Fotografické zábleskové světlo neboli systémový fotografický blesk najde své uplatnění především v interiérech, kde je většinou nedostatek přirozeného ale často též umělého světla. Mezi taková místa patří: chodby, vstupní haly domů, schodiště, byty, kanceláře, obřadní síně, party, kluby, divadla, sportovní haly atd.
Fotky a videa nás obklopují každý den a focení i natáčení videí je běžnou záležitostí pro většinu lidí. Leckdy si vystačíme s mobilním telefonem, někdy ale ne. A právě pro ty z vás, kteří narazili na limity telefonů, píšeme tento článek. Představíme vám fotoaparáty i kamery, které v kvalitě předčí vaše telefony a navíc vám nevyluxují peněženku.
Chtěli byste se podívat na svět dětskýma očima? Kdo neviděl, neuvěří, jak skvělé a bezprostřední záběry jsou děti schopné pořídit. Fotografování je velká zábava, tak proč bychom si jej měli užívat jenom my dospělí! Dokud jsou v plenkách, bude jim k učení práce s fotoaparátem stačit hračka. Chytrému (před)školákovi už ale určitě stačit nebude. Nebojte se – odolných, cenově dostupných a kvalitních přístrojů není na trhu vůbec málo. Jaká je nabídka pro ty nejmenší, školáky a začínající fotografy?
Pořizujete zrcadlovku či bezzrcadlovku? U nás vám ke každé dáme servisní knížku plnou péče o váš přístroj i vaše fotografie! V bonusech v hodnotě 2 390 Kč, které v servisní knížce získáte zcela zdarma, najdete pravidelné servisní prohlídky, fotokurz a poukázku na tisk svých nejlepších snímků.
Snad každý, kdo kdy držel v ruce foťák, někdy fotil architekturu. Rodinný domek, Tančící dům nebo chrám svatého Marka v Římě, prašť jako uhoď, říkáte si možná. Možná se vám ale taky stalo, že ne všechny snímky dopadly podle vašich představ. Jak tedy vyfotit architekturu tak, že fotka nezapadne v rodinném albu, ale osloví mnohem širší obecenstvo? A jakou technikou to půjde nejlíp?
Portrét patří k nejčastěji foceným žánrům vůbec a není divu, že se mu věnuje velká pozornost. Luděk s Michalem se v dnešním videu zaměří na tzv. headshoty a řeknou vám, co to vlastně takový portrétní objektiv je a jaké jsou rozdíly mezi zoomovými objektivy a objektivy s pevným ohniskem. V praxi vám pak ukážou, jakých výsledků dosáhnete s různými objektivy na různých tělech.
Videa najdeme všude kolem nás - na sociálních sítích, ve výlohách obchodů a koneckonců i v televizi. Kráčí ruku v ruce s fotografií a v lecčems zachází ještě o kus dál. Ne náhodou se videu říká pohyblivé obrázky. Pojďme se společně podívat na to, jaké trendy se dneska ve videu prosazují a kde všude se můžete prosadit vy.
Jeden z nejrozšířenějších fotografických žánrů, jeden z nejoblíbenějších fotografických žánrů a zároveň jeden z těch, které se rozbíhají do mnoha různých směrů, které můžou klást zcela opačné nároky na techniku. Víte, který mám na mysli? Prst na spoušť… zaostřit… cvak! A máme tady portrét!
Google a webové stránky známých krajinářů se hemží dechberoucími snímky, ale když se na totéž místo vydáme my, obyčejní smrtelníci, takového výsledku zdaleka nedosáhneme. V čem tkví tajemství té fotky, na kterou byste se mohli dívat hodiny a hodiny? A jak docílit toho, abyste se takhle jednou nemohli nabažit své vlastní?
IS, O.I.S, HSM, LM, SAM. Značky na objektivech mohou být pěkně záludné a nepřehledné. Po přečtení našeho seriálu ale budete s přehledem vědět, o co se jedná! Podíváme se v něm totiž na zoubek číslům a hlavně různým označením na objektivech celé řady značek. Staňte se s námi expertem na objektivy!
Krásný detail motýla nebo jarních květů, kdo by se na takovou fotku nepodíval rád. A co teprve, když ji sami pořídíte! Makrofotografie patří k oblíbeným žánrům jak začínajících, tak profesionálních fotografů. Pojďme se společně podívat na to, jak celý proces makrofocení probíhá a s jakou technikou se do focení makra pustit, aby z něho na konci vylezla dokonalá fotka hodná fotoobrazu.
Někdo ho nepustí z ruky, jiný by si ho do ruky nikdy nevzal. Širokoúhlé objektivy nabízejí velký prostor pro tvůrčí fotografii, zároveň je ale třeba myslet na určitá úskalí, která se s jejich používáním pojí. Pojďme se společně podívat na to, jak zvládnout focení širokáčem a otevřít si cestu k širokým záběrům!
Co je to korekce, nebo kompenzace expozice, jak to funguje a jak ji správně používat, aby vaše fotky vypadaly tak, jak chcete vy, a ne tak, jak se rozhodl váš foťák? To vám vysvětlí a na příkladech ukážou Luděk s Michalem.
Minule jsme se věnovali zaostřovacím režimům a kdy je vhodné který použít. Dnes pokračujeme ostřicími body: Luděk s Michalem vám ukážou, v jaké situaci je lepší použít jediný zaostřovací bod, kdy skupinu bodů, nebo detekci obličeje a oka.
Správně zaostřený hlavní objekt je jedním z předpokladů, že se snímkem budete zabývat i při jeho následném zpracování a že jej tedy nesmažete hned ve fotoaparátu. Jaký ale nastavit režim automatického zaostřování na vašem fotoaparátu a v jaké situaci? Kdy je dobré použít AF-S (One Shot) a kdy zase AF-C (Ai Servo), co je to AF-A, kdy a jak se používá tzv. ostření na palec? Na tyhle otázky vám ve videu odpoví Luděk s Michalem.
Máte doma profesionálního fotografa a říkáte si, že už všechno má? Chyba lávky! Připravili jsme pro vás několik tipů na vánoční dárky, po kterých možná tajně pokukuje a které mu zaručeně udělají skutečnou radost. Ať už je to nové či druhé tělo, vymazlený batoh nebo zajímavá monografie, nepochybně si vyberete.
Pokud máte mezi blízkými pokročilého fotografa, leccos už ve své výbavě má. To ale neznamená, že neexistuje nic, co by mu neudělalo radost! Přinášíme vám další tipy na vánoční dárky, tentokrát pro pokročilé fotografy, kterými jim stoprocentně uděláte radost. :)
Lámete si hlavu nad tím, čím uděláte tento rok pod stromečkem radost svým blízkým, kteří s fotografií začínají? Máme pro vás několik tipů, kterými se zaručeně trefíte do černého! Ať už pokukuje po fotoaparátu, batohu nebo nové knize, ze které by se něčemu přiučil, u nás si rozhodně vyberete.
Měření expozice využívá foťák při každém snímku, i když si to neuvědomujete, fotíte v plném automatu a naprosto nic jste nenastavili. Když ale nastavíte vhodný režim měření expozice, máte nad výslednou fotkou daleko větší kontrolu, protože foťák bude měřit světlo právě z té části scény, na které vám záleží.
Minule jsme si povídali o expozičním čase, už je vám to trošku jasnější? Chce to prostě zkoušet a získávat praxi, fotit, fotit a zase fotit. V dalším díle Fotoškoly se podíváme na hloubku ostrosti. Tedy na to, co ji ovlivňuje a jak s ní pracovat. Schválně si vyzkoušejte, jak se hloubka ostrosti bude měnit se vzdáleností, clonovým číslem a také se změnou ohniskové vzdálenosti objektivu.
Známe to všichni, každý jsme s focením přece někdy začínali a než jsme získali potřebné zkušenosti, byla nám každá rada drahá. Fotoškola je určena především těm, kteří si chtějí udělat jasno v základních fotografických pojmech a v klidu domova si vše vyzkoušet. V prvním díle se podíváme na to, jak pracovat s expozičním časem a jak se jeho nastavení projeví na výsledné fotografii.
Panasonic udělal za poslední roky na poli digitální fotografie hodně práce. To potvrzují jak jeho fotoaparáty Lumix, tak velmi komplexní spolupráce s Leicou. V loňském roce navíc všechny překvapil, když oznámil vývoj fotoaparátů Lumix S s full frame snímačem a aliance bajonetu L. V letošním roce jsme se dočkali hned dvou modelů Lumix S1 a S1R.
Zkratkám na objektivech nevěnuje mnoho z nás větší pozornost. Tento soubor písmen a čísel však popisuje vlastnosti objektivu. Na co se hodí, jakou má světelnost, stabilizátor, ostření atp. Chcete ve zkratce znát technologii, která stojí za dokonalým optickým výsledkem vašeho objektivu?