Leica je už více než 100 let synonymem nadčasovosti, spolehlivosti a kvality. Zrodila se z lásky k fotografii, kterou sdílí s vámi, fotografy a uživateli těchto jedinečných přístrojů. Ve fotoaparátech a objektivech Leica se snoubí styl, preciznost a praktičnost. Pokud jste se do nich zamilovali stejně jako my, můžete si některý z přístrojů pořídit v unikátní akci.
Ohlédněte se s námi za tím, co letošní rok přinesl! Připravili jsme pro vás přehled všech důležitých novinek ve fotografickém světě i na našem webu či v aplikaci Designer a také významných událostí, které se u nás v roce 2021 odehrály. Do následujícícho roku vám přejeme spoustu úspěchů, povedených záběrů a pevné zdraví!
Proč zrovna dnes? Ano, mohlo to být kdykoli jindy. Ale 19. srpna 1839 Francie uvolnila patent daguerreotypie a poskytla tento první kompletní fotografický proces jako dárek světu. Důvod byl prostý - krásná myšlenka sdílení svého světa se světem okolním.
Červen se přehoupl do druhé poloviny a s ním i teploty nad 30 stupňů. Pokud je toto počasí i v Číně, tak jim do smíchu zrovna není, ale to moc nezajímá tamní pobočky Canonu a bez úsměvu se tam člověk do práce zkrátka nedostane. Na teplo a světlo naopak dobře reaguje grafen a podle všeho ho čeká nadějná budoucnost v digitální fotografii. Nejen ve fotu je atraktivní i minulost, na retro stylu staví celá řada výrobců. A proto jsme se podívali na uniklé fotky chystané “vintage” novinky Nikon i jednu “limitku” Polaroidu s legendou 80let.
Minulý měsíc vyměnila po pěti letech legendární Leica partnera. Čínského výrobce mobilních telefonů Huawei nahradila u nás méně známým japonským Sharpem a na trh byl uveden mobil Sharp Aquos R6 s objektivem Leica Summicron. Jenže u toho nezůstalo. Včera v Tokyu debutoval vůbec první mobilní telefon Leica - oznámen byl Leitz Phone 1.
Co přinesla polovina června? Nejsvětelnější objektiv f/0,95 pro full frame v bajonetu L. Na podzim uvidíme podle všeho v aukci hodně raritní objektiv od Canonu a konečně i nový dron Airpeak od Sony. Fujifilm se popasoval s globálním hackerským útokem. A jinak zdlouhavě nudný život astrofotografie nabral v posledních dnech obrátky.
V závěru května mohly zůstat na okraji povšimnutí novinky jako třeba retro foťák Nikon, jedna legendární Leica jednoho legendárního vizionáře, zbrusu nový SanDisk Professional a nebo ikonické fotky ať už těch “NEJ z Guinnessovky” nebo z finále The 2021 Milky Way Photographer.. Ano mohly, ale tak od toho tu jsou Lety fotosvětem.
Tak trochu výroční 20. týden tohoto roku byl ve fotosvětě dost zajímavý, bizarní až bulvární. Spočítali jsme úspěchy foto výrobcům na letošní TIPA Awards. Podle malé ochutnávky nám i letos budou cukat koutky pusy při Comedy Wildlife Photography. V New Yorku si tak nějak zasedli na foto průmysl a během krátké doby po Sony žalují i Kodak. A ano, doposud jsme si taky mysleli, že spálený fotoaparát je na vyhození.. fotoaparát ano, ale s Leicou je to vždycky jinak.
V polovině května jsme při průletu fotosvětem našli zbrusu novou fotosoutěž o přírodě. Na tu malému Monaku nikdy nezbývalo moc prostoru a možná právě proto k ní má vztah. Podle New York Times a skupiny CAI se blíží konec zneužívání fotografií a jejich nežádoucím úpravám a manipulacím. No a podle všeho končí také pětileté partnerství Huawei & Leica a některé objektivy Nikon.
V týdnu od 31. 5. do 6. 6. se on-line prostor stane místem pro setkávání všech příznivců fotografie a videa. Bude se totiž odehrávat FotoŠkoda WEEK, který vám z pohodlí domova a zdarma zprostředkuje besedy se skvělými fotografy, debaty se specialisty fototechniky nebo streamované fototipy, v nichž vám odborníci poradí, jak posunout své umění na další úroveň. A čeká vás toho mnohem víc!
Fotosvět sype třetím týdnem novinku za novinkou. A podle všeho tomu není konec. Mrkneme se co můžeme čekat v následujících týdnech třeba u společnosti Leica, jak je daleko dron Airpeak od Sony a ohlédneme se po miniaturním teleobjektivu od Tokiny. Na instagramu jsme objevili národní bezpečnostní službu MI5, která by vlastně neměla být moc vidět. A tak trochu v tichosti se do finále minulý týden dostala fotografická olympiáda World Photographic Cup.
Přelom měsíce března a dubna byl prima hned z několika důvodů. Jednak šlo o “šťastný” třináctý týden tohoto roku. Moc tomu nepřidal fakt, že nejvíc aktualit bylo zveřejněno 1. dubna a ověřovat si všechny informace hned v několika zdrojích a vytřídit ty aprílové bylo náročnější. Takže jsme při průletu fotosvětem hráli na jistotu a drželi se a spolehlivých a neměnných věcí. A co je konzervativnější než Leica, britská královská rodina, právní systém a nebo třeba sousední planeta.
Proč nezpříjemnit dokonalost. Kompaktní univerzální nástroj Leica D-Lux 7 je ode dneška ještě o kus pohodlnější, pohotovější s výdrží víc. Zkrátka zpříjemní vaší tvorbu a nechá vás spontánně reagovat - fotit a natáčet. LEICA D-Lux7 Street Kit nabízí nově pohodlí v podobě přidaného gripu, bezpečí s robustním stylovým řemenem z paracordu a “eko”kůže na zápěstí, větší výdrž díky druhému akumulátoru a je schopen pohotově fotit s automatickou krytkou.
Leica je spjata s tématy jako dokument, reportáž a nebo street. Poslední uvedenou kategorii utvářela vlastně ještě dávno před tím, než si tento název ve fotografii našel své místo. K těmto disciplínám neodmyslitelně patří i reportážní ohnisko 35 mm. I proto je objektiv LEICA M 35 mm f/2,0 Asph. Summicron-M tím nejrozšířenějším mezi Leica M dálkoměrnými objektivy.
Závěr února byl na Lety fotosvětem nabitý.. až moc nabitý. Vedle vyhlášení výsledků známých soutěží a zahájení dokonce nově vzniklých soutěží tu byl hlavně novinkami natřískaný japonský veletrh CP+. Ten by sám o sobě vydal na každodenní report. Nám nezbylo nic jiného než nemilosrdně škrtat. Podlehli jsme tlaku novinek a do naší pětice vybrali ty (nej)bizarnější technické zajímavost. Přidali trochu té kosmické technologie, zajímavý průzkum o chování fotografů a nástřel budoucnosti jedné legendární značky.
Dnes byla představena nová unikátní edice Leicy Q2 - LEICA Q2 Daniel Craig & Greg Williams. Kdo jsou pánové Craig a Williams, jaká byla jejich cesta k limitované edici Leica, co spojuje jejich jména kromě prestižního umístění pod displejem fotoaparátu a hlavně proč budete po nové Leice Q2 pokukovat? Na to se podíváme v následujících pár řádcích.
Zafotit si s Leicou M nebo Q2? V našem testcentru si pouze několik dní můžete splnit svůj sen a zachytit svět kolem sebe jedinečnými a legendárními přístroji M10 a Q2 Monochrom nebo M10-R a doplnit je perfektními objektivy s ohniskovými vzdálenostmi 35 a 50 mm. Jak na to? To zjistíte v článku.
Včera skončil pomyslný čtyřlístek APO-Summicronů s bajonetem L. Objektivy 35, 50, 75 a 95 konečně přivítaly očekávaný pátý širokoúhlý přírůstek LEICA SL 28 mm f/2 Asph. APO-Summicron. Úloha takového širokoúhlého objektivu v téhle “nadupané” sestavě určitě není lehká. Jsou tu sourozenci s precizními optickými vlastnostmi a ti se pohybují kolem opticky bezpečného základního ohniska.
Finanční výsledky Nikonu za loňský rok překvapivě vystřelily s jeho hodnotou na burze. Nás spíš víc zaujaly diskuze, které vzniknou z jediného písmenka v názvu nově registrované Sigmy. Mezi crowdfundingovými projektíky jsme se zastavili u kombinace telefonu a bezzrcadlovky. Hodně dlouho jsme se nevěnovali v Letech fotosvětem knihám, takže bylo na čase to napravit, vlastně to nešlo ani jinak, pokud jde o spojení s legendárním jménem Elliott Erwitt. Podle všeho limitovanou edici Leica Q2 legendárního agenta 007 předběhne další edice tentokrát se jménem jeho hlavního představitele Daniela Craiga. A na závěr jako inspirativní okénko otevřeme galerii soutěže vědecké fotografie, kde je možné vyfotit snad všechno - od roztomile vypadajících optických vad až po bubliny tančící jak jinak než zase na další legendu Franka Sinatru.
Limitované edice, jak název napovídá, jsou limitovány počtem kusů. A právě německý výrobce ve Wetzlaru je těmito edicemi proslulý. Pokud taková unikátní výroba nedosáhne 500 kusů, techniku zpravidla můžete vidět pouze v tzv. Leica Store a nikde jinde. Leica Boutique pak prodává limitované edice nad 500 kusů a ostatní prodejci nabízí “pouze standardní” nabídku. A my vám přinášíme radostnou zprávu, že Leica M10-P Reporter máme u nás skladem.
První únorový týden se fotosvět otáčel kolem teoretických rozborů novinek od Sony a Fuji. My si samozřejmě počkáme na naše skutečné první dojmy a určitě vás o nich budeme informovat. Do Letů fotosvětem se nám proto vešlo pár milníků - “malý” milník objektivů Canon a druhý, který nekompromisně ukázal, jak děti (čti. bezzrcadlovky) přerostly přes hlavu rodičům (čti: zrcadlovkám). Mezi naše oblíbená menšinová témata patří i zajímavé projektíky na Kickstarteru a pro inspiraci jedna povedená fotka s aktuálně ideálním časem na cvaknutí.
V závěrečném lednovém týdnu se fotosvět otáčel kolem novinek Fuji a Sony. Tak těm jsme se v Letech fotosvětem obloukem vyhli a podívali se na jeden projektík s reflexním filtrem. Mrkli jsme se, jak může vypadat brexit pro obyčejného anglického fotografa. Jeden pán “co ví” se rozpovídal o chystaném Nikonu. Naše srdeční záležitost Leica udělala reedici legendárního objektivu. A díky vítězné galerii v soutěži Travel Photographer se můžete nejen kochat, inspirovat, ale rovnou procestovat kus světa.
Minulý týden se odehrávalo ve všech fotokoutech něco. A tak se nám podařilo namíchat chuťově vyvážený koktejl Letů fotosvětem. Za analog dal o sobě hned dvakrát vědět Ilford, ukázal nám jak vyrábí filmy a čerstvě představil prémiové papíry pro černobílou fotografii. Coby novinka nás zaujal chystaný PowerShot Pick od Canonu. Černobílá je vlastně i naše dnešní inspirace v podobě jedné z nejhezčích a nejobsáhlejších fotosoutěží The Monochrome Photography Awards. Kategorii NEJ obsadilo 10 gigové panorama jednoho známého obrazu. A když jsme byly v těch obrovským číslech, dali jsme si ekonomické okénko a vystavili účet Donaldu Trumpovi.
Před pár lety si takhle Gabriele Micalizzi fotografoval v Sýrii s Leicou Q a SL2, když ho při výbuchu zasáhla střepina. Jeden z fotoaparátů měl zrovna před obličejem a druhý na hrudníku. A i díky tomu mohl pronést větu “Leica mi zachránila život”, podíl na tom samozřejmě měla i helma a vesta. Nicméně tento výrok vyvolal ve Wetzlaru v Leice diskusi. A při pohledu na žalostně poničené fotoaparáty a kevlarovou vestu se zrodil koncept neprůstřelného fotoaparátu, který by mohl zachránit život fotografa.