Ekvádor - fotoexpedice

Náročnost
Začátečník, Středně pokročilý, Pokročilý
Lokalita
externí kurz
Ukázat na mapě

Navštivte místo s největším počtem živočišných druhů na kilometr čtvereční, pravý ráj pro wildlife fotografy. Vítá vás Ekvádor! Během této fotoexpedice se můžete těšit na stovky druhů ptáků, obojživelníků, plazů, savců i členovců.

Po stopách zvířat z džungle až po horské stepi

Pokud byste na hledali místo s největší druhovou rozmanitostí na této planetě, jednoznačně byste skončili někde v Latinské Americe. Prakticky celý tento světadíl oplývá neskutečně krásnými místy a nabízí skvělé příležitosti pro fotografování přírody. Jedna země však v tomto ohledu přeci jen vyniká nad ostatní – Ekvádor.

Kolumbie nebo Brazílie mají druhů sice ještě o něco více, jsou však rozprostřeny na daleko větší ploše. Pomyslný kříž tvořený v latitudinálním směru hřebenem And a ve směru longitudinálním rovníkem, vytváří středobod nejdůležitějšího hotspotu této planety.

Právě tady žije největší počet živočišných druhů na kilometr čtvereční, z nichž mnohé nežijí nikde jinde na Zemi. Během naší fotoexpedice do Ekvádoru budeme moct pozorovat stovky druhů zejména ptáků, ale také řadu obojživelníků, případně plazů, savců a samozřejmě členovců.

Budeme se pohybovat ve výškách od pár set metrů nad mořem až do výšky přes 4 000 m. Navštívíme jak amazonskou, tak také pacifickou stranu And. Budeme fotografovat v unikátním regionu plném endemických druhů, zvaném Chocó.

Bude to opravdu velmi pestrá expedice, kde zažijeme vše od dusného horka tropické džungle až po vlezlý chlad andských horských stepí, párama. Příjemné při tom je to, že dvě nejvzdálenější lokality této expedice od sebe dělí vzdálenost pouhých 200 kilometrů (vzdušnou čarou). O co méně kilometrů strávíme v autě, o to více času zbyde na fotografování.

​Program

1. DEN

 • odlet z ČR a přílet do hlavního města Ekvádoru, Quita
 • Prohlédneme si společně historické centrum, které si díky své koloniální architektuře vysloužilo zápis do UNESCO.

2. DEN

 • Lanovkou se necháme vyvézt do výšky přibližně 4 000 m n. m., abychom fotografovali na okolní krajinu a vysokohorské druhy ptáků na svazích sopky Rucu Pichincha (4 784 m). Vyběhne si někdo na její vrchol? Odpoledne se přesuneme do podhůří sopky Antisana, kde se ohřejeme v termálním bazénu.

3. DEN

 • Fotografování horských druhů ptáků, v mlžném lese kolem 2 500 m n. m. Klíčovými druhy zde budou například sojka tyrkysová, kolibřík peruánský nebo kachna bystřinná. Večer se přesuneme do podhůří sopky Sumaco, kde se ubytujeme uprostřed mlžného lesa.

4. DEN

 • Fotografování v epicentru diverzity východní strany And. V okolí naší lodge budeme fotografovat zejména bezpočet druhů kolibříků, jako kolibříka ostrochocholatého, napoského, nazlátlého a mnoho dalších.
 • Na programu dne budou také tukani žlutohrdlí, trogoni, řada druhů pestrobarevných tangar, ale i nenápadná pitule hnědá a bezpočet dalších druhů. Určitě se na nás přijdou podívat také malí primáti, tamaríni Graellsovi.

5. DEN

 • Také tento den strávíme celý na úbočí Sumaco. Poté, co naplníme karty desítkami druhů, které se vyskytují okolo lodge, můžeme se pustit také dále do pralesa. V okolí je spousta trailů, které nám to umožní. Budeme tak moci fotografovat jiné druhy a také krajinu tohoto unikátního ekosystému.

6. DEN

 • Do oběda ještě budeme fotografovat v okolí sopky Sumaco a odpoledne se s malými zastávkami na fotografování a "kochání" přesuneme opět na předměstí Quita.

7. DEN

 • Brzy ráno se přesuneme na západní svah sopky Pichincha. Ve výšce kolem 3 000 m n. m. tady budeme fotografovat horské druhy kolibříků, tangar, pitulí a pokud vše půjde podle plánu, tak také puštíka bělonohého. Hlavními hvězdami dne budou kolibřík mečozobec, inka andský a pitule rezavotýlá. Večer opustíme nejvyšší hory a sjedeme do nadmořské výšky kolem 2 000 m n. m.

8. DEN

 • V následujících dnech budeme bydlet v místě s největší diverzitou kolibříků na světě. Prakticky před humny našeho ubytování na nás budou čekat kolibříci jako sylfa vlajková a fialovoocasá, endemický kolibřík hyacintový, miniaturní kolibřík mitchellův a spousta dalších. Pátrat budeme po momotech, vousácích, trogonech, tangarách. Mimochodem na jednom z míst, která navštívíme, točil štáb BBC své záběry kolibříků pro jeden ze svých dokumentů.

9. DEN

 • Brzy ráno odjedeme na odlehlou lokalitu ve výšce kolem 1 000 metrů, abychom fotografovali snad nejbizarnějšího ptáka naší expedice – vranuchu dloholaločnatou.

10. DEN

 • Mezi nejtajemnější druhy ptáků And patří bezesporu pitule. Dlouhonohé krásky s krásným hlasem, které byly donedávna téměř nefotografovatelné. Tento den je díky Angelu Pazovi uvidíme a vyfotíme možná i pět druhů, a to včetně té největší, pitule velké. Na programu budou také malí zelení tukani arassariové rudokostřecoví, ikoničtí vousáci tukaní a skalňáci andští, možná také potu obecný a další druhy.

11. DEN

 • Ráno odjedeme do vlhkého mlžného lesa v rezervaci Mashpi-Amagusa. Svou již tak pestrou mozaiku fotografovaných druhů rozšíříme o několik opravdových klenotů, které jinde vyfotíte jen stěží. Mezi nimi například tangaru rajskou, třpytivou a Edwardsovu. Podaří se nám také letos fotografovat endemickou kotingu oranžovoprsou a amazónka růžolícího? Noc již strávíme v ptáčkařské "metropoli", Mindu.

12. DEN

 • Tento den zahájíme návštěvou expozice místních motýlů. Pokud budeme mít štěstí, na blízké řece uvidíme zvláštního ptáka s "motýlími křídly", slunatce nádherného. Zbytek dne strávíme na trailech okolo Minda. V malé otevřené lanovce, tarabitě, přejedeme ve výšce kolem 150 metrů nad řekou Namibillo. Podíváme se na místní vodopády a možná se nám podaří najít i "vodního kolibříka", kolibříka zelenočelého.

13. DEN

 • Pokud se nezadařilo vyfotit skalňáky 9. den naší expedice, jsem si jistý, že tady to vyjde. Navštívíme asi nejlepší lek těchto ptáků v Ekvádoru. Šance vyfotografovat jejich bizarní tok bude blízká jistotě. Následně se přesuneme do rezervace Milpe, kde strávíme velkou část dne.
 • Poobědváme v restauraci s úžasným výhledem na Río Blanco, kde se možná zdržíme fotografováním krajiny, ale také arassariů pestrých, vousáků andských, tangar modrých a dalších ptáků, kteří nás budou svou přítomností "vyrušovat" od dobrého oběda.

14. DEN

 • Nížinný les na západ od And již téměř neexistuje. Tento biotop patří mezi vůbec nejohroženější na světě a přitom zde žije tolik unikátních druhů. My jedno takové místo ve výšce necelých 500 m n. m. navštívíme. Z pozorovací věže nahlédneme do korun a vydáme se i do podrostu, abychom pátrali po nájezdných mravencích a jejich nerozlučných spojencích, mravenčících.

15. DEN

 • Brzy ráno opustíme Mindo a zavítáme o něco výše do hor. Pojedeme sotva pár desítek minut a opět se nám nabídne další unikátní ptačí společenstvo. Mezi největší lákadla naší poslední zastávky v západních Andách bude patřit jeden z nejohroženějších druhů tukanů – tukan modrý. V přírodním ateliéru pod širým nebem budeme fotit jeho odraz ve vodní hladině a spolu s ním další nesčetné druhy kolibříků a tangar. Odpoledne se s teplými a vlhkými Andami rozloučíme a vydáme se vysoko do hor.

16. DEN

 • Po chladné noci strávené ve výšce kolem 3 600 m n. m. se vydáme ještě o pár set metrů výše, abychom byli svědky toho, jak se obrovští kondoři nechají vynášet na vzestupných proudech. Kromě kondorů budeme vyhlížet také sokolovité dravce čimanga andská. Budeme pátrat po nejvýše žijícím kolibříku, kolibříku čimborazském a neteční nebudeme ani vůči velehorské krajině okolo.

17. DEN

 • Dříve než dáme krytku na objektiv a schováme foťák do batohu před cestou na letiště, budeme fotografovat vysokohorské druhy kolibříků. Cílovými druhy budou kolibřík duhovohřbetý a největší ze všech, kolibřík velký. Odpoledne odlétáme domů.

18. DEN

 • přílet do ČR

​Informace k ceně

 • sleva 2 % za včasný nákup
 • sleva 2 % od třetího zájezdu

​Ubytování a strava

Jak pestrá je příroda Ekvádoru, tak pestré bude naše ubytování. Ne, nemusíte se obávat, vždy budeme bydlet v čistém a hlavně bezpečném ubytování. Kromě toho však při volbě noclehu hraje prim lokalita. U většiny míst, na kterých budeme bydlet platí, že fotografický ráj začíná už kousek od prahu dveří. Někdy doslova už na něm.

Na pokojích budeme zpravidla po dvou. Pokud by si někdo přál bydlet na pokoji sám, dejte nám to prosím vědět. Většinou je to možné za příplatek zařídit.

Co se týče stravy, není třeba se obávat žádných bizarností. Ekvádorská kuchyně je pestrá, většinou velmi chutná a oproti očekávání není příliš kořeněná. Snad jen vegetariáni to mohou mít někdy trochu složitější, ale i tady již v restauracích postupně přijímají tento koncept stravování. Jinak řečeno, rýži dostanete vždy a všude.

Na některých místech, kde budeme bydlet, bude v ceně snídaně, někdy dokonce plná penze. Často však spolu budeme chodit do restaurací a jídelen, abychom kromě jídla nasáli i trochu autentické atmosféry.

Cena zahrnuje

 • ubytování a strava viz výše
 • min. 1 profesionální lektor a místní řidič a průvodce
 • vstupy a placené fotopointy:

lanovka Teleferiqo
harpyje pralesní a potu dlouhoocasý
denní vstup do Guango
Zuro Loma (včetně snídaně a oběda)
Quinde Luna
Paz de las Aves
Mashpi Amagusa
Milpe CFF (kombinovaný vstup)
Umbrella bird
Tarabita Mindo
Mariposario
Birdwatchers house
Cock of the rock
Rolando García

Cena nezahrnuje

 • letenky - jejich cena se pohybuje od 25 do 35 000 Kč (budeme nakupovat koordinovaně po dosažení minimálního počtu účastníků)
 • stravování nad rámec ubytování
 • vše, co není uvedeno v sekci "cena zahrnuje" nebo v itineráři
 • pojištění storna zájezdu a cestovní pojištění (velmi to doporučujeme a rádi vám vše sjednáme)

Proč jet s námi

 • K dispozici budete mít zkušeného lektora, špičkového fotografa a průvodce, který zná region a místní podmínky.
 • Máme připravené trasy a itinerář se zajímavými místy.
 • Během celé fotoexpedice  budete mít možnost individuálních konzultací při fotografování přímo v terénu.
 • Máme rádi i úplné fotografické začátečníky.

Proč ještě jet s námi? Máme pro vás hned 11 důvodů!

Doporučené vybavení

 • objektivy všech ohnisek včetně teleobjektivů - primárně dlouhá ohniska na fotografování zvířat
 • stativ
 • náhradní baterie, nabíječky baterií
 • čelovka/příruční svítilna
 • repelent
 • čisticí pomůcky na objektivy a filtry

Kdo vás bude doprovázet

Libor Vaicenbacher je pedagog, biolog, fotograf, průvodce a v současné době zejména redaktor fotografického webu PhotographyLife.com. Jeho badatelská činnost ho před více než patnácti lety poprvé zavedla do Latinské Ameriky a od té doby se tam pravidelně vrací. Mezi jeho zamilované destinace patří zejména tropické Andy Ekvádoru a Kolumbie. Liborovy fotografie byly oceněny například v soutěži Nature's Best nebo Golden Turtle.

Ekvádor - fotoexpedice
Krajina Příroda Zážitek Zvířata

Ekvádor - fotoexpedice

85 900,-
Termín
Volná místa
19 dní
Sobota 1. června 2024, 6:00
až Středa 19. června 2024, 23:59
externí kurz
více než 3

Ekvádor - fotoexpedice

Náročnost
Začátečník, Středně pokročilý, Pokročilý
Lokalita
externí kurz
Ukázat na mapě

Další kurzy

Fotografujeme zvířata - zoo Jihlava
Fotografujeme zvířata - zoo Jihlava
Příroda Zvířata

Fotografujeme zvířata - zoo Jihlava

Fotografování zvířat patří k jedné z nejoblíbenějších (a zároveň i nejobtížnějších) disciplín mezi amatéry i profesionálními fotografy. Jak focení správně načasovat, jak překonat mříže,...

LektorPetr Jan Juračka
Lokalita-
Nejbližší termín-
2 990,-
Bez termínu
Vltavské vyhlídky
Vltavské vyhlídky
Krajina Zážitek

Vltavské vyhlídky

Máte rádi přírodu a krajinářskou fotografii? Navštivte s námi proslulé i méně známe vyhlídky, které lemují dominantu vodních toků v ČR - Vltavu. Výhledy, které se nám naskytnou, mají své...

LektořiJaroslav Hora, Miroslav Zigo
Lokalitaexterní kurz
Nejbližší termín-
3 190,-
Obsazeno
Potůčkovky
Potůčkovky
Krajina Příroda

Potůčkovky

Vydejte se s námi na fotovýlet zaměřený na specifickou krajinářskou fotografii. Pojeďte s námi fotit potůčky a vodopády! Celodenním výletem vás provede zkušený lektor a fotograf Jaroslav...

LektorJaroslav Hora
Lokalita-
Nejbližší termín-
2 990,-
Bez termínu
Lofoty, Vesterály a polární záře - fotoexpedice
Lofoty, Vesterály a polární záře - fotoexpedice
Krajina Zážitek

Lofoty, Vesterály a polární záře - fotoexpedice

Vydejte se s námi na osmidenní expedici za krásnou přírodou na Lofoty a Vesterály! Staňte se lovci polární záře, vyfotografujte si soby, losy, velryby, ale především krásné přírodní...

LektorVOJTa Herout
Lokalitaexterní kurz
Nejbližší termín18. 9. 2024
37 900,-
> 3 volných míst
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...