inspiraci, adrenalin (urbex je nelegální činnost – místa vždy někomu patří a vstup bez svolení je v ČR přestupek; v mnoha zahraničních zemích pak trestný čin) nebo prostě jen klid od uspěchaného všedního světa.

Vezměte si svou fotografickou technikou a vyražte s námi na workshop se zakladatelem webu urbex.cz a fotografem Filipem/DiverZant.

přihlásit se na urbex workshop

LACIE RUGGED SSD 2TB USB-C - orange

celková kapacita úložiště: 2 TB PCIe M.2 SSD, max. rychlost čtení a zápisu: 950 MB/s, odolnost: drcení, náraz, vlhkost (IP67)

8 990,-

Související články

Recenze: Nikon Z6 II
Hodnocení 98%

Recenze: Nikon Z6 II

Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II
Hodnocení 98%

Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF
Hodnocení 92%

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF

Další Fotokurzy

Zaostřeno na analog - jarní analogová fotodílna v Boskovicích

Zaostřeno na analog - jarní analogová fotodílna v...

Zapomeňte na rohlíčky, nacpěte se skvělým fotoobsahem

Zapomeňte na rohlíčky, nacpěte se skvělým fotoobsahem

Pronajměte si temnou komoru jen pro sebe!

Pronajměte si temnou komoru jen pro sebe!

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...