RecenzeRecenze

GoPro se vody nebojí a s filtry od LEE Bug už teprv ne!

GoPro se vody nebojí a s filtry od LEE Bug už teprv ne!
| 5 minut čtení

Chystáte se teprve do nějaká tropické končiny nebo chcete, aby vaše GoPro mělo tolik potřebný polarizační filtr, či kreativnější ND filtr? To není problém splnit, světoznámý výrobce špičkových filtrů, vyhlášený díky univerzálním filtrům 100 x 100 mm, které se využívají ve světě zrcadlovek a dalších typů fotoaparátů, přichází se dvěma sety filtrů. Jeden set je určený výhradně pro podvodní použití, a ten druhý, jak správně tušíte, je pro natáčení nebo fotografování na souši. I u druhého setu polarizačního a ND filtru hraje voda velmi podstatnou roli, ale o tom až níže.

Zmiňovat, že všechny GoPro kamery mají v základním balení vodotěsné pouzdro do 40 metrů pod vodní hladinu, je jaksi zbytečné. Výjímkou z tohoto faktu je novinka GoPro Hero 4 Session, která je vodotěsná do deseti metrů i bez vodotěsného pouzdra. Jak ale zlepšit video i foto výstup z kamery, když se potápíme několik metrů pod vodní hladinu? Každý, kdo to zkoušel, jistě ví, že jinak krásně barevný obraz na souši se pod vodní hladinou degraduje a ztrácí tak barevnou sytost a věrnost. To, proč se tak děje, si myslím, že není nutné dopodrobna rozebírat, důležité je řešení, a to je set podvodních filtrů od LEE BUG. 

LEE BUG

LEE BUG set podvodních filtrů pro GoPro HERO 3+ a 4

V balení nalezneme dva podvodní filtry, jeden červený pro modré vody a druhý purpurový pro vody zelené, držák filtrů pro kamery všechny kamery GoPro Hero 3+ a 4 vyjma Hero 4 Session, ochranné pouzdro, ve kterém jsou filtry bezpečně uloženy a sbaleny na cesty za dobrodružstvím, a čistící hadřík pro případ zašpinění filtrů. 

LEE BUG

LEE BUG set filtrů PL + ND Gradual pro GoPro HERO 3+ a 4

Tento set nabízí taktéž dva filtry, držák filtrů, ochranné pouzdro a čistící hadřík, ale liší se právě v tom zásadním, tedy v druzích filtrů. Ty už nejsou určeny pod vodu, ale nad jeji hladinou. 

 

LEE BUGPolarizační filtr je nejvhodnější používat při natáčení či fotografování za slunného počasí u vody, nebo naopak v zimě na horách, kdy dokáže odfiltrovat nechtěné odlesky obecně od nekovových předmětů a dodá nebi modř, která by se v záběrech ztratila v důsledku přesvětlení. Obecně zvyšuje sytost a kontrast všech barev, a to právě díky mírně delší expozici.

LEE BUGND filtr o síle 0,9 má ještě silnější efekt na přesvícené nebe nebo sluncem zalitý zasněžený svah. Dokáže totiž odfiltrovat velkém množství světla 3 EV, takže jej není vhodné používat v případě, že je světla naopak nedostatek. S tímto filtrem můžete taktéž vytvořit tak oblíbené záběry, jako je vodopád, moře s množstvím vln či divokou řeku, kde bude mít voda jakýsi mléčný nádech, způsobený prodloužením expozice danné scény. Při tomto použití se dopuručuje stativ či položení kamery na stabilní podklad.  

LEE BUGPro oba sety je společným jmenovatelem, respektive dílem, univerzální držák filtrů, který umožňuje pevné spojení vybraného filtru s kamerou a umožňující velmi rychlou výměnu filtru pro danou situaci nejvhodnějšího. Kupříkladu při vynoření z vody po šnorchlování již není barevný filtr před objektivem GoPro žádaný, tak ho jednoduše vyměníme za polarizační filtr, který nám umožní věrnější zachycení vodní hladiny bez nežádoucích odlesků a prosluněné nebe, které nebude trpět přeexponováním, tedy přílišným přesvícením, ale bude přirozeně modré a hezky zvýrazní případný mráček.

Čtenář by po přečtení tohoto článku mohl nabýt mylného dojmu, že tyto sady jsou sadami výhradně pro letní slunné dny u vody, to je pravda pouze u první sady podvodních filtrů, ale u té druhé obsahující polarizační a ND filtry tomu tak rozhodně není. A to z prostého důvodu, slunečných dnů je sice nejvíce v létě, ale loňská zima nám ukázala, že i zima nemusí být nutně pošmourná. A to nemluvě o slunečných dnech na jaře či na podzim, které hýří barvami a k natáčení či fotografování přímo vybízejí.

THINK TANK Retrospective 30 v2.0 - Black

fotobrašny ThinkThank jsou navrženy fotografy pro fotografy, pod hlavním víkem se nachází zip, hmotnost: 1,3 kg

4 990,-
SARAMONIC Blink 500 Pro B2 bílý

Ultra kompaktní a lehký v bílé barvě, Zvuk ve vysílací (broadcast) kvalitě pro 2 osoby, Vhodný pro použití s fotoaparáty, smartphony, tablety, počítači a dalšími zařízeními

8 990,-
CANON EOS R3

Bajonet R, Vrstvený snímač Full Frame typu BSI CMOS, 30 sn/s při AF/AE se sledováním objektu

0,-

Související články

Recenze SONY ZV-E10: První vlogovací fotoaparát s výměnnými objektivy
Hodnocení 85%

Recenze SONY ZV-E10: První vlogovací fotoaparát s...

Recenze: Saramonic Blink 500 PRO B1 - skvělý zvuk do videa a bez drátů
Hodnocení 92%

Recenze: Saramonic Blink 500 PRO B1 - skvělý zvuk do...

Recenze Nikon Z MC 105 mm f/2,8 VR S Macro: krása se ukrývá v detailech
Hodnocení 94%

Recenze Nikon Z MC 105 mm f/2,8 VR S Macro: krása se...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím