Články Zeiss

Zdeněk Bardon radí: Dantovo peklo aneb Jak se poprat s šancí
Pořídit snímek, pro který jste cíleně přijeli, vyžaduje přípravu a trpělivost. Co ale dělat v situaci, která přišla znenadání, nikdy předtím jste ji nezažili a pravděpodobně už (bohužel) znovu nezažijete? Zdeněk Bardon vám v článku přiblíží vznik fotky, kterou nazval Dantovo peklo, a na níž se snoubí hned několik neobvyklých atmosférických jevů.

Recenze Zeiss Milvus 21 mm f/2,8: Širokáč, který vás nadchne
Objektivy Zeiss pro mě vždycky byly symbolem perfekcionismu vývojářů. Když jsem vzala do ruky „krajinářskou“ manuální jednadvacítku, jen velmi nerada jsem ji zase vracela. Byť není dokonalý ve všech ohledech, s kresbou, atmosférou a výslednými snímky celkově bude podle mého názoru spokojený i náročnější fotograf.

Zdeněk Bardon radí, jak fotit pokročilou astrofotografii
Co si představíte, když se řekne astrofotografie? Kromě snímků, o nichž byla řeč v předchozích třech dílech, to znamená také fotografie hlubokého vesmíru. Jak takových snímků docílit ze zemského povrchu? To vám prozradí astrofotograf Zdeněk Bardon!

Zdeněk Bardon radí, jak fotit krajinářskou astrofotografii
V minulých dílech miniseriálu zkušeného astrofotografa Zdeňka Bardona jsme se zabývali fotografií startrails a Měsíce, v tom dnešním se podíváme na zoubek krajinářské astrofotografii. Co to přesně je a jak postupovat při takovém focení? Přejeme příjemné čtení!

Zdeněk Bardon radí: Vyfoť si svůj Měsíc
Měsíc je častým objektem fotografů. Takový snímek může být velmi působivý, je ale potřeba dodržet několik pravidel a postupů. Zkušený astrofotograf Zdeněk Bardon vám ve druhém díle svého miniseriálu poradí, jak vyfotit Měsíc tak, aby měl snímek skutečné kouzlo. Přejeme inspirativní čtení!

Zdeněk Bardon radí: Vyfoť si svoje startrails
Fotografie noční oblohy patří k nejpůsobivějším snímkům, které může fotograf vytvořit. Jak jich ale docílit? Zkušený astrofotograf Zdeněk Bardon vám v miniseriálu věnovanému různým odvětvím astrofotografie prozradí, jak pořídit snímky, ze kterých bude přecházet zrak. V prvním díle se zaměříme na startrails neboli snímky otáčející se nebeské klenby, na nichž jsou vidět dráhy hvězd.

Jak vybrat nejlepší techniku na focení portrétu
Jeden z nejrozšířenějších fotografických žánrů, jeden z nejoblíbenějších fotografických žánrů a zároveň jeden z těch, které se rozbíhají do mnoha různých směrů, které můžou klást zcela opačné nároky na techniku. Víte, který mám na mysli? Prst na spoušť… zaostřit… cvak! A máme tady portrét!

FotoŠkoda FEST: Vydejte se s námi na cestu za lepšími fotkami a videi
Blíží se FotoŠkoda FEST! V týdnu od 30. 5. do 5. 6. 2022 se uvidíme opět v plné síle. Setkáme se na místě, které je už téměř jeden a půl století zasvěcené fotografii - v paláci Langhans. Těšit se můžete na bohatý program plný přednášek, workshopů, produktových prezentací, on-line streamů se zajímavými osobnostmi ze světa fotografie a mnoho dalšího. Přijďte načerpat kreativní energii, registrace se otevírají již 9. května!

Jak vybrat přechodový filtr
Využívají je především krajináři či fotografové architektury a jsou dělené. Řeč je o přechodových filtrech, které jsou sice méně používané než polarizační či ND filtry, ale přesto dokážou fotografovi velmi usnadnit práci a snímku velmi pomoci. V tomto článku se podíváme na to, jak přesně fungují a co zohlednit při jejich výběru.

Jak vybrat polarizační filtr
Využijí ho krajináři, fotografové architektury nebo reklamní fotografové. Řeč je o polarizačním filtru, který vám pomáhá eliminovat odlesky od nekovových předmětů, díky čemuž má fotografie lepší kontrast i kresbu. V tomto článku se podíváme na to, co ještě brát v úvahu, když už víte, že polarizační filtr potřebujete.

Jak vybrat foto filtr
Filtry vám mohou pomoci posunout fotografie o velký kus dál, ať už co do kvality, tak i kreativity. Vyznat se ve všech typech filtrů ale není hračka a výběr ideálního filtru může být oříšek. Ten spolu ale dnes rozlouskneme, abyste při výběru mohli jít najisto. Zde je kompletní průvodce výběrem fotografických filtrů.

Drobnosti pro fotografy aneb Čím pod stromečkem určitě potěšíte
Máte v rodině fotografa a chtěli byste mu udělat radost nějakou maličkostí? Právě na vás jsme při psaní tohoto článku mysleli! Ať už si vyberete knížku, světlo, pouzdro, kapesní gimbal či nejrůznější vychytávky pro pohodlí při focení i po něm, po rozbalení dárku se mu jistě rozzáří oči.

FotoŠkoda FEST je úspěšně za námi, těšíme se na vás na jaře!
Uteklo to jako voda, podzimní FotoŠkoda FEST skončil. Užili si ho jak diváci u obrazovek, tak přímo v srdci dění, protože jsme si pro vás připravili 21 streamů a spoustu přednášek a workshopů v paláci Langhans. Moc vám děkujeme za atmosféru, kterou jsme tady společně vytvořili a těšíme se na viděnou na jaře!

FotoŠkoda FEST: Spousta inspirace pod jednou střechou
Blíží se podzimní FotoŠkoda FEST! Od 1. do 7. listopadu budete moci nasát fotografickou atmosféru v online prostoru i přímo v krásném paláci Langhans v centru Prahy. Těšit se můžete na přednášky a workshopy s různými inspirativními osobnostmi fotografického světa, prezentace značek a výstavy. Registrace startují 18. října, tak si toto datum nezapomeňte poznamenat do kalendáře!

Vybavte se na podzimní focení aneb Vychytávky do sychravého počasí
Podzim se hlásí o slovo a my pro vás máme pár tipů, jak si focení během něj zpříjemnit a jak vyzrát na počasí, které je pro toto období charakteristické. A nejen pro něj - spoustu těchto vychytávek, které vám umožní pohodlnou práci i rozvíjejí vaši kreativitu, totiž využijete nejen na podzim, ale i v průběhu celého roku.

Srovnání základních objektivů 50 mm f/1,4: Canon vs ZEISS vs Sigma
Výběr správného objektivu může být skutečným oříškem. Naštěstí jsme toto náročné dilema vyřešili částečně za vás. Přesněji, proklepli jsme trojici skvělých objektivů se základním a velice populárním ohniskem 50mm. Ve srovnávacím testu jsou tentokrát modely: Canon, Sigma a ZEISS, všechny tři se světelností f/1,4. Tak pojďme na ně!

Recenze: ZEISS Classic 50 mm f/1,4 Planar T* ZE (Canon EF bajonet)
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek světelné základní "padestátce" od pana Carla Zeisse - Classic 50 mm f/1,4 Planar T* ZE. Jedná se o pevný objektiv, který je díky svému ohnisku (potažmo úhlu záběru) v podstatě nejuniverzálnějším sklem vůbec. Jak si vedl v redakčním testu?

Duel portrétních objektivů 85 mm f/1.4: Canon vs. ZEISS
Otázka, která občas potrápí snad každého fotografického nadšence (ať už hobby nebo profíka) je výběr toho správného objektivu. Těch rozhodovacích faktorů je zde hodně a samozřejmě i dost záleží na konkrétní fotografické disciplíně, pro kterou daný objektiv vybíráte. Mezi nejčastěji diskutované věci patří i to, zda-li zvolit „značkový“ objektiv (tedy takový, který dodává přímo výrobce i vašeho fotoaparátu) nebo objektiv alternativní značky.

Recenze: ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE (bajonet Canon EF)
Z recenze portrétního Zeiss Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE jsem měl ze začátku trochu rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem věděl, že jde o řemeslně brilantně zvládnutý kousek, na stranu druhou mě trochu znervózňoval fakt, že jde o plně manuální sklo. Naštěstí se veškeré obavy brzy rozplynuly jako pára nad hrncem.

FotoŠkoda WEEK: Týden fotoinspirace a videozábavy je tu!
V týdnu od 31. 5. do 6. 6. se on-line prostor stane místem pro setkávání všech příznivců fotografie a videa. Bude se totiž odehrávat FotoŠkoda WEEK, který vám z pohodlí domova a zdarma zprostředkuje besedy se skvělými fotografy, debaty se specialisty fototechniky nebo streamované fototipy, v nichž vám odborníci poradí, jak posunout své umění na další úroveň. A čeká vás toho mnohem víc!

Jan Šmíd: Často v přírodě vidím potenciál, který se nenaplní
Fotograf Jan Šmíd je jedním ze tří Čechů, kteří se mohou pyšnit titulem Master QEP. Kam mu tento titul otevřel dveře, jak se naučil fotit, jaké je jeho workflow, jaké projekty plánuje v blízké i vzdálenější budoucnosti, do jakých končin ho táhne srdce nebo jak u fotek rozezná potenciál uspět? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v rozhovoru!

Jak vybrat nejlepší techniku na focení architektury
Snad každý, kdo kdy držel v ruce foťák, někdy fotil architekturu. Rodinný domek, Tančící dům nebo chrám svatého Marka v Římě, prašť jako uhoď, říkáte si možná. Možná se vám ale taky stalo, že ne všechny snímky dopadly podle vašich představ. Jak tedy vyfotit architekturu tak, že fotka nezapadne v rodinném albu, ale osloví mnohem širší obecenstvo? A jakou technikou to půjde nejlíp?

O soutěžích, charitě, malém FeiyuTech Pocket a velkém Phase One
14. týden roku 2020 nám přinesl začátek měsíce dubna a s ním i náznaky jara. A proto je fajn poohlédnout se po inspiraci na focení, rozšířit si trochu obzory a podívat se, jak to dělá, někdo kdo “umí”.

V březnu bude instagram plný hvězd. Hledáme nejlepší snímek noční oblohy.
Pro fotografy všech žánrů opravdu velká výzva. Tak by se dalo nazvat další kolo naší soutěže na instagramu, protože budeme fotit noční oblohu. Tedy ne my, spíše vy. Vyrazte za dobrodružstvím do světa hvězd.