140 vteřinové okamžiky roku 2015 bystrým okem | FotoŠkoda
Aktuality z fotosvětaFotosoutěže

140 vteřinové okamžiky roku 2015 bystrým okem

Termín: 13. 10. - 15. 1. 2016
140 vteřinové okamžiky roku 2015 bystrým okem
20. 10. 2015 | 7 minut čtení

Společnost Nikon vyhlásila druhý ročník Evropského filmového festivalu ve spolupráci s organizací Raindance a režisérem Asifem Kapadiem a vyzývá všechny nadšené i profesionální filmaře k účasti v soutěži. Do soutěže lze poslat krátké filmy o maximální délce 140 sekund na téma „Každodenní okamžiky“. Odměnou se vám může stát filmová sada fotoaparátu Nikon D810 nebo D750 i peněžité odměny. Absolutního vítěze pak čeká exkluzivní pobyt na filmovém festivalu v Cannes v květnu 2016.

Účastníci mohou zasílat své filmy o maximální délce 140 sekund na téma „Každodenní okamžiky“ zasílat on-line od 13. října 2015 do 15. ledna 2016.

Zahájení Evropského filmového festivalu Nikon 2015
S druhým ročníkem se vrací soutěž krátkých filmů podporovaná nezávislou filmovou organizací Raindance a režisérem Asifem Kapadiou.

Svět novýma očima a neotřelým způsobem
Druhý ročník Evropského filmového festivalu Nikon navazuje na kreativní téma minulého roku „Nový pohled“ a obrací se na filmaře, aby do soutěže přihlásili filmy, které proměňují každodenní okamžiky v originální a působivý příběh. Výzvou je podívat se na běžné věci novýma očima a zachytit je neotřelým způsobem. Úspěšné filmy zachytí magii nebo všednost každodenního života a znázorní to na plátně zajímavým způsobem.

Kategorie:
Best Narrative (Nejlepší příběh) – za nejlepší příběh vyprávěný z jedinečného pohledu
Technical Excellence (Vynikající technická kvalita) – za nejtvořivější použití přístrojové techniky.

Hlavní cena Grand Prix
kterou minulý rok vyhrál režisér Jagjeet Singh za film Voiceless – Stop the Bullies (Němý hlas – zastavme šikanu), získá film, který bude vynikat v obou kategoriích.
Dále budou udělovány ceny Best Student Entry (Nejlepší studentský film) a People’s Choice (Cena diváků). Ocenění People’s Choice bude vycházek z počtu „to se mi líbí“ a sdílení na portálu filmového festivalu Nikon.

V minulém ročníku se nám to povedlo, protože tvůrci z České a Slovenské republiky obsadili druhé místo v počtu zaslaných prací do soutěže.

Všechny ceny budou vybrány porotou, které bude předsedat Asif Kapadia – uznávaný filmař, který má za sebou oceňované dokumenty Amy (2015) a Senna (2010). Dokument Senna je vítězem ceny BAFTA. Asif Kapadia rovněž napsal a režíroval řadu krátkých filmů, mimo jiné The Sheep Thief (Zloděj ovcí, 1997), který vyhrál druhou cenu v soutěži Cinéfondation na Filmovém festivalu v Cannes. Společně s Asifem zasedne tento rok v porotě také uznávaný fotograf a filmař Pieter ten Hoopen.

Dirk Jasper, manažer pro profesionální produkty společnosti Nikon Europe, řekl: „Jsme rádi, že se k nám po roce vrací Evropský filmový festival Nikon a s ním přichází opět příležitost pro nadějné filmaře z celé Evropy představit své tvůrčí vize. Minulý rok se nám do soutěže přihlásily stovky skvělých filmů a kvalita příspěvků na nás udělala velký dojem. Už se těšíme, jak účastníci pojmou letošní téma „Každodenní okamžiky“. Věříme, že nabídne novou škálu kreativních možností. Výzvou pro účastníky je vytvořit jedinečný příběh z každodenních okamžiků, které snadno přehlížíme.“

Asif Kapadia, předseda poroty Evropského filmového festivalu Nikon, k tomu dodal: „Moderní technologie dnes pomáhá více lidem než kdykoli dříve realizovat své filmařské ambice. Tohle je skvělá iniciativa a jsem rád, že se na ní podílím. Tyto typy soutěží jsou také velice důležité pro objevování nových talentů a zviditelňování jejich profilů. Já jsem s krátkými filmy začínal a dělám je dodnes mezi svými celovečerními filmy. Je to skvělý způsob, jak vyzkoušet nové myšlenky, techniky a pracovat s novými lidmi. Jako předseda poroty se obzvláště těším, jak se účastníci poperou s tím, jak se odlišit od ostatních a předvést své ambice a technické dovednosti a přitom se vejít do limitu 140 sekund.“

Organizace Raindance, hlas nezávislého filmu a partner druhého ročníku Evropského filmového festivalu Nikon, opět přináší do soutěže odbornou erudici a zkušenosti. Filmový producent a zakladatel filmového festivalu Raindance Elliot Grove říká: „Téma tohoto roku, „Každodenní okamžiky“, vyžaduje umění pozorovat, které nacházíme u dobrých vypravěčů příběhů a filmařů. Dívejte se pozorně a i v tom nejobyčejnějším naleznete něco magického. Téma je záměrně jednoduché a přímočaré. Má podnítit soutěžící, aby vytvořili své vlastní příběhy v jejich vlastním stylu. Už se těším na přihlášené filmy. Také rád opět spolupracuji se společností Nikon, která aktivně podporuje filmaře, aby vytvářeli skvělé filmy, a má dlouhou a bohatou historii práce s obrazem.“

Kategorie a ceny
Vítěz, kterému porotci udělí hlavní cenu, získá fotoaparát Nikon D810 a plně hrazenou týdenní seznamovací cestu na filmový festival v Cannes v květnu 2016 v roli zvláštního hosta organizace Raindance. Další dva vítězové ve vedlejších kategoriích Best Narrative a Technical Excellence získají filmovou sadu Nikon D750 a peněžní výhru 3 000 eur. Vítěz ceny Best Student Entry získá filmovou sadu Nikon D750 a peněžní výhru 2 000 eur. Vítěz ceny People’s Choice získá filmovou sadu Nikon D750 pro natáčení budoucích projektů.

Kritéria účasti

 • Všichni účastníci se musí před odesláním filmu zaregistrovat.
 • Filmy musí být v angličtině nebo s anglickými titulky.
 • Filmy by neměly být delší než 140 sekund a kratší než 30 sekund.
 • Všechny filmy musí být natočeny ve formátu HD.
 • Každý účastník smí odeslat pouze jeden film.
 • Přihlásit lze i filmy, které se účastnily jiných festivalů, ale jen pokud nevyhrály žádné ceny.
 • Soutěž je otevřena pro všechny věkové kategorie, přičemž účastníci mladší 16 let musí na požádání předložit písemný souhlas zákonného zástupce.
 • Soutěžní příspěvky mohou být pořízeny libovolným přístrojem.
 • Všichni vítězové podepíší smlouvu o užití díla.
 • Všichni účastníci musí vyjádřit souhlas s podmínkami omezujícími obsah (například sexuální scény, násilí, ochranné známky, zločin atd.).
 • Soutěže se mohou účastnit jen obyvatelé Evropské unie, Evropské hospodářské oblasti, Albánie, Andorry, Arménie, Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Izraele, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Makedonie, Moldavska, Monaka, Ruska, San Marina, Srbska, Švýcarska, Turecka, Turkmenistánu, Ukrajiny, Uzbekistánu nebo Vatikánu.

Vítězové Evropského filmového festivalu Nikon 2014

 • Grand Prix – Voiceless – Stop the Bullies (Němý hlas – zastavme šikanu), Jagjeet Singh, Velká Británie
 • Best Narrative – Frame of Reference (Úhel pohledu), Joel Jonsson a Christian Gardo, Švédsko
 • Technical Excellence – Powerless (Moc elektřiny), Martin Taube, Švédsko
 • Best Student Entry – L’amour (Láska), Camille Van Wessem, Česká republika
 • People’s Choice – Greenwoodo (Zelené Vúdú), Marko Kovac, Srbsko
Ruční vyvolání černobílých filmů + digitalizace

lepší prokreslení a podání polotónů než u strojového vyvolání, lepší ostrost než strojové vyvolání, vyšší kvalita důležitá pro zvětšování snímků ve větších formátech

399,-
SARAMONIC Blink 500 ProX B3 (Lightning)

Bezdrátová technologie: digitální 2,4 GHz, Vysílač: 1 x Clip-On s mikrofonem, Automatické skenování RF kanálů

4 290,-
Fotokniha 15 x 15 v měkké vazbě - AKCE

Lay-flat vazba, Měkká vazba, Fotografický papír Fujifilm 230g/m2 - MAT

189,-

Související články

Přichází zbrusu nový Panasonic LUMIX G9II

Přichází zbrusu nový Panasonic LUMIX G9II

Fujifilm GFX100 II - nová vlajková loď FUJIFILM s novými objektivy!

Fujifilm GFX100 II - nová vlajková loď FUJIFILM s novými...

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Další Fotosoutěže

Téma měsíce září: Zvířata

Téma měsíce září: Zvířata

Fotografická soutěž na Instagramu - focení zvířat v září

Fotografická soutěž na Instagramu - focení zvířat v září

Téma měsíce srpna: Noční obloha

Téma měsíce srpna: Noční obloha

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...