Matěj Šmucr @MatesCho | FotoŠkoda
29. 10. 2015 | 6 minut čtení

Matěj Šmucr, na Instagramu známý též jako MatesCho, je mladý plzeňský fotograf, který spolupracuje se společností Nikon. Matěj Šmucr se stal redaktorem iPhonefoto.cz, spolupracoval s několika značkami z celého světa, vyhrál několik soutěží a byl vybrán na instagramový seznam doporučených uživatelů.

Svět Instagramu

Někomu se to může zdát jako banalita, ale ve světě Instagramu je toto doporučení poměrně významné. Právě díky němu získáváte možnost stát se sledovanějším. Je to jakási záruka kvality. Instagram je specifickým prostředím a stát se jedním z nejvýznamnějších českých instagramistů znamená spolupracovat se zajímavými klienty, tvořit trendy a bavit komunitu mladých. Instagramová fotografie má svá „pravidla", která je třeba znát, abyste nezapadli. Dalším předpokladem k tomu, abyste se na sociálních sítích či video/ foto appkách stali známými je rychlost. Musíte být mezi „prvními" a postovat, abyste byli vidět. Matějovi se povedlo být na Instagramu 105 794. uživatelem v roce 2010. Může se to zdát jako vysoké číslo, ale ve srovnání s dneškem, kdy je zde více jak 300 milionů uživatelů, byl Matěj opravdu mezi prvními.

A víte, co ho těší nejvíce? Pokrok, který na své tvorbě může pozorovat od vzniku první fotky až k současnosti. A právě noví a noví followeři a jejich podpora stojí za tím, že má člověk větší chuť do focení. Takováto motivace vás prostě donutí odvádět dobrou práci, která denně potěší tisíce lidí z celého světa.

„Tváře současné české fotografické scény“ - rozhovor s Matějem Šmucrem

 • Ahoj Matěji, díky za rozhovor! Proč by podle tebe měli být lidé na Instagramu?

Ahoj, mě nejvíce baví seznamování se s novými lidmi, díky Instagramu poznávám více jejich příběhy a životy. Instagram je pro mě nekonečnou inspirací. Mimo jiné skrze všechny ty fotky procestujete celý svět během chvíle.

 • Jaká jsou podle tebe nepsaná „pravidla" pro instagramovou fotku - co jí pomůže k oblíbenosti?

Já se snažím řídit několika pravidly. Posílat pouze svojí nejlepší práci, tedy tu, za kterou si stojíte. Je lepší nahrát jednu kvalitní fotku než deset průměrných. Potom je důležitá pravidelnost, snažím se držet toho, že na Instagramu uveřejním fotku1x denně. Určitě nemá smysl postovat o půlnoci, když vás sleduje většina lidí z ČR, která už tou dobou obvykle spí. Důležité je komunikovat se svými followery, občas se s někým sejít a popovídat.

 • Jakou funkci mají # hashtagy, jaké jsou aktuálně užívané a jak poznáme, jaký z nich použít k námi vybrané fotce?

Pomocí hashtagů můžete najít fotky z určité akce, lokace, účastnit se soutěží či instameetů. Dále existují tzv. Feature profily, které mají tisíce followers a své tagy a pokud budete mít štěstí zveřejní vaší fotku na jejich profilu.

 • Jak často je podle tebe ideální postovat?

To je velice individuální a spíše se to odvíjí od tvorby. Pokud někdo vyfotí tisíc fotek týdně, kvalitních, samozřejmě, může postovat i deset fotek denně, ale většinou je zaběhnutá jedna fotografie za den.

 • Co si myslíš, že udělá nově povolená reklama s Instagramem?

Záleží na tom, jak často se bude zobrazovat a jaký obsah tam bude. Pokud budou značky spolupracovat s instagramisty, aby se zachovala autentičnost, nebude reklama skoro odlišitelná od běžného obsahu. Nicméně jsem se již několikrát setkal s hroznou grafikou, bijící do očí. Myslim si, že pokud bude reklama přiměřená, uživatelům nebude tolik vadit. Vše záleží tedy na tom, jak bude příspěvek připraven - buď firmě pomůže nebo ublíží.

 • Co tě baví na Instagramu?

Já to vztáhnu na celé focení, protože jsem díky Instagramu začal fotit a díky tomuto koníčku jsem poznal spoustu skvělých lidí, kamarádů a dostal se na úžasná místa, na která bych se asi bežně nepodíval. Instagram mi nabízí nové možnosti.

 • S Instagramem souvisí i instameety, co je na nich zajímavého a proč je podle tebe dobré se instameetů účastnit?

Mně se líbí poznávání lidí osobní cestou. Každý má představu, jak by mohl daný instagramista vypadat, a přestože ho sledujete dlouhou dobu a myslíte si, že ho znáte, osobní setkání vás vždycky překvapí. Na instameetech panuje velmi dobrá nálada a jsou tam lidé se stejnou zálibou. Pro mě jsou instameety o zábavě, poznávání a seznamování.

 • Letos na podzim se jako přednášející účastníš i #FotoSkodaFest, v čem jsou podle tebe tyto akce dobré, co mohou lidem nabídnout?

Vzdělávání je důležité, každý se snaží neustále zdokonalovat a být lepší, a tak jsou podobné akce dobrou inspirací. Rád si popovídám s lidmi osobně a zodpovím otázky, na které budu znát odpověď. Chtěl bych ukázat lidem, o čem je Instagram, jak ho používat a proč mě tak zaujal.

 • Pamatuješ si na své první fotky z mobilního telefonu?

Jak jsem řekl, s telefonem jsem začínal. První fotografie jsem na Instagram postnul z iPhone 3G, možná dokonce z prvního originálního iPhonu, který jsem měl z USA. K focení jsem se dostal tedy hlavně díky Instagramu a samozřejmě nemalou roli sehrála i rodinná podpora.

 • Existuje podle tebe nějaký návod na úspěch či štěstí?

Jak jsem již zmínil, hlavními faktory toho, jak se stát úspěšným, je kvalita, pravidelnost, správné načasování a komunikace se svými followery, zbytek je opravdu jen o štěstí a času.

matescho.com

instagram.com/matescho

Autorka rozhovoru: Romana Marie Jokelová

www.rmjokelova.cz

LEOFOTO LPC-R5B L destička Arca pro EOS-R5 s battery gripem

Pro Canon EOS R5, Vertikální i horizontální poloha fotoaparátu, Kompatibilní s Arca-Swiss

1 990,-
FUJIFILM Instax Pal modrý

Kapesní digitální fotoaparát, Ohnisko 16,25 mm (ekv. 35mm), USB-C port a Bluetooth

2 499,-

Související články

Týden plný fotky a videa: Jak jste prožili jarní FotoŠkoda FEST?

Týden plný fotky a videa: Jak jste prožili jarní...

FESTivalová soutěž na Instagramu

FESTivalová soutěž na Instagramu

FotoŠkoda FEST - jak se točil Švýcarák?

FotoŠkoda FEST - jak se točil Švýcarák?

Další Rozhovory

Petr Horálek: Každá fotografie je jen povrchním svědectvím příběhu

Petr Horálek: Každá fotografie je jen povrchním...

Petr Horálek: Když dáme očím čas, nad známým světem se odkryje nový

Petr Horálek: Když dáme očím čas, nad známým světem se...

FotoŠkoda FEST - jak se točil Švýcarák?

FotoŠkoda FEST - jak se točil Švýcarák?

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...