EFKE IR 820 8x10"/10
EFKE IR 820 8x10"/10

EFKE IR 820 8x10"/10

Adox
Kód produktu: 3000112

Efke IR 820c je černobílý film střední citlivosti, citlivý i k infračervenému záření až do vlnové délky 820 nm. Emulze filmu zajišťuje jemné zrno, bohaté tónové podání a vysoké rozlišení. Film je opatřen antihalační vrstvou, díky které dosahuje vysoké ostrosti. Je vhodný pro všechny druhy použití, např. fotografování krajiny, architektury, portrétu.
Více o produktu »

222 929 015 V případě dotazů se můžete obrátit na naše specialisty

Základní popis

Parametry

Popis produktu EFKE IR 820 8x10"/10

Produkty EFKE (filmy, planfilmy a pod.) jsou dostupné pouze na objednávku, proto pokud máte o konkrétní zboží zájem, obraťte se prosím se svou žádostí na kolegy z oddělení Fotomateriály.

Charakteristika filmového materiálu

Jmenovitá citlivost filmu Efke IR820 je 400 ISO, ale jeho vysoká expoziční pružnost zaručuje velmi dobré výsledky i při mírné přeexpozici a podexpozici. Spektrální citlivost tohoto filmu se pohybuje v rozpětí 380-820 nm. Vlastnostmi odpovídá filmu MACO.

Panchromatické filmy reagují na realitu obdobně jako lidský zrak, který vnímá světelné paprsky o vlnové délce přibližně od 380 nm do 740 nm (viditelné světlo), ale v některých případech může být citlivý i vůči UV a IR záření. Proto je vhodné mít na objektivu nasazený UV filtr, který potlačuje účinek záření na filmový materiál. U některých profesionálních filmů je spektrální citlivost oříznuta na 680 nm, tedy ještě před oblastí IR záření. Proto aby bylo dosaženo citlivosti vůči celému spektru viditelného světla, jsou filmy senzibilizovány, což již zaručí správný převod barevné reality v šedou škálu. Pokud by nebyl film senzibilizován, nebyl by schopný reagovat na světelné paprsky určité vlnové délky, a tak by výsledné snímky postrádaly jisté části tonality. Například by nereagoval na zelenou, žlutou, oranžovou a červenou barvu, nezaznamenal je a na černobílém pozitivu by byli tyto odstíny černé či jinak tmavé. Takový materiál nachází uplatnění většinou jen v oblasti vědecké a průmyslové fotografie, kde se s těmito "nedostatky" pracuje záměrně.

Použití v praxi

Film pro všestranné použití s rozšířenou spektrální citlivostí až do oblasti IR záření. Film je vyráběn ve dvou verzích - s antihalační podložkou a bez ní. Antihalační podložka běžně zabraňuje tvorbě aury kolem jasných objektů. Jejím vynechám tedy dochází k tvorbě jakési svatozáře, jež mnohdy působí efektně. Při použití tmavě červeného či IR filtru získáme dramaticky působící snímky s tmavých až sytě černým nebem a vodní hladinou, zatímco zelené listy stromů a trávy budou téměř bílé. Ideálními příklady použití jsou kromě krajiny a architektury i portrétní, figurální ale i dokumentární snímky. Stále však platí, že při vynechání těchto filtrů bude fungovat podobně jako jakýkoli panchromatický film.

lázeň (ředění, čas) vyvolávací lázeň* prací lázeň (přerušování) ustalovací lázeň* prací lázeň (smáčedlo)
doporučená výrobcem LP-Cube XS (1:4, 13 min) LP-Citrin (1:19, 1 min) LP-Fix Supra (1:7, 3 min) 20 - 30 min
alternativa Kodak D76 (stock, 8 min) Kodak EKTAFLO Stop Bath
cca 1/2 min
Kodak Rapid Fixer (2-4 min) -//-
alternativa Ilford Microphen (stock, 7 min) -//- Ilford Rapid Fixer (1:4, 2-5 min) -//-

 

*Při vyvoláváni v tanku je vhodné vývojnici překlápět první minutu a následně po uplynutí každých 10 vteřin. Pro dosažení optimálních výsledků je vhodné udržovat výrobcem doporučený čas a rychlost překlápění, ale také správnou teplotu lázní (20°C), poměr ředění (1 díl roztoku : n dílů vody) a jejich kvalitu (čerstvost, čistotu). Uvedené časy jsou pouze orientační, před použitím filmového materiálu doporučujeme prostudovat údaje poskytnuté výrobcem na balení či v produktovém listu.

 

Stránky výrobce (ENG)
Vyvolávací časy (ENG)

 

Poradna k produktu

EFKE IR 820 8x10"/10

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Kam dále

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace