FotoŠkoda FestRozhovoryFotoŠkoda Fest,Rozhovory

Dan Vojtěch, sportovní fotografie

| 7 minut čtení

Dan Vojtěch, jeden z nejznámějších českých sportovních a reklamních fotografů je tváří Centra FotoŠkoda, Red Bull ČR a ambasadorem společnosti Nikon ČR a Fomei. Jeho fotografie jsou promyšlené, neotřelé, nové, čisté a velmi precizně zpracované. Před dvěma lety byl Dan vycházející hvězdou. V té době vyhrál mezinárodní soutěž Red Bull Illume v kategorii New Creativity. Uspěl tak mezi desítkami tisíc fotografů z celého světa. Bezesporu mu tato soutěž otevřela dveře do světa fotografie. Úspěch ale nikdy nepřichází sám od sebe. Dan na sobě pracoval a je krásné pozorovat, kam se během dvou let dokázal dostat. Dnes spolupracuje na velikých projektech s tvářemi sportu z celého světa. K tomu mu nelze než zcela upřímně pogratulovat.

„Tváře současné české fotografické scény“ - rozhovor s Danem Vojtěchem

 • Ahoj Dane, díky moc za další rozhovor J. Sice je to během krátké chvíle druhý, který spolu děláme, ale musím přiznat, že jsem se na něj těšila. Jak jsem napsala výše, úspěch nepřichází sám, člověk se k němu musí občas tvrdě propracovat. Ruku v ruce s úspěchem jdou ale i drobné či větší prohry. Jak se vyrovnáváš s tím, když se něco nepodaří tak, jak by sis představoval?

Když se něco nepodaří úplně podle mých představ, tak se to snažím udělat znova a líp, aby byl výsledek vždy perfektní. Poslední projekt s akrobatickým pilotem Martinem Šonkou jsme fotili celkem natřikrát. Ale nakonec se zadařilo.

 • Aby se stal člověk úspěšným musí na sobě pracovat, na tom se určitě shodneme. K tomu, aby byl člověk úspěšný a své štěstí si udržel jsou ale potřebné i jiné vlastnosti a hodnoty. Na co je podle tebe důležité na cestě za úspěchem nezapomínat a na co se soustředit?

Je potřeba focení brát jako každou jinou práci. Mít krátkodobé a dlouhodobé cíle a snažit se je postupně splnit. Důležité je také přistupovat ke všem klientům férově a plnit to, co se slíbí. Nebát se investovat, někdy i riskovat a mít chuť se pořád učit nové věci. To nejhlavnější je ale to, že vás to musí stále bavit.

 • Musel jsi se někdy něčeho vzdát?

Když máte něco rádi, tak se pro to vzdáte různých věcí. A celkem vám to ani nevadí. Musím často velmi brzo vstávat. Někdy pracovat pozdě do noci. Nejde třeba vždy přestat myslet na práci a „vypnout“. Když fotím event. (událost) a všichni jdou večer na party, jdu upravovat fotky, atd…. Vždy se ale snažím najít rozumný kompromis mezi prací a normálním životem a nezanedbávat ani jedno.

 • Své zkušenosti a znalosti, jak už víme, rád předáváš dalším lidem, proč si myslíš, že je důležité se o toto dělit?

Celá civilizace je založena na předávání získaných informací, aby je ostatní mohli využít a posunout dál. Je to přirozený a velmi důležitý proces a snažím se ho podpořit. Proto dělám různé workshopy, přednášky a například i videa z focení. Doufám, že to ostatním něco dá a posunou to ještě dál.

 • Jak se tedy díváš na konkurenci?

Konkurenci beru sportovně a pozitivně. Práce mám dost a často se o ní s kolegy  i podělím. Rád se dívám na fotografie ostatních fotografů a častokrát se díky ním naučím něco nového a nebo si rozšířím obzory. Stejně tak mě motivuje dělat lepší a lepší fotky. Takže tímto všem “konkurentům” děkuji.

 • Sleduješ tvorbu jiných fotografů, necháváš se inspirovat či se s nimi bavíš o svých nápadech?

Pravidelně sleduji různé fotografické portály a samozřejmě i práce dalších fotografů. Je dobré mít přehled a často mě i jejich práce inspirují. Když pak vidím, jak se někomu něco fakt povedlo, motivuje mě to nafotit ještě něco lepšího.

 • Dříve jsi fotil i reportáže, například pro organizátory různých akcí. Fotíš je i dnes nebo už jsi soustředěný čistě na extrémní sporty a reklamní fotku?

Reportáže a eventy fotím pořád. Je to dobrý trénink pro postřeh. Naučí vás to taky u focení přemýšlet, plánovat a pracovat ve svižném tempu. Dokumentujete také určité události, které jsou pro ostatní důležité a vy jim tyto momenty uchováte. To je to nejdůležitější.

 • Pro tvou tvorbu jsou charakteristické blesky, využíváš někdy jenom day-lightu?

Dřív jsem fotit s blesky skoro pořád. Daylight ale využívám v současnosti čím dál častěji. Zvláště u eventů a reportáží, kde se více zaměřuji na správný moment než na umělé světlo. To je to hlavní. To stejné platí u portrétních fotografií. Když už používám blesky, snažím se docílit přirozených výsledků. Což s blesky není vždy snadné.

 • Většina tvých produkcí vypadá poměrně náročně a musí jim bezesporu předcházet složitá příprava, kdo všechno ti s tím pomáhá?

Mám spoustu kreativních kamarádů, se kterými většinu nápadů konzultuji a kteří mi často pomáhají i při realizaci. Tímto všem moc děkuji! Mám i velké štěstí na skvělé firmy jako jsou Nikon, Fomei nebo Red Bull, které vždy rády pomohou s technickou stránkou věci a často i s produkcí.

 • Dnes už to není jen Dan Vojtěch, máš rodinu, jak se dá takové nasazení skloubit s rodinným životem?

 Kupodivu se to skloubit celkem dá. Někdy je to těžší, ale dělám co se dá. Pracuji na volné noze a když je potřeba, můžu třeba pohlídat syna nebo si udělat volno na rodinný výlet i přes týden, což je super. Někdy zas musím naopak pracovat i o víkendu nebo třeba na týden odjet, což už tak super není. Jinak se snažím dodržovat běžný pracovní režim od pondělí do pátku od 9 do 6. Není sice moc času na lenošení nebo chození po party, ale zas to vynahrazují jiné věci. Manželka si na časté zahraniční cesty a propracované víkendy taky zvykla a když to jde, se vším mi vyjde vstříc a pomůže. Bez toho by to určitě nešlo.

OLYMPUS PEN E-P7
OLYMPUS PEN E-P7 - stříbrné tělo

20 MPXLive MOS, M4/3 (MFT) bajonet, TruePic VIII procesor

20 990,-
LAOWA 15 mm f/4,5 Zero-D Shift pro Canon EF

Bajonet K-Mount, Formát Full-Frame, Rozsah clony f/4,5 až f/22

33 190,-
VFFOTO magnetický ND filtr 64x GS 105 mm

prvotřídní optické sklo, minimální barevný posun, nejnovější nanovrstvy

4 060,-

Související články

FotoŠkoda WEEK je za námi, uvidíme se na podzim!

FotoŠkoda WEEK je za námi, uvidíme se na podzim!

FotoŠkoda WEEK: Týden fotoinspirace a videozábavy je tu!

FotoŠkoda WEEK: Týden fotoinspirace a videozábavy je tu!

Podzimní FotoŠkoda WEEK je za námi, těšíme se na vás na jaře!

Podzimní FotoŠkoda WEEK je za námi, těšíme se na vás na...

Další Rozhovory

Václav Šilha: V Africe mě dostal Masaj s rouškou na pastvině

Václav Šilha: V Africe mě dostal Masaj s rouškou na pastvině

Akt a glamour v ráji: rádi lidem předáme vše, co umíme (Rozhovor)

Akt a glamour v ráji: rádi lidem předáme vše, co umíme...

Centrum pro válečné veterány v Praze otevřelo fotografickou soutěží

Centrum pro válečné veterány v Praze otevřelo...

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím