Náš YT seriál "Jak fotí" pokračuje. Na procházku po jeho domovském lesním království nás pozval Petr Jan Juračka. Co se asi tak mohlo dít? Létalo se s drony a víme pár novinek o jeho připravovaných projektech!
Fotografie Silvie Lintimerové vynikají humorem a neotřelými nápady. Nejednou dostala zadání vyfotit něco tak, "jak to nikdy nikdo ještě nenafotil". V rozhovoru s Honzou Kozákem se podíváte na její projekty zabývající se sklářstvím, portréty i komerční zakázky a dozvíte se i o technice, která jí k dokonale vyladěným snímkům pomáhá.
Světelné padesátky jsou super, mají skvělý bokeh, špičkovou kvalitu obrazu a umožňují dosáhnout velice malé hloubky ostrosti bez ohledu na výrobce. Jak se ale liší mezi sebou? Je některá výrazně lepší než ty ostatní? Michal s Luďkem se na tyto otázky pokusili najít odpovědi.
Fotograf Jan Šmíd je jedním ze tří Čechů, kteří se mohou pyšnit titulem Master QEP. Kam mu tento titul otevřel dveře, jak se naučil fotit, jaké je jeho workflow, jaké projekty plánuje v blízké i vzdálenější budoucnosti, do jakých končin ho táhne srdce nebo jak u fotek rozezná potenciál uspět? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v rozhovoru!
Znáte WildMotion? Pokud ne, o hodně přicházíte! Honza Kozák vám tým videotvůrců představí ve videorozhovoru, kde se dozvíte, jak se zrodila myšlenka, že by je natáčení videí mohlo živit, v čem tkví tajemství kvalitního videa, jak udělat kvalitní obsah i s finančně dobře dostupnou technikou nebo co říkají na bezzrcadla řady Z, které si mohli otestovat v ostrém provozu.
Kdy se ve Štěpánu Honovi probudila touha fotografovat? Jak se jeho fotografie dostaly na stěny moskevského hotelu? S jakou technikou začínal a s čím fotít teď? A co chystá v blízké budoucnosti? Na tyto otázky vám odpoví a mnohé další vám prozradí v rozhovoru s Honzou Kozákem v našem videu.
Portrét patří k nejčastěji foceným žánrům vůbec a není divu, že se mu věnuje velká pozornost. Luděk s Michalem se v dnešním videu zaměří na tzv. headshoty a řeknou vám, co to vlastně takový portrétní objektiv je a jaké jsou rozdíly mezi zoomovými objektivy a objektivy s pevným ohniskem. V praxi vám pak ukážou, jakých výsledků dosáhnete s různými objektivy na různých tělech.
Fotíte do RAWu? A v jakém programu RAWy nejraději upravujete? S Michalem jsme se podívali na několik nejběžnějších a nejpoužívanějších RAW konvertorů a probrali jsme, který nám vyhovuje a v jakých ohledech. Víc se dozvíte v našem krátkém videu.
Redukce, nebo spíš adaptéry, slouží k nasazení nejrůznějších objektivů na nejrůznější těla fotoaparátů, většinou bezzrcadlovek. Luděk s Michalem vám ukážou, které objektivy můžete díky vhodné redukci nasadit na která těla.
Co je to korekce, nebo kompenzace expozice, jak to funguje a jak ji správně používat, aby vaše fotky vypadaly tak, jak chcete vy, a ne tak, jak se rozhodl váš foťák? To vám vysvětlí a na příkladech ukážou Luděk s Michalem.
Minule jsme se věnovali zaostřovacím režimům a kdy je vhodné který použít. Dnes pokračujeme ostřicími body: Luděk s Michalem vám ukážou, v jaké situaci je lepší použít jediný zaostřovací bod, kdy skupinu bodů, nebo detekci obličeje a oka.
Správně zaostřený hlavní objekt je jedním z předpokladů, že se snímkem budete zabývat i při jeho následném zpracování a že jej tedy nesmažete hned ve fotoaparátu. Jaký ale nastavit režim automatického zaostřování na vašem fotoaparátu a v jaké situaci? Kdy je dobré použít AF-S (One Shot) a kdy zase AF-C (Ai Servo), co je to AF-A, kdy a jak se používá tzv. ostření na palec? Na tyhle otázky vám ve videu odpoví Luděk s Michalem.
Nikon představuje novinky! Světlo světa dnes spatřil model Nikon D6, důkaz, že zrcadlovky mají dnešní fotografii ještě stále co říct, a také dva objektivy pro bajonet Z: extrémně širokoúhlý objektiv 20 mm s vynikající světelností a univerzální zoom 24-200 mm, s nímž vám na cestách neunikne žádný záběr. A co umějí?
Digitálním zrcadlovkám neodzvonilo! Nikon představuje novou univerzální zrcadlovku pro fotografy i filmaře, D780, nový superzoom Coolpix P950 i dva profesionální zoomové teleobjektivy, a to jak pro bajonet F, tak pro bajonet Z. Tak se pojďme podívat, co pro nás vývojáři v Nikonu přichystali!
Máte doma profesionálního fotografa a říkáte si, že už všechno má? Chyba lávky! Připravili jsme pro vás několik tipů na vánoční dárky, po kterých možná tajně pokukuje a které mu zaručeně udělají skutečnou radost. Ať už je to nové či druhé tělo, vymazlený batoh nebo zajímavá monografie, nepochybně si vyberete.
Pokud máte mezi blízkými pokročilého fotografa, leccos už ve své výbavě má. To ale neznamená, že neexistuje nic, co by mu neudělalo radost! Přinášíme vám další tipy na vánoční dárky, tentokrát pro pokročilé fotografy, kterými jim stoprocentně uděláte radost. :)
Lámete si hlavu nad tím, čím uděláte tento rok pod stromečkem radost svým blízkým, kteří s fotografií začínají? Máme pro vás několik tipů, kterými se zaručeně trefíte do černého! Ať už pokukuje po fotoaparátu, batohu nebo nové knize, ze které by se něčemu přiučil, u nás si rozhodně vyberete.
Měření expozice využívá foťák při každém snímku, i když si to neuvědomujete, fotíte v plném automatu a naprosto nic jste nenastavili. Když ale nastavíte vhodný režim měření expozice, máte nad výslednou fotkou daleko větší kontrolu, protože foťák bude měřit světlo právě z té části scény, na které vám záleží.
Zaostřování na oko, 11 snímků za sekundu, 4K video, ale hlavně DX snímač s rozlišením 20,9 Mpx, to jsou jen některé z parametrů nové bezzrcadlovky Nikon Z50. Spolu s ní představil Nikon i dva základní DX zoomy, ale také profesionální lahůdku, spíše klenot mezi objektivy. Jedná se o neuvěřitelně světelný NIKKOR Z 58 MM f/0,95 S NOCT.
Minule jsme si povídali o expozičním čase, už je vám to trošku jasnější? Chce to prostě zkoušet a získávat praxi, fotit, fotit a zase fotit. V dalším díle Fotoškoly se podíváme na hloubku ostrosti. Tedy na to, co ji ovlivňuje a jak s ní pracovat. Schválně si vyzkoušejte, jak se hloubka ostrosti bude měnit se vzdáleností, clonovým číslem a také se změnou ohniskové vzdálenosti objektivu.
Známe to všichni, každý jsme s focením přece někdy začínali a než jsme získali potřebné zkušenosti, byla nám každá rada drahá. Fotoškola je určena především těm, kteří si chtějí udělat jasno v základních fotografických pojmech a v klidu domova si vše vyzkoušet. V prvním díle se podíváme na to, jak pracovat s expozičním časem a jak se jeho nastavení projeví na výsledné fotografii.
Mnohokrát jsme slyšeli otázku, jestli se vyplatí pořídit si Nikon Z7, nebo jestli bude stačit Nikon Z6. Na pohled jsou sice oba naprosto stejné, ale uvnitř se docela dost liší a to do značné míry určuje, pro koho jsou tyto přístroje vlastně určeny. V našem videu najdete nejen odpověď na tuto zdánlivě jednoduchou otázku, ale také názorné ukázky rozdílů mezi oběma přístroji.