Produktové novinkyRecenzeProduktové novinky,Recenze

S Olympusem E-M10 II v Mystic skate parku

| 4 minuty čtení

...Aneb když malý bráška dohání většího. Olympus představil již pátý model v osvědčené řadě OM-D. E-M10 Mark II v sobě snoubí klasický design, elegantně tvarované ovládací prvky a celokovové tělo s celou řadou vyspělých technologií. V Olympusu byli odvážní a všechny technologie hned při představení fotoaparátu vystavili těžké zkoušce v podobě fotografování ve skate parku na pražské Štvanici.

Špatné světelné podmínky, rychlý pohyb, protisvětlo nebo ostření jsou všechno vlastnosti, které byly donedávna vytýkány kompaktům s výměnnými objektivy. A prakticky všechny tyhle podmínky jsme na Štvanici při fotografování nejlepší českých skateboardistů inlinerů nebo koloběžkářů zažili. Olympus E-M10 II by měl být dalším bojovníkem, který se s těmito předsudky popasuje. A podle našich prvních dojmů se zdá, že více než úspěšně.

První test E-M10 II v Mystic skate parku na Štvanici

Abychom zastavili pohyb sportovců mezi rampami a překážkami, je zapotřebí nastavit čas závěrky na fotoaparátu minimálně na hodnoty 1/800 - 1/1000 s, při daných světelných podmínkách nám pak vycházelo, že chceme-li snímek udržet správně exponovaný, hodnota ISO citlivosti se bude pohybovat minimálně na hodnotě 800 ale spíš na 1600. Obrazové výstupy přesto nevykazují prakticky žádný šum, ten se začíná v menší míře objevovat až od ISO 2000.

Lehké a kompaktní tělo

Při pobíhání mezi jednotlivými překážkami potěšilo odolné celokovové tělo, které se při prvním pádu na zem nerozpadne. Fotoaparáty jsme sice měli od Olympusu zapůjčené, ale člověk se stejně cítí trochu bezpečněji, když ví, že má v ruce něco, co nerozbije první prudší položení na stůl. Olympus navíc nacpal na tohoto drobečka hned 6 funkčních tlačítek, k jejichž zpracování nemáme sebemenší výtku. Reagovala přesně, rychle, žádné svojí polohou nepřekáží.

Výkonná 5osá stabilizace obrazu

Stabilizace obrazu je chloubou už od prvního uvedeného modelu OM-D, je integrovaná v těle fotoaparátu a umožní prodloužit expozici až o 4 EV a u našich snímků právě tato vlastnost rozhodla o tom, že i někteří přítomní fotografové začátečníci dokázali po chvíli fotogravání poořídit ostré snímky.

Výklopná LCD obrazovka

Triky na skatu i bruslích se často fotí z podhledu (aby už tak vysoké skoky vypadaly ještě vyšší), výklopný diplej je tak prakticky nutností, pokud nechce fotograf odcházet z akce s bolavými zády. E-M10 II má  3palcovou dotykovou obrazovkou, která umožňuje zaostřování a focení dotykem. Nově lze zaostřovací bod vybírat pohybem prstu po obrazovce při souběžném sledování obrazu v EVF hledáčku. Další předností obrazovky je povrchová úprava chránící displej před otisky prstů, které by jinak kazily dokonalý vzhled fotoaparátu – nebo prezentaci vašich nejlepších záběrů.

Hledáček se zobrazením v reálném čase

Pokud se ale zrovna neskláníme k zemi, je nejpřirozenější fotit přes hledáček. Při fotografování sportu je zásadní, aby (bavíme se o hledáčku elektronickém) zobrazoval co nejrychleji. EVF hledáček v E-M10 II zobrazuje veškerá manuální nastavení a volitelné efekty v reálném čase, takže máte dokonalou kontrolu nad vlivem jednotlivých nastavení na výslednou podobu snímku. Pro případ, že chcete mít pocit hledáčku zrcadlovky, který žádné změny expozice ukazovat nedokáže, stačí si zapnout novou funkci S-OVF (simulovaný optický hledáček).

Dokonalé video

A pokud Vás unaví fotografování a budete hledat oživení, nabídne Vám nová é-em-desítka ve videu vlastně úplně všechno co její větší a dražší kolega E-M5 Mark II. Full HD rozlišení s až 60 snímky za vteřinu, slow motion při 120 sn./s při VGA rozlišení s nedocenitelným focus peakingem při ručním zaostřování i HDMI živý výstup na externí obrazovku.

Nezbývá než se fotografováním opravdu bavit a s Olympusem E-M10 se budete bavit přímo skvěle!

Olympus E-M10 II v eshopu

PEAK DESIGN Slide Lite SAGE - popruh

Noste jako popruh přes rameno nebo řemínek na krk, Pojme kompaktní zrcadlovky nebo zrcadlové fotoaparáty, Nastavitelná délka od 99 do 145 cm

1 340,-
VFFOTO magnetický filtr UV GS 86 mm

lze na něj vrstvit další magnetické filtry, neovlivňuje elektroniku fotoaparátu ani data na kartě, výška mosazného rámečku 3,8 mm, tloušťka skla 1,4 mm

2 295,-
VFFOTO magnetický filtr polarizační cirkulární GS 95 mm

lze na něj vrstvit další magnetické filtry, neovlivňuje elektroniku fotoaparátu ani data na kartě, ovlivnění expozice -1 EV

3 185,-

Související články

Sony ZV-E10: První vlogovací fotoaparát s výměnnými objektivy

Sony ZV-E10: První vlogovací fotoaparát s výměnnými...

PANASONIC 25-50 mm f/1,7 LEICA DG: novinka pro bajonet MFT

PANASONIC 25-50 mm f/1,7 LEICA DG: novinka pro bajonet MFT

Canon EOS R5, R6 a 1D X Mark III nyní s novým firmwarem

Canon EOS R5, R6 a 1D X Mark III nyní s novým firmwarem

Další Recenze

Recenze SONY ZV-E10: První vlogovací fotoaparát s výměnnými objektivy
Hodnocení 85%

Recenze SONY ZV-E10: První vlogovací fotoaparát s...

Recenze: Saramonic Blink 500 PRO B1 - skvělý zvuk do videa a bez drátů
Hodnocení 92%

Recenze: Saramonic Blink 500 PRO B1 - skvělý zvuk do...

Recenze Nikon Z MC 105 mm f/2,8 VR S Macro: krása se ukrývá v detailech
Hodnocení 94%

Recenze Nikon Z MC 105 mm f/2,8 VR S Macro: krása se...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím