Články Laowa

Jak vybrat nejlepší techniku na focení makrofotografie
Krásný detail motýla nebo jarních květů, kdo by se na takovou fotku nepodíval rád. A co teprve, když ji sami pořídíte! Makrofotografie patří k oblíbeným žánrům jak začínajících, tak profesionálních fotografů. Pojďme se společně podívat na to, jak celý proces makrofocení probíhá a s jakou technikou se do focení makra pustit, aby z něho na konci vylezla dokonalá fotka hodná fotoobrazu.

Laowa 20 mm f/4 Zero-D Shift: novinka na focení architektury
Laowa představuje novinku pro fotografy architektury a interiérů! Je jí širokoúhlý objektiv 20 mm se světelností f/4, který disponuje vlastností Zero-D slibující takřka nulovou distorzi a možností úpravy perspektivy, nezbytnou pro tento žánr. Použít ho mohou majitelé fullframových i středoformátových přístrojů.

Jak vybrat ND filtr
O ND filtrech slyšel snad každý, kdo má alespoň chvíli co do činění s fotografií a videem. Co to přesně je a jak funguje? Jaká úskalí s sebou jejich použití nese? A co dalšího byste při výběru neměli opomenout? To všechno si řekneme v dnešním článku věnovaném ND filtrům.

Jak vybrat foto filtr
Filtry vám mohou pomoci posunout fotografie o velký kus dál, ať už co do kvality, tak i kreativity. Vyznat se ve všech typech filtrů ale není hračka a výběr ideálního filtru může být oříšek. Ten spolu ale dnes rozlouskneme, abyste při výběru mohli jít najisto. Zde je kompletní průvodce výběrem fotografických filtrů.

Super-světelná novinka LAOWA ARGUS 45 mm f/0,95 FF
Společnost Venus Optics uvádí objektiv Laowa Argus 45 mm f/0,95 FF, který kromě univerzálního základního ohniska (45 mm) nabídne také vynikající ultra-světelnost f/0,95. Sklo se může dále pochlubit například skvěle vyladěnou optickou soustavou a velmi příjemným, kompaktním tělem.

Laowa 7,5 mm f/2: nejširší rektilineární objektiv pro MFT
Laowa představuje nejširší objektiv bez soudkovitého zkreslení pro bajonet MFT na světě! Je jím Laowa 7,5 mm se skvělou světelností f/2, s níž vyfotíte jak snímky noční oblohy, tak architekturu nebo krajinu, nebo natočíte parádní širokoúhlá videa.

Laowa 33 mm f/0,95: nová světelná řada je tady!
Laowa přichází s převratnou novinkou! Je jí extrémně světelný objektiv z nové řady, který poslouží jako perfektní základní sklo pro majitele APS-C přístrojů s bajonety Canon RF, Nikon Z, Fujifilm X a Sony E. Díky jeho vlastnostem ho využijí jak fotografové, tak videotvůrci a perfektní s ním budou portréty i astrosnímky.

Letem fotosvětem #2 : Blíž k tomu být výš
V první polovině ledna se toho událo neskutečné množství. Vlastně teprve naskakují statistiky prodejnosti, patentů, nej fotoaparátů a kdo ví čeho ještě z loňského roku. Zároveň probíhá CES 2021, což je takový festival technologií, kde se vystavatelé předhánějí v novinkách a nástřelech, toho co bude. Proto jsme pro vás vybrali tradičně do Letů fotosvětem stručný přehled toho, o čem se mluvilo méně a co by byla škoda přehlédnout - na co a koho se těšit na dalších veletrzích, které produkty brzy přijdou, se kterými jsme rozloučili a do toho se už opět rozjíždí fotosoutěže - zdroj nejen inspirace, ale v tomto případě i možné účasti.

Laowa 10 mm f/2 Zero-D: širokoúhlá novinka pro bajonet MFT
Laowa dnes představila novinku, která potěší krajináře, astrofotografy i fotografy architektury. Laowa 10 mm se pyšní eliminací zkreslení, ovládáním clony přímo z fotoaparátu a velmi nízkou hmotností a kompaktností, díky čemuž ji ocení i vloggeři nebo uživatelé dronů. Zjistěte ještě více v článku!

Letem fotosvětem #47 : Landscape roku 2020
Pozvolna jsme se přehoupli do druhé části listopadu. A mimo větší zájem veřejnosti (o to větší zájem náš) proběhlo pár novinek. V kategorii “nej” jsme zaznamenali drobečka v podobě největšího kruhového světla. Technickou zajímavostí je určitě projekt nového akumulátoru s paticí a dvojnásobnou kapacitou. A o pohodlí v křesle si říká “inspirační okénko” v podobě finále International Landscape Photographer. A Když už jsem se pídili, tak jsme nakoukli do kuchyně, na čem letošní vítěz vaří své snímky.

Letem fotosvětem #45 : Ze 100 na 400 mega za dva roky
V prvním listopadovém týdnu bylo na FOTOŠKODA WEEK všechno podstatné řečeno, nebo dokonce ukázáno a v tom nejlepším případě rovnou předvedeno. Proto byl trochu problém najít něco, o čem nebyla řeč, bylo nějak zásadní a případně mohlo inspirovat. Ale nakonec jsme nestreamovali žádné video ze zástupcem Lega. I pro zastoupení Sony byl do poslední chvíle překvapením jejich vstup na oblohu prostřednictvím dronů a Fujifilm zvedne výstup ze 100 na 400 MPX snad už po dvou letech (:

Jak vybrat nejlepší techniku na focení architektury
Snad každý, kdo kdy držel v ruce foťák, někdy fotil architekturu. Rodinný domek, Tančící dům nebo chrám svatého Marka v Římě, prašť jako uhoď, říkáte si možná. Možná se vám ale taky stalo, že ne všechny snímky dopadly podle vašich představ. Jak tedy vyfotit architekturu tak, že fotka nezapadne v rodinném albu, ale osloví mnohem širší obecenstvo? A jakou technikou to půjde nejlíp?

Letem fotosvětem #38 : Silný příběh mangrove
V druhé polovině září se prohnala celá smršť foto novinek. A bylo jich dost, takže se nemálo produktů dostalo na okraj až k přehlédnutelnosti. Což je naše oblíbená oblast. Nakonec jich bylo tolik, že jsme museli v Letech fotosvětem vynechat nudnou ekonomickou vložku (:, ale stále nám zbylo místo na inspiraci v podobě soutěže. Podívali jsme se za úžasnými mangrovy - od malého zeleného proutku až po fascinující ekosystémy s divokými šelmami. To je nesporně obrovský prostor pro každoroční Mangrove Photography Awards.

Letem fotosvětem #30 : Foto a video mazlíci mají síň slávy
Druhá polovina července se nesla ve znamení novinek. Když se přeneseme přes fakt, že o těch zásadních jsme vás informovali a vytěsníme bezpočet návodů jak fotit mizející Neowise, zbyl stále slušný prostor pro ty přehlížené a nemálo zajímavější události. Fotosvětem minulého týdne jsme zase jen prolétli a namátkou vybrali vrcholící nominace do síně slávy fotoaparátů. Dozvíme se, proč teď asi uvidíme po světě víc reportérů s fotoaparáty Sony a je dost možné že při videu tuto techniku budou stabilizovat gimbaly od Manfrotta.

LAOWA 100 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO
Objektiv LAOWA 100 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO je sice “pouze” manuálně ostřený, ale to mu neubírá vůbec nic na jeho atraktivnosti, vlastně právě naopak. Na makro je prostě skvělý, opticky je vynikající, mechanicky také. Jako jeden z mála makroobjektivů umožňuje dosáhnout poměru zobrazení 2:1 a to mě na něm opravdu bavilo.

LAOWA 10-18 mm f/4,5-5,6
LAOWA 10-18 mm f/4,5-5,6 je nejširokoúhlejší zoom, jaký jsem kdy zkoušel. Když otevřete nápadně malou papírovou krabici, možná vás udiví kvalita polstrování, které bych čekal (mnohdy bohužel marně) u daleko dražších objektivů. V plastikovém pytlíku je uložen objektiv až překvapivě malých rozměrů. Vypadá jako ze staré školy, tělo je celokovové a zpracování parádní. Tu největší parádu ale zažijete teprve v okamžiku, kdy jej nasadíte na foťák a zmáčknete spoušť. Úhel záběru je prostě neuvěřitelný a doslova hrozně návykový.

Jak fotit širokoúhlým objektivem
Někdo ho nepustí z ruky, jiný by si ho do ruky nikdy nevzal. Širokoúhlé objektivy nabízejí velký prostor pro tvůrčí fotografii, zároveň je ale třeba myslet na určitá úskalí, která se s jejich používáním pojí. Pojďme se společně podívat na to, jak zvládnout focení širokáčem a otevřít si cestu k širokým záběrům!

LAOWA 24 mm f/14 2x Macro Probe
Do rukou se mi dostala bizarnost v podobě objektivu LAOWA 24 mm f/14 2x Macro Probe. Při převzetí a otevření kufříku jsem měl pocit, že mám co do činění s endoskopií. Laowa 24 f/14 je skutečně bizarní záležitost. Má podlouhlý tvar, který je zúžen do - na objektiv nevšední - tenké trubky. Ale popořadě.