Canon Dual Pixel CMOS AF | FotoŠkoda
Produktové novinky

Canon Dual Pixel CMOS AF

Canon Dual Pixel CMOS AF
29. 9. 2015 | 4 minuty čtení

Systém CMOS AF s dvojitými pixely je technologie automatického zaostřování (AF) s detekcí fáze využívající snímač, která je navržena tak, aby poskytovala plynulé, vysoce výkonné průběžné zaostřování se sledováním při snímání filmů a rychlé dosažení automatického zaostření při pořizování fotografií v režimu živého náhledu. Jedná se o unikátní technologii vyvinutou společností Canon, ideální pro vytváření profesionálně vypadajících efektů zaostření na bližší objekt v záběru a k zachování řádného zaostření objektu pohybujícího se k uživateli, zatímco pozadí zůstane rozmazáno, což je vymezující typický znak filmů EOS. Zásluhou tohoto průlomového pokroku nebylo zachycení objektu a zachování řádného zaostření, i když se objekt pohybuje, nikdy snazší.

Proč byl vyvinut systém CMOS AF s dvojitými pixely?

Se schopností umožnit fotografovanému objektu vyniknout pomocí omezené hloubky ostrosti přichází požadavek na zachování kontroly nad zaostřením, pokud se hlavní objekt pohybuje nebo se změní bod zaostření. Systém CMOS AF s dvojitými pixely byl vyvinut tak, aby bylo řízení zaostření při snímání filmů snazší a plynulejší, čímž odstraňuje vnímané představy, že režim pořizování filmů digitální jednooké zrcadlovky je použitelný pouze pro profesionály. Kromě toho byl systém CMOS AF s dvojitými pixely vyvinut k rozšíření použitelnosti snímání s živým náhledem, které přibližuje ke stejnému výkonu, s nímž se lze setkat při použití hledáčku.

Jak to funguje

Všechny efektivní pixely na povrchu obrazového snímače CMOS jsou tvořeny dvěma samostatnými fotodiodami, jejichž hodnota je odečítána samostatně pro automatické zaostřování s detekcí fáze a společně pro snímání obrazu. Systém CMOS AF s dvojitými pixely lze využít pro více než 80 procent výšky a šířky záběru živého náhledu a je vysoce přesný bez nepříznivého vlivu na kvalitu obrazu.

Na rozdíl od dalších metod automatického zaostřování využívajících snímač, které konkrétním pixelům na snímači přiřazují buď funkci automatického zaostřování, nebo snímání obrazu, lze pixely na snímači s technologií CMOS AF s dvojitými pixely používat jako pixely pro snímání obrazu i jako pixely automatického zaostřování s detekcí fáze. V důsledku toho není vyžadováno další zpracování obrazu kolem pixelů vyhrazených pro automatické zaostřování, což zajišťuje rychlé dosažení zaostření i maximální kvalitu obrazu při snímání fotografií a filmů.

Při provádění detekce fáze v rovině obrazu jsou hodnoty levých a pravých fotodiod odečítány nezávisle a výsledné paralaxní obrazy se používají k výpočtu fázového posunu.

Použitím této techniky automatického zaostřování založené na fázovém posunu lze vypočítat polohu objektivu, v níž bude obraz zaostřen.

Naproti tomu nejběžněji používaná metoda kontrastního automatického zaostřování hledá ohnisko, zatímco se objektiv pohybuje tam a zpět, takže v důsledku toho nebude automatické zaostřování tak plynulé a jeho rychlost se zpomalí.

Po aktivaci sledování tváře nebo objektu zajišťuje režim Servo AF při záznamu filmu sledování zvoleného objektu, když se pohybuje nebo když změníte kompozici záběru. Nebo stačí vybrat jiné oblasti zaostření pouhým klepnutím na dotykovou obrazovku během pořizování záznamu.

Při uvedení na trh je systém CMOS AF s dvojitými pixely kompatibilní se 103 objektivy řady EF, zahrnující objektivy EF a EF-S s pevnou ohniskovou vzdáleností, širokoúhlé objektivy a teleobjektivy. Systém představuje významný pokrok ve výkonu automatického zaostřování se značně vyššími rychlostmi automatického zaostřování.

Seznam objektivů EF kompatibilních se systémem Dual Pixel CMOS AF

Ruční vyvolání černobílých filmů

lepší prokreslení a podání polotónů než u strojového vyvolání, lepší ostrost než strojové vyvolání, vyšší kvalita důležitá pro zvětšování snímků ve větších formátech

260,-
PEAK DESIGN Mobile - Everyday Case - iPhone 15 Plus Sage

Určeno pro: Apple iPhone 15 Plus, Výrobce: Peak Design, Kompatibilní s širokou škálou mobilního příslušenství

1 190,-

Související články

Novinka: Dron DJI Mini 4 PRO

Novinka: Dron DJI Mini 4 PRO

Nový Nikon Z f je tady!

Nový Nikon Z f je tady!

TG-7: neuvěřitelně odolná novinka od OM System

TG-7: neuvěřitelně odolná novinka od OM System

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...