GoPro se vody nebojí a s filtry od LEE Bug už teprv ne! | FotoŠkoda
Recenze

GoPro se vody nebojí a s filtry od LEE Bug už teprv ne!

GoPro se vody nebojí a s filtry od LEE Bug už teprv ne!
31. 8. 2015 | 5 minut čtení

Chystáte se teprve do nějaká tropické končiny nebo chcete, aby vaše GoPro mělo tolik potřebný polarizační filtr, či kreativnější ND filtr? To není problém splnit, světoznámý výrobce špičkových filtrů, vyhlášený díky univerzálním filtrům 100 x 100 mm, které se využívají ve světě zrcadlovek a dalších typů fotoaparátů, přichází se dvěma sety filtrů. Jeden set je určený výhradně pro podvodní použití, a ten druhý, jak správně tušíte, je pro natáčení nebo fotografování na souši. I u druhého setu polarizačního a ND filtru hraje voda velmi podstatnou roli, ale o tom až níže.

Zmiňovat, že všechny GoPro kamery mají v základním balení vodotěsné pouzdro do 40 metrů pod vodní hladinu, je jaksi zbytečné. Výjímkou z tohoto faktu je novinka GoPro Hero 4 Session, která je vodotěsná do deseti metrů i bez vodotěsného pouzdra. Jak ale zlepšit video i foto výstup z kamery, když se potápíme několik metrů pod vodní hladinu? Každý, kdo to zkoušel, jistě ví, že jinak krásně barevný obraz na souši se pod vodní hladinou degraduje a ztrácí tak barevnou sytost a věrnost. To, proč se tak děje, si myslím, že není nutné dopodrobna rozebírat, důležité je řešení, a to je set podvodních filtrů od LEE BUG. 

LEE BUG

LEE BUG set podvodních filtrů pro GoPro HERO 3+ a 4

V balení nalezneme dva podvodní filtry, jeden červený pro modré vody a druhý purpurový pro vody zelené, držák filtrů pro kamery všechny kamery GoPro Hero 3+ a 4 vyjma Hero 4 Session, ochranné pouzdro, ve kterém jsou filtry bezpečně uloženy a sbaleny na cesty za dobrodružstvím, a čistící hadřík pro případ zašpinění filtrů. 

LEE BUG

LEE BUG set filtrů PL + ND Gradual pro GoPro HERO 3+ a 4

Tento set nabízí taktéž dva filtry, držák filtrů, ochranné pouzdro a čistící hadřík, ale liší se právě v tom zásadním, tedy v druzích filtrů. Ty už nejsou určeny pod vodu, ale nad jeji hladinou. 

 

LEE BUGPolarizační filtr je nejvhodnější používat při natáčení či fotografování za slunného počasí u vody, nebo naopak v zimě na horách, kdy dokáže odfiltrovat nechtěné odlesky obecně od nekovových předmětů a dodá nebi modř, která by se v záběrech ztratila v důsledku přesvětlení. Obecně zvyšuje sytost a kontrast všech barev, a to právě díky mírně delší expozici.

LEE BUGND filtr o síle 0,9 má ještě silnější efekt na přesvícené nebe nebo sluncem zalitý zasněžený svah. Dokáže totiž odfiltrovat velkém množství světla 3 EV, takže jej není vhodné používat v případě, že je světla naopak nedostatek. S tímto filtrem můžete taktéž vytvořit tak oblíbené záběry, jako je vodopád, moře s množstvím vln či divokou řeku, kde bude mít voda jakýsi mléčný nádech, způsobený prodloužením expozice danné scény. Při tomto použití se dopuručuje stativ či položení kamery na stabilní podklad.  

LEE BUGPro oba sety je společným jmenovatelem, respektive dílem, univerzální držák filtrů, který umožňuje pevné spojení vybraného filtru s kamerou a umožňující velmi rychlou výměnu filtru pro danou situaci nejvhodnějšího. Kupříkladu při vynoření z vody po šnorchlování již není barevný filtr před objektivem GoPro žádaný, tak ho jednoduše vyměníme za polarizační filtr, který nám umožní věrnější zachycení vodní hladiny bez nežádoucích odlesků a prosluněné nebe, které nebude trpět přeexponováním, tedy přílišným přesvícením, ale bude přirozeně modré a hezky zvýrazní případný mráček.

Čtenář by po přečtení tohoto článku mohl nabýt mylného dojmu, že tyto sady jsou sadami výhradně pro letní slunné dny u vody, to je pravda pouze u první sady podvodních filtrů, ale u té druhé obsahující polarizační a ND filtry tomu tak rozhodně není. A to z prostého důvodu, slunečných dnů je sice nejvíce v létě, ale loňská zima nám ukázala, že i zima nemusí být nutně pošmourná. A to nemluvě o slunečných dnech na jaře či na podzim, které hýří barvami a k natáčení či fotografování přímo vybízejí.

SONY Alpha A7C R
SONY Alpha A7C R černý

Exmor R BSI full frame CMOS senzor 61 Mpx, Obrazový procesor BIONZ XR, Snímání Až 8 fps / ISO 50-102400

89 990,-
Vyvolání Planfilmů

film o velikosti 4“ × 5“, 5“ × 7“ či 8“ × 10“ i větší, vyvolání barevných plan-filmů procesem C-41, černobílých a diapozitivních plan-filmů procesem E-6, kvalitní zpracování

160,-
PEAK DESIGN Mobile - Everyday Case - iPhone 15 Plus Sun

Určeno pro: Apple iPhone 15 Plus, Výrobce: Peak Design, Kompatibilní s širokou škálou mobilního příslušenství

1 190,-

Související články

Recenze Sony 70-200 f/4 G OSS II aneb špičkový kompaktní teleobjektiv
Hodnocení 99%

Recenze Sony 70-200 f/4 G OSS II aneb špičkový kompaktní...

Recenze LOWEPRO Photo Active BP 200 AW: Ideál na menší výlety
Hodnocení 92%

Recenze LOWEPRO Photo Active BP 200 AW: Ideál na menší...

Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první univerzální zoom s F2,0
Hodnocení 95%

Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první...

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...