V následující části našeho seriálu se budeme věnovat ryze praktickým věcem, tipům a trikům, které nám mohou pomoci při předtiskové přípravě i během tisku samotného. Vycházím přitom z praxe i osobních tiskařských zkušeností. Je to vlastně takové mé osobní „tiskařské desatero“ a pevně věřím, že alespoň něco ze všech níže popisovaných bodů vám bude v budoucnu k užitku.
Dnešním článkem do naší nové série rozvíjíme komplexní téma tisku i úprav fotografií a zároveň pokračujeme v tématu oblíbené problematiky barev. Dnes se zaměříme na barevné prostory. Řekneme si něco o tom, co to vlastně barevné prostory jsou a proč bychom se o ně měli zajímat. Kromě toho také mimo jiné rozklíčujeme dávné dilema mnoha fotografů, jestli je lepší sRGB nebo Adobe RGB.
Fotograf ví, že světlo je to nejdůležitější a u něj to všechno začíná a často také končí. Bez světla by vlastně nebylo fotografie. Ostatně samotné slovo „fotografie“ není ničím jiným než „malování světlem“. A když už máme nějaké světlo, máme také barvy. Dnešním článkem pokračujeme v tématu správného nastavení a vyvážení barev od vstupu (fotoaparát) až na výstup (monitor, foto editor, tiskárna).
Vybrat takovou zrcadlovku nebo bezzrcadlovku, která bude pro vaše potřeby tak akorát, není úplně jednoduché. Známe to všichni, ideální foťák by měl být co nejvýkonnější, pokud možno malých rozměrů a nízké hmotnosti, abyste ho mohli brát často s sebou, ale také nesmí zruinovat vaši peněženku. Podívejte se na našich 9 doporučení jak pro začátečníky, tak pro náročné fotografy.
Výběr správného objektivu může být skutečným oříškem. Naštěstí jsme toto náročné dilema vyřešili částečně za vás. Přesněji, proklepli jsme trojici skvělých objektivů se základním a velice populárním ohniskem 50mm. Ve srovnávacím testu jsou tentokrát modely: Canon, Sigma a ZEISS, všechny tři se světelností f/1,4. Tak pojďme na ně!
Červen se přehoupl do druhé poloviny a s ním i teploty nad 30 stupňů. Pokud je toto počasí i v Číně, tak jim do smíchu zrovna není, ale to moc nezajímá tamní pobočky Canonu a bez úsměvu se tam člověk do práce zkrátka nedostane. Na teplo a světlo naopak dobře reaguje grafen a podle všeho ho čeká nadějná budoucnost v digitální fotografii. Nejen ve fotu je atraktivní i minulost, na retro stylu staví celá řada výrobců. A proto jsme se podívali na uniklé fotky chystané “vintage” novinky Nikon i jednu “limitku” Polaroidu s legendou 80let.
Co přinesla polovina června? Nejsvětelnější objektiv f/0,95 pro full frame v bajonetu L. Na podzim uvidíme podle všeho v aukci hodně raritní objektiv od Canonu a konečně i nový dron Airpeak od Sony. Fujifilm se popasoval s globálním hackerským útokem. A jinak zdlouhavě nudný život astrofotografie nabral v posledních dnech obrátky.
První červnový týden jsme se zase podívali na to málo, co nezaznělo na probíhajícím Fotoškoda Weeku. 1.6 mají svátek hlavně děti, ale narozeniny v Japonsku slaví třeba i Sekonic. Canon o pořádný kus zase poodkryl chystanou novinku EOS R3, podstatně méně toho řekl Nikon o chystaných malých objektivech. A podívali jsme se, jak Thomas Vijayan obrátil v soutěži Nature TTL POTY 2021 svět vzhůru nohama.
Tak trochu výroční 20. týden tohoto roku byl ve fotosvětě dost zajímavý, bizarní až bulvární. Spočítali jsme úspěchy foto výrobcům na letošní TIPA Awards. Podle malé ochutnávky nám i letos budou cukat koutky pusy při Comedy Wildlife Photography. V New Yorku si tak nějak zasedli na foto průmysl a během krátké doby po Sony žalují i Kodak. A ano, doposud jsme si taky mysleli, že spálený fotoaparát je na vyhození.. fotoaparát ano, ale s Leicou je to vždycky jinak.
Po čem se poohlédnout první květnový týden? Mezi kolegy(němi) máme spoustu fanoušků Star Wars, takže jsme spojili jejich svátek a s jejich hobby foto&videem. Podívali jsme se i na objektivy. Zatímco si Pentax složitě buduje důvěru výrobců objektivů, Canon podle posledních zpráv kombinuje v objektivech doposud neslučitelné technologie. To mimochodem platí i pro fotoaparáty a oznámenou novinku R3. Ta podle všeho vlastně nebude absolutní chystanou špičkou, protože Canon prý umí víc.
V první polovině dubna jsme se rozhodli zaměřit na ty nejmenší ale nejpoužívanější fotoaparáty. Zatímco výrobce LG telefonů končí, rýsuje se možná nová překvapivá spolupráce Samsungu a Olympusu. Pokud jste nezaznamenali první avizovaný let dronu nad povrchem Marsu, bylo to nejspíš kvůli jeho odsunutí z technických důvodů. Podívali jsme se na techniku oficiálních portrétů z Bílého domu. A pobavilo nás zákulisí, ve kterém se může běžně pohybovat fotograf královské rodiny.
Přelom měsíce března a dubna byl prima hned z několika důvodů. Jednak šlo o “šťastný” třináctý týden tohoto roku. Moc tomu nepřidal fakt, že nejvíc aktualit bylo zveřejněno 1. dubna a ověřovat si všechny informace hned v několika zdrojích a vytřídit ty aprílové bylo náročnější. Takže jsme při průletu fotosvětem hráli na jistotu a drželi se a spolehlivých a neměnných věcí. A co je konzervativnější než Leica, britská královská rodina, právní systém a nebo třeba sousední planeta.
V druhé polovině března to vypadá, že snad už Sigma dotáhne resty a podle posledních informací z dnešního rána, to čekání asi stálo za to - zkrátka na princezny se prostě musí čekat. Pentax alespoň důkladně ve videu rozebral novinku s 1,6 mil. ISO. Zatímco Canon dál zaměstnává úředníky na patentních úřadech. Některé nápady zní velmi zajímavě, ale jsou tu i takové, které by snad měly skončit právě jen na papíře. Inspirativní okénka jsme dnes zvolili dvě - asi nejrozšířenější fotosoutěž současnosti Sony World Photography a podívali jsme se i domů na Czech Nature Photo.
Závěr února byl na Lety fotosvětem nabitý.. až moc nabitý. Vedle vyhlášení výsledků známých soutěží a zahájení dokonce nově vzniklých soutěží tu byl hlavně novinkami natřískaný japonský veletrh CP+. Ten by sám o sobě vydal na každodenní report. Nám nezbylo nic jiného než nemilosrdně škrtat. Podlehli jsme tlaku novinek a do naší pětice vybrali ty (nej)bizarnější technické zajímavost. Přidali trochu té kosmické technologie, zajímavý průzkum o chování fotografů a nástřel budoucnosti jedné legendární značky.
Co se může odehrát ve fotosvětě v druhé polovině února? Je to takový klid před bouří, výrobci čekají a do poslední chvílé tutlají před japonským veletrhem CP+. Takže se snáz hledají ty méně zásadní a o to často zajímavější události. Podle všeho neuvidíme jen tak Foveon snímač od Sigmy, stejně tak zrcadlovku K3 III od Pentaxu, ale dost možná majitelé Canonu uvidí a pouhým pohledem i zaostří. Nikon světu ukázal nadupaný senzor, který umí 1 000 snímků za vteřinu ve 4K. A protože se nám nechce úplně ještě rozloučit s mizejícím sněhem, našli jsme coby inspiraci jednu fotosoutěž na arktické téma. Ta paradoxně proběhla v Austrálii, kde je aktuálně léto.
První únorový týden se fotosvět otáčel kolem teoretických rozborů novinek od Sony a Fuji. My si samozřejmě počkáme na naše skutečné první dojmy a určitě vás o nich budeme informovat. Do Letů fotosvětem se nám proto vešlo pár milníků - “malý” milník objektivů Canon a druhý, který nekompromisně ukázal, jak děti (čti. bezzrcadlovky) přerostly přes hlavu rodičům (čti: zrcadlovkám). Mezi naše oblíbená menšinová témata patří i zajímavé projektíky na Kickstarteru a pro inspiraci jedna povedená fotka s aktuálně ideálním časem na cvaknutí.
V závěrečném lednovém týdnu se fotosvět otáčel kolem novinek Fuji a Sony. Tak těm jsme se v Letech fotosvětem obloukem vyhli a podívali se na jeden projektík s reflexním filtrem. Mrkli jsme se, jak může vypadat brexit pro obyčejného anglického fotografa. Jeden pán “co ví” se rozpovídal o chystaném Nikonu. Naše srdeční záležitost Leica udělala reedici legendárního objektivu. A díky vítězné galerii v soutěži Travel Photographer se můžete nejen kochat, inspirovat, ale rovnou procestovat kus světa.
Minulý týden se odehrávalo ve všech fotokoutech něco. A tak se nám podařilo namíchat chuťově vyvážený koktejl Letů fotosvětem. Za analog dal o sobě hned dvakrát vědět Ilford, ukázal nám jak vyrábí filmy a čerstvě představil prémiové papíry pro černobílou fotografii. Coby novinka nás zaujal chystaný PowerShot Pick od Canonu. Černobílá je vlastně i naše dnešní inspirace v podobě jedné z nejhezčích a nejobsáhlejších fotosoutěží The Monochrome Photography Awards. Kategorii NEJ obsadilo 10 gigové panorama jednoho známého obrazu. A když jsme byly v těch obrovským číslech, dali jsme si ekonomické okénko a vystavili účet Donaldu Trumpovi.
V první polovině ledna se toho událo neskutečné množství. Vlastně teprve naskakují statistiky prodejnosti, patentů, nej fotoaparátů a kdo ví čeho ještě z loňského roku. Zároveň probíhá CES 2021, což je takový festival technologií, kde se vystavatelé předhánějí v novinkách a nástřelech, toho co bude. Proto jsme pro vás vybrali tradičně do Letů fotosvětem stručný přehled toho, o čem se mluvilo méně a co by byla škoda přehlédnout - na co a koho se těšit na dalších veletrzích, které produkty brzy přijdou, se kterými jsme rozloučili a do toho se už opět rozjíždí fotosoutěže - zdroj nejen inspirace, ale v tomto případě i možné účasti.
Za námi je první kompletní týden roku 2021. Do tohoto roku jsme mimoděk vstoupily s fakty, že Olympus už je OM Digital Solutions, že majitelé dronů létají podle jednotných předpisů EU atd. O tom všem jsme věděli, protože o tom proběhl bezpočet informací z bezpočtu stran a nedalo se to zkrátka přehlédnout. My se tradičně v Letech fotosvětem zaměřujeme na ty věci, které by se přehlédnout daly a byla by to škoda. Podívali jsme se na výročí a jak to mohlo dopadnout, když kreativního Davida Bowieho fotila kreativní fotografka. Narozeniny možná při své skromnosti ani neslavil Josef Koudelka. Zajímalo nás jaký je rozdíl mezi realitou a negativními titulky. Po delší době mrkneme na ekonomiku a překvapivě nejprodávanější foťák v Japonsku. Nesmí chybět inspirativní okénko rovnou i s pozvánkou na poslední chvíli. A technický bizárek nám vyplnil výrobce filtrů.. teď už tedy i objektivů.
V závěru roku se všechny známější agentury a weby ohlížely a vybíraly ty NEJ fotky za uplynulý rok 2020. My jsme ve snaze vybrat ty největší skvosty a přitom nikoho nepřehlédnout, vytvořili pořádně tučný a vlastně nudný seznam galerií. Ten bylo třeba zredukovat. Podívali jsme se tedy na celou věc pěkně z nadhledu až tak z vysoka, že jsme vystoupali na vesmírnou stanici ISS. Snímky z této stanice vlastně symbolicky obsahují vše, co se na Zemi událo. Takže se podíváme na fotky a fotografa, který jediným stisknutím spouště zaznamenává tisíce našich neviditelných příběhů. A s každým novým rokem se pravidelně přivalí lavina chystaných novinek, objevují se různé “road mapy” plánovaného a slíbeného, co by se letos mělo vyrobit. Z toho bezpočtu plánů jsme si vybrali jeden (tak trochu i sen) v podobě Leica kinofilmu. Jako raritku jsme zvolili objektiv jednoho východního legendárního výrobce. A chybět nesmí inspirace pro naší tvorbu v podobě vítězných snímků soutěže. Tentokrát se podíváme na tvorbu dětí, od kterých se můžeme učit nejvíc, pokud jde o vynalézavost, nekonvenční přístup a fantazii.
Během vánočních svátků se těžko hledá inspirace v podobě fotosoutěže. Všichni mají ještě zalepené prsty od cukroví. Co na sebe mohli výrobci prozradit, řekli před vánoci.. Takže bylo potřeba se poohlédnout do blízké budoucnosti příštího roku. Ten podle všeho začne třeba u Fujifilmu pěkně zvesela. Naopak nevesele asi začne pro DJI v USA. A mrkli jsme se také na druhou stranu tedy do nedávné historie na fotoaparáty CIA. To jsou foťáky, které neměly být moc vidět a naopak je tu i jeden nepřehlédnutelný, moc starý a moc světelný objektiv od Canonu.
Tak trochu výroční padesátý týden tohoto roku přinesl celou řadu novinek, o kterých jste mohli dočíst v našem blogu. My se klasicky zaměřili na ty neméně zajímavé okrajové informace z fotosvěta. Neunikly nám maličkosti v podobě nejmenšího komerčního fotoaparátu a protože jsme trochu zanedbávali byznys podívali jsme se, které firmy může ovlivnit požár v jedné japonské fabrice, jak si vede Kodak po ¾ miliardovém grantu. Nudný obchodní slovník jsme trochu naředili a mrkli se i na pár soutěží, která můžete ovlivnit a nebo mohou být zdrojem inspirace.
V minulém týdnu o sobě dávali celosvětově výrobci vědět víc než kdy jindy v průběhu roku. Né že by informace s tématikou Black Friday, Cyber Monday a podobně nebyly zajímavé minimálně pro naše peněženky. Ale těžko vzbudí naší kreativitu, fantazii a potřebu tvořit tak jako soutěž plná tajemných historických míst. Někteří výrobci stihli v tom všem mumraji dokonce podávat patenty a jiní rovnou oznámit novinky dostupné ještě do vánoc. Bohužel oznámit přerušení stihl na Black Friday i oblíbený fotoveletrh Photokina a dal tomuto to dni trochu černější barvu.